U srcu pitoresknog pejzaža FruÅ”ke Gore, na strmim padinama Popovice, raÄa se priÄa koja spaja proÅ”lost i sadaÅ”njost, tradiciju i inovaciju. Ova priÄa je priÄa o rekonstrukciji porodiÄnog imanja i vinogradarske kuÄe koja nije samo arhitektonski poduhvat, veÄ pravo umetniÄko delo.
- Autor projekta: 4MIND d.o.o.
- Projektanti / arhitekte: Ilja MikitiÅ”in, Igor MikitiÅ”inĀ
- Lokacija: FruŔka Gora, Popovica
- Spratnost :Su+P
- PovrŔina: 103 m2
- Pejzažna arhitektura: MVS PROJECT d.o.o.Marina IsakovĀ
- Fotografija: Relja IvaniÄ
Pod voÄstvom Ilje i Igora MikitiÅ”ina iz 4MIND-a, uz podrÅ”ku Marine Isakov iz MVS PROJECT-a, ova kuÄa postaje simbol harmoniÄnog suživota sa okolinom, istovremeno odražavajuÄi suÅ”tinsku srž FruÅ”ke Gore. Kroz pažljivo voÄen proces dizajna i izgradnje, oÄuvana je autentiÄnost, dok su implementirani inovativni koncepti energetske efikasnosti i održivosti. Prvi put āgrenefā predstavlja jedan fenomenalan projekat kroz intervju sa Iljom i Igorom MikitiÅ”inim iz 4MIND-a i otkrivamo kako je svaki detalj ovog projekta pažljivo osmiÅ”ljen kako bi se stvorila savrÅ”ena ravnoteža izmeÄu proÅ”losti i buduÄnosti, ÄineÄi ovu kuÄu ne samo mestom stanovanja, veÄ pravim izvorom inspiracije i divljenja.
Ova kuÄa, sa svojim karakteristiÄnim elementima arhitekture FruÅ”ke Gore, postaje simbol spoja tradicije i modernog, odražavajuÄi pažljivo izbalansiranu harmoniju izmeÄu prirodnog okruženja i funkcionalnih potreba savremenog života. Ovaj projekat dokazuje da brilijantan dizajn nije nužno povezan sa enormnim finansijskim ulaganjima i velikim povrÅ”inama ili kvadratima. Naprotiv, on pokazuje da pažljivo planiranje, kreativnost i fokus na potrebe savremenog života mogu rezultirati izuzetnim reÅ”enjima koja su dostupni, ipak, malo Å”irem krugu ljudi.
Kako ste uspeli da integriÅ”ete karakteristiÄne elemente sremske vinogradarske kuÄe u modernu rekonstrukciju?
Pažljivo posmatrajuÄi lokaciju i okruženje. Kao imperativ postavljeno je oÄuvanje postojeÄeg zelenog fonda i formiranje prostorne kompozicije koja Äe ambijentalnu celinu vinograda i āvinarske“ atmosfere dodatno naglasiti i istaÄi u prvi plan.
Kako ste odabrali materijale koji se uklapaju u idiliÄni pejzaž FruÅ”ke gore, ali istovremeno osiguravaju funkcionalnost i trajnost objekta?
Ta projektantska odluka se nadovezala prirodno. Tražio se materijal koji može da se naÄe u okruženju same FruÅ”ke Gore. Stara kuÄa imala je stubove i pilastre u kamenu, a i zidanje noseÄih zidova raÄeno je u kamenu sa ispunama i ojaÄanjima od betona. Kamen koji je koriÅ”Äen je LedinaÄki. Nesretna okolnost je bila Å”to je taj kamenolom ugaÅ”en i tog kamena viÅ”e nema u proizvodnji. SreÄom, na lokaciji se nalazio i komÅ”ijski podzid od RakovaÄkog kamena, ali sa tim prirodnim materijalom izuzetno je teÅ”ko zidati precizno. Težak je za obradu i veoma Ävrst, zato su se njime i zidale upravo meÄe i eventualno neki pomoÄni objekti koji ne zahtevaju neku “estetiku“. KljuÄ je bio u majstorima koji bi bili voljni da zidaju njime i sreÄom naÅ”li smo takve, iz Ledinaca. Veliku zahvalnost za umeÄe i rad ide njima i ovaj objekat ne bi bio to da nije bilo njih. Njihova umeÅ”nost i odabir kamena dali su kuÄi identitet.
Koje su bile kljuÄne promene u rasporedu prostorija u odnosu na originalni plan objekta iz 1978. godine?
Promena se prvenstveno ogleda u nameni, iz povremeno – privremenog u stambeni objekat. Striktno, funkcionalno gledano, uraÄena je intervencija na nivou vertikalne komunikacije unutar objekta (topla veza), kao i organizaciona preraspodela unutraÅ”njih prostorija.
Koje su inovativne tehnike ili materijali koriÅ”Äeni prilikom renoviranja kako bi se obezbedila energetska efikasnost i održivost?
Nema novih tehnika koje nisu poznate ovom podneblju, vekovima unazad. IskoriÅ”Äena je konfiguracija terena i to Å”to je objekat ukopan u zemlju, tako da je cela suterenska etaža izvedena u masivu sa novim zidanjem kamenom ispred stare konstrukcije. Debljina zidova omoguÄila je dobru i kvalitetnu izolaciju i zimi i leti. Sprat je zajedno sa krovom u izolaciji 20 cm, da sve bude āuÅ”uÅ”kanoā. Ako posmatramo neke inovativne principe, trebamo napomenuti da je kuÄa projektovana po principu Å”to manjeg utroÅ”ka energije, koje se ogledaju u sakupljanju kiÅ”nice u velikoj betonskoj cisterni za tehniÄku vodu i irigaciju leti, kao i buduÄem osvetljavanju objekta na fotonaponske panele na krovu, za koji su ostavljeni izvodi koji bi se sproveli do male baterije u podrumu.
Kako ste uspeli da oÄuvate autentiÄnost postojeÄeg vinskog podruma u procesu rekonstrukcije?
Podrumski deo objekta je od samog starta odredio pravac u kome se ide. Ceo proces mora da bude rekonstrukcija, a ne kompletno ruÅ”enje i izgradnja novog objekta. Elem, podrum se nalazi ispod prilaznog puta, a i komÅ”ijski podzid leži na suterenskom zidu kuÄe, Å”to su bile dve vrlo nepovoljne i komplikovane stvari koje su reÅ”ene sa velikom dozom pažnje. Visina suterenske etaže nije se mogla menjati jer nije smeo da se dira prilazni put. Ono Å”to je bio imperativ, jeste kuÄu obezbediti od vlage i tu nije bilo kompromisa. KoriÅ”Äena je PVC membrana, plus injektiranje zidova na najkritiÄnijim mestima. Estetski gledano zavrÅ”na obrada jednog unutraÅ”njeg zida uraÄena je od ostataka sruÅ”enih pilastara od LedinaÄkog kamena. NiÅ”ta se nije bacalo. AutentiÄnosti doprinosi i pomoÄni objekat koji je rekonstruisan i koji doprinosi atmosferi celog ambijenta na poseban naÄin.
Kako ste osigurali da nove etaže budu funkcionalne i udobne za stanovanje, uzimajuÄi u obzir potrebe klijenta?
Glavna rokada u suterenu bila je pozicija ulaza, Äime se na starom mestu āotvorilaā pozicija za toalet. Ceo suteren je āopen spaceā prostor koji može da se koristi i za veÄa okupljanja poput slave, Å”to je bio jedan od zahteva klijenta. Sprat ili prizemlje, kako smo ga mi krstili, pretrpelo je priliÄno velike promene. Umesto spoljnje loÄe ili natkrivene terase i sobe iz koje se ulazi u drugu sobu, gornji sprat u novoj dispoziciji ima dnevnu sobu, dve spavaÄe sobe, kupatilo, terasu, sve spojeno unutraÅ”njim stepenicama.
Koji su bili najveÄi izazovi sa kojima ste se susreli tokom rekonstrukcije i kako ste ih prevaziÅ”li?
U projektovanju nije bilo nekih nepremostivih prepreka i, bogzna, kakvih izazova. Objekat je priliÄno jednostavan i jasan, za razliku od izvoÄenja gde je bilo mnogo izazova: transport i dovoženje materijala na gradiliÅ”te; pažljivo kopanje na placu da se ne poremete koreni borova i jelki; oÄuvanje Tise kao integralnog segmenta dizajna od najviÅ”eg znaÄaja; Å”to lakÅ”a krovna konstrukcija zbog optereÄenja na postojeÄe temelje; pronalaženje starih instalacija jer nije bilo projekta kao i postavka novih. Kad se setimo puta i podizanja nivoa istog za 30 cm da bi se izgubio stepenik ili dva, pri ulasku u kuÄu na gornjoj etaži, koti puta, to je bilo možda najkomplikovanije.
Na koji naÄin ste se pobrinuli za optimalno osvetljenje i ventilaciju novih prostorija?
KuÄa je okrenuta prema gradu, na svoju jugoistoÄnu stranu, Å”to je dobro za insolaciju. Dosta svetla, Äak da nema Tise, velike staklene stene morale bi da imaju neku vrstu zastora, ali Tisa Å”titi kuÄu od prekomernog osunÄavanja i zagrevanja. Prozor iznad gornjeg ulaza osvetljava hodnik, velike staklene povrÅ”ine ākupajuā celokupan prostor u svetlu. Možda najsimpatiÄniji je, mali prozor u kupatilu koji u odreÄeno doba dana baÅ” pravi lepu senku u tuÅ” prostoru.
Kako ste uskladili modernu estetiku sa tradicionalnim elementima arhitekture u okolini?
Kombinacijom forme i materijalizacije. Iako je forma priliÄno jednostavna, ipak je jednim potezom postavke slemene grede po dijagonali, te spuÅ”tanjem dve suprotne taÄke krova za pola metra, krov dobio na dinamici i time ne podseÄa viÅ”e na klasiÄan dvovodni krov. Svi koji nisu arhitekte pitaju, ali i smatraju, da kuÄa ima ravan krov. Materijalizacija kroz RakovaÄki kamen je poveznica cele priÄe. Krv ili limfa projekta (konstruktivna srž), ali i njegova koža (prirodna spoljaÅ”njost).
Kako su vlasnici reagovali na konaÄan dizajn i da li su imali posebnih preferencija koje ste morali da uzmete u obzir?
Reagovali su baÅ” onako kako trebaju da reaguju. Vlasnici su ukljuÄeni od samog starta u dizajn i imali su par kljuÄnih sugestija, predloga i ideja koje su implementirane. Ono na Äemu su insistirali od samog starta je pogled na vedutu Novog Sada. Tako da smo temu kadriranja preneli i na sam plac i mikro ambijente.
Koje su bile glavne smernice ili ideje koje su Vas vodile tokom procesa projektovanja i izgradnje?
Uklapanje u postojeÄe okruženje i ostavljanje prirodnog ambijenta i autentiÄnosti zateÄenog, a tokom izgradnje da sve bude uraÄeno kvalitetno i po projektu.