Connect with us
Arhitektura

Revitalizacija uz pomoć BIM tehnologije

Projektovanje kroz 3D omogućava sveobuhvatno sagledavanje projekta sa svim detaljima, Å”to projektantima otvara veću mogućnost za eksperimentisanje. Omogućava istovremeno unoÅ”enje izmena u sve prikaze (osnove, preseke, izglede) Å”to znatno ubrzava proces i ostavlja viÅ”e vremena za kreativni rad i osmiÅ”ljavanje reÅ”enja.

Rekonstrukcija objekata predstavlja poseban arhitektonski izazov, zahtevajući pažljivo planiranje i implementaciju. Postojeći objekti kojima treba dodeliti novu namenu, osavremeniti ih, proÅ”iriti im kapacitete ili ih jednostavno obnoviti, sa sobom nose veliki broj ograničenja, ali i priliku za kreativna reÅ”enja. Očuvanje istorijske vrednosti, zadovoljenje savremenih standarda i optimizacija funkcionalnosti su samo neki od ključnih aspekata u ovom procesu.

U ovom tekstu, stavljamo akcenat na to kako BIM (Building Information Modeling) tehnologija za nas postaje esencijalna u projektima rekonstrukcije, donoseći inovacije i olakÅ”avajući ceo proces.

Precizna analiza postojećeg stanja

BIM tehnologija omogućava nam da detaljno analiziramo postojeće stanje objekta, kreirajući tačan 3D model sa svim karakteristikama objekta. Ovaj digitalni dvojnik, već u prvoj fazi, olakÅ”ava identifikaciju potencijalnih problema, pružajući temeljan uvid u postojeće stanje pre početka projektovanja.

METŠ i OŠ Desanka Maksimović, Priboj / nacrt: Studio A&D Architects

METŠ i OŠ Desanka Maksimović, Priboj / nacrt: Studio A&D Architects

Timski rad: koordinacija između struka

U projektima rekonstrukcije, saradnja između inženjera, ključna je za uspeh. BIM nam omogućava da, već u najranijoj fazi, preklapanjem konstruktivnih, instalacionih i arhitektonskih 3D modela uočimo mesta potencijalnih problema, ali i da istovremeno korigujemo 3D modele, odnosno projekte. JoÅ” jedna od ključnih stvari ovde je istovremenost – nema gubljenja vremena na prepravljanje jednog projekta za drugim, već svaki inženjer može sagledati sve projekte istovremeno i shodno tome korigovati svoj projekat. Ovim se postiže znatna uÅ”teda vremena i povećava efikasnost.

Optimizacija dizajna i ispitivanje različitih reŔenja

Kreiranje 3D modela pomaže nam u testiranju različitih projektantskih opcija i identifikaciji najboljeg reÅ”enja. Projektovanje kroz 3D omogućava sveobuhvatno sagledavanje projekta sa svim detaljima, Å”to projektantima otvara veću mogućnost za eksperimentisanje. Takođe, projektovanje kroz 3D model omogućava istovremeno unoÅ”enje izmena u sve prikaze (osnove, preseke, izglede) Å”to znatno ubrzava proces i ostavlja viÅ”e vremena za kreativni rad i osmiÅ”ljavanje reÅ”enja.

Osnovna Ŕkola i Srednja Ŕkola, Priboj / foto: A&D Architects

Osnovna Ŕkola i Srednja Ŕkola, Priboj / foto: A&D Architects

Minimizacija rizika i planiranje troŔkova

BIM modelovanje nam omogućava identifikaciju potencijalnih problema unapred, smanjujući rizik od nepredviđenih troÅ”kova. Transparentnost u procesu rekonstrukcije pomaže u donoÅ”enju odluka, dok precizno definisanje materijala i cena olakÅ”ava budžetiranje. Kada su u pitanju projekti rekonstrukcije velikih kvadratura, ovo je jedna od ključnih stavki koja doprinosi kvalitetnoj i efikasnoj realizaciji projekta.

2 kadar Revit 3D modela / nacrt: A&D Architects

2 kadar Revit 3D modela / nacrt: A&D Architects

ZavrÅ”na faza: izvođenje i održavanje objekta

Ono Å”to je posebno važno u projektima rekonstrukcije je mogućnost brzih i istovremenih izmena. Ovo znatno olakÅ”ava rad u nepredviđenim okolnostima koje su standard za stare objekte. Brzo reagovanje na probleme koji nastaju na licu mesta omogućava da se projekti realizuju tačno i efikasno. Na kraju, precizan 3D model i projekat ostaju sačuvani i kreiraju neku vrstu arhivskog projekta za sve buduće izmene. Trudimo se da ono Å”to je nama u početku nedostajalo, a to su adekvatne informacije o postojećem objektu, na ovaj način nadomestimo i ostavimo narednim generacijama projektanata. Ono Å”to je dodatna prednost, jeste Å”to se 3D model može direktno koristiti i nadograđivati svaki put kada se na objektu dese promene čime se obezbeđuje ažurnost i preciznost u održavanju objekata.

OÅ  1. Maj, Alibunar / nacrt: Studio A&D Architects

OÅ  1. Maj, Alibunar / nacrt: Studio A&D Architects

Izazovi u radu na rekonstrukciji u BIM-u

Rad na rekonstrukciji u BIM-u donosi i određene poteÅ”koće. Neretko se susrećemo sa neravnim zidovima i plafonima, koji su prirodan produkt izvođenja, kao i delovima objekta koji su viÅ”e puta menjani i dorađivani. Ovakvi detalji, zahtevni su za modelovanje, obzirom na to da BIM, kao i sva tehnologija, nije najbolje adaptiran na ljudsku nesavrÅ”enost i greÅ”ku. Na kraju, ipak bismo zaključili da BIM donosi značajnu korist kako projektantima, tako i investitorima.

Kroz primenu BIM tehnologije i savremeni pristup analizi, koordinaciji, dizajnu i kontrolisanju troÅ”kova uspostavljamo modernu i efikasnu praksu u oblasti rekonstrukcije javnih objekata. Verujemo da je BIM neophodan alat u transformaciji i revitalizaciji javnih prostora, pružajući im funkcionalnost i dugovečnost. KoriŔćenje novih tehnologija u cilju očuvanja i revitalizacije starog predstavlja poseban izazov i inspiraciju, i nadamo se da će ovo postajati sve čeŔća praksa u projektovanju.

Autor teksta: Nevena Filipović, mast.inž.arh. za Studio A&D Architects