Studio: ProkÅ” Prikril arhitekte
Autor: Martin ProkÅ”, Marek Prikril
Lokacija projekta: Pardubice, ÄeÅ”ka Republika
Godine izvoÄenja projekta: 2018 ā 2020
Godina zavrŔetka projekta: 2023
PovrÅ”ina industrijskog kompleksa: 357 mĀ²
Bruto povrÅ”ina: 1848 mĀ²
Iskoristiva podna povrÅ”ina: 1131 mĀ²
PovrÅ”ina parcele: 4030 mĀ²
TroÅ”kovi: 3,4 mil. ā¬
Klijent: Fondacija Automatski mlinovi
Fotograf: Petr Polak
Silosi Automatskih mlinova, nacionalni kulturni spomenik, jedan su od prvih objekata koje je dizajnirao arhitekta Josef GoÄar. NalazeÄi se na obalama reke Hrudimke u centru Pardubica, monumentalna zgrada mlina nastala je 1909. godine za braÄu Winternitz. Kompleks je proÅ”iren 1924. godine dodavanjem silosa za žito, Äiju smo konverziju dizajnirali. Automatski mlinovi neprekidno su radili viÅ”e od 100 godina sve do 2013. godine. Od 2016. godine, mlinovski kompleks se transformiÅ”e u kulturni i socijalni urbani distrikt, zahvaljujuÄi inicijativi Fondacije Automatski mlinovi.
Ovaj kompleks se sastoji od nekoliko zgrada i institucija (Regionalna galerija GoÄar, Gradske galerije „Gampa“, centralne radionice „Sfera“ za Å”kole, Infocentra i Silosa), povezanih ciglenim tepihom i ujednaÄeni specifiÄnom napetoÅ”Äu koja postoji meÄu njima. Svaki od arhitekata je svoj objekat video na razliÄit naÄin. Svi objekti meÄusobno se podržavaju i tako Äine urani deo grada. Izuzetni arhitekti Zdenek Balik, Jan Å epka, Petr VÅ”eteÄka i investitor LukaÅ” Smetana doprineli su, svako na svoj naÄin, razliÄitim delovima, kreirajuÄi jednu celinu.
Glavni cilj rekonstrukcije silosa je njegova druÅ”tvena upotreba, koja je zamenila prethodnu industrijsku funkciju vek nakon njegove izgradnje. ViÅ”enamenska gornja sala domaÄin je pozoriÅ”ta, predavanja, koncerata i druÅ”tvenih dogaÄaja. Krovna terasa sa barom nudi novi pogled na grad. Izložbe Äe se održavati u novootvorenim žitnim silosima, a prizemlje silosa sada Äini pokriveni javni prostor. Podrum sa javnim toaletima obezbeÄuje sadržaje za celokupni novi trg. Kao i maÅ”ina u graÄevinarstvu, kompleks je originalno sadržao tri osnovna dela: mlinarsku tehnologiju (Prokop i sinovi), skeletni okvir (delo graditelja Polerta) i spoljaÅ”nju ljuÅ”turu (arhitekta Josef GoÄar). ZahvaljujuÄi Josefu GoÄaru, koji Äe postati nesumnjivo najveÄi ÄeÅ”ki arhitekta 20. veka, mlinovi nisu nikada posmatrani samo kao industrijski objekat. Umesto toga, predstavljaju misteriju maÅ”ine koja je skrivena u tvrÄavi. Äak ni silos za žito, dodat mlinu 1924. godine, sam po sebi nije jasno shvatljiv.
RazmiÅ”ljanja o glavnom ulazu dovela su do odluke da se otkrije misterija: aktiviranjem prizemlja sa obe strane i stvaranje otvorenog pristupaÄnog javnog prostora ispod silosa. Ideja otvaranja zgrade ka trgu iÅ”la je ruku pod ruku sa ukupnim otvaranjem lokacije prema gradu nakon viÅ”e od jednog veka, otvaranje kapija, otvaranje prizemlja. TakoÄe smo uveli novu otvorenost prema ciglenom postolju reintrodukcijom velikog otvora koji je misteriozno bio zatvoren. Izloženi žitni silosi daju unutraÅ”njem prostoru njegovu atmosferu. Veza na nivou prizemlja uspostavljena je sa strane izmeÄu mlinova i silosa, na mestu originalnih vrata. S druge strane, suprotno tome, baza je probijena znaÄajno Å”irokim novim otvorom.
Danas, kao i u proÅ”losti, jedno komunikaciono jezgro povezuje celu zgradu. Glavna promena je sala smeÅ”tena u nekadaÅ”nju maÅ”insku salu na petom spratu, dajuÄi prostoru privilegovanu poziciju iznad celog podruÄja. Uz salu, krov zgrade je prilagoÄen za pristup osobama u invalidskim kolicima. Silos i njegovu tehnologiju karakteriÅ”u vertikalnost i oseÄaj vertikalnog kretanja. Stakleno-betonski podovi na prizemlju i u sali stvaraju put svetlosti kroz sve spratove do podruma. Iskopan izmeÄu masivnih stubova, ovaj podrum služi kao prostor za potrebne sadržaje. Gotovo kao podzemni svet za sebe, prostori ispod zemlje mogli su biti rezultat stubova koji su bili dublje osnovani nego Å”to smo oÄekivali u naÅ”im istraživanjima. JoÅ” jedan novi dostupan prostor su unutraÅ”nji prostori žitnih silosa na nivou drugog sprata: ovde postaje vidljiva sama suÅ”tina silosa.
UnutraÅ”nje modifikacije su suzdržane. Boje i cigle su ograniÄene na fasade, unutraÅ”njost je priguÅ”ena, paleta materijala je standardna i pridržava se principa da dodavanje novog ne stoji u kontrastu sa starim. Sve originalne povrÅ”ine su zadržane, ukljuÄujuÄi patine, kao i razliÄita oÅ”teÄenja i ožiljke nastale od sruÅ”enih pregradnih zidova. Jednostavno reÄeno, cilj je razviti zgradu u njenoj racionalnosti i monumentalnosti.
Materijali
ā¢ beton (otvor lifta, proÅ”irenje na krovu, krovne i podne konstrukcione ploÄe)
ā¢ pocinkovani Äelik (konstrukcija stepeniÅ”ta, svi ÄeliÄni elementi, vrata)
ā¢ pocinkovana ÄeliÄna reÅ”etka (stepenice, ograde)
ā¢ betonski paneli sa staklenim blokovima (prefabrikovani podovi sa staklenim blokovima)
ā¢ keramiÄko oblaganje (toaleti, pomoÄne prostorije)
ā¢ cigle za fasadu (obnova i zamena originalne fasadne cigle)
ā¢ betonsko poploÄavanje (krovna terasa)
ā¢ borova Å”perploÄa (nameÅ”taj)
Proizvodi i brendovi
- unutraÅ”nja izolacija Multipor ā Xella
- ÄeliÄni prozori ā Jansen
- aluminijumski prozori ā Reynaers
- utiÄnice ā ABB Jung
- akustiÄni paneli Heraklit ā Knauf
TehniÄki izveÅ”taj i konstrukcija
GraÄevinske intervencije su uglavnom obuhvatale izgradnju podruma pune dužine zgrade, umetanje komunikacionog jezgra i izgradnju otvorenog prostora hale umesto stubne hale na 5. spratu. Stanje betona starog 100 godina, koji je sada približno C16/20, bilo je veoma dobro, nije pokazivalo nikakve defekte i nije bilo potrebno popravljati ga. MeÄutim, horizontalne strukture nisu ispunjavale zahtevana optereÄenja i stoga su sve zamenjene novim.
Podrum je, zbog nivoa podzemne vode, izgraÄen kao beli rezervoar od vodonepropusnog betona sa izloženim zidovima debljine 300 mm. Cela struktura je postavljena na postojeÄe temelje i povezana sa stubovima. Rizik od podizanja je verifikovan proraÄunom. Okno lifta je betonirano izmeÄu skeletnih greda koje se protežu celom visinom zgrade. Oko ovog okna se nalazi ÄeliÄno reÅ”etkasto stepeniÅ”te, priÄvrÅ”Äeno za zidove okna preko kosnika. SpecifiÄna situacija je bila seÄenje otvora veliÄine vrata (920/2250 mm) u monolitnim zidovima silosa za žito.
Za novu halu na 5. spratu, plafon, stubovi, krovna ploÄa i tavanica su uklonjeni. Od originalne strukture su ostali samo zidovi od opeke na obodu. Nakon ruÅ”enja krovne ploÄe, konstrukcijski sistem se promenio iz okvira u samostojeÄe zidove priÄvrÅ”Äene za plafonsku ploÄu; kao posledica, tokom procesa izgradnje zidovi su ojaÄani privremenim ÄeliÄnim konstrukcijama. Novi stubovi u obliku slova C su betonirani na postojeÄe stubove u obodnom zidanju. IzgraÄen je novi ravni krov, tavan je zazidan, a okno je zavrÅ”eno produžetkom krova od izloženog betona.
KljuÄna taÄka protivpožarne zaÅ”tite bila je hala na nivou 5. sprata i krovna terasa, odakle postoji samo jedan izlaz u sluÄaju opasnosti. StepeniÅ”te je zaÅ”tiÄeni put za evakuaciju tipa B sa prisilnom ventilacijom. Ventilator se nalazi u podrumu, a izduv je u produžetku krova. Prefabrikovani podni paneli od staklo-betona na prizemlju i u hali takoÄe imaju funkciju protivpožarne separacije i zajedno, ovi atipiÄni elementi imaju otpornost na vatru do 90 minuta.
Zgrada je delimiÄno grejana. Zbog zaÅ”tiÄenih fasada, nadzemni grejani prostori su izolovani iznutra. KoriÅ”Äene su kalcijum-silikatne ploÄe debljine 75 mm, jer ne optereÄuju postojeÄe strukture u smislu godiÅ”nje ravnoteže vodene pare. Zgrada se greje toplotnom pumpom zemlja-voda, gde izvor toplote Äini Å”est geotermalnih buÅ”otina dubine 120 m na prednjem delu lokacije. Ventilacioni sistem je decentralizovan, opremljen sa rekuperacijom toplote, dok se glavna jedinica za ventilaciju hale nalazi na krovu produžetka krova na 8. spratu. Svi sistemi grejanja, ventilacije i osvetljenja su povezani sa daljinskom kontrolom i nadzorom.
O studiju / autoru
Osnovali smo studio ProkÅ” PÅikryl arhitekti 2011. godine nakon Å”to smo zajedno radili na konkursima tokom studija na ÄeÅ”kom tehniÄkom univerzitetu. Forma naÅ”ih projekata odreÄena je kontekstom, konceptom, programom, a preferiramo slojevito nad ruÅ”enjem. Smatramo da su takmiÄenja važan alat i težimo redovnom uÄeÅ”Äu. Dizajne proveravamo na fiziÄkim modelima.
Radimo na zadacima razliÄitih razmera i sadržaja, od manjih objekata (proÅ”irenje kancelarije u VysokĆ© MĆ½to), preko porodiÄnog stanovanja (kuÄa sa rampom), do veÄih projekata iz poslednjih godina – Revitalizacija trga u DiviÅ”ovu, Konverzija silosa za žito u Winternitz mlinovima u Pardubicama i PosetilaÄki sadržaji kod gradskog rezervoara u Jablonec nad Nisou.
Projekat gostinskih sadržaja za biotop u HonÄticama (2013) je osvojio nekoliko ÄeÅ”kih i stranih nagrada (ÄeÅ”ka nagrada za arhitekturu 2016 – ERA specijalna nagrada, BigMat meÄunarodna nagrada za arhitekturu 2015, Nacionalna nagrada za ÄeÅ”ku, Nagrada Mies van der Rohe 2015 – nominacija za ÄeÅ”ku), proÅ”irenje kancelarije u VysokĆ© MĆ½to je nagraÄeno Grand Prix nagradom 2021. godine u kategoriji novih zgrada. Studio je dobio nagradu Äasopisa ARCHITECT+ za 2023. godinu.
Izvor: Linka News