Ishodovanje neophodne dokumentacije za izgradnju, dogradnju ili rekonstrukciju objekta decenijama unazad bila je opterećena zastarelim sistemom, nepotrebno nedefinisanim rokovima i brojnim otežavajućim faktorima.
Reforma koja nastupa 2015. godine, sa izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, donosi nam postupak objedinjenje procedure elektronskim putem sa ambicijom da reši situaciju sa pribavljanjem neophodne dokumentacije u postupku izgradnje, dogradnje ili rekonstrukcije objekta.
Puna primena postupka objedinjenje procedure elektronskim putem kreće početkom 2016. godine i donosi niz novina koje dobrim delom olakšavaju i pomažu u bržoj realizaciji postupaka koji se provode u okviru objedinjene procedure.
Šta je to objedinjena procedura? I na koju vrstu postupaka se odnosi?
Pre svega, objedinjena procedura je skup postupaka i aktivnosti koje sprovodi nadležna služba u vezi sa izgradnjom, dogradnjom ili rekonstrukcijom objekta.
Pored toga, ovom procedurom obuhvaćen je postupak izvođenja radova, kome prethodi izdavanje lokacijskih uslova, izdavanje građevinske dozvole, odnosno rešenje prema članu 145. Zakona o planiranju i izgradnji.
Zatim, tu je i postupak prijave radova, pribavljanje saglasnosti na tehničku dokumentaciju, izdavanje upotrebne dozvole, pribavljanje uslova za projektovanje, kao i priključenje objekta na infrastrukturu.
Pored svega navedenog, moguće je u elektronskom postupku, pribaviti isprave i druga dokumenta koje izdaju imaoci javnih ovlašćenja, a uslov su za izgradnju objekta.
Ovo je najkraći mogući uvod i pojašnjenje objedinjenje procedure.
Pojašnjenje je svakako neophodna investitorima koji imaju iskustva sa pribavljanjem dokumentacije, a naročito investitorima koji prvi put planiraju izgradnju (važi za sve vrste izgradnje, počev od kuće pa do zahtevnijih objekata poslovnog karaktera).
Veoma je važno napomenuti da su ovom procedurom sada obuhvaćeni i radovi na sanaciji i adaptaciji objekata i enterijera, kao i razni oblici promene namene objekata, kao i razdvajanje i spajanje stambenih ili poslovnih jedinica.
Pored toga, koji se poslovi mogu realizovati putem objedinjenje procedure, neophodno je znati i kako funkcioniše ovaj postupak.
// Centralna evidencija objedinjenih procedura je jedinstvena, javna elektronska baza podataka koja se vodi u okviru APR-a (agencija za privredne registre) gde se nalaze objedinjeni podaci, akta i dokumenti svih registara objedinjenih procedura na teritoriji Republike Srbije.//
Sva razmena podnesaka, akata i dokumenata u objedinjenoj proceduri između podnosioca zahteva i nadležnog organa, kao i između nadležnog organa i imaoca javnih ovlašćenja obavlja se elektronskim putem.
Sva dokumenta, akta i projekti koji se dostavljaju putem elektronske procedure dostavljaju se u formi elektronskog dokumenta PDF, DWG ili DWF formata obavezno potpisana kvalifikovanim elektronskim sertifikatom (elektronskim postupkom).
U zavisnosti od zahteva koji pokrećete dostavljate odgovarajuću dokumentaciju i projekte, a takođe imate mogućnost i usaglašavanja zahteva. Usaglašavanje zahteva podrazumeva da, ukoliko ste prilikom prvog zahteva propustili da priložite ili popunite tražene informacije, u roku od 30 dana možete dostaviti podatke ili dokumenta koja ste propustili.
Kompletan put dokumentacije podnosilac zahteva može pratiti kroz elektronsku proceduru, a sve važne informacije pristižu na meil koji ste predvideli za komunikaciju sa opštinskom službom i to je najvažnija prednost elektronskog postupka.
// Još jedna važna prednost je da su sada definisani rokovi za dostavu informacija i dokumenata u okviru procedure. Značajno se štedi vreme za komunikaciju i pribavljanje sve neophodne dokumentacije.//
Koliki je značaj reforme sistema i izdanja neophodne dokumentacije elektronskim putem vreme će tek pokazati.
Dosadašnja iskustva svakako idu u prilog efikasnijem obavljanju postupaka kroz ovaj sistem i boljoj i bržoj komunikacija unutar sistema.
Sistem je veoma jednostavan za korišćenje, a pristup sistemu je moguće ostvariti kreiranjem korisničkog naloga na portalu građevinske dozvole.
Ukoliko su vam potrebna dodatna pojašnjenja u praćenju procedure, svakako nam se obratite za pomoć.
Nataša Komljenović dipl.inž.arh.
Arhitektonski studio „ArhInGreen“
21000 Novi Sad, ul. Pasterova br. 6
+381 63 580 469
Pokretač bloga na sajtu www.arhingreen.rs/blog