Jedan od najvećih objekata izgrađenih u periodu nakon Drugog svetskog rata je Radnički univerzitet „Radivoj Ćirpanov“, koji je izgrađen 1966. godine. Objekat je sagrađen u duhu arhitektonskog modernizma iz pravca druge polovine 20. veka, koji se kao pravac poklonio načelima funkcionalizma i konstruktivizma.
U svojim načelima, arhitektonski modernizam koristi beton, čelik i staklo kao osnovne materijale pri izvođenju objekta. Arhitektura objekta i vizuelni identitet povezuju funkciju, topologiju, emociju, duh mesta, estetske parametre moderne arhitekture, ekologije i finansijski aspekat. Mlađe generacije ovaj objekat pamte kao urušenu zgradu iza koje se krije potresna istorija. Put kojim smo se mi usmeravali do transformacije objekta, kojim će se stanovnici našeg grada ponositi, budio je sve veću želju i stvorio je u nama mnogobrojne ideje i neočekivana inovativna rešenja koja smo preneli u sam enterijer.
Zgrada je projektovana i izvedena kao objekat čija je namena predviđena da bude poslovnog karaktera. Kao takva, projektovana je sa strogim, pravim linijama, dok je unutrašnjost zgrade ostavljena kao otvoreni prostor podložan da se prilagodi različitim namenama. Uređenje enterijera prvenstveno je diktirala fasada, što je za nas predstavljalo svojevrsan izazov, kao i integrisati savremeni prostor u objekat izgrađen 1966. godine. Projektovanje enterijera za IT kompaniju zahtevalo je precizno planiranje i pažljivu selekciju materijala kako bi se postigla harmonija između funkcionalnosti i estetike. Radni prostor je ogledalo firme i on direktno i indirektno utiče na funkcionisanje zaposlenih, ali i na utisak koji sama kompanija ostavlja na potencijalne klijente.
Sam urbani prostor i prirodno okruženje povećavaju efikasnost, kreativnost i koncentraciju, koja pruža balans između atmosfere koju nam pruža sopstveni dom i kvalitet radne atmosfere. Ideja nam je bila da privučemo posetioce našeg grada u sam objekat, kako bismo promenili način na koji su se posetioci odnosili prema njemu. Neutralni tonovi koji su nosioci projekta su upotpunjeni akcentima životopisnih boja koje održavaju dinamičnost IT industrije. Poluindustrijski dizajn ogleda se kroz delove golog betonskog zida sa vidljivim instalacijama koje se stapaju sa savremenim elementima. Pažljivo odabrani materijali i nameštaj održavaju ideju o inovativnim rešenjima IT sektora koji po svoj prirodi treba da predstavljaju savremeni i klasični svet poslovanja.
Kombinacija hladnih tonova sa toplim drvetom stvara dinamičan kontrast, dok tekstilni delovi nameštaja kao i upotreba etisona na celom objektu pružaju udobnost i toplinu. Time smo postigli opuštenu i inspirativnu atmosferu zaposlenima. U ovom modernom enterijeru ključnu ulogu imaju kancelarije koje su pregrađene staklenim zidovima pružajući ujedno transparentnost, ali i privatnost. Prilikom projektovanja enterijera bilo nam je bitno da ispunimo želje i zahteve, kao i norme IT kompanije, koje se dosta razlikuju od ostalih kompanija. Samim tim, potrudili smo se da uradimo dublju analizu svih zahteva kako bismo ih primenili u sam enterijer.
Jedna od veoma bitnih vodilja bila nam je upotreba boja koja je karakteristična za ovu kompaniju. Samo prizemlje zahtevalo je da bude što reprezentativnije i da nagovesti šta nas čeka dalje u objektu. U tom delu, cilj je bio da se zaposlenima i gostima same firme, već na početku stvori prijatan osećaj topline i dobrodošlice. Taj prostor ispunjen je ulaznim pultom, bibliotekom i malim memorijalnim delom koji nam pruža podsetnik na sam duh mesta i istoriju objekta. Pored toga nalazi se mesto gde zaposleni prave svoje uspomene i kače fotografije sa različitih dešavanja, kao i „chill zona“ i zen bašta koja pruža udobnost i povezanost sa okolinom. Između prizemlja i prvog sprata gde je kantina, smešten je mezanin koji je povezan toboganom, gde zaposleni imaju mogućnost opuštanja, druženja i zabave.
Prvi sprat namenjen je za kantinu koja predstavlja multifunkcionalni prostor, koji smo dobili nameštajem koji ima višenamensku upotrebu, zavisno od svrhe. Tu se održavaju prezentacije kao i sve vrste edukativnog sadržaja. Od trećeg do dvanaestog sprata su tipske etaže, koje su posebne jer smo na njima upotrebili boje koje su karakteristične za ovu firmu. U spektru boja nalazile su se četiri različite nijanse sive, od najsvetlije do najtamnije, narandžasta i bordo. Glavna vodilja za dizajn ovih etaža bila je da svaka etaža bude različite boje, kako bi se sagledala iz svih delova grada.
Kada se noću upale svetla u objektu, fokus je na harmoniji boja koja se proteže kroz ceo objekat. Pored toga, da bi ublažili strogi industrijski stil, koristili smo drveni nameštaj i etison na podovima. Na tipskim etažama smeštene su kancelarije za zaposlene koje su od staklenih pregrada, kako bi prostor učinile prostranim i ugodnim za rad. Svaka tipska etaža, pored mezanina, kantine i krova, ima malu „cill zonu“ kako bi se zaposleni mogli družiti i zabaviti.
Na trinaestoj etaži smeštene su konferencijske sale urađene prema konceptu „open space“ koji vizuelno komunicira sa okolnim vizurama koje se pružaju iz prostora ka spoljašnjosti. Krov je ispunjen zelenom oazom koja predstavlja zen baštu i pruža potpun mir i ugođaj samim korisnicima. Pogled sa nje pruža panoramsku razglednicu samog grada. Prilikom projektovanja enterijera cilj nam je bio da postignemo ne samo estetsku promenu i transformaciju, već da se ova promena duboko integriše sa funkcionalnim aspektima prostora stvarajući okruženje koje inspiriše inovacije i podržava produktivnost u savremenom tehnološkom sektoru.
- Autor projekta: Synthesis Quatro d.o.o.
- Naziv projekta: Vega IT Radnički univerzitet
- Lokacija: Novi Sad, Vojvođanskih Brigada 7
- Godina projektovanja: 2021 god.
- Godina realizacije: 2022-2024 god.
- Površina: 5.581,55 m2
- Fotografija: Jovana Rakezić
Autor teksta: Jovana Osei-Lartey M.Sc.E.M., Synthesis Quatro d.o.o.