Grejanje
Energetska efikasnost
Nekada su se za podno grejanje gotovo iskljuÄivo koristili kamen i keramiÄke ploÄice. Kakva je danas situacija?
Sa porastom svesti o ograniÄenosti prirodnih resursa i potrebi za Å”tednjom energije na celoj planeti, porasla je i svest o važnosti energetske efikasnosti, naroÄito u graÄevinarstvu. Ona se ogleda u upotrebi održivih i kvalitetnih materijala, odnosno u ugradnji sistema koji Äe omoguÄiti energetski najefikasnije i najekonomiÄnije funkcionisanje nekog objekta, bilo da je reÄ o rasveti, ventilaciji, hlaÄenju, grejanju itd.
Pojedini struÄnjaci smatraju da je podno grejenje energetski najefikasniji sistem grejanja, jer podno grejanje, bez obzira na vrstu energenta, radi sa niskim temperaturama. TroÅ”kovi za grejanje u najhladnijim zimskim mesecima predstavljaju i do 75% troÅ”kova za energente. Dva su osnovna tipa podnog grejanja: TOPLOVODNO PODNO GREJANJE, odnosno sistem podnog grejanja na pogon pumpe, koji se naziva i mokrim sistemom, i drugi, ELEKTRIÄNO PODNO GREJANJE, koje se naziva i suvim sistemom. Za zagrevanje vode mogu da se koriste razliÄiti energenti: gas, lož-ulje, Ävrsta goriva, elektriÄna energija, solarna energija, geotermalna energija itd.
Podno grejanje kao grejno telo koristi celu povrÅ”inu poda i funkcioniÅ”e na taj naÄin Å”to, nakon zagrevanja povrÅ”inskog materijala, emituje toplotu koju je materijal prethodno upio.
// Zbog zakona termodinamike, toplota se kreÄe odozdo naviÅ”e, zbog velike i kontinualne povrÅ”ine grejnog tela nisu potrebne visoke temperature, a toplota se rasporeÄuje ravnomerno kroz vazduh. //
Samim tim se i temperatura prostora može održavati neÅ”to nižom, Äak 2-3Ā°C, u odnosu na klasiÄno centralno grejanje. Smanjenje temperature u prostoru za samo 1Ā°C, na godiÅ”njem nivou može da dovede do uÅ”tede od 3-5% na energentima. Pored toga, neÅ”to niža temperatura je optimalnija i zdravija za organizam.
Za oblaganje podova u enterijeru se koriste najrazliÄitiji materijali. Nekada su se za podno grejanje gotovo iskljuÄivo koristili kamen i keramiÄke ploÄice. Sa napretkom i razvojem tehnologija proizvodnje razliÄitih materijala, spektar podnih obloga koje se mogu polagati na podno grejanje se znaÄajno proÅ”irio.
Kamen
JoÅ” su stari Rimljani prepoznali kamen kao odgovarajuÄu podnu oblogu za polaganje preko hipukaustiÄnog grejanja, preteÄe danaÅ”njeg podnog grejanja. I dan danas se, uz keramiÄke ploÄice, smatra najboljom podnom oblogom za polaganje na podno grejanje. Kamen je materijal koji odliÄno provodi toplotu buduÄi da ima najmanji toplotni otpor. Osim toga, kamen ima sposobnost da akumulira toplotu i da je nakon prestanka zagrevanja joÅ” neko vreme emituje.
Istovremeno, to je sasvim prirodan i ekoloÅ”ki materijal, pogodan za zdravlje, stamen i Ävrst, izuzetno otporan na habanje i mehaniÄka oÅ”teÄenja. Uz sve to je i vrlo dekorativan. Pored razliÄitih vrsta kamena poput kreÄnjaka ili Å”kriljca, za polaganje na podno grejanje se koriste i granit i mermer. Mermer je izuzetan provodnik toplote, dostupan u viÅ”e debljina. Njegova prirodna elegancija može izgledati suptilno ili smelo, u zavisnosti od ukusa.
// Kamen spada u red hladnih podnih obloga, Ŕto je leti vrlo prijatno, ali bez podnog grejanja zimi efekat može biti suprotan.//
TakoÄe, Å”to su kamene ploÄe deblje, to Äe im trebati viÅ”e vremena da se zagreju. Temperatura na povrÅ”ini kamena ne bi trebalo da preÄe 35Ā°C.
Keramika
Pored kamena, keramiÄke ploÄice su najÄeÅ”Äi izbor za polaganje na podove sa ugraÄenim sistemom za podno grejanje. OdliÄan su provodnik toplote, njihova debljina je relativno mala, a krasi ih i izuzetna otpornost na habanje. Odavno se ne koriste samo za oblaganje kupatila i kuhinja, gde je njihova primena, pre svega, vrlo funkcionalna, veÄ i u celom enterijeru, buduÄi da se u dizajnu daleko odmaklo pa su primerene za sve prostorije. Veoma je važno da se prilikom postavljanja na podno grejanje koristi kvalitetan lepak, kao i separaciona membrana. Oni Äe spreÄiti da se potencijalne kontrakcione pukotine iz cementne koÅ”uljice prenesu na podne obloge.
// I keramiÄke ploÄice spadaju u red hladnih podnih obloga pa zimi mogu biti neprijatne na dodir ukoliko je podno grejanje iskljuÄeno. SreÄom, zbog tankog profila, vrlo brzo se greju i postižu radnu temperaturu.
Drvo
Dugo se, sasvim opravdano, izbegavalo polaganje drvenih podnih obloga na podove sa podnim grejanjem, ali se sa izumom viÅ”eslojnih parketa ova praksa znaÄajno promenila jer je njihova specifiÄna konstrukcija poveÄala stabilnost drveta. To je omoguÄilo polaganje parketa na podove sa toplovodnim podnim grejanjem (ni u kom sluÄaju se ne preporuÄuje polaganje drvenih podnih obloga na elektriÄno podno grejanje!). Unakrsno postavljeni slojevi drveta, pod uglom od 90Ā°, stabilizovali su drvo u velikoj meri.
// Na podnom grejanju najbolje su se pokazali dvoslojni parketi Äija debljina je neÅ”to tanja (obiÄno se kreÄe izmeÄu 9 i 13 mm) kako bi se smanjio toplotni otpor i poveÄala toplotna provodljivost.
Pored njih, mogu se koristiti i troslojni parketi Äija je stabilnost takoÄe izuzetna. Masivni parket se ne preporuÄuje za polaganje na podno grejanje zbog veoma velike opasnosti od deformacije.
Od vrsta drveta najbolje se pokazao hrast i tamnije vrste, i uopŔte, tvrde vrste drveta, kao i termotretirano drvo, dok bi bukvu, treŔnju, jasen, kanadski javor, jatobu, a prema nekim istraživanjima, sve vrste drveta koje rastu na južnoj zemljinoj hemisferi trebalo izbegavati.
Pokazalo se, zatim, da i specifiÄni slogovi, poput āriblje kostiā ili slaganja u kvadrate poveÄavaju stabilnost drveta i smanjuju moguÄnost pojave zazora meÄu lamelama, u odnosu na, recimo, paralelni slog. Pored toga i selekcija drveta utiÄe na stabilnost na podnom grejanju ā preporuÄuju se parketi sa mirnijom, radijalnom teksturom (tzv. āfrizā) u odnosu na one sa tangencijalnom (tzv. āfladerā) jer je utezanje drveta upola manje.
Od zavrÅ”ne, povrÅ”inske obrade, prednost se daje uljenim ili voskiranim povrÅ”inama u odnosu na lakirane zbog moguÄ- nosti slepljivanja po boÄnim spojevima.
Važno je skrenuti pažnju na Äinjenicu da temperatura merena na povrÅ”ini parketa ne bi trebalo da prelazi 25Ā°C, te da relativnu vlažnost vazduha treba održavati izmeÄu 50 i 65% (preporuÄuje se preko 60%) kako bi se izbegla pojava zazora i pukotina. Prilikom polaganja obavezno lepiti parket celom povrÅ”inom na podlogu trajnoelastiÄnim lepilima koja se ne izraÄuju na vodenoj osnovi. Parket na podnom grejanju ne treba prekrivati tepisima niti tapisonima jer se ispod njih razvija viÅ”a povrÅ”inska temperatura nego kod otvorenog poda Å”to dovodi do intenzivnijeg rasuÅ”ivanja drveta i pojave veÄih pukotina.
Laminat
Laminati kao podne obloge su se odliÄno pokazali na tradicionalnom podnom grejanju koje se ugraÄuje u koÅ”uljicu. Laminat se mora postaviti suvomontažno (āplivajuÄiā) uz odgovarajuÄu podlogu. PlivajuÄe polaganje i Ävrst klik spoj spreÄavaju razdvajanje lamela i pojavu zazora kad je grejanje ukljuÄeno. Potencijalni problemi sa kondenzacijom reÅ”avaju se postavljanjem paronepropusne brane ispod podloge. U sluÄaju da se grejanje postavlja na cementnu koÅ”uljicu, neophodne su konsultacije sa dobavljaÄem laminata i podnog grejanja da bi se proverila kompatibilnost. Temperatura laminata ne bi trebalo da prelazi 27Ā°C.
Vinil
Podne obloge od vinila i luksuzne vinil ploÄe ā LVT su dale odliÄne rezultate u kombinaciji sa podnim grejanjem. I inaÄe tople podne obloge, dodatno su pod uÄinile prijatnim u zimskom periodu, uz moderan izgled, otpornu povrÅ”inu i jednostavno održavanje. Kao i laminat, ove podloge se znatno brže greju i hlade od kamena ili keramike. Pojedini proizvoÄaÄi izraÄuju podove od vinila koji su kompatibilni i sa elektriÄnim podnim grejanjem. Prilikom odabira i kupovine vinila, svakako se treba konsultovati sa dobavljaÄem da bi se izbegli neželjeni problemi. Tokom koriÅ”Äenja, treba voditi raÄuna da temperatura poda ne prelazi 26Ā°C.
Linoleum
Linoleum i marmoleum su tanki prirodni materijali pogodni za upotrebu u kuÄi i u prostorijama koje zahtevaju veÄu higijensku ispravnost (zabaviÅ”tima, Å”kolama, ordinacijma, bolnicamaā¦) buduÄi da su antimikotiÄni, antibakterijski i antistatiÄni, a istovremeno pružaju gotovo neograniÄene moguÄnosti u dizajnu. Pri tom su se pokazali kao veoma pogodne podne obloge za polaganje na podno grejanje, s tim da se, buduÄi da su prirodni materijali, ponaÅ”aju sliÄno kao i drvo. Dakle, prilikom ugradnje, sistem podnog grejanja mora biti položen u cementnu koÅ”uljicu ili bar prekriven slojem samonivelirajuÄe mase u debljini od najmanje 6 mm. Temperatura poda u eksploataciji ne bi trebalo da preÄe 26Ā°C.
Guma
Guma je prirodni materijal izuzetnih svojstava. Svrstava se u red najtoplijih podnih obloga, a zahvaljujuÄi relativnoj toplotnoj provodljivosti brzo se zagreva kada se koristi na podnom grejanju. Na podnom grejanju se ponaÅ”a sliÄno kao i linoleum u marmoleum i prilikom ugradnje sistema podnog grejanja mora se voditi raÄuna da on bude položen u cementnu koÅ”uljicu ili prekriven sa 6 mm samonivelirajuÄe mase. Temperatura poda ne sme da preÄe 26Ā°C.
Pluta
Pluta je izuzetan materijal za sve namene, a odliÄno se pokazala i kao podna obloga buduÄi da je trajno elastiÄna, antialergijska, antibakterijska, antimikotiÄna, otporna na habanje, veoma prijatna na dodir, apsorbuje buku pri hodanju i otporna je na vlagu. Može se polagati i na podove sa toplovodim podnim grejanjem, ali se zbog Äinjenice da je pluta vrhunski izolator mora voditi raÄuna da njena debljina ne preÄe 10 mm kako toplotni otpor ne bi bio prevelik. To je ujedno i razlog zaÅ”to se pluta znatno sporije zagreva od npr. laminata ili drveta. Temperatura poda ne bi trebalo da preÄe 28Ā°C.
Tepisi
Tepisi od zida do zida se sve ÄeÅ”Äe postavljaju i kod nas, dok su u nekim delovima sveta graÄevinski standard. On su sami po sebi topli, ali se i oni mogu grejati sistemom podnog grejanje. Grejni kablovi i mreže moraju biti prekriveni sa najmanje 10 mm debelim slojem graÄevinskog lepka ili samonivelirajuÄe betonske mase.
To osigurava dobro raspodelu temperature i toplote po celoj povrÅ”inu poda. Tepisi imaju efekat termoizolatora na podno grejanje. To znaÄi da Äe sistemu podnog grejanja koji je ugraÄen ispod gustog vunenog tepiha trebati ipak malo viÅ”e vremena da postigne i odreaguje na sobnu temperaturu. Prilikom postavljanja ovih podnih obloga, mora se voditi raÄuna o tome da podloga koja se postavlja ispod njih ne bude izolator kako bi sistem funkcionisao.
NajveÄe zamerke podnom grejanju su moguÄnost dizanja praÅ”ine i pojava alergija, kao i specifiÄna tromost nogu koja se javlja zbog toplotne inverzije (ljudsko telo je naviklo da mu je gore toplije, dok je kod podnog grejanja obrnut sluÄaj). Ipak, sve ÄeÅ”Äe se navodi kako je strujanje praÅ”ine kod podnog grejanja znatno manje u odnosu na klasiÄne radijatore zbog manjeg strujanja vazduha, a niža radna temperatura spreÄava prekomerno isuÅ”ivanje sluzokože i poveÄava ukupni komfor.
Izbor je na vamaā¦
Autor: Isidora GordiÄ