Connect with us
Novosti

Prvi konferencijski ArchyEnergy dan kroz četiri panela

Nakon uvodnog obraćanja organizatora, generalnog sponzora i poznatog novosadskog arhitekte Lazara Kuzmanova, započeo je prvi panel „ Inovacije u dizajnu poslovnih i stambenih objekata“

Kao uvodni deo panela bilo je predstavljanje projekta NOVELLA Business & Residence, poslovno stambenog objekta u Novom Sadu. Rapid Invest, generalni sponzor ArchyEnergy konferencije, je ujedno i investitor ovog grandioznog objekta koji stvara jedan potpuno novi koncept življenja u kome su život i posao u uskoj vezi, ali ujedno i potpuno odvojeni, tako da funkcionišu kao sinergija dva oprečna sveta.

Prvi panel 

Nakon uvodnog panela, uz moderaciju gospođe Radmile Marković Vavrin, izvršnog direktora METFER Projekta, započeo je I panel. Učesnici panela bili su: Bojan Baturan, izvršni direktor Rapid Investa, Miloš Petrović direktor studia Arhi.pro Project, koji je idejni tvorac Novella Business Residence-a, Goran Lalić, direktor Advise Institute-a, Energy Net-a, Jelena Modrić Maravić, menadžer prodaje Home Concept Porcelanosa By Energy Net Porcelanosa, Predrag Eremić, projekt menadžer, OBLO Living i Nikola Maksimčuk, osnivač City Gecko.

Prvi panel „Inovacije u dizajnu poslovnih i stambenih objekata“

Prvi panel „Inovacije u dizajnu poslovnih i stambenih objekata“

Učesnici su poveli diskusiju u kojoj su razmenjivali svoja iskustva, kada su inovacije u dizajnu poslovnih i stambenih kompleksa u pitanju, kao i kako isti utiču na funkcionalnost samih objekata, na njegovu energetsku efikasnost, komfor korisnika i održivu gradnju i odgovornu budućnost. Svi učesnici su se složili da su inovacije uvek dobre, posebno kada rade u službi i u korist korisnika i doprinose stvaranju jedne nove održive sfere građevinarstva i arhitekture.

Drugi panel

Nakon kafe pauze i okrepljenja, krenuo je II panel pod nazivom „Budžetiranje, projektovanje i finansiranje objekta“.

Moderator panela bila je Marija Simeunović, autorka programa Arhitektura Biznisa.

Učesnici panela bili su: Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene, Aleksandar Osei- Lartey, osnivač i CEO, Synthesis Quatro, Darija Raščanin, menadžer projektovanja i izgradnje Delta Real Estate, Aleksandar Savić, konsultant na projektu „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“, GIZ i Dragana Korica, izvršni direktor Saveta zelene gradnje Srbije.

Na pitanje moderatorke Marije Simenunović – Zašto je važno pravilno budžetiranje?, svi panelisti su izneli svoje viđenje. Zamenica ministarke, Maja Vukadinović je istakla da je pravilno budžetiranje krucijalno, posebno kada je isti ograničen, a kada se želi iskoristiti njegov maksimum u prave svrhe.

Aleksandar Osei- Lartey, posle pozdrava i zahvalnosti organizatorima da organizuju jedan ovakav skup, odgovorio je da se na pojam reči budžet svi naježe, budući da je to prilično osetljiva kategorija kojoj se treba posvetiti vreme, prilagoditi mu se i tako projektovati. Kroz primere iz prakse, Aleksandar je naveo da se pravilno budžetiranje mora izvesti pre samog projektovanja, kako bi na kraju svi bili zadovoljni, projektanti, investitori i korisnici samog objekta.

II panel pod nazivom „Budžetiranje, projektovanje i finansiranje objekta“

II panel pod nazivom „Budžetiranje, projektovanje i finansiranje objekta“

Pravilno budžetiranje iz ugla jednog bankara Aleksandra izuzetno je važna i podrazumeva finansijsko i vremensko planiranje. Aleksandar je izjavio da banke imaju cilj da finansiraju zelene objekte, a da i komuniciranje oko dobijanja odgovarajućih finansijskih sredstava od strane banke nije isto kao u slučajevima druge vrste kredita, jeste slanje upitnika potencijalnom klijentu u kome od odgovara koliki je foot print njihovog proizvoda.

U nastavku panel, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike, iznela je aktuelne budžetske programe koji imaju za cilj pospešivanje energetske efikasnosti građanstva i istakla da se budžet planira spram odgovarajućih sredstava namenjenih u tu svrhu i potvrdila da će se Ministarstvo i u narednom periodu baviti rekonstrukcijom javnih i komercijalnih objekat, koji se smatraju velikim potrošačima energije.

Kao zaključak panela, svako od panelista izneo je da je pravilno budžetiranje prava i ključna stvar u daljem razvoju zelene gradnje i stvaranju održive budućnosti. Dragana Korica, izvršni direktor Saveta zelene gradnje Srbije, potvrdila je da je ulaganje u zelenu gradnju više za 10-12%, ali da su benefiti profitabilniji, a jedan od njih je i stvaranje uslova da se planeta Zemlja spasi i stvori sigurna, održiva budućnost.

Aleksandar Osei – Lartey, zamolio je investitore da više veruju arhitektama kada je izbor odgovarajućih materijala u pitanju, kao i ulaganje u zeleniju budućnost, da dobro izbudžetiraju i doprinosi će biti zagarantovani.

Darija Raščanin, menadžer projektovanja i izgradnje Delta Real Estate, da je zelena gradnja investicija u budućnost i da primene inovativnih tehnologija, kojima pribegava i Delta Real Estate, podizanje svesti i odgovorno investiranje u budućnost.

Treći panel

Treći panel „ Energetska efikasnost kroz aluminijumske inovacije“, koji je moderirao Igor Mikitišin, arhitekta i jedan od osnivača Podcast-a „Sfera“, nazvao je ovaj panel, panelom arhitekata, budući da su i moderator i panelisti arhitekte.

Značaj ovom panelu dali su: Ivana Petronijević, arhitekta konsultant kompanije „Alumil“, Aleksandra Lekić, senior arhitekta ispred studia „Revolution architects“, Dejan Mitov, osnivač studia „Modelart arhitekti“, Đorđe Bajilo, osnivač studia „DBA d.o.o.“.

Na pitanje moderatora – Kakvi su klijenti kada dođu u studio sa svojim zahtevima, Đorđe Bajilo je istakao da su klijenti zahtevni i izneo da nije isto kada je klijent privatno lice ili državna ustanova, pri čemu je naveo svoje projekte „Fruške terme“ i Dom zdravlja na Adicama, ističući da su privatni klijenti zahtevniji. Bajilo je mišljenja da investitori poznaju i razumeju arhitekte i jezik novca i regulative.

Na pitanje – Koji su energetski aspekti i koji je koncept hotela „Bistrica“ na Jahorini, odgovor je dala Aleksandra Lekić, senior arhitekta ispred studia „Revolution architects“. Ona je istakla da dobra volja investitora bila da objekat zadrži svoju formu, budući da je bio jedan od simbola olimpijade u Sarajevu. Dajući informacije o specifičnom krovu, podzemnoj garaži, ventilisanoj fasadi i drugim karakteristika, Aleksandra je upoznala sve prisutne sa bitnim informacijama, ovog energetski efikasnog objekta.

Treći panel „Energetska efikasnost kroz aluminijumske inovacije“

Treći panel „Energetska efikasnost kroz aluminijumske inovacije“

Dejan Mitov, osnivač studia „Modelart arhitekti“, je istakao koliko je važan umetnički izraz u arhitekturi i da se isti istakne u finalnom proizvodu. Sam Modelart je nastao iz umetnosti stvaranja i njihova filozofija je da u svakom projektu ostavi lični pečat. Takav je primer projekat u okviru konkursa „Art Zept“ za Art Wall Instalations , konstruktivno rešenje fasade kao održivog rešenja.

Na pitanje – Koliko je važno da se fasada uklapa ili neuklapa u objekat i da bude kvalitetna, Bajilo je odgovorio da to dobrim delom zavisi od namene objekta, kao i da je lepo da objekat lepo izgleda, ali da je funkcionalnost daleko važnija.

Aleksandra Lekić je istakla da su sve češći zahtevi za velikim staklenim površinama, da se klijenti okreću prirodi i potrebi za energetskom efikasnošću.

Dejan Mitov, pozivajući se na projekat kuće koja je okrenuta ka dvorištu i koja je dobila naziv „Naopačke kuća“, naglasio je da je poenta u tome ko šta očekuje. Takođe, pozvao se na to da je veoma važno da arhitekta razume potrebe investitora, kao i da je pored estetike, veoma važno koliko će nešto da traje.

U nastavku razgovora Ivana Petronijević, arhitekta konsultant kompanije „Alumil“, istakla je da je inovacija u ovoj kompaniji otvaranje centra za reciklažu koji pored recikliranja aluminijumskih profila, reciklira i sve aluminijumske proizvode i takav materijal ponovo vraća u proizvodnju. Na ovaj način, istaknuta je okrenutost ove kompanije ka održivom razvoju i boljoj budućnosti.

Kao zaključak panela, ali i odgovor na pitanje – Šta je najbitnije u projektovanju fasada, svi panelisti su izneli svoje stavove.

Ivana Petronijević smatra da je to razumevanje. Odnosno da arhitekta razume investitora, a dobavljač i proizvođač materijala, kao što je „Alumil“ razume potrebe i jednih i drugih.

Đorđe Bajilo smatra da svi zajedno treba da se slože oko pravilnika i regulatornog okvira o energetskoj efikasnosti i svedu ih na razumnu meru. Takođe, istakao je nužnost usklađivanja pravilnika i pozvao nadležne institucije da daju svoj doprinos u tom smislu.

Aleksandra Lekić ističe da je ključ saradnja svih učesnika, sli i praćenje trendova i inovacija. Svaka fasada mora tako da se izvede da bude održiva, Dejan Mitov smatra da su raznovrsnost, inspiracija i detalji ono što treba da prati arhitekturu.

Na samom kraju moderator Mikitišin je rekao „Uspešni čovek i žena, treba da podignu kuću, zasade biljku i napišu knjigu u svom životu.“, čime nas je ostavio da sami razmislimo i donesemo zaključak o suštini života.

Treći panel završen je predstavljanjem projekta „Hotel Crni vrh“ koga je predstavila Aleksandra Lekić ispred studia „Revolution architects“.

Humanitarna aukcija za NURDOR

Nakon ručka i okrepljenja koji se održao posle trećeg panela, početak četvrtog panela započeo je humanitarnom licitacijom za Nurdor. Naime, na licitaciju je stavljena tradicionalna crnogorsko – srpska stolica, tzv. stolovača AA9 . Početna cena je bila 200 eur, a najviši iznos od 700 eura, izlicitirala je kompanija Rapid Invest.

Joland Korora, predsednica Nurdor humanitarne organizacije

Joland Korora, predsednica Nurdor humanitarne organizacije

Nakon obavljene licitacije, prisutnima se obratila potpredsednica NURDOR-a, koja se zahvalila organizatorima na ovom humanom gestu, gospodinu Baturanu za izlicitirani iznos i uz pozdrave poželela „Dobro zdravlje i srećan život“ i još jednom podsetila šta je najvažnije u životu.

Četvrti panel

Četvrti panel započeo je uvodnim predavanjem i predstavljanjem „Dunav aspekt“ projekta, koga je izneo Stevan Šašić, arhitekta „Studia arcoSite“.

Po završetku izlaganja gospodina Šašića, počeo je IV panel pod nazivom „Energetski efikasni materijali, sistemi i rešenja“. Moderator je bio Miljan Salata, ispred podcasta „Sfera“, a učesnici su bili: Nebojša Vasić, tehnički savetnik „Etex gropu-e“, Boris Antonijević, product menadžer kompanije „Baumit“, Marija Šipetić – Bjegović, direktorica AluKönigStahl, Jugoslav Janjić, osnivač i partner, D.A. Dizajn arhitektura, Lazar Kuzmanov, arhitekta, osnivač Kuzmanov and Partners.

Na prvo pitanje – Kako će Zelena agenda uticati na gradnju kod nas, a kako u svetu, gospođa Šipetić-Bjegović je istakla da se priča o energetskoj efikasnosti u Evropi pričala još pre deset godina, a da je dana stupila na snagu European Green Deal, koji ima za cilj sprovođenje vizije Carbon zero do 2025. godine. Ona je ovu agendu nazvala evolucijom u industriji koja će dovesti do velikih promena, kako u industriji, tako i u drugim granama privrede (saobraćaj, poljoprivreda, …).

Ugljenični otisak i cirklularna ekonomija imaju za cilj upotrebu održivih materijala, koji će se nakon korišćenja, ponovo vratiti u upotrebu.

IV panel pod nazivom „Energetski efikasni materijali, sistemi i rešenja“

IV panel pod nazivom „Energetski efikasni materijali, sistemi i rešenja“

Gospođa Šipetić-Bjegović je istakla da je njena kompanija uvela novu leguru aluminijuma koja prilikom proizvodnje daje manju emisiju CO2 od redovnog aluminijuma. Takođe, gospođa Marija je istakla da svi proizvodi njene kompanija poseduje C2C sertifikat i ekskluzivna vest da ova kompanija koristi veštačku inteligenciju da analizira svoje proizvode i da ih optimizuje sa ciljem povećanja energetske efikasnosti.

Gospodin Vasić je istakao da je tehnologija zelene gradnje dostupna, samo je taj put poslednje četiri godine, korišćen za regulativu i put ka korišćenju tih tehnologija. Neophodno je sprovesti transformaciju svih sfera sa ciljem globalnog zagrevanja manjeg od 2°C.

Odgovornim ponašanjem i primenom savremenih tehnologija, Evropa će biti prvi zeleni kontinent. Etex je lider u tome, koji ima za cilj da do 2030. godine, uz davanje alata arhitektama kroz tehnološka rešenja, da stvore bolje, lepše i efikasnije objekte.

Nakon podatka da čak 85% postojećih objekata ne zadovoljava standarde energetske efikasnosti, moderator je postavio pitanje gospodinu Antonijeviću, ispred „Baumita“ i pozvao ga da da odgovor kakvo je njihovo iskustvo sa arhitektama i kako se „Baumit“ izdvaja u davanju rešenja?

Gospodin Antonijević je istakao da je njegova kompanije vodeći proizvođač završnih materijala i sistema sa ciljem sanacije starih zgrada i postizanje energetske efikasnosti. Potencijal ovih proizvod je što se može koristiti kod sanacije postojećih objekata. U Evropi je najveći deo potrošnje materijala 70:30 kod sanacije starih, odnosno 80:20 u izgradnji novih objekata.

Cilj „Baumit“ kompanije je da do 2030. godine za 20% smanji emisiju CO2.

Na pitanje moderatora – Šta znači zelena arhitektura arhitektama?, arhitekta Lazar Kuzmanov je pošao od toga da se svakodnevno pita da li je samoodrživ, odnosno šta sve čini kako bi što duže živeo? Izjavio je da optimizacijom sopstvenog života, ima za cilj da što duže živi. Takva situacija je i sa zgradama, što se više ulaže u kvalitet njihovih materijala, to su one održivije, dugoročnije i sigurnije.

Veoma zanimljivo izlaganje imao je gospodin Jugoslav Janjić, koji je izneo svoja iskustva koja je imao u radu sa klijentima u Kazahstanu i Kirgistanu, ističući značaj tradicionalne gradnje. Gospodin Janjić je istakao i značaj nekih prošlih vremena i na našem, području ukazujući da su ljudi nekada živeli jednostavniji život, ali su bili srećniji i zadovoljniji.

Sam panel je završen pitanjima iz publike, koji su, u velikom broju, ostali do kraja završnih panela.

archyenergy izlozba jpg

ArchyEnergy izložba

Nakon ovog poslednjeg panela, vrlo živog prvog konferencijskog dana, počeo je networking i opuštenija atmosfera u kojoj su učesnici konferencije i izložbe nastavili da razgovaraju u opuštenijoj atmosferi i da se druže i uživaju u vrlo sadržajnoj ArchyEnergy izložbi.

Vidimo se i čitamo i sutra!