Connect with us
Arhitektura

Važnost digitalnih tehnika na master studijama arhitekture

U domenu arhitekture, promena je stalna Å”to se ogleda u razvoju arhitektonskih tipologija kroz milenijume. Taj trend nije izostao ni u proteklom veku. Iako su stilovi i interpretacije važnih tema u arhitekturi evoluirali, jedan od prelomnih trenutaka kraja XX veka bio je uvođenje digitalnih alata i tehnika u proces arhitektonskog projektovanja, Å”to je pionirski učinio Frenk Geri sa projektom Gugenhajm muzeja u Bilbau.

Od tada, arhitektonske Å”kole Å”irom sveta počele su da integriÅ”u digitalne alate za projektovanje u svoj kurikulum kako bi istražile efikasnije načine projektovanja, građenja i koriŔćenja objekata kao i inovativne forme, od paviljona i kuća do ikoničnih arhitektonskih znamenitosti.

Finalni izgled zakrivljene forme fasade od stiropora napravljenog bez otpadnog materijala primenom digitalnog dizajna robotske fabrikacije
Finalni izgled zakrivljene forme fasade od stiropora napravljenog bez otpadnog materijala primenom digitalnog dizajna robotske fabrikacije / foto: Fakultet Tehničkih Nauka

Škole arhitekture imaju dugu tradiciju postojanja, ali je samo mali broj njih uspeo da se prilagodi ubrzanom razvoju digitalnih alata i tek nedavno, u proteklih dvadeset godina, počeli su da uvode napredne digitalne alate u okvire studija. Među njima su, na primer, Institut za naprednu arhitekturu Katalonije (IAAC) i Odeljenje za Emergentne Tehnologije na Arhitektonskom Udruženju (AA EmTech).

Neke Å”kole imaju kraću istoriju, ali bogatu proizvodnu liniju, kao Å”to je Integrisane tehnologije i Istraživanje Arhitektonskog projektovanja/dizajna (ITECH). Posmatrajući ovaj trend, uz snažnu motivaciju i dostupnost digitalnih alata, rodila se ideja o integraciji naprednih digitalnih alata u arhitekturu u Srbiji kroz specijalizovani master program pod nazivom Digitalne tehnike, dizajn i produkcija u arhitekturi i urbanizmu, koji je pokrenut u Novom Sadu 2013. godine.

objekat: ArtZept Wall / autori: Vesna Stojaković, Dejan Mitov / foto: Vesna Stojaković
objekat: ArtZept Wall / autori: Vesna Stojaković, Dejan Mitov / foto: Vesna Stojaković

Sada, deset godina kasnije, proslavljen je ovaj važan jubilej koji je pružio priliku da se razvoj savremenog obrazovanja i značajno dostignuće u integraciji digitalnih alata u obrazovanju budućih arhitekata u Srbiji sagleda u retrospektivi. Događaj pod nazivom – Master alumni veče DTDP u organizaciji Centra za digitalni dizajn fokusiran je ka ostvarenjima kreiranim tokom prethodne decenije kao i na osvrt ka budućnosti.

Glavni ciljevi su bili da se uradi retrospektiva razvojnog puta ovog master kursa od njegovog začetka, da se prikažu interesantni projekti studenata, ali i Å”to je joÅ” važnije, da se omogući razmena iskustava između bivÅ”ih studenata koji su sada na čelu tržiÅ”ta sa sopstvenim firmama i izazovima i novih generacija koje dolaze.

Istorija i razvoj programa

    Master kurs Digitalne tehnike, dizajn i produkcija u arhitekturi i urbanizmu osnovan je 2013. godine sa glavnim ciljem da obrazuje mlade studente arhitekture u oblastima koje su značajne u renomiranim master programima u velikim svetskim centrima arhitekture, ali su nove u naÅ”em regionu, jugoistočnoj Evropi. Zanimljivo je da je Novi Sad jedini grad u radijusu od 600 km koji pruža ovakvo obrazovanje kao deo master kurikuluma, Å”to ukazuje na potrebu za većim brojem centara ovog tipa, ali i na manjak uslova za organizovanje specifičnih vidova edukacije, obučenih stručnjaka i mogućnosti za pokretanje specijalizovanih master studija unutar obrazovnog sistema u regionu.

    Na početku, u master kurs su integrisani napredni digitalni alati u sve relevantne oblasti, od fabrikacije do vizuelizacije, Å”to je mladim arhitektima pružalo mogućnost za karijere drugačije od tradicionalnih, a u skladu sa savremenim trendovima. Predmeti koji su uvedeni imali su za cilj da motiviÅ”u mlade arhitekte da integriÅ”u nove pristupe i softverske alate, ali i da unaprede i istraže izvodljivost fabrikacije inovativnih struktura.

    Interdisciplinarni aspekt kursa posebno dolazi do izražaja kroz saradnju sa profesorima sa odseka za mehatroniku na Fakultetu tehničkih nauka. Kurs je prvenstveno osmiÅ”ljen za studente arhitekture, ali je otvoren i za studente srodnih oblasti, među kojima su se do sada upisali studenti pejzažne arhitekture, animacije u inženjerstvu, scenske arhitekture, Akademije umetnosti, Å”to dodatno proÅ”iruje kvalitet rada uz integraciju različitih iskustava studenata.

    Širok interes za srodne oblasti podstakao je da se master kurs dalje proŔiri osnivanjem dva nova modula koji se posebno bave naprednim veŔtinama vizuelizacije sa jedne strane i digitalne fabrikacije sa druge.

    Ovakav korak je napravljen na osnovu analize tržiÅ”ta i izbora studenata da se posvete predmetima koji su međusobno povezani u datoj sferi interesovanja, omogućavajući dalje istraživanje povezanih oblasti kao Å”to je vizuelno programiranje i digitalni dizajn, napredni BIM, ali i specijalizacije u domenu vizuelizacije (VR, AR, optimizacija spram uticaja okruženja) i fabrikacija (adaptivna arhitektura i primena robotike u arhitekturi).

    Sa ovako osmiÅ”ljenim programom, interdisciplinarnoŔću predavača i Å”irokim dijapazonom sposobnosti i interesovanja studenata, tokom proteklih deset godina ostvarena su brojna dostignuća. Prvo je bilo osnivanje istraživačkog Centra za digitalni dizajn 2014. godine gde su studentski projekti mogli da se realizuju u praksi. Možemo izdvojiti Iglo paviljon za međunarodni događaj Noć istraživača 2016. godine, ili ID paviljon kao prvi primer primene tehnologije meÅ”ovite realnosti u procesu fabrikacije 2020. godine.

    Pored toga, međunarodne konferencije, izložbe i akademska istraživanja motivisali su studente da primene svoje novostečeno znanje na konkretnim izazovima, Å”to se može videti na organizovanim izložbama kao Å”to su Designing Complexity, Laboratorija prostora, MoNGeometrija 2023 i Triplex Confinium, kao i nagradama na međunarodnim konferencijama.

    Master alumni veče DTDP / foto: Fakultet Tehničkih Nauka
    Master alumni veče DTDP / foto: Fakultet Tehničkih Nauka

    Statistika i analiza

    Tokom protekle decenije, na master kurseve u vezi sa primenom digitalnih tehnika, dizajna i produkcije u arhitekturi i urbanizmu upisano je gotovo 200 studenata sa različitim karijernim putevima. NaÅ”i studenti su prisutni Å”irom sveta, neki od njih rade u firmama na terenu ili online, u zemljama poput Italije, Mađarske, Å vedske, Austrije, Nemačke, kao i u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.

    Međutim, veći procenat studenata, skoro 90%, nalazi se u Srbiji ili susednim zemljama, od kojih je 77% zaposleno u Novom Sadu i 16% u Beogradu. Takvi rezultati ukazuju da je moguće veÅ”tine stečene na masteru primeniti i na domaćem tržiÅ”tu i otvoriti nove niÅ”e primene datih veÅ”tina. Tome u prilog ide i činjenica da je 18% bivÅ”ih studenata osnovalo ili suosnovalo sopstvene firme, započevÅ”i preduzetnički posao ubrzo nakon zavrÅ”etka fakulteta.

    Procenat studenata koji primenjuju i unapređuju stečeno znanje sa mastera
    Procenat studenata koji primenjuju i unapređuju stečeno znanje sa mastera

    Skoro 70% zaposlenih studenata koristi najmanje 50% onoga Ŕto su naučili tokom master kursa, dok skoro 20% koristi gotovo sve Ŕto su stekli tokom studija.

    Primećuje se i rastući trend kontinuiranog učenja i unapređivanja prethodno stečenog znanja, koji redovno praktikuje skoro 50% studenata.

    Diverzifikacija karijernih puteva je joÅ” jedan zanimljiv aspekt. Iako većina studenata pronalazi poslove na poziciji arhitekte, mnogi su se odvojili od tog ograničenja te se u istom intenzitetu zapoÅ”ljavaju i kao 3D umetnici kao i u drugim srodnim oblastima kao Å”to su pozicije dizajnera enterijera, proizvoda, urbaniste, BIM menadžera i drugo.

    Važan pokazatelj uspeÅ”nosti obrazovanja je i vreme potrebno za zaposlenje u praksi. Oko 10% studenata ima dvogodiÅ”nje radno iskustvo nakon odsluÅ”anog master kursa, paralelno radeći i studirajući.

    Oblasti zaposlenja studenata nakon zavrŔenog master kursa
    Oblasti zaposlenja studenata nakon zavrŔenog master kursa

    Iako rad u praksi obogaćuje znanje stečeno tokom studija, dodatna godina usavrÅ”avanja i sticanja novih veÅ”tina na masteru može biti presudna za ceo radni vek na otvorenom tržiÅ”tu.

    Dalja analiza pokazuje da skoro 55% studenata pronalazi stalno zaposlenje u roku od godinu dana nakon odsluÅ”anog master kursa, Å”to uz studente sa prethodnim radnim iskustvom čini skoro dve trećine koje uspeÅ”no primenjuju stečene veÅ”tine u praksi. Nekim studentima potrebno je dodatno vreme da zavrÅ”e studije ili iz ličnih razloga odlažu zaposlenje, a četiri godine nakon odsluÅ”anog master kursa, 95% studenata nalazi zadovoljavajuće zaposlenje.

    Prosečan broj godina za pronalazak zaposlenja nakon odsluŔanih master studija
    Prosečan broj godina za pronalazak zaposlenja nakon odsluŔanih master studija

    Opis događaja

    Događaj u okviru kojeg je rezimirano iskustvo studenata nakon deset godina postojanja specijalizovanog master kursa iz oblasti digitalnog dizajna u arhiteturi se sastojao od izložbe i panel diskusija, gde su i bivÅ”i i budući studenti mogli da razmene svoja iskustva i ideje. Izložba je obuhvatala postere i makete koje su isticale dostignuća ostvarena tokom svake godine.

    Zanimljivo je primetiti kako je svake godine određeni procenat studenata učestvovao u velikom broju različitih događaja, kao Å”to su konkursi, međunarodne konferencije, akademski projekti i praktičan rad u Centru za digitalni dizajn, kao i u stvaranju izuzetnih radova u okviru predmeta master kursa. Entuzijazam prisutan kod svakog studenta podstiče želju profesora da vide kako se studentske ideje ostvaruju, Å”to je veza koju treba održavati i u budućnosti, Å”to potvrđuju i komentari prisutnih. Dok su posteri pozivali posetioce da ih posmatraju i započnu dijalog sa njihovim autorima, panel diskusija je bila okosnica događaja.

    Panel diskusija je bila prilika da bivÅ”i studenti govore o svojim iskustvima tokom obrazovnog procesa i nakon toga u praksi i svoja iskustva prenesu zainteresovanim mladim kolegama. Prva sesija je okupila uspeÅ”ne studente koji su otvorili sopstvene firme i govorili o primeni digitalnih alata i svojih veÅ”tina u njihovoj praksi. Zanimljivo je videti kako su ovi preduzetnici diversifikovali svoje polje delovanja, baveći se vizuelizacijama i razvojem igara, dizajnom proizvoda od drvenih igračaka do inovativnih 3D Å”tampanih lampi. Na taj način možemo da primetimo kako studenti otvaraju i nova tržiÅ”ta koristeći svoje novostečene osobine u oblasti koje su tek na pomolu na domaćem tržiÅ”tu.

    Druga panel diskusija je bila posvećena studentima koji su se već etablirali u svojoj oblasti interesovanja i zaposleni su u renomiranim arhitektonskim biroima u zemlji.

    Razgovarali su o retrospektivnim zapažanjima u vezi sa izborom ovog master kursa na njihovom životnom putu. Imali smo priliku da čujemo i vidimo kako su ovi digitalni alati, koji su delovali izazovno za primeniti tokom master kursa, sada postali uobičajeni zadaci koji se obavljaju na dnevnom nivou. Od onih sa viÅ”e od 10 godina iskustva do onih koji tek počinju, prevladavajuća ideja je bila da im je otvaranje interesovanja prema oblasti digitalnih alata pružilo potpuno novi pogled na arhitekturu, bez obzira na to koliko su ovi alati zastupljeni u praksi.

    Na kraju, najvažnija stvar je bila razmena iskustava i priča koje su se deÅ”avale tokom godina, kao i Å”ala između nekadaÅ”njih profesora i njihovih studenata. Sa svojim iskustvom na terenu, bivÅ”i studenti su sada ti koji podučavaju o izazovima i o tome koliko se ovi alati mogu uspeÅ”no primeniti na tržiÅ”tu, kao i o potencijalnim izazovima za implementaciju na tržiÅ”tu. Interesantan detalj na ovom događaju jeste prisustvo bivÅ”ih studenata, trenutno zaposlenih van Novog Sada kao i u inostranstvu, kojima je okupljanje u cilju razmene iskustava bilo dragoceno. Studenti sa nižih godina arhitekture ali i drugih disciplina su bili aktivni na događaju u cilju sticanja Å”to viÅ”e informacija o potencijalnim karijernim putevima. Ova želja Å”irokog spektra studenata da posete događaj pokazuje koliko je master program uticao na njihov život, buduće karijerne izbore i trenutni položaj na tržiÅ”tu.

    Značaj i budućnost programa

    Na osnovu svega iznetog, program master kursa značajno je oblikovao oblast digitalnog dizajna u arhitekturi, postavljajući temelj za nove generacije stručnjaka u Srbiji.

    Program je omogućio studentima da steknu relevantna znanja i veÅ”tine koje su direktno primenljive u praksi, bilo kroz rad u arhitektonskim biroima, učestvovanje u istraživačkim projektima, ili pokretanje sopstvenih firmi. Kroz stalnu interakciju sa privredom i oslanjanje na najnovije digitalne alate, program je neprestano unapređivao kurikulum kako bi odgovorio na potrebe tržiÅ”ta i inovacije u oblasti arhitektonskog dizajna. U budućnosti, glavni ciljevi programa uključuju stalne inovacije i praćenje razvoja kao i saradnje sa privredom, kako bi se studentima omogućilo Å”to viÅ”e prilika za praksu i učenje iz realnih projekata.

    Pored toga, planirano je Å”irenje međunarodnih partnerstava, kako bi se pratile globalne inovacije i omogućilo studentima da učestvuju u međunarodnim projektima i razmenama. Program će nastaviti da prati najnovije trendove u digitalnom dizajnu, uključujući implementaciju naprednih softverskih alata, kako bi ostao relevantan i atraktivan za buduće generacije studenata. Kako bismo osigurali da program nastavi da pruža vrhunsko obrazovanje i podrÅ”ku studentima, pozivamo sve bivÅ”e i buduće studente, kao i stručnjake iz oblasti, da se uključe u njegov dalji razvoj. Bilo da je reč o praksi u biroima, organizaciji radionica, mentorstvu ili sponzorstvima, svaka saradnja je dobrodoÅ”la kako bi program ostao u koraku sa najnovijim dostignućima i trendovima u oblasti arhitekture.

    „Ispostavilo se da je ovaj master primenljiv na razne stvari, od proÅ”irene realnosti za potrebe izvođenja arhitektonskih projekata do modelovanja i Å”tampanja delova za industrijski dizajn“ – navodi Nikola Rađenović

    „Na masteru smo bili stimulisani da probamo različite digitalne alate i to nam je pomoglo da pristupimo reÅ”avanju problema na viÅ”e različitih načina“ – navodi DuÅ”an Stojsavljević.

    „Studiranje ovog master kursa me je dosta pripremilo za rad u praksi, jer me je u startu izdvojilo kao inovatora i kao nekog ko je dorastao svakom zadatku koji se pred njega stavi“ – navodi Milica Ivković.

    „Spomenula bih da u timu (u okviru Case 3D firme) veliki broj zaposlenih je sa ovog mastera i stvarno su fenomenalni, brzo se prilagode, dobro razmiÅ”ljaju i imaju dobre ideje“ – navodi Ines Vladislav

    Master alumni veče DTDP, panelisti / foto: Fakultet Tehničkih Nauka
    Master alumni veče DTDP, panelisti / foto: Fakultet Tehničkih Nauka

    Kontakt mejl cdd@uns.ac.rs.

    FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA, Univerzitet u Novom Sadu
    Departman za arhitekturu i urbanizam – Centar za digitalni dizajn

    Autori teksta: dr Marko Jovanović, dr Vesna Stojaković, dr Bojan Tepavčević
    Saradnici: Tamara Miljković, Jelena Pepić, Marko Vučić, Jelena Kićanović, MiloÅ” Obradović, Dejan Bogavac, dr Ivana BajÅ”anski