Za Äasopis āGRENEF – GraÄevinarstvo & Energetska Efikasnostā govori arhitekta Relja IvaniÄ
Danas svi možemo napraviti upotrebljive fotografije, za Äasopis ili za bilbord. Tehnologija je napredovala do te mere da svaki fotoaparat kupljen u prethodnih desetak godina pravi odliÄne fotografije. Ipak, kao Å”to ispred svake uspeÅ”ne kompanije stoje zaposleni koji daju dodatnu vrednost, tako i ispred veÄine upotrebljivih arhitektonskih fotografija u poslednjih desetak godina stoji jedan Äovek – Relja IvaniÄ, arhitektonski fotograf. Investitori ga obožavaju, a arhitekte se ākunuā u njega i daju mu potpunu slobodu.
On razume arhitekturu, oseÄa svaki prostor na jedan specifiÄan naÄin i svaki set njegovih fotografija je pravo umetniÄko delo. Možda je njegova tajna u tome Å”to živi da bi radio posao koji voli ili to Å”to je izvrstan arhitekta pa zajedno sa svojim fotoaparatom stvari vidi drugaÄije.
Kako god bilo, Relja je neko koga Äete pozvati ukoliko želite da vaÅ” objekat doživite na pravi naÄin ili da ga vidite oÄima arhitekte koji ga je projektovao.
Možete mu ponuditi da fotografiÅ”e za vas i ako prihvati to Äe biti samo zato Å”to je on odluÄio da želi, a ne zato Å”to ste ga pozvali. On je kreativac koji svakom objektu daje peÄat, od arhitekture pravi umetnost, a od arhitekte Äarobnjaka.
KAKO JE IZGLEDAO TVOJ POÄETAK I ODAKLE INTERESOVANJE ZA ARHITEKTONSKU FOTOGRAFIJU?
ZavrÅ”io sam Arhitektonsku tehniÄku Å”kolu i Arhitektonski fakultet u Beogradu. Od srednje Å”kole sam imao interesovanje za fotografiju i Äak sam imao svoju prvu izložbu sa 16 godina. Ta srednjoÅ”kolska fotografija meÄutim nije imala nikakve veze sa arhitekturom. Tek su se vremenom svetovi fotografije i arhitekture u meni stopili u jedan. Danas se bavim arhitekturom, ali umesto rapidografa i lenjira (.dwg) koristim fotoaparat.
Å TA SU BILA TVOJA OÄEKIVANJA KADA SI POÄEO SA FOTOGRAFISANJEM I KAKO TO SVE VIDIÅ DANAS?
Mislim da su razlike u stavu i željama nekad i sad minimalne. OÄekivanje je isto ā da budem inspirisan. Zanima me kvalitetna arhitektura, nezavisno od razmere i tipologije.
NajveÄe mi je uživanje kada se ta arhitektura realizuje kod nas. Nemam taj oseÄaj integrisanosti s arhitekturom kada fotografiÅ”em u dalekim zemljama, sa drugaÄijim kulturama, socio-ekonomskom situacijom i klimom. Koliko god neke od tih arhitektura bile posebne i inspirativne, moj oseÄaj doprinosa je veÄi kada radim za lokalno tržiÅ”te i za lokalne arhitekte. Umrežavanje i druÅ”tveni kontekst mog rada meni je jednako znaÄajan i inspirativan kao i kvalitet arhitekture koju fotografiÅ”em.
KAKO TI SE ÄINI SVET ARHITEKTURE KOD NAS DANAS I DA LI LAKO PRONALAZIÅ INSPIRACIJU U NJEMU?
Jedan od klijenata mi je u Å”ali rekao da je meni lako da fotografiÅ”em arhitekturu zato Å”to me arhitektura radi. Definitivno postoji reakcija tog tipa i dalje. Naravno da je neÅ”to izazovnije biti stalno inspirisan, nakon skoro hiljadu fotografisanja. Potrebno je da doza arhitekture bude veÄa, kako bih imao istu želju. SreÄom, kod nas se svake godine napreduje u gradnji, iako to možda ne oseÄaju svi zbog sveprisutne hiperprodukcije.
Å TA JE ZA TEBE ARHITEKTURA I U KOM PRAVCU TI SE ÄINI DA IDE DOMAÄA SCENA?
Deluje da se scena Å”iri u svim pravcima odjednom. Å to je dosta logiÄno kada pogledamo naÅ”u skoraÅ”nju istoriju, kao i politiÄku i ekonomsku situaciju. Arhitektura je uglavnom pragmatiÄna, pre nego obojena ideologijama razliÄitih post-modernistiÄkih i modernistiÄkih tendencija. Tu i tamo se Äitaju tragovi tih ideologija, kod odreÄenih autorskih pristupa arhitekturi. Mi smo i dalje u fazi gde je joÅ” uvek izazovno realizovati arhitekturu, tako da je pragmatiÄnost morala da pobedi, kako bi uopÅ”te doÅ”lo do realizacije. Moram da naglasim da ovde priÄam o arhitekturi, ne o gradnji. Pritom ne mislim da je pragmatiÄnost dosadna, veÄ da je meni to upravo ono najizazovnije i najinspirativnije u arhitekturi. Ta pragmatiÄnost razlikuje uspeÅ”nu arhitekturu od neuspeÅ”ne. Za mene je pragmatiÄnost u arhitekturi glavni oblik održivosti u gradnji.
EkoloÅ”ke materijale i kvalitetnije izolacije, solarne sisteme, travu na krovu i drugo možemo dodati na skoro svaki objekat, ali objekat neÄe biti održiv ukoliko nije racionalan i dovoljno fleksibilan.
Da li je viÅ”e održiv objekat koji se koristi decenijama ili objekat koji ispunjava sve kriterijume za pasivnu arhitekturu, a da mu je trajnost svega nekoliko godina (ne odgovara potrebama klijenta, pa mora da doživi preprojektovanje, ili ruÅ”enje Äak)?
POÅ TOVALAC SI MODERNIZMA U DOMAÄOJ ARHITEKTURI, PA NAS ZANIMA KOJI SU TO OBJEKTI U SRBIJI BILI NAJINSPIRATIVNIJI U TVOJOJ KARIJERI?
Od modernistiÄkih objekata bih izdvojio Muzej savremene umetnosti u Beogradu (pre i posle rekonstrukcije), Muzej 20. Oktobra u Kragujevcu, glavnu železniÄku stanicu u Novom Saduā¦ Na modernistiÄkim objektima sam imao priliku da doživim teme ugraÄene u arhitekturi koje nisu Äesto (skoro nimalo) zastupljene u novijoj gradnji.
Razmera je jedna od tema, koju su modernisti baÅ” umeli da koriste. Danas, Äak i kada je objekat velik, nemam utisak o odnosu Äoveka i prostora kao kod modernistiÄkih objekata. Pre svega mislim da danas arhitektura nije dovoljno proÄiÅ”Äena da bi Äovek u prostoru doÅ”ao do izražaja.
KOLIKO VREMENA TREBA DA SE NAPRAVI SET OD 10 KVALITETNIH FOTOGRAFIJA?
Nepredvidivo je. Zavisi koji su kriterijumi važni. Nekad to bude sat vremena, a nekada deset dana. U Luksemburgu sam imao situaciju da fotografiŔem jedan objekat deset dana, jer je svaki dan padala kiŔa. Nakon fotografisanja ide postprodukcija, koja traje u proseku oko sat vremena po fotografiji.
Postprodukcija obuhvata korekcije boja, nivoa osvetljenosti, preklapanje razliÄitih ekspozicija, korekcije optiÄkih i perspektivnih distorzija, kao i proces retuÅ”iranja svih viÅ”kova sa fotografije. Deset fotografija je nekad moguÄe isporuÄiti u istom danu, a nekad za dve nedelje.
KOJU OPREMU KORISTIÅ TRENUTNO I SA KOJIM OBJEKTIVOM NAJÄEÅ ÄE RADIÅ ?
Trenutno koristim Canon sistem, sa objektivima Canon 17 mm F4 TS-E tilt/Å”ift, Canon 24 mm F3.5 TS-E tilt/Å”ift, Canon 16-35 mm F4, Canon 24-105 mm F4, a ponekad i druge objektive, koji mi budu pri ruci. Sam fotoaparat je skoro irelevantan, jer svi proizvedeni u zadnjih desetak godina zadovoljavaju potrebe, ako se koriste na pravi naÄin. Koristim dron, razliÄite stative, rasvetu i raznorazna druga pomagalaā¦ Svaki objekat i svaka lokacija ima odreÄene fiziÄke karakteristike, koje diktiraju koju Äu opremu koristiti. Uvek koristim opremu koja je adekvatna situaciji, a nekako najÄeÅ”Äe to budu tilt/Å”ift objektivi.
KAKO IZGLEDA RAD NA JEDNOM OBJEKTU U RELACIJI ARHITEKTA, INVESTITOR I FOTOGRAF?
To je trougao poverenja. NeÄe arhitekta zvati bilo kog fotografa da uÄe u kuÄu njegovog klijenta. Zbog toga je meni važno da razumem potrebe investitora, kako bi se svi u procesu oseÄali sigurno. Ovo važi za sve klijente, nezavisno od toga da li su privatni prostori u pitanju, ili trezori banaka.
DA LI IMAÅ PROBLEMA SA POÅ TOVANJEM AUTORSKIH PRAVA?
Relativno malo i rekao bih sve manje.
ZAÅ TO U SRBIJI IMA MALO KVALITETNIH ARHITEKTONSKIH FOTOGRAFA DOK JE DRUGAÄIJA SITUACIJA U RAZVIJENIJIM ZEMLJAMA?
Broj arhitektonskih fotografa je proporcionalan ekonomskoj situaciji, kulturi i trendovima u gradnji.
KO SU TVOJI KLIJENTI, KAKO TE DOŽIVLJAVAJU I KOLIKO IMAŠSLOBODE U SVOM RADU?
VeÄinom su mi klijenti arhitekte i kompanije koje posluju u graÄevinskom sektoru, a tu su i pojedini investitori s kojima radim direktno. Verujem da je saradnja s klijentima najbolje reÅ”enje, a ne apsolutna sloboda po svaku cenu.
Klijenti imaju razliÄite potrebe i ponekad je neophodno malko drugaÄije pristupiti kako bi se zadovoljile te potrebe.
Naravno, ne izlazim van okvira svoje delatnosti i ne radim neÅ”to Å”to je meni strano, ili nelogiÄno. U sluÄaju da me neko veoma pritiska savetovao bih im drugog fotografa, koji viÅ”e odgovara njihovim potrebama. DoduÅ”e, to mi se možda svega par puta desilo u karijeri.
ĀĀĀĀĀView this post on InstagramĀĀĀĀĀĀĀĀĀĀĀ
SA OBZIROM DA IMAÅ VELIKI USPEH U SRBIJI, DA LI IMAÅ POZIVA I AMBICIJA VEZANO ZA INOSTRANSTVO?
Posao me je odveo sve do Maroka, gde sam fotografisao pet hotela za Å”vedskog investitora i arhitektu. U Evropi sam radio u Luksemburgu, NemaÄkoj, Austriji i praktiÄno celom Balkanu. Voleo bih da fotografiÅ”em na ekstremno severnim lokacijama, ali za sada se ne bavim aktivno time da to postignem. Kontekst mog rada u Srbiji me za sada najviÅ”e privlaÄi.
DA LI SMATRAÅ DA POSTOJI TREND FOTOGRAFISANJA OBJEKATA ILI KOMPANIJE U SRBIJI OZBILJNO SHVATAJU TVOJE ZALAGANJE I ONO Å TO DOBIJAJU OD TEBE?
Sve je veÄi broj kompanija koje imaju potrebu za kvalitetnom arhitektonskom fotografijom. VeÄina njih nema resurse da se bave organizacijom fotografisanja i teÅ”ko se odluÄuju da angažuju fotografe. Zbog toga ja na sebe prebacujem veÄi deo organizacije i komunikacije.
TipiÄan primer je da dobijem listu lokacija i kontakte i da se ja sam najavljujem i organizujem raspored fotografisanja. Kako kaže jedna od mojih klijentica – ja sam na kafi i mogu da se opustim dok ti fotografiÅ”eÅ”. To klijenti veoma cene i spremni su da ulože viÅ”e da bi imali takav nivo komfora i da mogu da se oslone na odreÄeni standard kvaliteta.
DA LI SE DOGAÄA NA TERENU DA NEÅ TO NE SMEÅ DA FOTOGRAFIÅ EÅ I, AKO DA, KAKO REAGUJEÅ NA TAKVE SITUACIJE?
Zavisi od situacije. Neke stvari se podrazumeva da se ne fotografiÅ”u, mada joÅ” uvek ima menadžera, koji smatraju da mogu da me nateraju da im dam besplatno fotografije kako bi mi oni omoguÄili pristup objektu. ObiÄno promene stav kada vide moj portfolio i shvate da viÅ”e gube, ako probaju da me oteraju. Takve situacije se meni veoma retko deÅ”avaju i pre bih rekao da generalno imam odliÄnu komunikaciju sa menadžerima u razliÄitim objektima.
Å TA RELJA IVANIÄ FOTOGRAFIÅ E PRIVATNO?
Koliko god Äudno zvuÄalo moram da priznam da nemam potrebu da fotografiÅ”em van redovnih angažmana. GodiÅ”nje imam preko 100 angažmana, Å”to je u ovoj industriji oko dva i po puta viÅ”e od proseka. Ne ostaje mi vremena, ni energije da dodatno fotografiÅ”em. Kada se trefi izuzetak to obiÄno bude neka fotografija pejzaža, ili opet neke arhitekture.
TI SI NEKO KO JE 100% DIGITALAN, KAKO TI IZGLEDAJU NAÅ A IZDANJA I KOLIKO SU KORISNA ZA DOMAÄU GRAÄEVINSKO-ARHITEKTONSKU SCENU?
Nisam skroz u digitalnoj promociji svog rada. Kako vreme prolazi mislim da Äu sve viÅ”e biti naklonjen romantiÄnim formatima Å”tampe. Do sad sam imao pet samostalnih izložbi fotografija. Postoji vrednost u opipljivosti analognih formata, kao i u utisku veÄe trajnosti. ViÅ”e se udubim u fotografije kad su u Äasopisu, ili na izložbi, nego na internetu. Sam format i navike diktiraju besmislenu dinamiku pregledanja sadržaja na internetu. Zbog toga smatram da je neophodno da postoje struÄni Äasopisi, ali da je veoma izazovno postiÄi kontinuitet, kao i biti lako dostupan velikom broju ljudi. Svakako mislim da su vaÅ”i Äasopisi od velike koristi za struku, posebno zato Å”to je Äasopis koristan i investitorima.
ZA KRAJ, U ÄEMU PRONALAZIÅ SVOJ MIR?
Gledam da pronaÄem mir u svemu Å”to radim; Od posla, pa do porodiÄnih i drugih druÅ”tvenih aktivnosti. To me je verovatno i dovelo do arhitektonske fotografije, pa i do druge velike životne odluke da se iz Beograda (gde sam roÄen) preselim u Sombor. Divan grad za kvalitetan porodiÄni život.