Stvaranje poslovnog prostora je izrazito jedinstven kreativni poduhvat, i uključuje nezamislivo mnogo procesa koje arhitekta mora uzajamno da koordiniše i kontroliše. Od funkcionalnosti, preko sistemskog opsluživanja svih tehničkih parametara koji olakšavaju rad u prostoru, do onog što ga čini personalizovanim, a to je estetika.
Dakle, od trenutka pretakanja projektnog zadatka u prostornu volumetriju, usklađivanja svih zahteva za kapacitetima, pripremu projekta za sve mašinske instalacije bez kojih je današnje poslovnje nezamislivo, pa sve do brendiranja prostora u kojem su utkani svi parametri kompanije zajedno sa rukopisom autora i, na kraju, potrebom da autor kroz koncept iskaže estetsku personifikaciju, da ostavi pečat kojim će se parafirati razvojni put kompanije.
Kao autor, stalno se trudim da ukažem na razliku u terminologiji sa kojom se, verujem, većina mojih kolega susreće svaki dan. Dakle, kako bi razumeli i kritički promišljali prostore, oni su na svojstven način isto što i muzička kompozicija, slika ili knjiga, što znači da ih moramo posmatrati kao potencijalno umetničko delo. Stoga, važno je napraviti distinkciju između termina renoviranje i opremanje prostora, što je svojstveno poduhvatima samih korisnika u korelaciji sa preduzimačima. Međutim, taj proces, naravno, ima dodirnih tačaka sa procesima kojima se mi bavimo. Ipak, sa druge strane, projektovanje i izvođenje arhitekture i enterijera je terminologija koja mora ostaviti autorski trag.
Dakle, kod prvog termina, akcenat je na renovaciji, na zamenjivanju starog novim, a ne nužno na autentičnom, savremenom, funkcionalnom i pametnom. Drugi termin je vezan za autorstvo. Mi crpemo sva svoja znanja, veštine i ideje kako bi svoje svesno i nesvesno povezali u celinu sa jasnom hijerarhijom i kriterijumima. Dizajn mora odgovarati temperamentu autora koji ga proizvodi, u suprotnom se postavljaju kompromisi koji gase svaki kvalitet. Projektovanje nam jasno naznačava da je to proces u kojem funkcioniše arhitekta autor, nevažno za koga stvara prostor, ali je važno da konačanom proizvodu, bilo da je to urbanizam, kuća ili enterijer, ostavi pismeni trag, a ne samo pisani (crtani) trag.
Rukopis autora mora biti čitljiv, nedvosmislen, mora se osetiti nekompromisnost u odlukama, autorstvo se mora ogledati kroz estetiku odnosa svega što u taj proces uključuje. U konkretnom slučaju projektovanja enterijera za beogradski centar United Cloud, pred nas je postavljen poligon sa mnoštvom informacija, a mi smo morali da ih dekonstruišemo i izvučemo osnovne faktore, one koji će iskristalisati zahteve za dalje rešavanje prostora. Naravno, nepogrešivi parametri pri stvaranju, odnosno dizajniranju prostora uvek bi trebalo da budu Funkcionalnost i Estetika.
Funkcionisanje prostora
Beogradski centar United Cloud funkcioniše na dve etaže sa preko 2500 m2 poslovnog prostora. Razvojni put na ovoj lokaciji je počeo pre šest godina, a nastavlja se i dalje. Bilo je nekoliko etapa proizvodnje prostora, i svaka je morala najelegantnije da se nastavi na prethodnu, osvežavajući i unapređujući ranije modele funkcionisanja života zaposlenih u njima u smislu produktivnosti i komfora. Poslednje dve godine, prostor se formuliše u najsavremeniji pristup poslovanju, agile workspace.
Dizajn principi agile workspace-a su radna mesta zasnovana na sistemski agilnim prostorijama, sa ciljem podizanja produktivnosti sa jedne strane, i saradnje učesnika sa druge strane. Modularne radne jedinice bazirane na aktivnostima, za podršku dnevnim rutinama i promenljivim potrebama tokom dana, zapravo daju mogućnost za raznolikost izbora timovima i pojedinaca sa fokusom na zajedničkim kreativnim procesima, ali i boljim korišćenjem slobodnog vremena. Saradnja zaposlenih je i formalna i neformalna, licem u lice ili na daljinu, timska ili međufunkcionalna, spontana ili planirana.
Bilo je potrebno prilagoditi najsavremeniju IT opremu modularnom sistemu rada, a da pritom sve funkcioniše lako i efikasno. Mreže kablova slabe i jake struje, različite tipove konektivitija, trebalo je pametno sprovesti, i napraviti pros- tor koji nije opterećen instalacijama. Radna jedinica se naziva Garaža, i u njoj se nalaze modularne radne jedinice sa zajedničkom zonom za konferencije. Garaža kao novi koncept radnog mesta je kreirana za timove programera koja im nudi sve što im je potrebno, tako da ne moraju da gube vreme tražeći dodatna mesta za sastanke, planiranje, solo ili grupni rad.
Sve što im je potrebno nalazi se u Garaži, uključujići i sto sa opremom, prostor za promišljanje i vreme za fokusiranje, online sastanke, neposrednu saradnju licem u lice, indivi- dualni rad, ali i održavanje ceremonija potrebnih u camban-u i sl. Pored fiksno angažovanih Garaža, isprobavaju se i prednosti ovog koncepta za iznajmljivanje, pa su tako neke od Garaža u prostoru otvorene za iznajmljivanje do 4 sata dnevno, što podrazumeva da ta radna prostorija mora tehnički i funkcionalno da odgovori i takvim zahtevima, naravno, uz softversku podršku. U prostoru se nalazi i veliki broj standardnih konferencijskih sala, sa različitim kapacitetima, ali svaka od njih je insfrastrukturalno opremljena na najvišem nivou. U određenim zonama, bilo je potrebno pametno inkorporirati videowall-ove, neki su za testiranja, drugi služe meet-up skupovima. Takođe, u poslovnom sklopu United Clouda je i neizostavni deo aktivnosti koji se ogleda u prostorima za zahtevna i napredna testiranja opreme, aplikacija i korisničkih uređaja, kao što su Testing Corner i Laboratorija.
Dizajn Studio je prostor osmišljen da podrži zahtevna istraživanja i suštinsko razumevanje korisničkih potreba. Svojim otvorenim konceptom i kreativnim zonama podstiče razmenu ideja i interakciju cele organizacije. Posebno su interesantni delovi gde se razvijaju prototipi i verifikuje korisničko iskustvo, koji simuliraju dnevne sobe i ostale ambijente u kojima se proizvodi koriste. Sa druge strane, tu su i kancelarije menadžmenta, relaks zone, kuhinje sa trpezarijama, ali i kreativni korneri. Dakle, funkcionalni program je obilan, a sve to je bilo potrebno pomiriti u jednu celinu, prilagoditi materijale potrebama, ali ih zadržati u koloritu kako ne bi pravili funkcionalnu i estetsku konfuziju.
Estetika prostora
Što se tiče estetike, bilo je važno pronaći model kako implementirati osnovne prirodne materijale na novi način, i smelo ih dovesti u odnos sa nekim neočekivanim materijalizacijama, a sve u cilju postizanja efekta prostora za život. Bilo je potrebno pronaći način kako ne stvoriti klasičnu korporacijsku estetiku poslovnog prostora, ozbiljnu, neustrašivo hladnu i monohromatsku, već suprotno, napraviti prostor u kojem zaposleni provode vreme u, na neki način, kućevnom ambijentu.
Zato prostor odiše kontrastom između, sa jedne strane jakih tamnih tonova, betona i stakla, i sa druge strane materijalima poput tkanina, tepisona i draperija koji apsorbuju tu snagu praveći nepredvidiv sklad. Naravno, drvene obloge su neutralni deo, deo izjednačavanja balansa. Većina nameštaja i obloga je, naravno, rađena po meri, jer samo tako možeš tačno i konstruktivno rešiti detalje, a da bi prostor istinski odisao autorskim rukopisom, moraš perfektno rešiti sve detalje i da se pritom služiš samo dozvoljenim sredstvima.
Rešavanje prostora bez grešaka u detaljima je osnovni kriterijum koji definiše nivo veštine autora. Za takav poduhvat neophodno je da u periodu građevinskih radova sve pripremiš savršeno dobro kako bi nameštaj bio pametna ekstenzija svih konstruktivnih i pregradnih elemenata, kako bi bio i final touch i perfect fit. Jedna stvar je imati dobar osećaj da u prostor postaviš komad nameštaja koji estetski pripada kontekstu, a sasvim druga stvar je izdizajnirati fasade enterijera do svakog detalja.
Na kraju, koncept i detalj pobeđuju.
- Autor teksta: Nikola Cakić, M.Arch
- Autori projekta: Nenad Milošević, dipl.ing.arh, Nikola Cakić, M.Arch i Livingspace