Poštovani,
Rast cena građevinskog materijala i povećana potražnja za novogradnjom uslovila je da iz godine u godinu, ili iz meseca u mesec, imamo rast cene stana po kvadratnom metru. Neverovatno zvuči podatak da kod nas za kupovinu stana od 70 m2 treba izdvojiti 15 godišnjih plata? Slična je situacija i u ostalim zemljama, ali mi ipak „prednjačimo“, jer prema zvaničnim podacima prosečna cena novogradnje u Srbiji je trenutno 1.414 evra/m2.
Da li će cena građevinskog materijala nastaviti da raste i „pogurati“ cenu novogradnje koja i bez te stavke obara rekorde u svim gradovima, pokazaće vreme. Primetili smo da rast cena nekretnina ne prati u istoj srazmeri rast kvaliteta ugrađenih materijala kod većine investitora. Da li je to iz razloga što se danas stanogradnjom bavi sve više novih firmi, koje ne bismo komentarisali u ovom uvodniku, ili zato što kupaca ima dovoljno da investitori „žure“ sa jedne lokacije na drugu pa se „trude“ samo ispuniti zakonski minimum?
Novo izdanje časopisa GRENEF je pred vama i izuzetno smo ponosni na sve što smo postigli u četvrtoj godini postojanja. Za naš časopis pišu eminentni profesori sa Arhitektonskog i Građevinskog fakulteta, sarađujemo sa nekolicinom fenomenalnih arhitekata i projektnih biroa, a broj klijenata koji podržavaju našu misiju, a to je svakako promocija domaće arhitekture i kvalitetne gradnje i isto takvih rešenja i materijala, je skoro dupliran. GRENEF sada izlazi u proseku na 170 strana što je za 30% više od proseka u prošloj godini. Nekako više volimo da sve predstavljamo u brojevima jer je tako svima jasnije, a i matematika je egzaktna nauka, a ona u ovom slučaju kaže da GRENEF raste brže nego što smo i mi sami očekivali.
Ipak ono što nas najviše raduje su upravo eminentni autori članaka u časopisu koji su prepoznali našu ideju i rešili da nas podrže, pa tako koristimo priliku da se zahvalimo dr Aleksandru Rajčiću d.i.a, prof. dr Budimiru Sudimcu, prof. dr Draganu Škobalju, dr Snežani Vučetić, dipl. ing. Dejanu Bojoviću, prof. dr Miomiru Mijiću, prof. dr Dragani Šumarac Pavlović, prof. dr Čedi Maksimović i svim ostalim kolegama koji pišu za nas. Svi oni su doprineli da GRENEF sa razlogom mnogi stručnjaci iz ove oblasti postavljaju na mesto broj 1 u celom regionu, kada se radi o uskostručnim izdanjima.
Odgovore na pitanja iz različitih sfera građevinarstva koja svakodnevno stižu na našu redakciju potražili smo u kompaniji RÖFIX d.o.o. i u razgovoru sa Marijom Vasić, savetnicom za arhitekte i asistentom prodaje u okviru rubrike Reč stručnjaka saznali sve ono što su pitali čitaoci. Poznato je da mi iz časopisa fokus stavljamo na, i samo na, projekte izvedene u Srbiji. Iz tog razloga nam i ovu novu naslovnu stranu krasi kuća na Fruškoj gori. Kroz rubriku Arhitekta jednog grada vodimo vas u Pirot, grad u jugoistočnom delu Srbije koji nam je iz svog ugla predstavila Elena Vasić, dipl. ing. arhitekture konzervator.
NOVO izdanje časopisa GRENEF možete čitati i online klikom na LINK
O akustičnim rizicima u projektovanju hotela upoznaće vas prof. dr Miomir Mijić i prof. dr Dragana Šumarac Pavlović. Sve što niste znali o energetskoj efikasnosti saznaćete kroz intervju sa prof. dr Aleksandrom Rajčićem, dok o zelenim zidovima piše dr Budimir Sudimac. O urbanim vodama, odvodnjavanju i njegovom plavo-zelenom snu razgovarali smo sa prof. dr Čedom Maksimovićem, a stižu nam i novosti iz Asocijacije za rušenje od dipl. ing. Dejana Bojovića. Obnovljivi izvori energije je tema kojom su se u ovom broju bavili prof. dr Dragan Škobalj i Žarko Đokić dipl.ing.
Nova 2022. godina je tu, iza ćoška, a naš plan je još ambiciozniji!
Predrag Rađen
Direktor izdanja