Connect with us
Novosti

Nova era za industriju rušenja, dekontaminacije i reciklaže

Otpad (resurs) od rušenja i građenja više neće moći da se baca i izručuje gde god se pronađe zgodno mesto, već na tačno određenim lokacijama koje određuju jedinice lokalne samouprave.

„Dekonstrukcija i javni interes“ – pod ovim nazivom je održana peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu kojoj je povod bila nova zakonska regulativa koja je stvorila uslove za početak stvaranja nove industrije na ovim prostorima. Po prvi put se uvodi otpad (resurs) od rušenja i građenja koji više neće moći da se baca i izručuje gde god se pronađe zgodno mesto, već na tačno određenim lokacijama koje određuju jedinice lokalne samouprave.

Iz osnova se menja dosadašnji tretman ovih radova, tako da je pre bilo kakvog izvođenja radova na objektu: rušenje, adaptacija, rekonstrukcija, renoviranje, potrebno izvršiti pregled objekta iz razloga postojanja opasnih materijala u njemu, kao i izvršiti procenu količina kako zdravih, tako i opasnih materijala. Na osnovu toga, potrebno je izraditi projekat rušenja, kao i projekat (plan) daljeg toka tako dobijenog materijala do mesta skladištenja, trajnog zbrinjavanja ili trenutne reupotrebe.

Na konferenciji je kao početni aspekt prezentovan pravni okvir upravljanja otpadom od građenja i rušenja, koji je regulisan u našem zakonodavstvu u dve oblasti, građevine i zaštite životne sredine. Zakon o planiranju i izgradnji definiše otpad od rušenja i građenja u okviru propisanih pripremnih radova koji prethode građenju objekta, definisanjem da je uklanjanje objekta, izvođenje radova na rušenju objekta, i utvrđivanjem da je investitor prilikom apliciranja za upotrebnu dozvolu, između ostalih dokaza, u obavezi da dostavi dokaz o kretanju, odnosno skladištenju ove vrste otpada.

Zakon o upravljanju otpadom u najnovijim izmenama po prvi put čl. 58a, utvrđuje kategoriju otpada od građenja i rušenja. Propisuje da se otpad od građenja i rušenja razdvaja na lokaciji nastanka kako bi se pripremio za tretman, odnosno ponovno iskorišćenje, uključujući postupke zatrpavanja i nasipanja i/ili odlaganja. Lice koje vrši sakupljanje, transport, skladištenje, tretman, odnosno ponovno iskorišćenje ili odlaganje otpada od građenja i rušenja mora da vodi evidenciju o količini i vrsti otpada od građenja i rušenja kojim upravlja, i podatke o tome dostavlja Agenciji. Zabranjeno je nekontrolisano odlaganje otpada od građenja i rušenja.

Ostaci od srušene zgrade

foto: freepik.com

U oktobru meseca ove godine doneta je Uredba koja konačno prihvata činjenicu da je otpad od rušenja i građenja izuzetno prisutan na teritoriji RS.

Njene odredbe donose niz značajnih novina koje se ogledaju u postupcima koji se sastoje od:

  • pregleda objekata pre izvođenja građevinskih radova (rušenje, adaptacija, rekonstrukcija….), na osnovu koga se ispituje da li u objektu ima opasnih materijala;
  • opisa drugih materijala koji se nalaze u objektu i njihove približne količine;
  • selektovanja materijala na licu mesta, gradilištu;
  • načina pakovanja i načina transporta i kao ključni doprinos,
  • određivanja lokacije za skladištenje tako nastalog materijala, kao obave- ze jedinice lokalne samouprave.

Pored toga, značajna novina je i uvođenje novih zanimanja u svrhu obavljanja ovih delatnosti. To se odnosi najpre na izvođače radova, zatim na subjekte koji projektuju, kao i subjekte koji izdaju sertifikate privrednim subjektima koji bi trebalo da obavljaju ovu vrstu delatnosti. Posebno se ističe kao izuzetan značaj da Uredba upravo utvrđuje selektovanje i tretman ove vrste otpada (resursa), što dalje upućuje na edukaciju, obuku i trening, kao i sertifikaciju privrednih subjekta koji su činioci ove delatnosti (projektovanje, pregled objekta, do konačnog gotovog proizvoda). Međutim, Uredba sadrži i neke od negativnih odredbi i ovde se navode neke od njih.

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Uredba definiše mešani otpad od građenja i rušenja tako što se poziva na katalog (klasifikaciju i kategorizaciju) otpada, koji u postupku i načinu upravljanja otpada od rušenja i građenja nema svoju funkciju. Naime, katalog otpada reguliše otpad koji se odlaže, a otpad od rušenja i građenja se skladišti radi dalje prerade i upotrebe. Zatim, ni jednim članom ne definiše inspekcijski nadzor. Kako je u pitanju multidisciplinarna oblast, nadležnost građevinske inspekcije i inspekcije za zaštitu životne sredine je nesumnjivo prisutna.

Na osnovu zakonskih odredaba koje regulišu inspekcijski nadzor oba zakona vezana za ovu oblast, ne može se utvrditi kada je i koja inspekcija u izvođenju radnji ovih poslova, nadležna. O kaznenim merama nema ni govora, jer ih Uredba ne utvrđuje. U odnosu na zakonodavni okvir, teme i prezentacije konferencije su bile i projekti izvođenja radova na rušenju objekta sa svim elementima koji bi trebalo ispoštovati, a sama Uredba ih propisuje. Zatim, inspekcijski nadzor kao veoma važan segment u svakom propisu u smislu primene u praksi, vezanim za radnje izgradnje, rušenja, dekontaminacije i reciklaže, što je ovim podzakonskim aktom izostavljeno.

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Prezentacije na teme cirkularne ekonomije – podsticajnog usvajanja cirkularnih rešenja u građevinskom sektoru; modela skladištenja i reciklaže otpada od rušenja i gradnje u sklopu cirkularne ekonomije u građevinarstvu na nivou lokalne samouprave; ekonomsko efikasnih rešenja za preradu otpada; građevinsko-rudarska oprema, samo su deo izlaganja na ovoj konferenciji.

Kao vrlo značajan deo konferencije je dodela nagrada i prezentacija nagrađenih, najboljih studentskih prezentacija za studentski i doktorski rad. Što se tiče primene Uredbe, u zaključku konferencije konstatovano je da postoji potreba da se ispune prethodni uslovi. Jedan od najvažnijih je svakako edukacija svih učesnika u ovom postupku, vršenju gore navedenih radnji – poslova, od investitora, izvođača radova, nadležnih inspektora, zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave koji će donositi akta o određivanju lokacije za skladištenje tako nastalog materijala, do privrednih subjekata koji su učesnici u ovoj delatnosti u smislu projektovanja, pregleda objekata, do konačnog gotovog proizvoda.

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Peta konferencija Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu / foto: Dejan Bojović

Srpska asocijacija za rušenje dekontaminaciju i reciklažu je jedina stručna organizacija u Republici Srbiji koja može da organizuje i sprovodi edukaciju, obuku svih gore navedenih subjekata. S tim u vezi, Srpska asocijacija planira sledeću fazu obuka za novonastala zanimanja i specijalizaciju inženjerskog kadra u ovoj oblasti. Ovo naročito imajući u vidu podatak da je Asocijacija, mora se ponoviti, jedina stručna organizacija, koja je sa svojim evropskim kolegama u postupku edukacije privrednih subjekata za koja se izdaju sertifikati u polju prepoznavanja i uklanjanja azbesta.

Srpska asocijacija za rušenje dekontaminaciju i reciklažu ovim putem daje svoj kontakt svim zainteresovanim subjektima za sva pitanja i buduću saradnju u cilju uspostavljanja sistema upravljanja otpadom od građenja i rušenja.

Autor teksta: Dejan Bojović dipl.ing.
Srpska Asocijacija za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu