Mikrocement, kao materijal nastao je davno, naravno za potrebe industrije. Zbog velike sličnosti sa betonom postaje veoma interasantan materijal u vreme industrijskog dizajna. Na našem prostoru je vrednost ovog materijala prepoznata tek pre nekoliko godina, uglavnom zahvaljujući projektnim biroima, okrenutim novim i modernim trendovima. U početku, usled nedostatka informacija i materijala na tržištu, ugrađivani su vizuelno slični materijali kao što su lepkovi za pločice i samonivelišuće mase. Problemi koji su nastajali zbog neadekvatnih materijala kao i niska cena koja je formirana zbog upotrebe jeftinih, ali poznatih materijala, usporili su dolazak pravog mikrocementa.
Međutim, jedinstven izgled, nove mogućnosti koje je ovaj proizvod doneo, mogućnost nanošenja direktno na pločice bez velikih i prljavih radova, na mermer, drvo i beton, nepostojanje tako omraženih fugni, otvorilo je vrata ovom proizvodu i kod arhitekta i kod investitora.
Dodatna vrednost mikrocementa je i odlična „saradnja“ sa drugim materijalima. Na našem tržištu se mikrocement još uvek radi samo u sivoj boji, ali na tržištima gde je već dugo prisutan, „update“ proizvoda je urađen uvođenjem velike palete boja, kombinovanjem sa Acid stain proizvodima, uveliko je izašao van objekata pa se primenjuje na platoima, u bazenima pa čak i na fasadama.
Postupak ugradnje zavisi od vrste i stanja podloge na koju se nanosi, pa sam proces može trajati od 5-7 dana. Generalno, mikrocement se može naneti na bilo koju podlogu, ali izvođač je taj koji mora da donese sud o stanju podloge kao i odluku o načinu pripreme i sanacije ili eventualne zamene. Nejčešća je nedoumica o tome kada mikrocement može na parket, a kada ne! Ugradnja preko parketa je moguća, ali samo ako je parket u dobrom stanju.
Još jedna nedoumica je kada je moguća ugradnja mikrocementa bez dilatacija, a kada se ne preporučuje?
Sam mikrocement zbog svog sastava nema širenja i skupljanja pa mu dilatacije nisu potrebne. Prilikom renoviranja i ugradnje preko postojećih podloga dilatacije nisu potrebne. Međutim, s obzirom da se microcement danas stavlja u projekte novih objekata, gde podloga zbog sušenja ima skupljanja i do nekoliko meseci, neophodno je ispoštovati dilatacije koje se nalaze u podlozi. U slučaju podnog grejanja, dilatacije su neophodne bez obzira na starost podloge.
Zbog svih faktora koji utiču na način kako će se mikrocement ugraditi i cena se formira za svaki objekat posebno. Stanje podloge i veličina prostora su osnovni parametri cene pa se ona uglavnom kreće od 35e/m2 pa naviše.
ADITIV BALKAN d.o.o.
Carice Milice 13, 11351 Vinča-Beograd
T. +381 65 29 00 995 (industrijski i dekorativni podovi)
office@aditivbalkan.com
www.aditivbalkan.com