Connect with us
Novosti

Priprema dvorišta za zimski period

Priprema dvorišta za zimski period nije važna samo za očuvanje zdravlja biljaka i zemljišta, već i za sprečavanje širenja štetočina i bolesti. Tokom jeseni mnoge štetočine i bolesti mogu napasti biljke koje su ostavljene u dvorištu, jer su uslovi za njihov razvoj i širenje povoljni. Zbog toga je važno ukloniti sve uginule ili oštećene biljke, korov i druge ostatke, kako bi se sprečilo njihovo širenje.

Pored toga, priprema dvorišta za zimski period može biti važna za očuvanje plodnosti zemljišta. Zbog nižih temperatura, baštensko zemljište često postaje manje plodno i manje sposobno da zadrži vodu. Dodavanjem humusa i malča možemo poboljšati kvalitet zemljišta i povećati njegovu sposobnost zadržavanja vode. Na ovaj način biljke će biti zdravije, a plodnost zemljišta očuvana.

Humus: zemlja za zimu!

Jedan od najvažnijih koraka u pripremi vašeg dvorišta za zimu je dodavanje humusa zemljištu. Humus je organska materija koja nastaje kada se biljni ostaci razlažu u tlu. Bogat je hranljivim materijama, poboljšava strukturu zemljišta, a istovremeno povećava njegovu sposobnost zadržavanja vode. Kada su u pitanju humus za cveće i zemlja, cena može da varira u zavisnosti od proizvođača i sastojaka u njemu.

Pre nego što dodate humus u zemlju, potrebno je da ga analizirate kako biste izabrali pravi sastav. Humus se može kupiti u vrećama u baštenskim centrima, a možete ga i sami napraviti od biljnih ostataka iz bašte. Ako nemate dovoljno vremena da sami napravite svoj humus, kupovina je svakako dobar izbor.

Sađenje cveća u saksiju

Sađenje cveća u saksiju / foto: Julia Filirovska from pexels.com

Saveti za poboljšanje strukture tla i hranjivost biljaka

Kada odaberete pravi humus za svoju baštu, vreme je da ga pospete po dvorištu. Najbolje ga je dodati u jesen kako bi se potpuno razgradio i obogatio zemljište hranljivim materijama. On se može jednostavno posipati po površini zemlje, a zatim malo iskopati u tlo. Preporučljivo je dodati oko 5-10 centimetara humusa u zemlju.

Pored dodavanja humusa u zemlju, ukoliko je potrebno, možete dodati još zemlje da biste poboljšali strukturu tla i obezbedili dovoljnu dubinu za korenje biljaka. Morate da izaberete zemljište koje odgovara vašoj vrsti biljaka, na primer, kiselo zemljište za biljke koje vole kiselije zemljište ili peskovito zemljište za biljke koje vole dobro drenirano zemljište.

Prilikom dodavanja nove zemlje u baštu, potrebno je dobro promešati sa postojećom zemljom kako bi se dobila homogena smeša. Ako je potrebno, dodajte i mineralna đubriva da biste obezbedili dodatne hranljive materije za biljke.

Iskoristite malč da zaštiti zemlju od smrzavanja

Nakon dodavanja humusa i zemlje, potrebno je dodati malč da biste zaštitili zemljište od smrzavanja i smanjili gubitak vlage. Malč ili posip se može napraviti od različitih materijala, kao što su kora drveta, slama, piljevina ili kompost.

Kada je u pitanju izbor materijala za posip, morate uzeti u obzir vrstu biljaka koje uzgajate, kao i klimatske uslove u vašem kraju. Na primer, kora drveta je dobar izbor za većinu vrsta biljaka, ali može biti štetna za neke biljke koje preferiraju kiselije zemljište. Takođe, slama i piljevina mogu biti dobar izbor za posip, ali treba biti oprezan ako su prethodno tretirani hemikalijama. Nakon što ste odabrali materijal, jednostavno ga pospite po površini tla, ali ne previše gusto. Preporučljivo je da posip bude debljine oko 5-10 centimetara.

Stavljanje malča oko drveta

Stavljanje malča oko drveta / foto: Alfo Medeiros

Ostali neophodni koraci za zaštitu zemljišta

Pored dodavanja humusa, zemlje i malča, potrebno je da preduzmete i druge korake da zaštitite svoju baštu od smrzavanja. Prvo, morate ukloniti sve mrtve biljke i druge ostatke iz bašte kako biste sprečili širenje bolesti i štetočina. Kada je u pitanju zaštita biljaka od smrzavanja, postoje različite tehnike koje možete primeniti. Na primer, možete koristiti zaštitna ćebad ili foliju da zaštitite osetljive biljke od mraza. Možete izabrati i biljke koje su otporne na mraz i koje će dobro preživeti zimu.

Zelena arhitektura

Zelena arhitektura / foto: Francesco Ungaro

Kako se sezona polako bliži kraju, sada je vreme da počnete da razmišljate o pripremi vašeg dvorišta za zimski period. Priprema za zimu nije važna samo da bi naše dvorište izgledalo lepo kada dođe proleće, već i da bi se očuvalo zdravlje biljaka i zemljišta. Pored toga, zimske pripreme mogu uštedeti vreme i novac u proleće. Ako dvorište ne pripremimo za zimu, nećemo moći da počnemo sa sadnjom u proleće, jer ćemo morati da uklonimo ostatke iz prethodne sezone. Takođe, biljke će verovatno imati manje zdravstvenih problema i biti otpornije na štetočine i bolesti, što će smanjiti potrebu za upotrebom pesticida i herbicida. Ukoliko vas zanima, pogledajte i nove trendove u zelenoj arhitekturi, možda ih možete uklopiti u vašu baštu.