Riken Yamamoto iz Jokohame (Japan) je imenovan za laureata prestižne Pritzkerove nagrade za arhitekturu 2024. godine, u znak priznanja za njegove doprinose kao arhitekte i socijalnog pobornika. Yamamoto je poznat po tome Å”to spaja javne i privatne prostore radi stvaranja harmoniÄnih druÅ”tava koja vrednuju zajednicu nad individuom. On preispituje tradicionalne pojmove stanovanja kao proizvod, naglaÅ”avajuÄi umesto toga važnost veza izmeÄu komÅ”ija i podstiÄuÄi oseÄaj zajedniÄkog prostora. Njegov pristup arhitekturi ukljuÄuje meÄunarodne uticaje i modernistiÄki dizajn kako bi se prilagodio buduÄim potrebama i promovisao kulturni dijalog. Yamamotovo delo naglaÅ”ava znaÄaj kreiranja prostora koji podstiÄu socijalnu interakciju i angažovanje, briÅ”uÄi granice izmeÄu javnog i privatnog.
InkorporiÅ”uÄi transparentnost i kontinuitet u njegove dizajne, cilj je povezivanje zgrade sa njihovim okruženjem i stvaranje oseÄaja pripadnosti za one koji doživljavaju njegova dela. Njegova filozofija dizajna temelji se na tradicionalnim praksama stanovanja koje prioritizuju povezanost i zajednicu, odražavajuÄi njegovo uverenje da arhitektura treba da služi ljudima i promoviÅ”e harmoniju meÄu kulturama i generacijama kroz dizajn obrazovnih institucija.
Yamamotoov arhitektonski jezik fokusira se ne samo na prostorima za stanovanje veÄ i na stvaranje zajednica u kojima porodice mogu da žive zajedno. Njegova dela, kao Å”to su Ishii House and Pangyo Housing, prioritet daju meÄusobnoj poveznosti i interakciji meÄu komÅ”ijama, osiguravajuÄi da Äak i stanovnici koji žive sami ne oseÄaju usamljenost. BriÅ”uÄi granicu izmeÄu javnih i privatnih prostora, na ovaj naÄin omoguÄava oseÄaj zajednice koji nadmaÅ”uje okvir projekta.
U javnim zgradama poput vatrogasne stanice Hiroshima Nishi i gradske skupÅ”tine Fussa, javna svrha se potvrÄuje kroz transparentan dizajn koji poziva posetioce na posmatranje svakodnevnih aktivnosti i interakciju sa državnim službenicima. TakoÄe, Univerzitet u Saitami promoviÅ”e zajedniÅ”tvo kroz svoj dizajn, povezujuÄi zgrade sa peÅ”aÄkim stazama. Yamamotova arhitektura donosi dostojanstvo svakodnevnom životu i pretvara normalnost u sjaj, naglaÅ”avajuÄi znaÄaj zajednice i interakcije u buduÄnosti gradova.
Yamamoto je 53. laureat Pritzkerove nagrade za arhitekturu, sa karijerom koja traje pet decenija i projektima u Japanu, Kini, Koreji i Å vajcarskoj. Njegova dela ukljuÄuju osnovnu Å”kolu Koyasu u Jokohami, koja ima otvorene terase koje povezuju uÄionice, i Muzej umetnosti Yokosuka sa podzemnim galerijama koje pružaju jasan pogled na okolinu. Njegovi dizajni prioritet daju korisniÄkom iskustvu, od privatnih rezidencija do graÄanskih prostora. BiÄe poÄaÅ”Äen u Äikagu ovog proleÄa, sa predavanjem u S. R. Crown Hall-u.
- Koyasu osnovna Ŕkola /Photo courtesy of Riken Yamamoto Field Shop
- Koyasu osnovna Ŕkola/ Photo courtesy of Mitsumasa Fujitsuka
Pritzkerova nagrada za arhitekturu
Pritzkerova nagrada za arhitekturu, osnovana 1979. godine, prepoznaje arhitekte Äiji rad pokazuje talenat, viziju i posveÄenost ÄoveÄanstvu i izgraÄenom okruženju. Nagrada ima za cilj da proslavi arhitekte Äiji su projekti dali znaÄajan doprinos arhitekturi. Yamamotovi inovativni dizajni i promiÅ”ljen pristup arhitekturi doneli su mu ovu prestižnu nagradu.
Riken Yamamoto je prepoznat po svom radu koji briÅ”e granice izmeÄu javnog i privatnog, stvarajuÄi prostore za spontanu interakciju. Njegove zgrade imaju za cilj poboljÅ”anje života pojedinaca i veze kroz iskrene, precizne i skromne dizajne koji se fokusiraju na okolni pejzaž. Yamamotove strukture izražavaju njegova uverenja kroz jednostavnost i fleksibilnost, omoguÄavajuÄi ljudima da oblikuju svoja iskustva s elegancijom i radoÅ”Äu. Bavi se razliÄitim tipovima i veliÄinama zgrada, naglaÅ”avajuÄi zajednicu i podstiÄuÄi javnu interakciju. Njegovi dizajni ukljuÄuju zajedniÄke prostore koji se integriÅ”u u svakodnevni život, podstiÄuÄi oseÄaj zajedniÅ”tva i pripadnosti unutar zajednice.
Arhitektonska dela Riken Yamamota fokusiraju se na transparentnost, funkcionalnost i pristupaÄnost, Å”to se može videti u projektima poput vatrogasne stanice u HiroÅ”imi. Njegovo verovanje u transparentnost odražava njegovu posveÄenost stvaranju prostora koji su prilagoÄeni korisnicima i otvoreni za posmatraÄe. RoÄen u Kini i obuÄen u Japanu, Yamamoto je mnogo putovao kako bi iz prve ruke razumeo razliÄite kulture i zajednice. U svoje radove integriÅ”e lekcije iz proÅ”losti i razliÄitih kultura, prilagoÄavajuÄi i razvijajuÄi arhitektonske principe za savremene izazove. Yamamotov inovativni pristup arhitekturi doneo mu je Pritzkerovu nagradu za 2024. godinu za njegove doprinose arhitekturi. Yamamotovo delo pokazuje ravnotežu izmeÄu znanja iz proÅ”losti i buduÄe inovacije u reÅ”avanju savremenih urbanih izazova razliÄitih razmera.
Biografija – Riken Yamamoto
Riken Yamamoto, japanski arhitekta roÄen 1945. godine u Pekingu u Kini, preselio se u Japan nakon Drugog svetskog rata. Odrastao je u domu koji je spajao javne i privatne prostore, a inspiraciju za svoju arhitektonsku karijeru crpeo je iz oÄevog inženjerskog nasleÄa. Njegova fascinacija budistiÄkom pagodom u Nari podstakla je njegov interes za arhitekturu i dovela ga do diplome na Univerzitetu Nihon i Univerzitetu umetnosti u Tokiju. Godine 1973. osnovao je svoju praksu, Riken Yamamoto i Field Shop. Tokom svoje rane karijere, mnogo je putovao sa mentorom Hiroshijem Harom, istražujuÄi razliÄite kulture i zajednice. Ovo iskustvo ga je navelo da veruje u univerzalni pojam pragova izmeÄu javnih i privatnih prostora. Yamamotova arhitektonska reÅ”enja imala su za cilj da premoste ove granice, stvarajuÄi prostore koji koriste celim zajednicama. Fokusirao se na porodiÄne rezidencije koje se harmonizuju sa prirodom i pozivaju na interakciju izmeÄu stanovnika i posetilaca. PreispitujuÄi tradicionalne arhitektonske sisteme, težio je da obogati druÅ”tvene prilike i kulturno razumevanje. Yamamotov rad otelovljuje njegovo verovanje da arhitektura može da služi kao jedinstvena snaga za raznolike zajednice.
Yamamotov prvi projekat, Vila Yamakawa u Naganu u Japanu, iz 1977. godine, postavila je temelj za njegova buduÄa dela sa dizajnom otvorene terase. Ovo iskustvo uticalo je na njegove kasnije projekte, poput Hotakubo Housing u Kumamotu iz 1991. godine, koji se fokusirao na povezivanje kultura. Transparentnost u formi, materijalu i filozofiji ostala je kljuÄna komponenta u njegovim delima, kao Å”to se može videti u projektima poput Ryokuen-toshi u Jokohami iz 1994. godine. NaglaÅ”avao je važnost evolucije u urbanistiÄkom planiranju i kohezije meÄu susednim vlasnicima zemljiÅ”ta.
- Yamakawa Villa /Photo courtesy of Tomio Ohashi
- Yamakawa Villa /Photo courtesy of Tomio Ohashi
Nakon zemljotresa i cunamija u Tohoku 2011. godine, Yamamoto je osnovao Local Area Republic Labo kako bi se angažovao u zajedniÄkim aktivnostima kroz arhitektonski dizajn. TakoÄe, 2018. godine je osnovao Local Republic Award kako bi prepoznao mlade arhitekte koji rade na boljoj buduÄnosti. Yamamotov raznoliki portfolio ukljuÄuje privatne rezidencije, javne stambene objekte, obrazovne zgrade i graÄanske prostore. Tokom svoje karijere dobio je brojne nagrade i priznanja i nastavlja da predaje i praktikuje arhitekturu u Jokohami. Njegova dela se mogu naÄi u Japanu, Kini, Koreji i Å vajcarskoj.
Dobitnik Prickerove nagrade Riken Jamamoto stiže na ovogodiŔnji Kaleidoskop kulture
„Riken Jamamoto 28. septembra dolazi u novosadski Distrikt u okviru Nedelje arhitekture Kaleidoskopa kulture, gde Äe nastupiti od 20.30 Äasova i pozivamo vas da nikako ne propustite priliku da Äujete jednog od najveÄih arhitekata danaÅ”njice. Ulaz je slobodan,“ navode organizatori.
Kaleidoskop kulture kao najznaÄajnija regionalna umetniÄka smotra i najbolji evropski trend brend, sedmi put spaja svetske zvezde, velikane srpske umetnosti, stvaraoce u usponu i nezavisnu umetniÄku scenu.
ViÅ”e informacija o programu proÄitajte na zvaniÄnom sajtu Kaleidoskopa kulture.
Istorija nagrade
Pritzkerova nagrada za arhitekturu osnovana je 1979. godine od strane Fondacije Hyatt sa ciljem da oda priznanje arhitektama koji su doprineli ÄoveÄanstvu i izgraÄenoj sredini kroz svoj talenat, viziju i posveÄenost arhitekturi. Poznata kao „najprestižnija nagrada u arhitekturi“ ili „Nobelova nagrada za arhitekturu“, nagrada nosi ime porodice Pritzker, vlasnika hotela Hyatt u Äikagu. Džej A. Pritzker, osnivaÄ nagrade, preminuo je 1999. godine, a njegov sin Thomas J. Pritzker sada obavlja funkciju predsednika fondacije Hyatt. Nagrada se obeležava u Äikagu, gradu poznatom po svojoj arhitektonskoj istoriji, kroz dogaÄaje kao Å”to su otvaranje Milennium parka i ceremonija dodele nagrada u Jay Pritzker Pavilion. Uloga porodice Pritzker u arhitekturi datira od hotela Hyatt Regency u Atlanti, koji je imao uspeÅ”an dizajn koji je uticao na njihove hotele Å”irom sveta.
Nominacije se prihvataju globalno iz raznih izvora, a proces selekcije obavlja meÄunarodni žiri kroz rasprave i glasanje. Nagrada se dodeljuje bez obzira na nacionalnost, rasu, veru, pol ili ideologiju. Procedura nominovanja traje tokom cele godine, a nominacije se zatvaraju u novembru svake godine, pri Äemu se one koje budu primljene nakon toga automatski razmatraju sledeÄe godine. Trenutni predsednik, Tom Pritzker, ponosan je Å”to nastavlja napore svoje porodice u prepoznavanju izvanrednih doprinosa arhitekturi i promovisanju umetnosti arhitekture i njenog uticaja na ljudsko ponaÅ”anje.
Pritzkerove ceremonije kroz godine
Od svog osnivanja 1979. godine, Pritzkerova arhitektonska nagrada slavila se na razliÄitim arhitektonski i istorijski znaÄajnim mestima Å”irom sveta. Ceremonija je održana u petnaest zemalja koje se prostiru na Äetiri kontinenta.Ā Tradicija premeÅ”tanja ceremonija dodele nagrada na razliÄite meÄunarodne lokacije istiÄe globalni uticaj i znaÄaj arhitektonske inovacije i dizajna.
Ceremonija dodeljivanja Pritzkerove nagrade odaje poÄast arhitektama u njihovim matiÄnim zemljama, pri Äemu se lokacije biraju unapred. Ceremonija se održavala u muzejima poput Metropoliten muzeju umetnosti i muzeju Guggenheim, kao i u bibliotekama poput Biblioteke kongresa i PredsedniÄke biblioteke John F. Kennedy. TakoÄe se održavala u novootvorenim zgradama poput Getty centra i Jay Pritzker paviljona. Na ceremonijama su prisustvovali predsednici SAD-a i kralj Å panije. Godine 2022., ceremonija je održana u Marshall zgradi u Londonu, koju su projektovali Grafton arhitekti.Ā
Izvor: www.pritzkerprize.com