Connect with us
Novosti

Svetska nedelja zelene gradnje 2024 – gradimo lokalna rešenja za globalne probleme

Jedna od najvećih kampanja za ubrzavanje održivog razvoja izgrađene sredine, Svetska nedelja zelene gradnje – WGBW24 – održana je od 9. do 15. septembra u organizaciji međunarodne mreže Svetskog saveta zelene gradnje, koja broji preko 75 nacionalnih članova. Kao jedan od njih, Savet zelene gradnje Srbije obeležio je ovu manifestaciju dvodnevnom konferencijom internacionalnog karaktera, organizovanom u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, kao i sada već tradicionalnom Zelenom turom.

WGBW24 nedelja protekla je pod istim sloganom kao prethodne godine – #BuildingTheTransition – čime nastavljamo poziv za gradnju zelene tranzicije i ističemo njenu ključnu ulogu u budućnosti građevinskog sektora. Ovogodišnji fokus stavljen je na to kako se ta tranzicija gradi, odnosno kako lokalna rešenja udružena mogu da odgovore na globalne probleme. Tri osnovna koraka na ovom putu predstavljaju redukcija, dekarbonizacija i adaptacija.

WGBW24 nacionalna konferencija koja je otvorila celu nedelju održana je 9. i 10. septembra u Privrednoj komori Srbije. Bila je tematski podeljena, te je prvi dan bio centriran oko teme cirkularnosti, dok je drugi dan u centar pažnje postavio inovativnost, a gosti i govornici došli su sa svih krajeva: kako sektora, tako i kontinenta.

Program prvog dana održan je u vidu foruma pod nazivom „Unapređenje cirkularne ekonomije unutar građevinskog sektora“, a omogućen je uz pomoć projekata koji se u svom radu bave upravo temom cirkularnosti – Reconstruct, Woodcircles i Circ-Boost, na kome je Savet zelene gradnje Srbije jedan od partnera. Stoga, forum je bio posvećen istraživanju kako inovatori širom Evrope primenjuju principe cirkularne ekonomije u građevinskom sektoru kako bi značajno smanjili njegov ekološki i klimatski uticaj.

Sagledana su konkretna rešenja i platforme koja ova tri projekta razvijaju kroz svoje pilot projekte u Španiji, Italiji, Srbiji, Belgiji, Holandiji, Estoniji, Norveškoj, Češkoj i Francuskoj. Osim ovoga, istražene su različite perspektive u postizanju ciljeva nacionalnih i EU politika vezanih za održivost kroz razgovor sa predstavnicima Evropske komisije, Svetskog saveta zelene gradnje i Privredne komore Srbije, dok su govornici iz Norveškog saveta zelene gradnje i inovativnih srpskih kompanija i inicijativa poput Fragmenta i Eksperiment zone predstavili svoj rad i rešenja u ovoj oblasti, čime je zahvaćen i predstavljen izuzetno širok spektar aktera, mogućnosti i prilika koje niču širom Evrope, a koje udruženo mogu rešiti neke od najvećih problema sa kojima se kao sektor suočavamo danas.

wgbw 24 konferencija saveta zelene gradnje

SLIKA 2 – Predstavnici nekih od partnera Circ-Boost projekta / Foto: Savet zelene gradnje Srbije

Drugi dan konferencije sa temom inovacije otvorila je državni sekretar Aleksandra Sofronijević iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koja je još jednom afirmisala posvećenost i rad ove institucije na podršci tranzicije ka održivoj izgrađenoj sredini, a potom u ime Saveta i uručila zahvalnice ovogodišnjim liderima zelene gradnje koji su u prethodnih godinu dana sertifikovali svoje objekte kao održive.

Nakon ovoga, uvedena je i glavna tema tog dana – inovacija u građevinskom sektoru. Savet je pre svega predstavio svoj rad u ovoj oblasti kroz svoje učešće u NEBULA projektu kao deo mreže Svetskog saveta. Ovaj projekat, nastao iz Built4People partnerstva, za cilj ima da umreži i poveže inovatore u građevinskom sektoru zarad lakše razmene znanja, iskustva i saradnje, ali i da umreži inovatore sa donosiocima odluka, izvorima finansiranja i drugim značajnim akterima. Doprinos Saveta ogleda se u identifikaciji i pozivanju što većeg broja inovatora na teritoriji Srbije da se prijave za pridruživanje mreži inovativnih klastera koja je osnovana u okviru Nebula projekta, kako bi mogli da iskoriste sve resurse i mogućnosti koje ona nudi, a Udruženje eko-inovacija na Balkanu iz Novog Sada, koje je trenutno u postupku pridruživanja ovoj mreži, je takođe predstavilo svoj rad u domenu inovacija. Nakon ovoga, predstavnici UNDPa, Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija razgovarali su o tome na koji način svaka od tih institucija pruža podršku, resurse i znanje inovatorima unutar građevinskog sektora, kako bi kompletan spektar prilika i mogućnosti za inovacije na srpskom tržištu bio zastupljen.

SLIKA 3 – Prezentacija NEBULA projekta tokom panela o inovacijama/ Foto: Savet zelene gradnje Srbije

Temi održivog finansiranja, kao još jednom vidu inovacija na našem tržištu, bio je posvećen poseban panel. O tome kako i zašto ova oblast svakog dana sve više dobija na značaju govorili su Džuli Emrih, koja vodi ovu oblast u Svetskom savetu, kao i predstavnici iz konsultantskog i bankarskog sektora. Zatim je otvorena tema dileme obnova – regeneracija ili rušenje. Svet se sve više okreće tome da se rušenje, kao i potencijalni otpad iz istog, svedu na minimum. O mogućnostima i prilikama koje duboka obnova nudi govorili su direktorka Norveškog saveta zelene gradnje, članovi Saveta iz studija Ener-Tekt i FSD Active, a potom su članovi Saveta zelene gradnje Srbije prikazali svoje lokalne primere duboke obnove na delu – Delta Real Estate govorila je o svojoj transformaciji Sava centra u objekat koji je održiv, dok je kompanija Tokata prikazala kako je udahnula održivost u nekadašnji hotel „Park“, sada pod imenom Moxy Beograd.

Drugi dan konferencije zatvoren je diskusijom o vodi kao novom prioritetu održivosti za budućnost. Ovom prilikom je prikazana nova publikacija svetske mreže saveta zelene gradnje na ovu temu, a potom su u okviru diskusije o značaju očuvanja vode govorili predstavnici Republičke direkcije za vodu, stručnjaci sa Građevinskog fakulteta i iz kompanije ACO, takođe članova Saveta.

wgbw 24 konferencija saveta zelene gradnje

SLIKA 4 – Dodela zahvalnica liderima zelene gradnje/ Foto: Savet zelene gradnje Srbije

Tokom WGBW24 nacionalne konferencije otvorene su mnoge izuzetno značajne teme – teme koje će biti neizbežne u narednim godinama, dok sektor nastavi da se suočava sa korenitim promenama koje već trpi. Za sve zainteresovane, snimak oba dana konferencije, sa svim razgovorima i predavanjima, dostupan je na Jutjub kanalu Saveta zelene gradnje Srbije.

wgbw 24 konferencija saveta zelene gradnje

SLIKA 5 – Gosti Zelene ture ispred Plave dvorane Sava centra / Foto: Marko Kranjc

Program WGBW24 nedelje nastavljen je 18. septembra, kada je tradicionalna Zelena tura, organizovana u saradnji sa članom Saveta, kompanijom Delta Real Estate, obišla novo-obnovljeni Sava centar. Ove godine, Zelena tura je pružila jedinstvenu priliku svima koji su bili zainteresovani da kroz vođeni obilazak saznaju sve o procesu transformacije ovog znamenitog zdanja u objekat koji je održiv i zelen, izazovima koji su nastajali i rešenjima koja su primenjena.

Sava centar, kao zaštićeni spomenik kulture, predstavljao je jedinstven set zahteva koji su morali biti ispunjeni kako bi njegova obnova bila moguća. Integracija održivosti u celokupan postupak i implementacija savremenih sistema i inovacija su razlog zašto ovaj sada pola veka stari objekat može da bude BREEAM sertifikovan, što ga ujedno čini izuzetno reprezentativnim primerom duboke obnove koji može služiti kao uzor za slične poduhvate. Tokom ture, gosti su imali priliku da vide svima dobro poznate prostore – ulazni atrijum, kongresne sale, Plavu dvoranu – u potpuno novom ruhu, kao i nove prostore poput imerzivne sale i zimske bašte sa 5000 novih biljaka. Nove tehnologije, savremeni sistemi i značajno veći stepen ozelenjenosti transformisali su Sava centar u objekat koji baštini principe Svetske nedelje zelene gradnjee: redukcija, dekarbonizacija, adaptacija.

Kao i ranijih godina, ovogodišnja WGBW kampanja naišla je na izuzetan odziv i podršku članova Saveta kroz snimanje članskih videa u kojima govore o načinima na koje su njihovo poslovanje, aktivnosti i delatnost u skladu sa ključnim principima ovogodišnje kampanje – redukcija, dekarbonizacija, adaptacija. Sve ovo pratilo je i tradicionalno, neformalno člansko druženje pod nazivom Zeleni doručak koje je ove godine održano u izuzetnom ambijentu novog amfiteatra Sava centra sa zelenim zidovima i staklenim krovom.

Kroz sve aktivnosti ovogodišnje WGBW24 nedelje, Savet zelene gradnje Srbije težio je da umreži i razglasi sve dobre prakse, nova rešenja, rezultate istraživanja, ideje i prilike koje čine održivu izgrađenu sredinu mogućom. Naš rad će se uvek zasnivati na stvaranju budućnosti koja je zelena, održiva i zdrava za sve ljude, te pozivamo sve one koji na tome rade da nam se pridruže, kako bismo zajedno mogli brže i uspešnije da izgradimo tranziciju ka održivoj izgrađenoj sredini.

Autor teksta: Vladimir Nedeljković

savet zelene gradnje srbije

Savet zelene gradnje Srbije
(SrbGBC – nacionalna kancelarija)
Bulevar Mihajla Pupina 165g/1 11070 Novi Beograd
+ 381 11 22 05 809
info@serbiagbc.rs
www.serbiagbc.rs