Connect with us
Novosti

Međunarodni kongres i izložba o KGH – prvi put na Beogradskom sajmu

U 2023. godini 54. Međunarodni kongres i izložba o KGH vraća se na desnu obalu Save, gde je održano prvih osam skupova – sve do otvaranja Sava centra. Kao i ranijih pedesetak godina, kongresni program bio je u salama, izložba u drugom delu prostora, na svečanoj večeri dodeljena su godišnja priznanja Društva za KGH Srbije… ali ove godine ništa nije bilo isto kao ranije. Krenimo redom.

Pedeset četvrti skup nauke i struke klimatizacije, grejanja i hlađenja počeo je Himnom Republike Srbije u izvođenju gudačkog kvarteta Aurora. Prvu pozdravnu reč održao je prof. Branislav Todorović, predsednik Društva za KGH Srbije i Organizacionog odbora skupa. Osvrnuo se na sedamdesete godine prošlog veka kada je u Savezu mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije sve počelo: prvi skupovi, osnivanje Društva, prvi brojevi časopisa „KGH“, od samog početka snažna međunarodna aktivnost zahvaljujući čemu je domaća publika bila na izvoru nauke i struke u oblasti KGH.

Društvo za KGH Srbije članica je kolegijalnih organizacija ASHRAE, REHVA i EHPA, koje i ove godine podržavaju Međunarodni kongres i izložbu o KGH.

Prof. Bratislav Blagojević, kao Predsednik SMEITS-a, pozdravio je učesnike i nastavio da vodi svečanost otvaranja na kojoj su govorili prof. Boris Dumnić, dekan Fakulteta tehničkih nauka, Novi Sad, prof. Catalin Lungu, predsednik REHVA-e, dr Branislav Popović, Inženjerska komora Srbije, prof. Miloš Nedeljković, predsednik Akademije inženjerskih nauka Srbije, dr Ioan Silviu Dobosi, predsednik AIIR, Rumunija, Halvart Koepen, koordinator ECA mreže, UN Environment i Miodrag Đević, zamenik generalnog direktora kompanije P.V.F. Traders, generalnog pokrovitelja ovogodišnjeg skupa.

Prof. Branislav Todorović, prof. Bratislav Blagojević, prof. Milovan Živković i prof. Marko Ignjatović na svečanom otvaranju 54. Međunarodnog kongresa i izložbe o KGH

Prof. Branislav Todorović, prof. Bratislav Blagojević, prof. Milovan Živković i prof. Marko Ignjatović na svečanom otvaranju 54. Međunarodnog kongresa i izložbe o KGH

Na kraju svečanosti kolega Slobodan Pejković uručio je supruzi pokojnog Predraga Pege Hrnjaka posebno priznanje Društva za KGH Srbije namenjeno tom velikanu struke, beogradskom đaku, za doprinos struci i obrazovanju u Republici Srbiji..

Usledila je prva – Plenarna sesija u kojoj su Alexander Cohr Pachai, Danska, Catalin Lungu, Rumunija, Pawel Wargocki, Danska i Junjie Liu, Kina izložili izvanredna predavanja na aktuelne teme kojima se bavi skup. Posle koktela dobrodošlice krenula je sesija posvećena dekarbonizaciji putem integralnog projektovanja pametnih zgrada. U drugoj sali na programu su bile dve sesije – jedna o obnovljivim izvorima energije i ulozi sistema KGH u dekarbonizaciji zgrada, a druga o energetski efikasnim sistemima za pripremu vazduha u klimatizaciji.

Drugi dan Kongresa počeo je forumom koji, u okviru Montrealskog protokola, duže od decenije organizuju UNEP OzonAction, Ministarstvo zaštite životne sredine i Društvo za KGH Srbije. Usledio je zanimljiv panel o prirodnim rashladnim fluidima, a na kraju sesija o rashladnim mašinama i sistemima.

Prof. Branislav Todorović evocira uspomene na 1. Seminar o KGH, u Građevinskom centru u Beogradu

Prof. Branislav Todorović evocira uspomene na 1. Seminar o KGH, u Građevinskom centru u Beogradu

Drugog dana Kongresa je i Studentski dan koji je ovog puta okupio skoro 300 mladih koleginica i kolega iz Novog Sada, Beograda, Niša, Kraljeva, Tuzle i Rumunije. Kolege iz inostranstva su prenoćili u konaku „Kralj Aleksandar“, pa su imali vremena da obiđu izložbu, Muzej Nikole Tesle i druge znamenitosti Beograda. Ali svi su pratili poseban, njima namenjen, program: okrugli sto o iskustvu studiranja i studentskom životu u Srbiji i u Rumuniji, zatim okrugli sto na temu studentske razmene, studentske prakse, mogućnostima zapošljavanja u sektoru KGH. Poslušali su i par studentskih izlaganja kolega iz Niša i Temišvara.

Nastavnici i đaci Mašinsko-elektrotehničke škole iz Paraćina u petak su posetili skup i ponovo otvorili poglavlje organizovanih poseta nastavnika i đaka srednjih i viših stručnih škola. Na Nacionalnom studentskom takmičenju ove godine učestvovalo je pet takmičara iz Beograda, Niša i Novog Sada. Žiri od pet aktivnih profesora sa fakulteta iz Srbije imao je težak zadatak da oceni najbolji rad koji je ove godine izložila koleginica Danijela Srećković, Mašinski fakultet, Beograd. Ona će predstavljati Republiku Srbiju, svoj fakultet i Društvo za KGH Srbije na REHVA-inom studentskom takmičenju koje se održava sledećeg maja u Istanbulu.

Tradicionalni forum na teme Montrealskog protokola

Tradicionalni forum na teme Montrealskog protokola

Godišnja priznanja Društva za KGH Srbije tradicionalno se dodeljuju za vreme svečane večere, drugog dana skupa. Najviše priznanje – Plaketa „KGH“ za 2023. pripala je koleginici Mileni Pištalo, Medalju „KGH“ dobili su prof. Marko Ignjatović i preduzeća Alfa Klima, Knjaževac, Gas lider, Beograd; Daikin, Beograd i LG AS Akademija, Beograd. Za najbolji rad u časopisu „KGH“ u tekućoj godini proglašen je rad kolege Vladimira Černicina. Priznanja su uručena generalnom pokrovitelju i brojnim kompanijama koje po 10, 20, 30, ali i 45 godina podržavaju skup.

Petak je ove godine bio izuzetno zanimljiv jer je sesija Zelena tranzicija daljinskog grejanja u Srbiji imala direktno uključenje iz Centra za upravljanje otpadom u Vinči, odakle je g. Vladimir Milovanović, direktor Centra, u direktnom prenosu prikazao kako se otpad koristi kao izvor toplote za daljinsko grejanje. Učesnici iz zemlje i regiona imali su brojna pitanja za paneliste. U drugoj sali održan je stručni sastanak na visokom nivou na koji je prof. Marija S. Todorović pozvala kolege – vrhunske stručnjake iz Velike Britanije, Nemačke, Italije, Turske, Rumunije i Srbije. Još od prvog Seminara o KGH, održanog 1970. u Građevinskom centru u Beogradu, program u salama pratila je izložba proizvoda i dostignuća. Domaće i strane firme iz sektora KGH podržavala su napore Društva za KGH Srbije da na jednom mestu okupe najveća imena nauke i struke KGH.

Vladimir Milovanović u direktnom prenosu iz Centra za upravljanje otpadom u Vinči

Vladimir Milovanović u direktnom prenosu iz Centra za upravljanje otpadom u Vinči

U 2023. godini na 145 štandova predstavili su se P.V.F. Traders, generalni pokrovitelj, Elcom Trade, pokrovitelj izložbe, Delta term, domaćin koktela dobrodošlice, Steelsoft, domaćin oproštajnog koktela, zatim 84 glavnih sponzora, 15 sponzora i 36 izlagača – ukupno 139 firmi iz zemlje i sveta. Čuvajući tradiciju skupa, štandovi su i dalje ostali sličnih dimenzija, bez obzira da li je izlagač malo porodično preduzeće, ili multinacionalna kompanija.

Hala 4 Beogradskog sajma dva i po puta je veća od Belekspocentra, gde je priređena prošlogodišnja izložba, pa je u prostoru izložbe konačno bilo mesta i za treću binu – Amfiteatar. Preko 40 izlagača prihvatilo je poziv da pred kolegama predstavi svoje firme. Organizator je na binu pozvao i firme iz Turske. Njihova izlaganja pratio je Nj. E. Hami Aksoy, Ambasador Turske u Republici Srbiji.

U Amfiteatru je priređen i oproštajni koktel uz nastup sastava Double Trouble, koji je i na svečanoj večeri napravio izvanrednu atmosferu. Preko 2800 registrovanih učesnika, od čega je skoro 300 studenata i đaka – posetilo je 54. Međunarodni kongres i izložbu o KGH, a jedan broj je predavanja pratio preko svojih računara. Detaljan pregled svih događanja: kongresnog programa, prateće izložbe, Nacionalnog studentskog takmičenja, obrazloženja godišnjih priznanja – biće objavljen u prvom broju časopisa „KGH“ u 2024.

Pogled na izložbu iz vazduha

Pogled na izložbu iz vazduha

Društvo za klimatizaciju, grejanje i hlađenje, pri Savezu mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije (SMEITS) osnovano je 1971. godine – godinu dana posle prvog Seminara o klimatizaciji. Taj prvi skup organizovala je grupa entuzijasta na čelu sa Branislavom Todorovićem, tada docentom na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Profesor Todorović i danas uspešno vodi Društvo, organizaciju Međunarodnog kongresa i izložbe o KGH i uređuje časopis „KGH“.

Na Kongresu govore svetski stručnjaci iz zemlje i celog sveta sa kojima se čelnici Društva sreću na međunarodnim skupovima širom sveta. Oni pišu i za časopis „KGH“, koji raznim rubrikama pokriva mnoge teme nauke i struke: 90 dana KGH, Intervju, Tematski članci, Standardizacija, Preporučujemo vašoj pažnji… Stranice časopisa otvorene su i za tekstove firmi – suizdavača.

U Amfiteatru su se predstavljali glavni sponzori

U Amfiteatru su se predstavljali glavni sponzori

Kongres svake godine prati izložba koju čine firme koje se bave projektovanjem, izvođenjem, održavanjem, uvozom, izvozom u oblasti klimatizacije, grejanja i hlađenja. Tu su, jedni uz druge, male porodične firme sa par zaposlenih, a pored njih – multinacionalne kompanije sa hiljadama radnika širom sveta. Veličina štandova je slična, bez obzira kolika je firma, što izložbi daje prijatnu, domaćinsku atmosferu.

Društvo za KGH Srbije veliku pažnju posvećuje studentima starijih godina mašinskih fakulteta u zemlji i regionu. Više stotina studenata svake godine organizovano dolazi na skupove o KGH, gde ih čeka poseban program, upoznavanje sa firmama, gde će raditi kad završe studije. Od pre nekoliko godina organizuje se Nacionalno studentsko takmičenje čiji pobednik predstavlja svoj fakultet, Društvo za KGH Srbije i Republiku Srbiju na REHVA-inom studentskom takmičenju.

Društvo za KGH Srbija logo

SMEITS logo

Savez mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije (SMEITS)

Društvo za KGH Srbije pri SMEITS
Kneza Miloša 7a/II, 11000 Beograd
T. +381 11 3230 041
office@smeits.rs
www.smeits.rs