Konkurs za urbanu obnovu i rehabilitaciju prostorne kulturno-istorijske celine āVojno-tehniÄki Zavodā u Kragujevcu
Autorski tim: Katarina PetroviÄ, Marina IliÄ i Nevena BalaliÄ (DJEVE Collective), dr Aleksandra ÄorÄeviÄ (Petougao)
Obrazloženje rada za UrbanistiÄko-arhitektonski konkurs za urbanu obnovu i rehabilitaciju prostorne kulturno-istorijske celine āVojno-tehniÄki zavodā u Kragujevcu.
Konkursno reÅ”enje polazi od Äetiri osnovna principa koji imaju za cilj stvaranje autentiÄnog, lokalno specifiÄnog i samoodrživog kulturnog distrikta. Principi razvoja su:
- Senzitivnost i istorijska slojevitost,
- Umreženost i kontinuitet prostora i programa,
- Nova priroda i
- Fazna realizacija.
Senzitivnost i istorijska slojevitost se posmatraju kao polazna vrednost razvoja predmetne celine, Å”to podrazumeva zaÅ”titu industrijskog nasleÄa, nastojanje za minimalnim ruÅ”enjem, urbanu reciklažu i adaptivnu prenamenu prostora. Projekat predviÄa i oÄuvanje industrijske proizvodnje kao pokretaÄa urbanog razvoja – interpretirano u savremenom kontekstu kroz kreativnu produkciju.
Zadržavanjem industrijskog karaktera u materijalizaciji prostora, kadriranjem prepoznatih vizura mesta i naglaÅ”avanjem ulaznih pravaca u kompleks vertikalnim dominantama, stvara se jasna prostorna Äitljivost.
Osnovne analize planske dokumentacije i integrisanosti urbane matrice pokazale su neophodnost za boljom umreženoÅ”Äu i kontinuitetom prostora i programa. Instrumenti za uspostavljanje ovog principa su:
- Prostorno-programska umreženost, odnosno artikulacija prostora i programa u logiÄki uvezane ali ne i meÄuzavisne sekvence, kako na nivou pojedinaÄnih objekata, tako i na nivou javnih prostora.
- Ostvarivanje vremenskog kontinuiteta kroz celodnevno i celogodiÅ”nje koriÅ”Äenje prostora i
- socijalna umreženost koja osim planiranja i projektovanja prostora za sve, podrazumeva i planiranje prostora za interakciju, saradnju i dijalog sa lokalnom samoupravom.
Nova priroda, kao treÄi princip, podrazumeva odgovornost prema prirodi i ljudima, i kao takva usmerava intervencije ka globalno definisanim ciljevima održivog razvoja (SDG – Sustainable Development Goals). ZateÄena vegetacija se posmatra kao deo urbane strukture, Äija funkcija prevazilazi nivo ekoloÅ”kog komfora i elementa vizuelnog identiteta, te omoguÄava i podstiÄe ekonomsku i druÅ”tvenu vitalnost.
Elementi nove prirode se sagledavaju kroz:
- razliÄite tipove baÅ”ti u funkciji eksperimentalnih polja
- integrisanje vode kao elementa dizajna javnog prostora u kontekstu mikroklimatskih uslova i
- promociju peÅ”aÄenja i biciklizma u funkciji zdravlja i smanjenja emisije CO2.
Poslednji princip se odnosi na primenu faznosti kao važnog aspekta prostorno-ekonomskog koncepta, Äime se nastoji doprineti finansijsko-logistiÄkoj izvodljivosti projekta. Faznost na nivou koncepta je direktno povezana sa kreiranjem prostorno-programskih zona, pri Äemu kljuÄnu ulogu u sistematizaciji faznog modela igra Prototip zona. Ovakav model razvoja omoguÄava planiranje i testiranje funkcija u manjem prostornom obuhvatu, evaluaciju nakon odreÄenog vremenskog perioda, te poslediÄnu implementaciju na nivou celine.
Redosled razvoja ostalih zona se utvrÄuje na osnovu kriterijuma vlasniÄke strukture nad zemljiÅ”tem i objektima, procenjenih troÅ”kova investicije, stepena zaÅ”tite ali i socio-ekonomskog uÄinka u okviru Prototip zone.
Eksperimentalni objekti predstavljaju novu tipoloÅ”ku odrednicu kompleksa i služe kao specifiÄna vrsta āshowroom-aā Vojno-tehniÄkog Zavoda. ZamiÅ”ljeni kao prostori socijalne participacije i visoke aktivnosti, ovi objekti imaju znaÄajnu funkciju generatora razvoja u okviru pojedinaÄne zone. Eksperimentalni paviljoni podrazumevaju eksperiment na nivou programa, ali i u svojoj pojavnosti, s obzirom na to da dozvoljavaju testiranje novih materijala, novih tehnologija i metoda graÄenja u maloj razmeri.
Na mikro planu, reÅ”enjem je ostvarena programsko – prostorna veza izmeÄu objekata Radionice Kulture/Arsenal trga i Muzeja Stara Livnica. UpuÅ”tanjem platoa definisanog volumenom objekta Radionice Kulture, kao i ekstenzijom samog objekta i sadržaja na denivelisani Trg, kreiran je okvir za socijalizaciju, zadržavanje u prostoru, i poligon za manifestacije. Novoprojektovane tribine, Äiju materijalizaciju prati karakter kamena koji definiÅ”e prostor Trga Arsenal, doživljava se kao produženi deo Muzeja Stara Livnica i Radionice Kulture.