Connect with us
Budućnost

Štednja energije kao mera opstanka

Priča o energiji, složićete se, je jedna od najčešćih tema u svakodnevnom životu. Gde god da se nađete, veoma često čujete komentare: loša energija, nedostatak energije, pozitivna energija, ušteda energije i sl. Nije li tako? Upravo ta zastupljenost energije u različitim kontekstima priče, segmentima života i potrebama ljudi, zapravo govori koliko je energija važna. Bez energije nema akcije, ali ni reakcije u smislu emocija, uštede troškova i opstanka na globalnom nivou. A, kako nam je ista danas u deficitu, krajnje je vreme da je sačuvamo i usmerimo u pravcu boljeg sutra i sigurnije budućnosti. Štednja energije je naša realnost.

Energija kao resurs

Nekontrolisana eksploatacija energetskih izvora, dovela nas je u nesigurnu današnjicu gde su klimatske neprilike naša svakodnevica, potrošnja energenata nezaustavljiva, a troškovi sve veći.

Jedan od velikih izazova u pogledu očuvanja energije je građevinarstvo, koje se smatra jednim od najvećih potrošača energije. I to direktnog potrošača, kada se prirodni resursi koriste kao sirovine i indirektni kada se energija troši za proizvodnju građevinskog materijala. Sa druge strane, neadekvatna gradnja, stvara velike troškove korisnika objekata, posebno prilikom grejanja i hlađenja.

Upravo ti razlozi bili su glavni pokretač da upravo proizvođači građevinskog materijala počnu da se bave odgovornom proizvodnjom kvalitetnog materijala. Šta to tačno znači, interesuje vas? To znači da su proizvođači krenuli u proizvodnju građevinskog materijala koji će pružiti visok stepen izolacije objektu na kome se nalaze, jer se pokazalo da je za savremenu gradnju neophodna kvalitetna izolacija. Sa druge strane, za proizvodnju takvog materijala cilj je bio racionalna i što manja potrošnja energenata. I u tome se uspelo.

Danas se kvalitetna termoizolacija smatra najboljim i najekonomičnijim načinom smanjivanja troškova grejanja i hlađenja, povećanja komfora svakodnevnog života i rada, zaštitne životne sredine i stvaranja uslova za održivu gradnju i sigurnu budućnost.

Austrotherm – termoizolacija koja nikoga ne ostavlja hladnim

Jedan od takvih proizvođača, koji se specijalizovao za proizvodnju građevinskog termoizolacionog materijala je Austrotherm International. Kompanija koja, kako i sami vole da kažu, nikoga ne ostavlja hladnim.

XPS ploče / Austrotherm d.o.o.

XPS ploče / Austrotherm d.o.o.

Austrotherm je poznata svetska kompanija koja pored svog matičnog sedišta u Austriji posluje u još 11 zemalja sa 17 pogona za proizvodnju i to kao deo jednog od najvećih koncerna proizvodnje građevinskog materijala u Evropi, koncerna Schmid Industrie Holding. U Srbiji Austrotherm je zastupljen od 2001. godine, što je naše tržište obogatilo veoma kvalitetnim XPS i EPS termoizolacionim materijalima, profilima, polietilenskim proizvodima i pločama za unutrašnju gradnju.

Značaj termoizolacije u energetskoj efikasnosti objekta

Mnoga istraživanja pokazala su koliko kvalitetna termoizolacija može povećati energetsku efikasnost objekta koji je u izgradnji, ali i objekta koji je u sanaciji. Pa tako, beton ima od 55 do 72 puta manju termičku izolaciju od Austrothermovog fasadnog termoizolacionog proizvoda, dok u slučaju drveta koji se smatra prirodnim izolatorom, moderni termoizolacioni proizvod ima 4 puta veću toplotnu izolaciju.

Fasadna termoizolacija

Foto: Austrotherm / Fasadna termoizolacija

Kolika ušteda energije je u pitanju ukazuje i činjenica da objekat bez izolacije je energetski potpuno neefikasan. Objekat sa izolacijom debljine 5cm na spoljnim zidovima ima uštedu od 44%, dok izolacija debljine 12 cm daje uštedu troškova grejanja od čak 72%. Prilično zavidna cifra, nije li tako? Imajući to u vidu, državne institucije su propisale važeće pravilnike koji određuju kolika debljina izolacije mora biti kada je novogradnja u pitanju, odnosno sanacija. U Srbiji je važeći Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada iz 2012. godine koji kaže da standardna izolacija u novogradnji ne sme biti ispod 12cm.

Vodeći se svim podacima i pravilima sa jedne strane, konstantnim povećanjem cena sa druge, institucije i pojedinci sve češće biraju deblju termoizolaciju. Veća početna ulaganja brzo se isplate budući da se stvaraju objekti niske energetske potrošnje. Toliko se daleko otišlo po pitanju termičke izolacije da se stvaraju objekti izuzetno male potrošnje tzv. pasivne kuće, gde se debljina izolacije kreće između 30 cm i 40 cm, a ušteda energije do 80%. Ulaganja nisu mala, ali su opravdana i brzo isplativa.

Pored velike uštede energije i nižih troškova grejanja i hlađenja, termička izolacija stvara bolje uslove i komfor svakodnevnog života.

Termoizolacija će spasiti svet

Pored benefita u smislu uštede troškova, kvalitetna termička izolacija ima svoju veliku ulogu kada je očuvanje energetskih resursa u pitanju, odnosno očuvanje životne sredine i globalni održivi razvoj.

Upotrebom odgovarajuće kvalitetne termičke izolacije, kao što je u slučaju Austrotherma ekspandirani polistiren, manja je potrošnja energenata, a sa njima i manja emisija CO₂. Primera radi, kod zgrada koje nemaju termičku izolaciju veća je potrošnja energenata i oslobađanje CO2 u iznosu od 7,5 t. Sa druge strane objekat sa fasadnom izolacijom od 5 cm oslobađa 4,2 t CO₂, dok je kod izolacije od 12 cm, CO₂ se oslobađa u iznosu od 2,2 t.

Austrotherm izolacione ploče

Austrotherm EPS izolacione ploče

Osnovna sirovina Austrotherm termičke izolacije je EPS – ekspandirani polistiren, poznatiji kao stiropor koji je 98% sastavljen od vazduha, ekološki je proizvod, potpuno čist i bezopasan za upotrebu, a uz redukovanu emisiju štetnih gasova, više je nego ekološki prihvatljiv na lokalnom i globalnom nivou. Stoga može se zaključiti da beli i stiropor sa primesama grafita u sivoj boji doprinose održivoj gradnji i stvaranju uslova za sigurniju budućnost.

Austrotherm EPS termička izolacija

Zahvaljujući svim benefitima koja Austrothermova EPS termička izolacija daje, njegova primena danas obuhvata izolaciju ključnih elemenata svakog objekta: zidove, ploče i krov.

Kada su zidovi u pitanju postoje tačno određeni modeli koji se koriste za termoizolaciju:

  • fasadnog zida – EPS AF 60, EPS AF, EPS AF PLUS,
  • unutrašnjih površina – EPS AF 60, EPS AF, EPS AF PLUS,
  • izolacija u sendvič zidu – EPS A30, EPS AF 60, EPS AF, EPS AF PLUS,
  • vetrena fasada – EPS A30, EPS AF 60,
  • dilatacione razdelnice – EPS A30, EPS AF 60.

Kod ploča termoizolacioni materijali obuhvataju izolaciju sledećih delova:

  • završna ploča – EPS A100, EPS A120, EPS A150,
  • međuspratna ploča – EPS A100, EPS A120, EPS A150, EPS T650,
  • ploča na koti terena – EPS A100, EPS A120, EPS A150,
  • ploča nad podrumom – EPS A100,
  • ploča nad prolazom – EPS AF 60, EPS AF, EPS AF PLUS, EPS A 100,

U slučaju krova, termička izolacija obuhvata:

  • ravan krov – EPS A120, EPS A150,
  • kos krov – iznad rogova – EPS A150,
  • kos krov – između rogova – EPS A30, EPS AF 60, EPS AF, EPS AF PLUS, KLEMMFIX, KLEMMFIX PLUS.
Austrotherm XPS TOP termoizolacione ploče

Austrotherm XPS TOP termoizolacione ploče za ravni krov

Austrotherm XPS TOP termoizolacione ploče

XPS TOP termoizolacione ploče nastaju od ekstrudiranog polistirena, poznatijeg kao stirodur, sa velikom otpornošću na vodu (vlagu) i velika opterećenja. Shodno tome primena je na mesta među koje se ubrajaju temelji, podrumi, podovi, kao i mesta opterećena vlagom: sokle, industrijska postrojenja, hladnjače, magacini, klizališta, kao i mesta sa velikim pritiskom: železničke pruge, aerodromske piste i sl.

U zavisnosti od pritisne čvrstoće, koja se kreće od 30 t /m² do 70 t /m² danas postoje sledeće XPS ploče:

  • Austrotherm XPS TOP 30 – glatke površine,
  • Austrotherm XPS TOP P – rebraste površine,
  • Austrotherm XPS TOP 50 – glatke površine,
  • Austrotherm XPS TOP 70 – glatke površine.
Austrotherm XPS TOP termoizolacione ploče

Austrotherm XPS TOP termoizolacione ploče

Austrotherm izolacija ništa ne prepušta slučaju

Pored  termoizolacije Austrotherm veliku pažnju posvetio je i saniranju buke kroz podnu zvučno – izolacionu barijeru EPS T650, ali i međuspratnu konstrukciju odlične toplotne i zvučne izolacije AMK, termičkih ploča za podno grejanje PPG, elemenata za krovni nagib EPS 120 i EPS A150, kao i ploče za završne radove na mokrim čvorovima, odnosno, kuhinjama i kupatilima UNIPLATTE. Jednostavno rečeno, pokriveni su svi oni potencijalni izvori gde može doći do gubljenja energije ili prolaska buke kao velikog izazova modernog sveta.

Austrotherm Uniplatte® je ploča izrađena na bazi ekstrudiranog polistirena (XPS)

Austrotherm Uniplatte® je ploča izrađena na bazi ekstrudiranog polistirena (XPS)

Umesto zaključka

Iako pojam izolacija u svakodnevnoj komunikaciji obično ima neku negativnu konotaciju, kada su termička i zvučna izolacija u pitanju, nema mesta negativnim aspektima. Naprotiv. Uz njih stvara se pozitivna atmosfera i u pogledu troškova i emotivnog doživljaja prostora u kome se nalazimo. Zato izolujte se kvalitetno za bolje sutra. Zahvaljujući osvešćenim kompanijama kao što je Austrotherm, imamo sve šanse da stvorimo jednu bezbednu i zdravu sadašnjost i još bolju budućnost. Budimo srećni zbog toga.

AUSTROTHERM d.o.o.
predstavništvo za Beograd
(kancelarija za marketinško-tehničku podršku)
Arčibalda Rajsa 27, 11030 Beograd
T. +381 11 2369 280
office-beograd@austrotherm.rs
www.austrotherm.rs