Ova mala zgrada je vidljivi deo celog sistema koja ostaje sakrivena od pogleda. To je centrala nove energetske infrastrukture za grad Palensiju. Mreža za daljinsko grejanje koju promoviše firma DH Ecoenergías, hrabra pionirska firma u energetskoj transformaciji španskih gradova.
- Studio: FRPO Rodrigez i Oriol
- Autor: Pablo Oriol
- Lokacija projekta: Palensija, Španija
- Godina izvođenja projekta: 2019
- Godina završetka projekta: 2023
- Bruto površina: 1960 m²
- Iskoristiva podna površina: 1833 m²
- Površina parcele: 4000 m²
- Troškovi: 1 653 000 €
- Klijent: DH Ecoenergías
- Fotograf: Luis Asin
Energetska transformacija
Ova mala zgrada je vidljivi deo celog sistema koja ostaje sakrivena od pogleda. Ona je centrala nove energetske infrastrukture za grad Palensiju. Mreža daljinskog grejanja promovisana od strane kompanije DH Ecoenergías, hrabrog pionira u energetskoj transformaciji španskih gradova. Palensija je prva u nizu sličnih projekata koji teže da dekarbonizuju veliki deo nacionalne urbane geografije, isključujući fosilna goriva kao što su dizel i gas, koji su skupi i zavise od uvoza, a zamenjuju ih čistom mrežom napajanom obnovljivim resursima, koji će uglavnom dolaziti iz unapređenog odgovornog upravljanja španskim šumama.
Pedagoška Vokacija
Mreža daljinskog grejanja prolazi ispod ulica glavnog grada Palensije, prenoseći toplu vodu proizvedenu iz obnovljivih izvora energije, uglavnom šumske biomase, do zgrada u velikom delu grada. Centrala, s druge strane, obavlja tehničku funkciju; domaćin je procesa proizvodnje tople vode, ali istovremeno ima izraženu pedagošku vokaciju po želji klijenta da učini transformaciju vidljivom i podrži njenu diseminaciju. Ova dvostruka uloga zahteva pristup problemu industrijske izgradnje ne samo kao striktno funkcionalnom pitanju, gde je jedini važan ekonomski performans zgrade, već na širi arhitektonski način. Kako kaže Teo Lopez, osnivač DH Ecoenergías-a: „Ovaj projekat mora biti ikona i referenca za energetsku i ekološku transformaciju, a njegova arhitektura mora simbolizovati izvore obnovljive energije, promenu paradigme i, naposletku, poboljšanje javnog zdravlja u gradovima.“
Osnova i fasada
Arhitektura Centralnog postrojenja je simbolična kako u svojoj geometriji baziranoj na energetskoj i ekonomskoj cirkularnosti, tako i u svojoj materijalnosti koja se opredeljuje za doslovnu i pedagošku transparentnost predstavljajući celinu kao identitet. Dva glavna elementa čine zgradu: kalup od teškog betona i lagana fasada od čelika i plastike koji se mogu reciklirati. Betonska osnova služi kao podrška za sve mašine i uspostavlja zemaljske veze s spoljnim svetom kroz dvoje velikih, pocinkovanih čeličnih vrata zajedno sa silosom za biomasu koji se nalazi ispod zemlje. Unutrašnjost betonske baze ima poklopac koji se pretvara u obodni prolaz koji okružuje sve mašine. Pod oblika pilule omogućava optimalan prolaz posetilaca oko kompletnog energetskog procesa. Čelični i plastični omot oko objekta reinterpretira ekonomska rešenja tipična za industrijske zgrade kako bi uspostavio značajnu vezu sa zajednicom koju služi: mali katedralni prostor energije. Fasada od polikarbonatnih ploča, rebrasta na tri skale, konfigurisana je kao mekani beličasti veo podržan na delikatnoj pocinkovanoj i obojenoj čeličnoj konstrukciji. Kao završnica, providni toranj izbacuje beli dim koji nastaje tokom procesa filtriranja i koji zauzima veći deo industrijskog prostora.
Materijali
- Baza od betona na licu mesta sa oplatom baziranom na drenažnom sloju Danodren
- Armirane betonske ploče za izradu poda
- Konstrukcijski čelik sa standardizovanim otvorenim profilima, sa primenjenom intumescentnom, antikorozivnom i lakiranom zaštitom
- Spoljna vrata od pocinkovanog čeličnog lima na potkonstrukciji od tubularnih metalnih okvira
- Unutrašnja vrata od pocinkovanog čeličnog lima
- Stepeništa od pocinkovanog čeličnog lima na pocinkovanim metalnim profilima
- Ograde na stepeništima od pocinkovanog čeličnog cevastog profila
- Krov formiran od talasaste površine, izolacije i TPO membrane na spoljnoj strani
- Fasada od rebrastog polikarbonata na potkonstrukciji od pocinkovanih profila, savijenih po meri za generisanje talasa na fasadi
O studiju / autoru
FRPO razvija svoj profesionalni rad u oblasti arhitekture, urbanizma i dizajna od 2005. godine. Obimno obrazovanje i iskustvo koje su akumulirali Pablo Oriol i Fernando Rodrigez postavili su temelje za osnivanje visokostručnog arhitektonskog biroa, u kojem istraživanje i posvećenost savremenoj praksi arhitekture daju rezultate koji su široko priznati kako nacionalno tako i internacionalno.
Ističući se po svojoj jedinstvenosti, San Hoze stanica u Toluki (Meksiko), termoelektrana na biomasu za DH Ecoenergías u Palensiji, stambeni kompleksi Konkordija i Elkano u Madridu, izložba IX BIAU u Rosariju (Argentina) i Veličanstvena fabrika Teatra alla Scala u Milanu (Italija).
FRPO je priznat za svoju izuzetnu profesionalnu karijeru sa nagradama Mladi arhitekti (Emerging Architects) od strane Arhitektonskog komiteta (Architectural Review) u Londonu 2019. godine, Dizajn Vanguard (Design Vanguard) od strane Arhitektonskog zapisa u Njujorku 2012. godine, Evropa 40 ispod 40 (Europe 40 under 40) u Čikagu 2009. godine i Bauwelt nagrada (Bauwelt Preis) u Berlinu 2007. godine, između ostalog, a njihov rad je bio finalista i odabran na XVI Španskom bijenalu arhitekture i urbanizma 2023. godine, Međunarodna nagrada Mies Crown Hall Amerike 2022. godine, FAD nagrade (FAD Awards) 2021. i 2019. godine, Španskom paviljonu na Venecijanskom bijenalu 2016. godine (Zlatni lav), Enor nagrade (Enor Awards) 2011. godine, Nagrade Mies van der Rohe (Mies van der Rohe Awards) 2015. godine, IX, XII i Urbanizam 2006. i 2014. godine ; i Nagrade za javne radove Gradskog veća Madrida (Madrid City Council Public Works Awards) 2007.godine, Nagrada Arhizinc (Archizinc Award) 2007.godine ili Nagrade Fondacije Camunjas za mlade arhitekte (Camuñas Foundation Awards for Young Architects) 2007. godine.
Izvor: Linka News