Stan od 55 m2 je bio u izvornom stanju, u starijoj stambenoj zgradi sa 4 sprata. Stan je u potpunosti srušen poštujući statiku objekta. U dogovoru mladog para koji je odlučio da se tu useli, osmišljen je prostor koji je u celosti otvoren, jedino razdvajanje između dnevne i spavaće zone su stakleni paravani sa debelim draperima kojima se pored vizuelnog odvajanja postiže i zvučna izolacija.
Po prvobitnom planu, kuhinja je bila manja i imala je terasu – lođu, u cilju proširenja ove zone i pozicioniranja velikog stola, ova terasa je inkorporirana u kuhinju i zadržana je samo druga na koju se izlazi iz dnevne i iz spavaće sobe. U stanu su korišćeni sivi i plavi tonovi, sa najvećim akcentom na kuhinji koja je centar svakog okupljanja ovog mladog para.
Izrada rešenja stana u zgradi starije gradnje može biti uzbudljiv i izazovan projekat, posebno ako je u pitanju mladi par koji želi da stvori svoj idealan dom u savremenom maniru. Vrlo je važno da se prate mogućnosti prostora, instalacije, konstruktivni elementi kao i orijentacija stana. Prilikom ulaska u stan, jasno je bilo da se kroz vreme, dinamika porodice menjala u odnosu na organizaciju od pre 40 i više godina, zatekla sam nekoliko manjih soba, manju kuhinju sa lođom i jednu terasu.
Nakon analize svih konstruktivnih elemenata, utvrđeno je da su svi noseći elementi na samom obodu stana i da u sredini imamo samo jedan odžak koji se više ne koristi i to na mestu gde smo želeli da postavimo zid.
Rušenje je trajalo prilično dugo, ne toliko zbog čvrstine konstruktivnih elemenata koliko zbog same količine šuta koji se pojavio jer je ideja bila da se kompletna osnova stana očisti i oslobodi.
Sledeća faza je bila definisanje pozicija malog broja gipsanih, pregradnih zidova kao i najvažnijeg i najupečatljivijeg elementa u stanu, staklene pregrade u crnim profilima. Ideja je bila, da stan bude što otvoreniji ali i da ima celine koje mogu da se definišu kao dnevna i noćna zona.
Ono što je ovde dodatno naglasilo podelu jesu i različiti podovi, od ulaska u stan, preko hodnika pa kroz trpezariju položene su pločice ispod kojih se nalazi podno grejanje kao i u kupatilu, a u dnevnoj i spavaćoj zoni je postavljen hrastov masiv parket u ševron slogu koji odaje utisak topline i dodatno naglašava zonu koja je za opuštanje.
U odnosu na samu kvadraturu stana (55 m2) može biti iznenađujuće što trpezarija sa kuhinjom zauzima skoro polovinu prostora. Klijenti su se odlučili za ovu varijantu jer često imaju goste i prave velika okupljanja i nisu želeli da imaju tradicionalni trpezarijski sto sa niskim stolicama.
Ova odluka se ispostavila kao jako dobra jer se ovaj deo stana zaista koristi najviše i kažu da se gosti najčešće ovde zadrže i ne prelaze u dnevnu zonu. Druga celina stana su dnevni i spavaći deo koji imaju izlaz na spoljnu terasu, tzv. kružnom vezom. Oba dela su opremljena minimalnom količinom nameštaja uz dekoraciju koju je par već imao i koja je ceo stan učinila domom.
Na zidu iznad uzglavlja kreveta nalazi se mural-tapeta koja je rađena po meri, a stočići sa obe strane, klupica kao i komoda u uglu su od domaćih i stranih proizvođača. Isti odnos postoji i u dnevnoj sobi, poluotvorena biblioteka zatvara prolaz ka hodniku i čini leđa plakara koji je kod samog ulaza u stan.
U stanovima koji su otvoreni kao ovaj, potrebno je da se pa\nja usmeri ka detaljima, dekoreciji i rasveti.
Ceo stan ima mrežu elektro instalacija koja omogućava različite stepene osvetljenja i samim tim formiranje različitog ambijenta u zavisnosti od upotrebe prostora u datom trenutku.
Kao što je već napomenuto, u ovakvim otvorenim stanovima koji mogu da liče na izložbene prostore, a ujedno imaju zadatak da pruže osećaj doma, jako je važno da se vodi računa o svim detaljima, a posebno o materijalima koji se koriste. Korišćena je kombinacija hrasta (za parket) i oraha za detalje u kuhinji, a keramičke pločice su dodale živopisnost kuhinji. U kupatilu imamo iste pločice na zidu i podu uzimajući u obzir mali prostor i potrebu da ima što manje vizuelnih presecanja.
Ceo prostor je otvoren povezan i usklađen sa svim svojim elementima, takođe oseća se protok i sloboda dok se u njemu boravi i odaje utisak veće kvadrature jer su izbegnute male celine i hodnici. Za ceo proces, od osmišljavanja, kroz realizaciju i na kraju useljavanje klijenta.
Princip „ključ u ruke“ potreban je tim stručnih lica koji prati svaki korak razvoja i reaguju na svaku nužnu izmenu ili problem koji se u tom procesu pojavi.
- Autor: Milica Prlainović, M.Sc.Arch
- Projekat: Enterijer stana na Zvezdari
- Godina: 2022.
- Lokacija: Zvezdara, Beograd
- Fotografija: Jovana Rakezić