āBakterije besprekorno oÄistile MikelanÄelove mermerne skulpture u Kapeli porodice MediÄiā [1], āNajbolji restauratori MikelanÄelovih mermernih skulptura su bakterijeā [2], Euronews, Serbia; āBiocleaning of Cultural Heritage stone surfaces and frescoes: which delivery system can be the most appropriate?ā [3], āBiocleaning to Remove Graffiti: A Real Possibility? Advances towards a Complete Protocol of Actionā [4], su samo neki, od joÅ” uvek malobrojnih naslova koji se mogu naÄi na Internetu ili u nauÄnim publikacijama, a vezani su za postupak bioÄiÅ”Äenja i upotrebu mikroorganizama za āleÄenje/ÄiÅ”Äenjeā objekata kulturnog nasleÄa. Mikroorganizmi kao ālekā oÅ”teÄenih spomenika kulture.
Mikroorganizmi se najÄeÅ”Äe posmatraju kao jedan od vrlo Å”tetnih uzroka degradacije kako objekata kulturnog nasleÄa, tako i modernih graÄevina, Slika 1.
- Slika 1. MikrobioloÅ”ka korozija a) mahovina, tvrÄava u BaÄu, (2012)
- Slika 1. MikrobioloŔka korozija b) alge, Carska palata, Sirmijum, Sremska Mitrovica (2015)
MeÄutim, da to ne mora uvek biti tako i da je moguÄe kontrolisano koristiti mikroorganizme za uklanjanje razliÄitih drugih negativnih faktora (crne kore, rastvorljive soli, organski depoziti…) dokazano je od strane istraživaÄkih timova Å”irom sveta i to na veoma znaÄajnim objektima kao Å”to je Kapela porodice MediÄi. Naime, prve akademske studije o upotrebi mikroorganizama u postupcima ÄiÅ”Äenja pojavile su se krajem 1980-ih / poÄetkom 1990-ih. U poslednjih trideset godina, veÄina takvih studija bavila se uklanjanjem nitrata i sulfatnih soli i organske materije sa povrÅ”ina, koriÅ”Äenjem nepatogenih anaerobnih mikroorganizama, uglavnom bakterija i to vrlo uspeÅ”no i sa veoma merljivim i vidljivi rezultatom, Slika 2. U osnovi ovih postupaka je upotreba mikroorganizama u kombinaciji sa standardnim mikroobioloÅ”kim nosaÄima.
- Slika 2. Vatikanski muzej u Rimu, La Navicella wall paintitng, fotografija pre bio-ÄiÅ”Äenja, G. Ranalli
- Slika 2. Vatikanski muzej u Rimu, La Navicella wall paintitng, fotografija posle bio-ÄiÅ”Äenja, G. Ranalli
Sve objavljene studije istiÄu prednost upotrebe mikroorganizama u odnosu na tradicionalne hemijske ili mehaniÄke tehnike ÄiÅ”Äenja, pre svega zbog Äinjenice da hemijski tretmani nisu uvek dovoljno selektivni i poslediÄno oÅ”teÄuju materijale na koje se primenjuju.
Iako postoje brojne prednosti upotrebe mikroorganizama u āleÄenjuā kako spomenika kulture, tako i modernih graÄevina, tradicionalne metode ÄiÅ”Äenja zasnovane na hemijskim i mehaniÄkim tretmanima su i dalje poželjne. Naime, mikroorganizmi se posmatraju kao jedan od glavnih faktora propadanja spomenika, a i operateri se vrlo Äesto plaÅ”e da ih koriste iako hemijski tretmani mogu da budu znaÄajno agresivniji po zdravlje Äoveka i okoline.
DEGRADACIJA MATERIJALA IZAZVANA PRISUSTVOM RASTVORLJIVIH SOLI
Degradacija materijala izazvana dejstvom rastvorljivih soli predstavlja vrlo aktuelan problem veÄ duži niz godina, kako u sluÄaju objekata kulturnog nasleÄa, tako i u sluÄaju novih objekata, Slika 3.
- Slika 3. Destrukcija materijala izazvana dejstvom rastvorljivih soli a) OÅ”teÄenja fresko maltera, manastir BoÄani (2009),
- Slika 3. Destrukcija materijala izazvana dejstvom rastvorljivih soli b) VladiÄanski dvor, Novi Sad, (2012);
- Slika 3. Destrukcija materijala izazvana dejstvom rastvorljivih soli c) Mrvljenje, opeka srednjevekovna tvrÄava u BaÄu, (2011);
Faktori koji utiÄu na mehanizme degradacije materijala se najÄeÅ”Äe svrstavaju na spoljaÅ”nje faktore (uslove spoljaÅ”nje sredine ) i unutraÅ”nje faktore (osobine materijala). Od uslova spoljaÅ”nje sredine kao najbitnije treba izdvojiti temperaturu, relativnu vlažnost i hemijsku prirodu prisutnih soli (ukoliko su u pitanju strane soli koje u materijal dospevaju iz spoljaÅ”njosti).
UnutraÅ”nji faktori koji utiÄu na mehanizme degradacije materijala usled dejstva rastvorljivih soli su osobine samog materijala koje zavise kako od karakteristika poÄetne sirovinske smeÅ”e (mineralne i hemijske prirode), tako i od karakteristika finalnog proizvoda (ÄvrstoÄa, poroznost i homogenost).
S obzirom na to da na uslove spoljaÅ”nje sredine ne možemo da utiÄemo, jedino Å”to nam preostaje u borbi sa Å”tetnom rastvorljivom soli je njeno uklanjanje.
Destrukcija materijala izazvana dejstvom rastvorljivih soli odigrava se usled pritiska kristalizacije (kada soli u povoljnim vremenskim uslovima iz svog rastvornog oblika kristaliÅ”u u vidu kristala), kao i usled pritiska hidratacije (kada vezuju odreÄeni broj molekula vode u svoju strukturu te dolazi do znaÄajnog poveÄanja zapremine). Tako na primer, jedna od vrlo Äesto prisutnih soli u graÄevinskim objektima, natrijum sulfat (tenartid), na proseÄnim dnevnim temperaturama, za naÅ”e podneblje, prilikom hidratacije vezuje 10 molekula vode i prelazi u formu poznatu pod imenom mirabilit.
Ova hidratacija praÄena je promenom zapremine od preko 200 puta i izaziva znaÄajna oÅ”teÄenja opeka, maltera, stenskog materijala u vidu mrvljenja, ljuspanja, kraternog odvajanja i raslojavanja.
Sa druge strane, ni soli koje ne hidratiÅ”u nisu manje opasne jer kad iz svog rastvornog oblika (najÄeÅ”Äe u zimskom periodu) prelaze (u letnjem periodu) u kristalni oblik mogu da izazovu veoma znaÄajne kristalizacione pritiske.
Tako na primer, kuhinjska so, natrijum hlorid, izaziva kristalizacione pritiske (55, 4 MPa) koji prevazilaze ÄvrstoÄe betona, zbog Äega je potrebno tražiti alternativne naÄine za posipanje kolovoza i trotoara u zimskom periodu.
Pored ovih soli, kao veoma destruktivne navode se i soli nitrata, sulfata, hlorida, karbonata, oksalata i fosfata. NaroÄito su interesantne soli iz grupe nitrata, jer su jedne od najrastvorljivijih i najprisutnijih soli kako na objektima kulturnog nasleÄa, tako i u modernim objektima.
UKLANJANJE RASTVORLJIVIH SOLI (DESALINACIJA) TRADICIONALNIM TEHNIKAMA
Tradicionalno primenjivani postupci desalinacije baziraju se na mehaniÄkom uklanjanju soli (samo ukoliko postoji eflorescencija) i na fiziÄko hemijskom uklanjanju soli. Pregledom dostupne literature mogu se konstatovati sledeÄi fiziÄko hemijski postupci uklanjanja soli: desalinacija potapanjem, desalinacija upotrebom pulpi, desalinacija āžrtvujuÄimā materijalom, desalinacija hemijskom impregnacijom, aktivna elektroosmoza i desalinacija upotrebom mikroorganizama (bioÄiÅ”Äenje). Poslednja je najmanje upotrebljavana metoda desalinacije. Od svih nabrojanih metoda, desalinacija upotrebom pulpe je najÅ”ire primenjivana metoda.
Iako je u Å”irokoj primeni, rezultati primene postupaka desalinacije tradicionalnim tehnikama su i dalje nepredvidljivi i Äesto vrlo neuspeÅ”ni. To je posledica nedovoljnog poznavanja mehanizama desalinacije i odgovarajuÄih parametara neophodnih za uspeÅ”nu aplikaciju.
Na tržiÅ”tu se trenutno mogu naÄi komercijalno dostupne pulpe u vidu smeÅ”a Ävrstih komponenata kojima se neposredno pre upotrebe dodaje voda ili u vidu pasta u kojima se veÄ nalazi adekvatna koliÄina vode. Ovi proizvodi su najÄeÅ”Äe smeÅ”e na bazi celuloznih vlakana, recikliranog papira, glina i peska.
Varijacije u pogledu sastava ovih smeÅ”a za posledicu imaju i razliÄitu potrebu za vodom, a primenjeni postupci Äesto ne odgovaraju karakteristikama supstrata iz kojeg se uklanjaju soli. Pored komercijalnih proizvoda, konzervatorska praksa Äesto podrazumeva i primenu pulpi koje se iskustveno pripremaju tzv. self-made pulpe.
Možda jedan od najveÄih uzroka neuspeÅ”nosti sprovedenih tretmana u svetu, a i kod nas, je Äinjenica da joÅ” uvek nije dovoljno razvijena svest o neophodnosti ispitivanja stanja supstrata (objekata) pre i nakon postupka desalinacije kako bi se primenio efikasan tretman. U tom smislu, jedini kriterijum koji je potrebno zadovoljiti da bi postupak desalinacije bio efikasan je vrednost poroznosti odabrane pulpe koja treba da odgovori poroznosti substrata (kamena, opeke, maltera… ).
Za uspeÅ”an proces desalinacije neophodno je da pulpa poseduje veÄu ukupnu poroznost, veÄi udeo sitnih i krupnih pora od substrata, kako bi se proces desalinacije mogao nesmetano odigravati iz supstrata ka pulpi. Evidentno je da adekvatan odabir pulpi nije moguÄe uraditi bez prethodnog ispitivanja stanja materijala koji se desalinira.
- Slika 4. Desalinacija temeljne zone zgrade Srpskog narodnog pozoriŔta, Novi Sad 2021
- Slika 4. Desalinacija temeljne zone zgrade Srpskog narodnog pozoriŔta, Novi Sad 2021
Na TehnoloÅ”kom fakultetu u Novom Sadu je razvijana metodologija desalinacije razliÄitih substrata uz adekvatan odabir ili projektovanja tradicionalnih pulpi koje bi obezbedile uspeÅ”an tretman. U osnovi ove metodologije je kompatibilnost porozne strukture desalinacione pulpe sa supstratom. Ovaj pristup je potvrÄen na viÅ”e objekata u realnim uslovima eksploatacije, od kojih se svakako izdvaja desalinacija temeljne zone Srpskog narodnog pozoriÅ”ta u Novom Sadu, Slika 4 i Slika 5.
- Slika 5. Izgled temeljne zone Srpskog narodnog pozoriŔta, pre desalinacije glinenom pulpom adekvatne poroznosti
- Slika 5. Izgled temeljne zone Srpskog narodnog pozoriŔta, pre desalinacije glinenom pulpom adekvatne poroznosti
- Slika 5. Izgled temeljne zone Srpskog narodnog pozoriŔta, nakon desalinacije glinenom pulpom adekvatne poroznosti
Iako nije tako Äesto, potrebno je istaÄi da je izvoÄaÄ radova Alp inženjering D.O.O. iz Beograda, imao razumevanja za ovaj nauÄno razvijeni pristup poÅ”tujuÄi sve neophodne korake, od dijagnoze objekta do primene nauÄnih metoda, utemeljenom odabiru materijala za leÄenje i ÄiÅ”Äenje ovakvog jednog znaÄajnog objekta.
UKLANJANJE RASTVORLJIVIH SOLI BIOÄIÅ ÄENJEM
BioÄiÅ”Äenje podrazumeva primenu vijabilnih mikroorganizama i njihovih enzima (lipaza, amilaza, proteaza, itd.) za razliÄite vrste ÄiÅ”Äenja materijala, od crnih kora pa sve do uklanjanja rastvorljivih soli. S obzirom da su objekti kulturnog nasleÄa veoma osetljivi u pogledu degradacije, upotreba bioÄiÅ”Äenja nastala je iz potrebe da se primeni tehnologija ÄiÅ”Äenja koja bi najmanje uticala na stanje degradiranih struktura. Ova tehnologija nije invazivna, niti Å”kodljiva po zdravlje operatera i okolinu, te ukoliko se pravilno sprovede nije Å”tetna ni za sam objekat.
Polazno stanoviÅ”te za koriÅ”Äenje vijabilnih Äelija mikroorganizama u konzervaciji materijala kulturne baÅ”tine je njihova Å”iroka rasprostranjenost i sposobnost kolonizacije razliÄitih vrsta u najrazliÄitijim okruženjima. Poslednjih nekoliko godina sprovedeno je niz istraživanja u kojima se bioÄiÅ”Äenje pokazalo kao efikasna metoda za razliÄite vrste supstrata (stenski materijal, fresko i zidno slikarstvo, keramiÄki materijali i papir).
Iako se vrÅ”e opsežna istraživanja u oblasti bioÄiÅ”Äenja, za sada na tržiÅ”tu ne postoje gotovi proizvodi za bioloÅ”ko uklanjanje organskih i neorganskih jedinjenja (oneÄiÅ”Äenja) sa povrÅ”ina razliÄitih materijala.
U okviru evropskog projekta CAPTAN, pod imenom Napredno ÄiÅ”Äenje i zaÅ”tita materijalnog kulturnog nasleÄa, finansiranog od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnoloÅ”kog razvoja Republike Srbije kroz program Eureka E! 13085, timovi istraživaÄa iz Rumunije i Srbije proizvode materijale za postupak desalinacije bioÄiÅ”Äenjem.
Na razvoju ovih inovativnih proizvoda, pored TehnoloÅ”kog fakulteta iz Novog Sada uÄestvuje i preduzeÄe GP HGP iz Novog Sada, kao i parteri iz Rumunije: SC Restauro Concept Srl iz BukureÅ”ta; The National R&D Institute for Textiles and Leather, BukureÅ”t; Europlastic Srl, BukureÅ”t i Muzeul Bucovinei, Suceava, Slika 6.
U pitanju je serija proizvoda za uklanjanje rastvorljivih soli na bazi bioÄiÅ”Äenja u kombinaciji sa tradicionalnim glinenim pulpama. U osnovi ovih proizvoda je kombinacija dobrih osobina tradicionalnih glinenih pulpi, odgovarajuÄe poroznosti, sa prednostima koje pružaju mikroorganizmi. Proizvodi se razvijaju tako da tradicionalne glinene pulpe predstavljaju nosaÄe mikroorganizama (sluÄaj dentrifikatorske-bakterijske kulture Pseudomonas stutzeri). Na ovaj naÄin razvijeni proizvodi predstavljaju bioaktivne sisteme gde tradicionalna glinena pulpa ima ulogu nosaÄa i pokretaÄa desalinacionog procesa.
Odnosno, glinena pulpa ima projektovanu poroznost koja omoguÄava kretanje soli iz zidanih struktura u pulpu, gde se odvija proces denitrifikacije i uklanjanje nitratnih soli, kroz prirodnu metaboliÄku aktivnost pomenutih bakterija (koja se inaÄe odvija u prirodi kroz proces kruženja azota).
Na osnovu svega iznetog, rezultat primene ovih inovativnih sistema za bioÄiÅ”Äenje rastvorljivih soli je njihova redukcija dejstvom glinenih pulpi odgovarajuÄe poroznosti uz denitrifikaciju nitrata i njegovo prevoÄenje u azot. Radi se o veoma ekoloÅ”kim proizvodima, a upotrebljeni mikroorganizmi su nepatogeni i potpuno neÅ”kodljivi kako za Äoveka tako i za životnu sredinu.
Iako su u poÄetku razvoja ovih proizvoda upotrebljavane komercijalno dostupne bakterijske kulture, tim istraživaÄa sa TehnoloÅ”kog fakulteta sa Katedre za biotehnologiju, otiÅ”ao je korak dalje i izolovao bakterijske kulture denitrifikatora iz Dunava te inkorporirao iste u proizvode za bioÄiÅ”Äenje. Ovo predstavlja joÅ” jednu potvrdu razvijanja bezopasnih proizvoda. Projekat je trenutno na laboratorijskom nivou u pogledu proizvodnje, ali su dobijeni materijali primenjeni i u realnim uslovima.
Ovi proizvodi su za sada pokazali viŔe pozitivnih performansi u realnim uslovima u odnosu na laboratorijske uslove i potvrdili su se kao veoma efikasni za uklanjanje sulfatnih, hloridnih i nitratnih soli, Slika 7.
- Slike 7. a) i b) Primena sistema za bioÄiÅ”Äenje na srednjevekovnoj tvrÄavi u BaÄu
- Slike 7. a) i b) Primena sistema za bioÄiÅ”Äenje na srednjevekovnoj tvrÄavi u BaÄu
Tim istraživaÄa, okupljen oko razvoja materijala za bioÄiÅ”Äenje rastvorljivih soli, se nada da Äe ovi proizvodi u buduÄnosti imati Å”iru primenu jer se radi o potpuno bezopasnom postupku kako za okolinu tako i za operatera [6].
U pogledu Å”tetnosti za moderne graÄevine i objekte kulturnog nasleÄa, mnogo veÄu Å”tetu nanosi neadekvatan i nauÄno neutemeljen odabir pulpi ili hemijskih sredstava, nego denitrifikatori koji se inaÄe nalaze u prirodnom okruženju. Zbog toga je veoma važno podiÄi svest kako kod konzervatora, tako i kod izvoÄaÄa radova o neophodnosti prethodnih ispitivanja, adekvatne postavke dijagnostike stanja i odabira komercijalno dostupnih tehnika, pre nego Å”to se pristupi bilo kojoj intervenciji na nekom objektu.
LITERATURA
[1] https://www.euronews.rs/kultura/aktuelno-iz-kulture/40582/bakterije-besprekorno-ocistile-mikelandelove-mermerne-skulpture-u-kapeli-porodice-medici/vest
[2]https://www.euronews.rs/kultura/aktuelno-iz-kulture/2764/najbolji-restauratori-mikelandelovih-mermernih-skulptura-su-bakterije/vest
[3] P. Bosch-Roig et al., Biocleaning of Cultural Heritage stone surfaces and frescoes: which delivery system can be the most appropriate?, Annals of Microbiology 2014 , 65
[4] P. SanmartĆn et al., Biocleaning to Remove Graffiti: A Real Possibility? Advances towards a Complete Protocol of Action, Coatings 2019, 9(2), 104
[5] G. Ranalli et al, Onsite advanced biocleaning system on ancient wall paintings using new agar-gauze bacteria gel, Journal of applied microbiology 2019, 126
[6] VuÄetiÄ S. et al., Development and modeling of the effective bioactive poultices for reducing the nitrate content in building materials, Construction and building materials 2017, 142.
Autori teksta: Tim Laboratorije za ispitivanje materijala u kulturnom nasleÄu, TehnoloÅ”ki fakultet Novi Sad