Connect with us
Novosti

Obeležen Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača – 32 godine obnavljanja

Treba da nam bude jasno da je Montrealski protokol istovremeno inspirativni primer kako je čovečanstvo sposobno da se suoči sa globalnim izazovom i ključni instrument suočavanja sa današnjom klimatskom krizom. Pod ovim međunarodnim sporazumom nacije širom sveta već 32 godine smanjuju upotrebu hemikalija koje oštećuju ozonski omotač koje se u najvećoj meri koriste u rashladnom sektoru. Rezultat je oporavak ozonskog omotača koji nas štiti od štetnog ultraljubičastog zračenja sunca.

António Guterres, generalni sekretar Ujedinjenih nacija

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača ustanovila je organizacija UN Environment radi podizanja svesti o ovoj uspešnoj međunarodnoj akciji i on se slavi širom sveta. Beograd je doprineo okupivši učenike, nastavnike i direktora Tehničke škole „Novi Beograd“, studente i profesore Katedre za termotehniku beogradskog Mašinskog fakulteta, servisere, uvoznike opreme, licencirane inženjere, predstavnike Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, članove Društva za KGH Srbije – sve strane uključene u zaštitu ozonskog omotača.

Profesor Branislav Todorović, predsednik Društva za KGH Srbije, u pozdravnoj reči, između ostalog je rekao: „…Mi u Srbiji snažno smo posvećeni oporavku ozonskog omotača. Đaci i studenti ‒ koji su danas u sali i koji će učestvovati na Studentskom danu u okviru 50. Kongresa o KGH – garantuju zdravu budućnost naše sredine.“

Profesor Bratislav Blagojević, predsednik UO SMEITS-a i potpredsednik Društva za KGH, istakao je da je svih sedam društava u okviru SMEITS-a odlučno da proširi saradnju sa naučnim i stručnim organizacijama u Srbiji van nje. Društvo za KGH je odličan primer takve saradnje. Njegovi članovi su stubovi Društva i najveći kongres sa izložbom o KGH u ovom delu Evrope, koji slavi poluvekovni jubilej sledećeg decembra ‒ rezultat je njihovih napora.

Gđa Bojana Radeski, rukovodilac Grupe za zaštitu ozonskog omotača u Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije, u svojoj prezentaciji je navela uzroke oštećenja ozonskog omotača, uspešna rešenja tog problema i šta je svet zajedno postigao lečeći ozonski omotač. Prikazala je Montrealski protokol i njegovih pet amandmana, druge međunarodne sporazume, njihovu primenu u Republici Srbiji i obaveze koje je naša zemlja preuzela. Radeski je govorila o primenjenim merama, obuci servisera, carinskih službenika…

Gđa Bojana Radeski, rukovodilac Grupe za zaštitu ozonskog omotača u Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije

Gđa Bojana Radeski, rukovodilac Grupe za zaštitu ozonskog omotača u Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije

G. Slobodan Pejković, predsednik Komiteta za rashladnu tehniku, toplotne pumpe i energetsku efikasnost, pri Društvu za KGH Srbije, govorio je o novim tehnologijama u rashladnoj tehnici radi očuvanja ozonskog omotača i smanjenja globalnog zagrevanja primenjene na objektima širom Srbije. Veliki međunarodni prehrambeni maloprodajni lanac nedavno je otvorio 20 supermarketa širom Srbije koristeći propan (R290) kao rashladno sredstvo u različitim konfiguracijama i količinama. G. Pejković je objasnio prednosti i nedostatke propana. Mnogim fotografijama i tabelama prikazao je raznovrsnu ugrađenu opremu. U zaključku je istakao važnost stručnog obrazovanja i uspostavljanja međunarodne platforme za razmenu znanja i iskustava u vezi sa opremom ili postrojenjima koja koriste zapaljiva rashladna sredstva.

G. Slobodan Pejković, predsednik Komiteta za rashladnu tehniku, toplotne pumpe i energetsku efikasnost, pri Društvu za KGH Srbije

G. Slobodan Pejković, predsednik Komiteta za rashladnu tehniku, toplotne pumpe i energetsku efikasnost, pri Društvu za KGH Srbije

Nakon izlaganja razvila se živa diskusija koja se nastavila i tokom koktela. Diskusije će biti i na 50. Međunarodnom kongresu i izložbi o KGH, 4‒6. decembra 2019, gde UN Environment, Ministarstvo zaštite životne sredine i Društvo za KGH organizuju forum pod naslovom: „Poboljšanje energetske efikasnosti u novim tehnologijama hlađenja pogodnim za očuvanje klimatskih uslova i ozonskog omotača“ i izlažu svoje štampane materijale na centralnom mestu izložbe.

Diskusiju je otvorio dr Milovan Živković, potpredsednik SMEITS-a

Diskusiju je otvorio dr Milovan Živković, potpredsednik SMEITS-a

Medijski partneri ovog događaja su Energetski portal i Grenef, a reportaže o događaju emitovao je Radio Beograd na nekoliko svojih programa.

Društvo za KGH Srbija logo

www.kgh-drustvo.rs