Connect with us
Arhitektura

projekat: Vila TLS Beograd – Između identiteta i internacionalnog izraza

Predstavljamo Vam duboko promišljenu analizu arhitekture Vile TLS, koja je dizajnirana kao savremena rezidencija u Beogradu. Autor objašnjava projektne odluke i filozofiju dizajna, sa naglaskom na ravnoteži između različitih arhitektonskih i materijalnih elemenata, kao i odnos objekta sa okolnim prostorom. Vila TLS nije samo građevinski objekat, već i manifest arhitektonskih principa koji se oslanjaju na savremene estetske i funkcionalne vrednosti, ali i na tradiciju.

Vila je dizajnirana sa istaknutom harmonijom između različitih elemenata: svetla i senke, javnog i privatnog prostora, masivnog i prozračnog, discipline i slobode. Objekat ne traži pažnju, već je doživljaj prostora ključan za njegovu vrednost. Kamen, beton, drvo, aluminijum i staklo su korišćeni sa željom da stvore dugovečnost, taktilnost i spokojnu atmosferu. Svetlost je ključna za oblikovanje prostora, što je naročito važno jer je svetlost posmatrana kao građevni materijal, a ne samo funkcionalni element. Ovaj projekat takođe dodaje refleksiju o budućnosti arhitekture, posebno u kontekstu ravnoteže između tehnološkog napretka i ljudskih potreba, kao i uloge održivosti u arhitektonskom dizajnu. Održiva arhitektura se više ne smatra izuzetkom, već osnovnim principom koji treba da bude ugrađen u svaki projekat.

Vila TLS može biti inspiracija za dalje razmišljanje o tome kako arhitektura odgovara na izazove savremenog sveta, ostajući istovremeno odgovorna prema prirodi i korisnicima.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić

U novom broju časopisa „grenef.“ imamo privilegiju da predstavimo ovaj izuzetan projekat, istražimo njegov koncept ali i da doživimo projekat kroz prizmu autora i njegovog tima.

„Iskreno, od kada postoji časopis „grenef.“ nikada nisam dobio sofisticiraniji opis projekta. Način na koji autor prezentuje i najsitniji detalj ili radi poređenja je za mene mnogo više od objave autorskog dela i više mi liči na ispovest Predraga Milutinovića“, naglašava Predrag Rađen urednik časopisa „grenef.“.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov

Arhitektura za mene nikada nije bila puka forma niti skup tehničkih rešenja. Svaki projekat, pa tako i Vila TLS, rezultat je neprekidnog dijaloga između prostora, svetla, materijala i ljudskog iskustva. U ovom slučaju, cilj mi je bio da stvorim kuću koja ne dominira svojim okruženjem, već ga upotpunjuje; kuću koja ne nameće svoju estetiku, već prirodno komunicira sa svojim korisnicima i prostorom koji je okružuje.

Vila TLS nije eksperiment, ali nije ni predvidiva – ona je pokušaj da se pronađe suština savremene vile kao prostora intime, sklada i tihe sofisticiranosti.

Ako bih ovu kuću opisao jednom rečju, to bi bila ravnoteža. Između javnog i privatnog, masivnog i prozračnog, discipline i slobode, svetla i senke. Ona ne traži pažnju, već je prisvajate kroz doživljaj prostora, kroz igru svetla tokom dana, kroz osećaj materijala pod rukom, kroz mir koji donosi precizno oblikovana arhitektura.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov

Projekat rezidencijalne jednoporodične vile u Beogadu odgovarajući kompleksnom programu i zahtevima klijenta, uspeo je da pomiri očekivanja korisnika, i istrajnost projektanta da na, ne tako velikom potezu izgradi objekat koji se ne nameće svojim volumenom i ne pretenduje na osvajanje prostora, već blagim smicanjem sa decentnim zaobljenjima, i pored masivnog gabarita povlačenjem ostavlja dovoljne distance ne zatvarajući vizure susedima.

Volumetrija objekta, značajna masa kamena, koja je ublažena mekim linijama, finim brušenjem jednog komada, nastala je razuđena struktura lagane ošupljene stene travertina u jednom specifičnom gradskom tkivu, ispresecana i naznačena finim vertikalnim linijama metala.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić

Polazna tačka bila je mera – kako u proporcijama, tako i u atmosferi. Nisam želeo puku geometrijsku korektnost, već prostor koji ima sopstvenu težinu i smirenost, ali istovremeno i ritam, dinamiku i fluidnost. Svaki segment vile osmišljen je tako da bude promišljen, ali ne ukočen; precizan, ali ne sterilan.

Svetlost ovde igra ključnu ulogu. Ona nije samo funkcionalni aspekt, već građevni materijal prostora. Vodič mi je bio princip da svaka prostorija traži svoju svetlost i da je ona istovremeno i struktura i emocija. Osluškujući njen tok, oblikovao sam otvore i dvorišta koja stvaraju sekvence prostora, smenjivanje otvorenog i zatvorenog, masivnog i prozračnog. Materijali su birani sa željom da daju kući dugovečnost, taktilnost i osećaj prisustva. Kamen, beton, drvo, aluminijum, staklo ne kontriraju jedni drugima – oni se dopunjuju, sarađuju, oblikuju atmosferu koja treba da bude smirujuća, ali i inspirativna.

Struktura i kompleksni sadržaji objekta, odvojenost privatnog i radnog, zahtevali su što jednostavniju shemu kretanja. Osnovna matrica, vertikalno i horizontalno kretanje su uslovili i postavili koncept objekta. Ulazni most, otvoreni atrijum, dvoetažna visina salona, pomeranje i slaganje planova, daju posebnost ovoj gradskoj vili, koja je sa prednje strane masivnim zidovima zaklonjena od ulice i potpuno otvorena ka dvorištu.

Osnovna struktura volumena ređana je finim horizontalnim platnima, koji se završavaju masivnim kubusom povučene etaže. Sama masa punog zida dobro je balansirana otvorima, balans punog i praznog, velikim opnama stakla, olakšala je kamenu stenu.

Vila TLS u Beogradu odiše spokojnom monumentalnošću, utkanom u dijalog svetlosti, mase i praznine. Njena stroga, ali fluidna geometrija evocira modernističku jasnoću Miesa van der Rohea, dok se u detaljima materijalnosti oseća uticaj Louis Kahna – tiha snaga kamena i betona u kombinaciji sa preciznim kontrolisanjem senki.

Prostrane staklene površine i dinamična kompozicija volumena takođe prizivaju savremene interpretacije minimalističke arhitekture.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov

Ova vila je, pre svega, arhitektura za život i ako u njoj ljudi pronađu svoju svakodnevnu harmoniju, znaću da je moj rad ispunio svoj cilj.

Tipologija i identitet objekta od Paladija do savremene vile

Vila kao arhitektonski entitet ima dugu istoriju formiranja lokalnih i kulturnih identiteta, od Paladijevih renesansnih vila do savremenih rezidencija koje redefinišu luksuz i način života.

Andrea Paladio je 1500. uveo sistemsku organizaciju prostora kroz simetriju, proporciju i dijalog sa prirodom – principi koji i danas čine osnovu projektovanja vrhunskih rezidencijalnih objekata.

U modernizmu je vila postala eksperimentalni poligon za istraživanje novih ideja – od Le Korbizijeove Ville Savoye, gde se kuća uzdigla na pilotisima i raskinula sa tradicionalnim shvatanjem zida, do Loosove Villa Müller, koja je donela koncept Raumplana, slojevitog prostornog toka. Vila TLS, iako ne radikalna u tom smislu, preuzima lekcije ovih pokreta, ali ih prilagođava savremenom kontekstu Beograda – njen jezik je čist i precizan, ali i prilagođen savremenim potrebama stanovanja.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov

Nova pravila igre

Iako ne možemo reći da ova vila donosi revolucionarne promene u tipologiji luksuznih kuća, ona potvrđuje značaj precizne geometrije, pažljive materijalizacije i odnosa sa kontekstom u stvaranju arhitekture koja nije samo internacionalna, već i autentično lokalna. Njena pojavnost u Beogradu može poslužiti kao signal za jače povezivanje lokalne arhitekture sa globalnim tokovima – ne kroz imitaciju, već kroz promišljenu sintezu svetskih tendencija i domaće baštine.

Vila TLS, poput savremenih rezidencija u Švajcarskoj, Japanu ili Kaliforniji, pokazuje da kuća nije samo prostor za život, već i manifest arhitektonske kulture, mesto gde se grade novi slojevi identiteta grada. Da li će otvoriti vrata novom pravcu u srpskoj arhitekturi? Možda ne u formi manifestnog pokreta, ali svakako u podizanju standarda za buduće projekte.

Vila TLS – dijalog sa klasicima moderne i lokalnom tradicijom

Svaka ozbiljna arhitektura nosi svoj unutrašnji karakter, onu vrstu ličnosti koja nije samo u estetici, već i u načinu na koji objekat diše, kako upravlja prostorom, materijalima, svetlom i kontekstom. Vila TLS je primer arhitekture koja ne insistira na spektaklu, već na precizno oblikovanom iskustvu prostora. Ako je pokušamo sagledati kroz prizmu velikih majstora – kako globalnih, tako i domaćih – moguće je otkriti bogatstvo slojeva koji je čine zanimljivom.

Organska kompozicija i prostorni tok

Frank Lloyd Wright je u svojim “Prairie Houses” i kasnije u „Usonian“ konceptima razvio ideju da kuća nije izolovan objekat već deo pejzaža. Vila TLS, iako formalno bliža evropskoj moderni, poseduje horizontalnost i slojevito ulančavanje prostora, što podseća na Wrightove koncepte fluidnog enterijera i eksterijera. Njeni volumeni deluju kao da rastu iz parcele, ne kao umetnuta skulptura, već kao deo ambijenta, što je u duhu Wrightovog „organic architecture“ pristupa.

Težina materijala i svetlo kao oblikovni element

Louis Kahn je govorio da je „cigla želela da bude luk“, aludirajući na to da materijal ima unutrašnju logiku i želju. Slično tome, kamen i beton u Vili TLS nisu samo konstrukcija, već i emocionalni nosioci prostora. Kahn bi cenio način na koji se težina ovih materijala uravnotežuje svetlom, kroz pažljivo kontrolisane proreze i otvore. Njegove monumentalne, ali tihe mase u zdanjima poput Salk instituta ili Kimbell muzeja imaju sličan dijalog sa svetlom kakav nalazimo u ovoj vili.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Ilya Ivanov

Taktilnost i humanizacija moderne

Alvar Aalto je bio majstor uvođenja topline i humanosti u modernu arhitekturu, posebno kroz obradu materijala i rad sa prirodnim svetlom.

Iako Vila TLS ima čistu, minimalističku geometriju, način na koji koristi teksturu kamena i ritam pergola podseća na Aaltovu sposobnost da arhitekturu učini fizički i emocionalno prijemčivom.

U njoj se oseća slična pažnja prema toku svetla i vazduha, što su ključni elementi Aaltove poetike.

Beogradska moderna – racionalnost i kontekst

Beogradska moderna je imala sopstveni, autentični jezik, negde između evropske avangarde i lokalne racionalističke tradicije. Majstori moderne unosili su dinamične volumene i oštru preciznost u oblikovanju svojih zgrada, sa strogim geometrijama i konstruktivnom logikom.

Vila TLS odražava deo te beogradske moderne – ne u direktnim citatima, već u disciplini forme i izraženoj racionalnosti volumena. Njena struktura se ne razmeće, ali jasno izražava čvrstinu koncepta i preciznost geometrije. Takođe, njen odnos prema uličnoj fasadi i načinu na koji kontroliše privatnost, kao i igra punih i praznih površina, podseća na principe srpske moderne.

Beograd kao inspiracija – između identiteta i internacionalnog izraza

Pitanje koje ostaje je: Da li ova vila donosi nešto specifično Beogradu? Ona je svakako deo globalnog arhitektonskog diskursa, ali istovremeno može da bude signal novog pristupa u kojem se internacionalna estetika kombinuje sa lokalnim senzibilitetom. Njena masivna geometrija podseća na beogradski brutalizam, dok njena taktilnost materijala i odnos prema svetlu evocira atmosferu Mediterana, koji je istorijski utkan u arhitekturu ovog regiona.

Možda ne postavlja potpuno nove pravce, ali svakako postavlja nove standarde i pokazuje kako rezidencijalna arhitektura u Beogradu može biti ozbiljan deo svetske scene, bez gubitka autentičnosti.

Milutinović u Vili TLS ne pokušava da imitira velike majstore, već apsorbuje njihove lekcije i prilagođava ih savremenim potrebama i lokalnom kontekstu.

Vila sa karakterom

Vila TLS se ne oslanja na radikalne gestove – ona ne vrišti, već šapuće, svesna svoje mase i značaja. Njena racionalnost i preciznost povezuju je sa nasleđem lokalnih stvaralaca, osetljivost prema materijalu sa Altom, kontrola svetla i monumentalnost sa Kahnom, dok joj fluidnost prostora i integracija sa okruženjem daju prizvuk Wrightove organske arhitekture. Iako nije pionir u inovacijama, ona sledi najbolje prakse globalne arhitekture luksuznih rezidencija i predstavlja značajan doprinos savremenoj srpskoj arhitektonskoj sceni.

U tom smislu, ona nije samo kuća – ona je stav, manifest jednog promišljenog i sofisticiranog arhitektonskog izraza koji može poslužiti kao uzor za buduće projekte u Beogradu i šire.

Studio MAPA Architects - Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić
Studio MAPA Architects – Vila TLS Beograd / foto: Relja Ivanić

Osvrti Autora – stavovi kao poruka #intervju

Arhitektura budućnosti – ravnoteža između tehnološkog i humanog

Mislim da je pred arhitektu danas postavljen izazov kako da spoji tehnološke mogućnosti sa suštinskim, ljudskim potrebama za prostorom koji nije samo efikasan, već i smislen. Ne možemo ignorisati digitalizaciju, AI i nove materijale, ali ključno pitanje je – kako ih koristiti da stvaramo arhitekturu koja ostaje humana, taktilna, osećajna?

Održivost ne kao trend, već kao nova pismenost

Danas više ne možemo govoriti o održivoj arhitekturi kao nečemu izuzetnom – to bi trebalo da bude osnovna pismenost svakog arhitekte. Ali ne u smislu isključivo tehničkih rešenja, već kao deo kulture građenja, promišljanja materijala, konteksta i trajnosti prostora. Verujem da je mera i ovde ključna – održivost nije samo u savremenoj tehnologiji i obnovljivim izvorima, već i u tome da pravimo arhitekturu koja traje, koja se prirodno menja s vremenom, koja ne postaje višak.

Šta je sledeće u daljem radu?

Uvek me zanima pitanje kako prostor može da utiče na ljude, kako može da oblikuje način na koji živimo. Sledeći projekti kojima se posvećujem istražuju upravo to – kako postići da arhitektura istovremeno bude diskretna i snažna, kako da se prilagodi vremenu, ali i da ga nadživi. Trenutno radim na projektima koji ispituju granicu između privatnog i javnog, otvorenog i zatvorenog, i mislim da će to biti ključno pitanje u budućnosti.

Poruka za mlađe arhitekte i buduće stvaraoce

Danas je sve brzo – slike se konzumiraju u nekoliko sekundi, arhitektura se često posmatra kao vizuelni objekat pre nego kao prostorno iskustvo. Moj savet bi bio – učite iz prošlosti, ali nemojte je kopirati; koristite tehnologiju, ali joj ne robujte. Iznad svega, arhitektura treba da poseduje meru i balans – u ideji, u formi, u materijalu. Kada to postignemo meru, postižemo arhitekturu koja traje.

  • Naziv projekta: Villa TLS Beograd
  • Autor projekta: Predrag Milutinović dipl.ing.arh.
  • Projektantski tim: Olivera Stanković M.Arch., Sara Petković M.Arch., Filip Pajović M.Arch., Helena Planjanin M.Arch., Slađana Aničić M.Arch.
  • Godina realizacije: 2024.
  • Fotografija: Ilya Ivanov, Relja Ivanić