Za Äasopis āgrenef – graÄevinarstvo & energetska efikasnostā govori Milan RadovanoviÄ, d.i.a. Arhigarda Sudio.
U okviru rubrike āArhitekta jednog gradaā, gde arhitekte dele svoje duboko ukorenjene veze sa gradovima kojima daju oblik i duÅ”u, imamo privilegiju da istražimo bogatu arhitektonsku priÄu grada Prokuplja kroz oÄi jednog od njegovih istaknutih arhitekata.
Danas razgovaramo sa Milanom RadovanoviÄem d.i.a., kreativnim umom iza Arhigarda arhitektonskog studija iz Prokuplja. U ovom razgovoru, duboko Äemo zaroniti u arhitektonsku istoriju ovog grada, istražiti evoluciju njegove arhitekture i urbanizma, kao i istražiti kako se tradicija i inovacija prepliÄu u kreiranju jedinstvenog identiteta Prokuplja. Kroz projekte koji su nosili peÄat Arhigarda, Milan nam pruža uvid u naÄine na koje se ova kreativna ekipa bavi izazovima održive arhitekture i dizajna enterijera. Osim toga, saznajemo kako studio razvija intimnu vezu sa zajednicom i kako se trudi da stvori prostor koji odražava potrebe i želje graÄana. Milan RadovanoviÄ nas vodi kroz puteve Prokuplja, otkrivajuÄi nam njegove skrivene priÄe i viziju za blistavu arhitektonsku buduÄnost grada.
Gospodine RadovanoviÄu, Arhigarda arhitektonski studio ima bogato prisustvo u arhitektonskom svetu. Možete li nam reÄi neÅ”to viÅ”e o poÄecima studija i njegovoj viziji?
Projektni biro Arhigarda je osnovan 2017. godine kao pokuÅ”aj unapreÄenja arhitektonske scene u TopliÄkom okrugu. Vrlo brzo sam shvatio da pored dobre volje postoje i zakoni tržiÅ”ta pa je delatnost proÅ”irena na teritoriju cele Srbije. U poÄetku je svaki projekat raÄen da zadovolji klijenta ali i kao prezentacija- promocija firme sa 3D modelima, BIM modelima ponekad i VR da bi kasnije to postao standard. Danas Arhigarda ima nekoliko zaposlenih i vise spoljnih saradnika i na dobrom smo putu formiranja kvalitetnog tima probranih inženjera za probrane projekte.
Kako je VaŔe iskustvo u Narodnom Muzeju Toplice obogatilo VaŔu kreativnu viziju i pristup arhitekturi? Kako su muzejski koncepti i estetika uticali na VaŔu perspektivu u projektovanju?
Moj izbor za diplomski rad je bila zgrada muzeja, konkretno Muzej neolita u PloÄniku, prvi posao projektovanja i izgradnje Neolitskog naselja u PloÄniku, a kao posledica, nekoliko godina kasnije, usledilo je zaposlenje u muzeju. Godine rada na grafiÄkom dizajnu, pripremama izložbi, opremanju enterijera, web dizajnu, dizajnu plakata, knjiga su svakako ostavili znaÄajan trag. Sam rad na viÅ”e razliÄitih polja vezanih za umetnost je pomogao kompletiranju svakog projektnog zadatka. Muzeji stalno traže bolje i savremenije naÄine predstavljanja kulturnog blaga ali se uvek kao nezaobilazni parametar javlja Äovek – posetilac kome treba prilagoditi sadržaj, (spustiti loptu, tekst može biti efektan, simboliÄan u izrazu ali mora biti i Äitljiv, ne treba daviti podacima ali mora ih biti dovoljno da zainteresuju, simbolika i efekti ne smeju prevaziÄi suÅ”tinu) upravo ovaj momenat primenjujem i u arhitekturi, a može se izraziti u jednoj reÄenici koja glasi projektovanje po meri Äoveka.
Bilo je zadovoljstvo raditi na projektima kao Å”to su TopliÄki ustanak (grafiÄki dizajn izložbe, broÅ”ura, plakata, kovanica, knjiga i kompletne manifestacije), Gvozdeni puk (projekat i realizacija spomen parka kao i dizajn manifestacije, grba, promo spota i sl.), i naravno Neolitsko naselje PloÄnik. Spomenuo bih i dizajn Stalne postavke muzeja Petrovac na Mlavi od enterijera preko grafiÄkog dizajna postavke i prateÄih sadržaja.
Gradovi nose duÅ”u svoje proÅ”losti. Kako biste opisali karakteristiÄne arhitektonske elemente i stilove koji su oblikovali Prokuplje tokom vremena?
Prokuplje je grad sa bogatom istorijom i jedan od retkih Äija je proÅ”lost saÄuvana i nalazi se gotovo u samoj varoÅ”i. Prvi tragovi života na padinama brda Hisar potiÄu joÅ” iz vremena praistorije dok se kao naseljeno mesto pominje Hammeum rimsko naselje nastalo uz vojiÄki logor. Brdo Hisar simbol grada i dominantna taÄka vidljiva sa svih prilaza gradu. Okruženo je sa tri strane rekom Toplicom koja u ovom delu formira epigeniju, nekada idealno mesto za podizanje utvrÄenja, a danas je spomeniÄka celina koju Äine Latinska crkva u podnožju brda, Crkva sv. Prokopija iz X veka na istoÄnoj padini i Srednjevekovno utvrÄenje – Jug Bogdanov grad na vrhu brda (proglaÅ”ena je za nepokretno kulturno dobro od velikog znaÄaja 1983. godine).
U XX vek Prokuplje ulazi kao turska kasaba. Bilo je potrebno 20 godina do izgradnje prvog znaÄajnijeg objekta stare Zgrade gimnazije (danas osnovna Å”kola, 1898. godine) projektovane po akademskim postulatima sa simetriÄnom osnovom i fasadama. Druga znaÄajnija zgrada podignuta 1911. je Sresko naÄelstvo (danas zgrada opÅ”tine) izgraÄena u akademsko-elektiÄkom maniru sa elementima secesije. Za samu fasadu se može reÄi da je u neobaroknom stilu sa secesiskim elementima. Projektovanje je povereno tada mladom Dragutinu MaslaÄu ali se pretpostavlja da je udeo imao i Branko TanazeviÄ koji kasnije projektuje treÄi znaÄajniji objekat zgradu PoÅ”te, danaÅ”nji muzej (izmeÄu 1912-1925).
U koncipiranju zgrade TanazeviÄ se oslanja na akademske kompozicione Å”eme. Osnova je razvijena i simetriÄna po dijagonali. Dva krila, podeljena u dva trakta – hodnici i prostorije, suÄeljavaju se oktogonalnom masom, sa ulaznom partijom natkrivenom kubetom i na krajevima proÅ”iruju prema dvoriÅ”tu. Fasadu karakteriÅ”e jaka rustika visokog podnožja od kamenih blokova i smena glatkih i grubih povrÅ”ina srednje zone. Primetna je geometrijska dekoracija (trougaoni zabat, zaglavni kamen).
Upotreba ispupÄenih kvadara karakteristiÄna za TanazeviÄa, koncentrisana je u okvirima prozora, na kuli i atikama. Po želji dr Alekse SaviÄa na brdu Hisar 1929. godine niÄe istoimena zadužbina. Projektovanje je povereno Dragutinu MaslaÄu dok je enterijer ureÄivao Nikoloa Krasnov i 1933. po projektu Momira KorunoviÄa Prokuplje dobija i Sokolski dom. Prvi upliv moderne je stigao 1937. gdine sa zgradom danaÅ”nje Gimnazije. Dolasci poznatijih arhitekata su ostavili traga i u izgradnji privatnih kuÄa. Glavno Å”etaliÅ”te je do 70-ih godina imalo niz objekata, (sada prekinut) koji su mogli da formiraju ambijentalnu celinu. Ovo su ujedno i najznaÄajniji objekti u Prokuplju sve do pedesetih godina kada kreÄe ubrzani razvoj. Tada niÄe niz savremenih zgrada koje pojedinaÄno nose arhitektonske kvalitete, kao primer se može navesti hotel Hameum smeÅ”ten uz sami gradski trg koji je i danas posle skoraÅ”njeg renoviranja jedna od reprezentativnijih zgrada u Prokuplju.
Dugo tavorenje i ubrzani razvoj za posledicu imaju donoÅ”enje brzih odluka tako da cela desna obala Toplice, inaÄe najpogodniji teren za razvoj grada, postaje industrijska zona dok u podnožju brda Hisar niÄe soliter koji svojom masom remeti vizuru najznaÄajnije taÄke grada. JoÅ” jedan udarac Hisar je pretrpeo izgradnjom Zanatskog doma (sada Dom kulture) tik uz arheoloÅ”ko nalaziÅ”te.
Sa sve veÄim razvojem i urbanizacijom, kako se Arhigarda studio angažuje na oÄuvanju autentiÄnosti Prokuplja, dok istovremeno prati potrebe modernog druÅ”tva?
Prokuplje je autentiÄno svojim položajem izmeÄu brda i reke, svojom bogatom istorijom, prirodnim lepotama tako da bez velikih intervencija, samo praÄenjem prirodnog toka, poÅ”tovanjem potreba i navika moguÄe je zadržati duh grada kome su se divili retki putnici i za koji su putopisci govorili da je idealno mesto za odmor.
Trenutno se priprema industrijska zona van samog grada Å”to Äe svakako rasteretiti pomenutu desnu obalu i možda ubrzati proces za sada stihijskog, a možda uskoro i urbanog ānaseljavanjaā ovog dela.
Javni prostori su srce svakog grada. Kako Arhigarda studio promoviÅ”e participativni pristup u oblikovanju javnih prostora, uzimajuÄi u obzir potrebe lokalne zajednice?
Veoma sam se zalagao za reÅ”avanje znaÄajnijih urbanistiÄkih intervencija putem javnih konkursa tako da kada je objavljen konkurs za ureÄenje centralnog gradskog trga oseÄao sam obavezu da uÄestvujem i dam svoj doprinos. Sva iskustva, komentare, kritike iz projektovanja spomen parka Gvozdenom puku preneo sam na konkursni rad Å”to su graÄani i prepoznali i uzvratili pozitivnim glasanjem.
Enterijer igra kljuÄnu ulogu u doživljaju prostora. Kako se studio bavi dizajnom enterijera u Prokuplju i kako povezuje lokalni duh sa savremenim komforom?
Trudimo se da radimo funkcionalan i vanvremenski dizajn sa obazrivim uplivom modernih trendova, da sagledamo potrebe i navike investitora i da kreiramo udoban i prijatan prostor.
Na koji naÄin se bavite konceptima energetske efikasnosti i ekoloÅ”ke odgovornosti u projektima za Prokuplje?
U svakom projektu se trudimo da primenimo prvo principe pasivne arhitekture, a zatim i savremene termotehniÄke mere. Pravilno orijentisani objekti su udobniji za život i samom organizacijom prostora pasivno doprinose energetskoj efikasnosti. Možda je dobar primer objekat u okolini Obrenovca. IIako deluje potpuno ukopan ipak je odvojen kotlarnicom i unutraÅ”njom terasom koja istovremeno služi za zahvat sunÄeve energije. Objekat je projektovan kao open space u dnevnoj zoni i izdvojenim noÄnim zonama sa pogledom koji se pruža ka istoku.
Kako Arhigarda studio koristi BIM (Building Information Modeling) tehnologiju u svojim projektima? Kako ovaj pristup oblikuje vaÅ”u sposobnost da precizno planirate, projektujete i upravljate graÄevinskim procesima?
BIM smatram veoma korisnom tehnologijom koja u poÄetku traži malo viÅ”e zalaganja ali kasnije viÅ”estruko vraÄa. Pripravnike motiviÅ”em da koriste BIM Äak i za manje projekte kako bi uoÄili prednosti i znali kako da ih iskoriste za one veÄe gde ova tehnologija dolazi do punog izražaja. NajveÄi problem primene BIM-a je kompatibilnost razliÄitih softvera i faza projekta.
VR modelovanje za bolje razumevanje. Kako ova tehnologija doprinosi boljem razumevanju i vizualizaciji projekata? Kako se tehnologija koristi kao podrŔka kreativnim idejama?
Za kvalitetan VR je potrebna oprema kako za izradu tako i za prezentaciju. Za sada VR je raÄen iz entuzijazma viÅ”e kao proba moguÄnosti predstavljanja projekta (glavnu prezentaciju sam održao sopstvenoj deci, predivno veÄe, magija iz kancelarije je doneÅ”ena kuÄi).
Možete li nam predstaviti neki od projekata koje ste realizovali u Prokuplju i koji najbolje ilustruju filozofiju i pristup Arhigarda studija?
Svakako je najznaÄajniji projekat Spomen parka Gvozdenom puku. Ovaj projekat je raÄen u 3D tehnologiji, i delom u BIM, kao total dizajn obuhvaÄeno je sve od arhitekture, hortikulture i svih faza do grafiÄkog i video dizajna. Trebalo je zadovoljiti dva cilja, primarni – odavanje poÅ”te svim pripadnicima legendarnog Gvozdenog puka i sekundarni – stvaranje prijatnog ambijenta za odmor, igru i rekreaciju. TakoÄe insistiralo se na Ävrstim i trajnim materijalima. Park karakteriÅ”e naglaÅ”avanje ekoloÅ”ke, kao zelene oaze, edukativne i memorijalne funkcije.
Izbor zelenila je pao na reliktne, endemiÄne, retke i ugrožene vrste Å”umskog drveÄa sa naÅ”eg podruÄja, one koje su i junaci gvozdenog puka sretali u svojim vojevanjima. Ovakav izbor zelenila ima i ekoloÅ”ki i edukativni aspekt. Vizija projektanta je da Äe se kroz prezentaciju projekta kao i kroz buduÄe radionice, Äasove u prirodi i sl. skrenuti pažnja i upoznati veÄi broj ljudi sa vrstama koje se mogu sresti u prirodi ali o Äijem statusu se malo zna. Kao vizuelna i fiziÄka barijera izmeÄu poploÄanih i zelenih povrÅ”ina pojavljuju se monolitne betonske kocke sa ispisanim imenima svih nosilaca KaraÄorÄeve zvezde sa maÄevima po kojima je āGvozdeni pukā poseban. Za ove natpise je razvijena i mobilna aplikacija koja skeniranjem ispisanog imena prikazuje kompletnu biografiju i druge podatke.
Spomenuo bih i skoraÅ”nji projekat dve vikendice na lokaciji sa prelepim pogledom. KuÄe odiÅ”u planinskom arhitekturom, ali sa modernistiÄkim pristupom. Objekti se nalaze na 18 km od Prokuplja na 1000 m nadmorske visine u mestu Beli kamen, osmiÅ”ljeni su kao opuÅ”tajuÄe mesto za odmor u prirodi.
Kako vidite dalji razvoj arhitekture, urbanizma i dizajna enterijera u Prokuplju? Koji su glavni ciljevi koje biste želeli postiÄi?
Uvek verujem da Äe razvoj nastaviti u sve boljem pravcu. Danas kada je sve digitalno dostupno moguÄe je lako pratiti inovacije, trendove, osavremeniti grad, a ipak zadržati duh. Nadam se reÅ”avanju saobraÄajne i komunalne infrastrukture. Nadam se blagovremenom sagledavanju prostornih celina kako bi se intervencije odvijale po unapred utvrÄenom smislenom planu (bez jurenja projekata kada se pojavi moguÄnost finansiranja). I nadam se projektovanju javnih objekata u mom gradu.