ArchyEnergy 2025 govornici

Lazar Kuzmanov
M.Arch, osnivač Kuzmanov and Partners
Lazar Kuzmanov (rođen 1968. u Titelu) diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu pod mentorstvom prof. Svetislava Ličine (1995) i stekao magisterij na istom fakultetu (2008).
Počeo je karijeru u Zavodu za urbanizam Novi Sad (1995-2001). U saradnji s arh. Iljom Mikitišinim, od 1997. do 2002. godine, osvojio je nagrade na arhitektonskim i urbanističkim konkursima. Od 2004. godine vodi sopstveni projektni biro Kuzmanov and Partners. U samostalnom radu projektovao je stambene i poslovne objekte u Novom Sadu, ističući se smelim oblikovnim pristupom i pažljivim radom na detaljima. Član je Inženjerske komore, Društva arhitekata Novog Sada (DaNS) i Udruženja primenjenih umetnika i dizajnera Vojvodine (UPIDIV). Od 2000. do 2004. bio je Pokrajinski sekretar za arhitekturu, urbanizam i graditeljstvo AP Vojvodine. Takođe je učestvovao u nastavi na Departmentu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu (1996-2012).
Bio je predsednik Društva arhitekata Novog Sada i glavni urednik časopisa DaNS (2005-2008). Učestvovao je na preko pedeset izložbi i salona arhitekture u zemlji i inostranstvu, te je dobitnik brojnih nagrada i strukovnih priznanja.

Marko Korošec
Arhitekta, suosnivač Remorker Architects
Diplomirao na arhitektonskom fakultetu u Beogradu 2010. godine. Dve godine radio je kao asistent na arhitektonskom fakultetu na katedri arhitektonsko crtanje, kasnije vizuelne komunikacije. Od 2007. godine radio je kao glavni arhitekta u firmi za enterijer Living Space u Beogradu. 2014. godine postaje suosnivač biroa Remorker Architects sa Dušicom Totić. Jedan je od osnivača i član upravnog odbora Asocijacije srpskih arhitektonskih praksi - ASAP.
Kao član tima Remorker Architects dobitnik je Nagrade Grada Beograda za arhitekturu i urbanizam za 2018. godinu, za objekat Bulevar 79. kao i Nagrade "Ranko Radović" za 2021. godinu za zgradu Makedonska 44. Među priznanjima je i pohvala Salona arhitekture za objekta Kuće na reci, kao i nominacija za međunarodnu nagradu Mies Van der Rohe za 2021. za objekat Resavska 31.

Milka Gnjato
M.Arch, Partner, COO Zabriskie d.o.o.
Milka Gnjato je osnivač i partner arhitektonske firme Zabriskie, gde od 2015. godine vodi kreativni i operativni razvoj sa fokusima na unapređenje kvaliteta projektovanja kroz saradnju svih učesnika projekta i razmenu ideja. Istovremeno, kao COO, implementira operativne strategije koje naglašavaju efikasnost i kvalitet, rast pojedinca i zadovoljstvo klijenta.
Njeno verovanje da arhitektura mora reflektovati vrednosti fizičkog, društvenog, kulturnog i istorijskog konteksta ogleda se u projektima poput vrtića „Tesla - Nauka za život“, poslovne zgrade „Mia Dorćol“ i stambenog kompleksa „Merin Hill“, poslovnog objekta „InGrid“ u Novom Sadu. Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Dobitnica je prestižnih nagrada, uključujući Grand Prix na Salonu arhitekture u Beogradu, Godišnju nagradu UAS - Aleksej Brkić, Grand Prix salona arhitekture u Novom Sadu, posvećena promociji arhitekture kao discipline koja oblikuje društvene vrednosti kroz vreme.

prof Goran B. Vojvodić
Arhitekta, BiroVIA, Beograd
Goran Vojvodić (r. 1959) je diplomirao na Univerzitet u Beogradu - Arhitektonskom fakultetu. Profesionalni angažman obuhvata projektovanje stambenih i rezidencijalnih objekata, hotela, poslovnih i trgovačkih centara, sportskih objekata različite namene, adaptacija i rekonstrukcija objekata, enterijera privatnih i javnih prostora itd. i rezultira značajnim brojem realizacija.
Za izvedena dela u zemlji i inostranstvu je dobio veliki broj nagrada i priznanja (27), između ostalog Borbinu nagradu za Arhitekturu, Nagradu grada Beograda za Arhitekturu i urbanizam, godišnju nagradu UAS-a “Aleksej Brkić”, kao i Veliku nagradu Arhitekture Saveza Arhitekata za životno delo.
Učestvovao je na velikom broju manifestacija arhitekture (Internacionalno bijenale arhitekture u Veneciji (2002), XXI Svetski kongres arhitekture u Berlinu, samostalno i kolektivno izlagao u Moskvi, Pragu, Parizu, Barseloni, Beču, Melburnu, Beogradu, Novom Sadu, Nišu, itd.).
Autor je monografija “Moja arhitektura” (2012) i “Arhitektura detalja” (2019). Od 2014. angažovan je u profesorskom zvanju na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Direktor je i suosnivač arhitektonskog preduzeća BiroVIA (2007).

Danilo Dangubić
AADipl Arch RIBA, Danilo Dangubic Architects
Danilo Dangubić je srpski arhitekta, obrazovanje je sticao u Americi, na Univerzitetu Druri (Drury Unversity), gde je završio osnovne studije arhitekture, a u Londonu je 1999. godine diplomirao na Arhitektonskom fakultetu “Architectural Association”. Gde je i nastavio da predaje nakon završenih studija. Držao predavanja na brojnim univerzitetima i izlagao na Baumer-ovom simpozijumu za istaknute mlade arhitekte na Državnom univerzitetu Ohio, Arhitektonska škola Knovlton. Takođe, član je komisije za ocenu RIBA (Royal Institute of British Architects) koja je dodelila RIBA akreditaciju Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
2015. godine osniva arhitektonski biro Danilo Dangubic Architects u Beogradu. Arhitektonski studio sa više od 20 mladih i talentovanih arhitekata. Ubrzo se etablirao kao dinamičan studio koji pruža usluge u domenu dizajna, projektovanja, proizvodnje i realizacije projekata različitog opsega i složenosti. Studio je posvećen istraživanju i nastojanjima u domenu savremene arhitekture. Architizer je 2024. godine uvrstio Danilo Dangubic Architects u 220 najprogresivnijih sudija u svetu.
Autor je projekata objekata kulture, poslovanja i stanovanja. Izlagao je na Bijenalu Arhitekture i Urbanizma u Seulu 2021. godine. Kao i na Piranskim danima Arhitekture u Piranu, Slovenija. Dobitnik je nagrade “Aleksej Brkić” za najbolje realizovano arhitektonsko delo u 2022. godini, za projekat Central. Objekat Skew House je dobitnik A+ nagrade 2024 u kategoriji stambenih objekata. Danilo Dangubić je glavni arhitekta Expo2027 Beograd i autor Expo2027 masterplana.

Dr Vojislav Nikolić
arhitekta, Teking architecture, Niš
Diplomirao je i doktorirao na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Nišu, gde je trenutno angažovan kao asistent sa doktoratom za užu naučnu oblast arhitektonsko projektovanje na Katedri za javne zgrade. Uporedo sa akademskim radom, profesionalno deluje kao arhitekta u studiju Teking Architecture u Nišu.
Autor je i koautor većeg broja naučnih i stručnih radova objavljenih u uglednim nacionalnim i međunarodnim časopisima. U svom profesionalnom opusu ima više značajnih arhitektonskih projekata i realizovanih objekata.
Aktivno učestvuje i izlaže na konkursima i izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je prestižnih priznanja i nagrada, među kojima se posebno ističu Godišnja nagrada UAS-a „Aleksej Brkić“ za najuspešnije realizovano delo u oblasti arhitekture za 2020. godinu, kao i Grand Prix Salona arhitekture za 2021. godinu, za objekat Višenamenske lamele Elektronskog fakulteta u Nišu.

Predrag Milutinović
Dipl.Ing.Arh, osnivač i vlasnik Studio MAPA Architects
Diplomirao na Arhitektonskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu 2002.; Nakon korporativne karijere, kratko radi kao samostalni umetnik, a potom osniva svoju Arhitektonsku praksu koju provodi od 2016. godine kroz studio Mapa Architects, nastavljajući kontinuitet bavljenja projektovanjem, dizajn i projekt menadžmentom.
Autor je arhitekture i enterijera više javnih objekata, individualnih, rezidencijalnih i kolektivnih stambenih objekata, industrijskih objekata, objekata specijalne namene. Učesnik je javnih i pozivnih konkursa, na kojima je ostvarivao zapažene rezultate. Osim projektovanjem bavi se procesima razvojem investicija, rukovođenja i koordinacije projektovanjem i izgradnjom (Dizajn i Projekt Menadžmentom). Dela su publikovana u “Atlasu likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije-21.vek“ (2014.); “Kritički Gambit”, Osvrt na Savremenu Arhitekturu Srbije, Milorad H. Jeftić, (2014.) Projekti i realizacije su objavljivani u domaćim i inostranim elektronskim i štampanim medijima. Radovi su izlagani u selekciji Salona arhitekture Muzeja Primenjene Umetnosti u Beogradu, Salona DaNS u Novom Sadu, Izložba Piranesi; Balkansko Bijenale Arhitekture.
Učesnik mnogih žirija u oblasti Arhitekture i umetnosti, poput Salona Arhitekture Muzeja Primenjene Umetnosti u Beogradu, žirija i Stručnog saveta za pripremu nastupa Republike Srbije na 16. Bijenalu Arhitekture u Veneciji 2018. godine, i 17. Bijenalu Arhitekture 2020./2021., Član žirija na konkursima u organizaciji UNDP/ United Nations.
Posebno dostignuće je utemeljenje novih standarda u projektovanje objekata specijalizovane namene za osobe sa invaliditetom OSI.
Član je ULUPUDS-a, DAB-a, UAS-a, IKS-a, ACES-a, ASAP-a
NAJZNAČAJNIJA PRIZNANJA:
- ZLATNA MISTRIJA ; Portal Gradnja; Nagrada stručnog žirija za Kuću Godine 2024. ; Vila TLS Beograd; Beograd 2024.
- POHVALA - UAS za doprinos razvoju tipologiji porodičnih kuća, posebno za rezidencijalni porodični objekat 2024. Udruženje Arhitekata Srbije ; 2024.
- NAGRADA PUBLIKE 44.SALONA ARHITEKTURE ; Villa Tolstojeva ; 44. SALON ARHITEKTURE Muzeja primenjenih umetnosti ; Beograd 2024.
- GERMAN DESIGN AWARDS WINNER ARCHITECTURE 2024. ; Villa Tolstojeva ; Belgrade , Residential , German Design Council
- VELIKA NAGRADA ULUPUDS-a za 2022./Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije
- Nagrada Slobodan Mića Rajović, za posvećenost arhitektonskom crtežu ; Balkanski Arhitektonski Bijenale; 2024.
- ICONIC AWARDS 2022. INNOVATIVE ARCHITECTURE Today, Best of the Best 2022. , German Design Council
- NAGRADA” FONDA ALEKSANDAR ŠALETIĆ”, za ENTERIJER objekta , Mind office building R&D, Cerovac ; 54.MAJSKA IZLOŽBA ULUPUDS-a
- GRAND PRIX 39.SALONA ARHITEKTURE , 39. SALON ARHITEKTURE Muzeja Primenjenih umetnosti, Beograd 2017.
- GODIŠNJA NAGRADA UAS “Aleksej Brkić”, Udruženje Arhitekata Srbije, 2017.
- NAGRADA “Grada BEOGRADA” za najbolje realizovano delo za Arhitekturu i urbanizam (2012.);
- NAGRADA kompanije “NOVOSTI” za najbolje realizovano Arhitektonsko delo (2012.), Tradicija Borbine Nagrade za Arhitekturu
- PRIZNANJE SALONA ARHITEKTURE u kategoriji Arhitektura, 41.SALON ARHITEKTURE MPU, Beograd 2019.
- ICONIC AWARDS Interior Selection, Office Building; German Design Council
- GERMAN DESIGN AWARDS special 2021. (-Excellent architecture-) Zumtobel Factory, German Design Council
- POHVALA SALONA ARHITEKTURE u kategoriji Arhitektura, 43.SALON ARHITEKTURE MPU, Beograd 2021.
- BIG SEE ARHITECTURE AWARD 2020. WINNER, Public And Commercial Architecture, Zumtobel Office and Factory Niš
- SPECIAL MENTION STRAND, Sustainable Society Association , Project “Code Šumadija” in the Category, Innovation in Architecture, Science & Technology in Digital Era, Context as Instrument in Architecture, Beograd 2018.
- BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2021. WINNER, Residential Architecture, Villa IB Istra Croatia
- BIG SEE INTERIOR Design AWARD 2021. WINNER, Interior design, Interfast Office Belgrade
- SPECIJALNO PRIZNANJE DaNS-a za Arhitektonsku realizaciju (2010.);
- GRAND PRIX “Saint - Gobain Rigips Trophy”, za najlepši enterijer u Srbiji i CG (2009.)
- Honourable Mention, Third Balkan Architectural Biennale 2017. - Vila IB Krasica
- Nomination for Piranesi awards , Serbian nomination; PIRAN 2023.
- 10 najboljih arhitektonskih ostvarenja u 2012. stručni žiri NIN - a ;
- Prva nagrada kompanije “Saint Gobain Rigips” za najlepši enterijer u Srbiji i CG (2009.)

Bojan Zabukovec
d.i.a. osnivač i suvlasnik ZAP d.o.o.
Rođen 16.07.1967. u Beogradu, diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1991. godine. Osnivač i suvlasnik preduzeća ZAP d.o.o., direktor od osnivanja 1990. godine. Predsednik komisije za planove grada Beograda u periodu 2007-2009. godine. Autor više objekata na teritoriji Rusije u periodu 1998-2003. godine, najznačajniji su Hotel Mirage u Kazanju i poslovno stambeni kompleks u Krasnojarsku.
Autor mnogobrojnih objekata i kompleksa na teritoriji Beograda, od čega su najznačajniji projekti: Masterplan IMT (Kompleks Green Line), Stambeni kompleks Expo 2027, GTC Forty one, Blok A (I, II i III faza), Zgrada fakulteta - Geografski fakultet i Fakultet bezbednosti, Stambeno poslovni objekat Square 43, Poslovni objekat Bridge Plaza, Koautor projekta Hotel Hilton u Beogradu, Koautor stambenog kompleksa Lastavice, Stambeno naselje Stepa Stepanović i mnogo drugih stambenih, poslovnih i komercijalnih objekata.

Ivan Rašković
Profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, predsednik Udruženja arhitekata Srbije
Redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu gde rukovodi jednim od projektantskih master studija i diplomskih kurseva na Departmanu za arhitekturu. Bavi se praksom i teoretskim radom. Graditeljstvo u užem smislu vidi, prvenstveno kao posledicu društvenih fenomena, procesa i sistema vrednosti određene epohe. U koautorstvu sa prof. Borislavom Petrovićem, objavljuje monografsku studiju "Tradicija - tranzicija" (2011.) u kojoj se tretira komunikološki aspekt arhitekture kao i monografiju "Budućnost stanovanja" (2017.) u kojoj se obrađuje prvenstveno socijalna održivost stanovanja.
Raškovićev stvaralački opus obuhvata preko dvadeset izvedenih objekata najrazličitijih namena koje obuhvataju stambene, poslovne, proizvodne, sportske i sakralne sadržaje. Tim kome Rašković pripada, osvojio je preko trideset priznanja na javnim konkursima od kojih jedanaest prvih nagrada. Značajni radovi iz ove oblasti obuhvataju: tri prve nagrade za porodične kuće u narodnom stilu (1998.), prostorno rešenje parka prirode Divčibare (2005.), hotelski kompleks na Paliću (2014.) kao i atletski kompleks u Ljubljani (2017.).
Nosilac je devet profesionalnih priznanja. Bio je nacionalni komesar 14. i 15. Venecijanskog bijenala arhitekture (2014/2016.). Vršio je funkciju gradskog arhitekte Banje Luke, Republika Srpska u period 2017- 2021.

Jelena Mitov
M.Arch, osnivač i suvlasnik Modelart arhitekti
Rođena u Novom Sadu, gde je 2013. godine završila osnovne i master akademske studije, na Fakultetu tehničkih nauka, odsek za arhitektura i urbanizam. Jedan je od osnivača studija Modelart arhitekti, koji danas broji 20 zaposlenih organizovanih u četiri različita sektora.
Studio se bavi projektima na različitim prostornim nivoima uz tendenciju da u svom radu primenjuje Architect Led Design Build metodologiju i na taj način učestvuje u celokupnom procesu stvaranja jednog projekta, od ideje do realizacije. Studio je dobitnih mnogih priznanja i nagrada u zemlji i regioni među kojima su: I nagrada 19. Salona arhitekture u Novom Sadu (2014. god.), Portfolio 33/33 - selekcija 33 najboljih mladih arhitekata do 33. godina u organizaciji časopisa „Arhitekton“ (2013. god.), I nagrada na Internacionalnom konkursu kompanije Velux „Bringing light to life” (2018. god.), 2 priznanja na regionalnom festivalu arhitekture „Big SEE Ljubljana“ (2018. i 2019. god.), Uređenje malih javnih prostora „Nova mesta“ za projekat „Gnezdo“, I nagrada (2021. god.) i dr.

Vladislav Lalicki
d.i.a. osnivač AVL d.o.o.
Vladislav T. Lalicki (1971, Beograd) diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1999, u studiju prof. arh. Branislava Mitrovića. U periodu 1996 - 99. intenzivno se bavi pozorišnom scenografijom. Nakon diplomiranja, zapošljava se u Kamernoj operi „Madlenianum“, kao koordinator aktivnosti na rekonstrukciji zgrade pozorišta (2000 - 2005). Zatim prelazi u projektni biro „Studio“ doo na poziciju vodećeg projektanta (2005 - 2008). Godine 2008. osniva sopstveni projektni biro (Atelje Vladislav Lalicki doo), u kome nastoji da neguje „manufakturni“ pristup radu, kako u pogledu pristupa projektovanju, tako i sa aspekta izgradnje tima i individualnog razvoja svakog pojedinca koji ga čini.
Autor je i odgovorni projektant velikog broja (preko stotinu) projekata, veoma različitih po nameni, veličini, formi ili kontekstu. Uz iskustvo rada na raznovrsnim arhitektonskim tipologijama (stambeni, poslovni, turistički, objekti kulture…), specifičnu „nišu“ njegovog rada predstavljaju sakralni objekti, projektovani za SPC. Izlagao na brojnim izložbama u oblasti arhitekture, pozorišne scenografije i dizajna, učestvovao na desetak arhitektonskih konkursa, nagrađivan. Povremeno objavljuje autorske tekstove na različite arhitektonske teme. Član Inženjerske komore Srbije i Društva arhitekata Beograda.

Andreja Buđevac
M.Arch, Arhitektura Buđevac
Andreja Buđevac, rođen u Nišu 1988. godine, predstavlja treću generaciju arhitekata iz porodice Buđevac. Završava srednju školu u Americi, nakon čega odlazi u Beograd i tamo diplomira na arhitektonskom fakultetu 2011. godine.
U Njujork odlazi odmah nakon diplomiranja ali se vraća u Niš gde danas živi i radi. Zajedno sa ocem Sašom vodi tim arhitekata u birou Arhitektura Buđevac odakle širi svoje delovanje u polju arhitekture i dizajna.
Zadnjih godina potpisuje mnoge enterijere publikovane u internacionalnim knjigama i časopisima (Mexico Design-Meksiko, Revista Decor-Brazil, ID+C-Kina, Hiše-Slovenija). Dobitnik je mnogobrojnih inostranih i domaćih priznanja.

Zorka Sandić
Direktor sektora za podršku projektima, “AXIS Građevinski biro"
Zorka Sandić, Direktor sektora za podršku projektima u kompaniji “AXIS Građevinski biro" doo iz Sremske Kamenice. Diplomirani inženjer arhitekture - master, završila Fakultet tehničkih nauka, Departman za arhitekturu i urbanizam Univerziteta u Novom Sadu. Preko 15 godina rada u projektovanju kao autor, glavni i odgovorni projektant objekata različitih tipologija (poslovni, rezidencijalni, industrijski, obrazovni, sportski i drugi).
Iskustvo u radu sa projektantima i tehničkoj podršci, pripremi i evaluaciji ponuda, učesnik pregovaranja i ugovaranja, projekt menadžmentu i rukovođenju timovima.

Dr Dragana Konstantinović
Vanredni profesor, Departman za arhitekturu i urbanizam, FTN, Univerzitet u Novom Sadu
Dr Dragana Konstantinović radi kao redovni profesor na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Aktivni je projektant i istraživač u oblasti arhitekture i urbanizma. Njen rad posvećen je identifikaciji, istraživanju i promociji arhitektonskog nasleđa socijalističkog modernizma, kao i istraživanju projektantskih pristupa njegovoj programskoj reutilizaciji. Objavila je veći broj naučnih i stručnih radova, izlagala na naučnim i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Autor je i kustos izložbi i događaja iz oblasti arhitekture i graditeljskog nasleđa modernog perioda. Predaje predmete iz oblasti arhitektonskog projektovanja, istorije i teorije arhitekture 20.veka.
Član je Inženjerske komore Srbije, Društva arhitekata Novog Sada, Upravnog odbora Udruženja arhitekata Srbije, organizacije DoCoMoMo i ko-osnivač organizacije BAZA-platforma za prostorne prakse.

Dr Slobodan Jović
Arhitekta, asistent na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka
Dr Slobodan Jović je arhitekta iz Novog Sada. Od 2016. zaposlen je kao asistent na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, a od 2023. i kao kustos zbirke arhitekture, urbanizma i arhitektonskog dizajna u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu. Od 2024. godine partner je u arhitektonskom studiju 50 50 DOO.
Prethodno, od 2011. do 2015. bio je zaposlen u arhitektonskom studiju Enforma iz Kotora. U okviru tog biroa, ali i kao samostalni arhitekta nakon toga, učestvovao je na većem broju arhitektonskih i urbanističkih projekata.
Pored profesionalnog rada, svoj društveni aktivni angažman ostvaruje kroz rad u Društvu arhitekata Novog Sada (DaNS), gde je od 2016. do 2020. obavljao funkciju predsednika, a od 2020. do 2022. bio član Upravnog odbora. Od 2017. godine član je i Upravnog odbora Udruženja arhitekata Srbije (UAS). Sa grupom kolega suosnivač je i udruženja Baza - Platforma za prostorne prakse, kroz koje se dugi niz godina posvećeno bavi proučavanjem urbane sredine i modernističkog nasleđa Novog Sada.
Koaautor je nekoliko izložbi i multimedijalnih događaja, kao i dve knjige: 📖 Spens: Mera grada 📖 Novi Sad - moderni grad
Kao koautor projekta Novi Sad - moderni grad, dobitnik je Grand Prix nagrade na Salonu arhitekture u Novom Sadu 2022., a 2023. godine nagrađen je priznanjem koje dodeljuje Savez inženjera i tehničara Srbije.
Više godina angažovan je u realizaciji nastupa Republike Srbije na Bijenalu arhitekture u Veneciji, prvo kao član Stručnog saveta 2018. godine, a zatim je dva puta zaredom imenovan za komesara nastupa na 17. i 18. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2021. i 2023. godine.
Na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2025. godine, obavlja ulogu predsednika Stručnog saveta.

Igor I. Mikitišin
4MIND/SFERA Podcast
Igor I. Mikitišin, rođen 1991. godine u Beogradu, odrastao je u Novom Sadu, Srbija. Studirao je arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a postdiplomske studije završio je na KU Leuven, Architecture Faculty, Sint Lucas School of Architecture, Gent, Belgija. Tamo je stekao dublja teorijska i praktična znanja o održivosti u arhitekturi i energetski efikasnom projektovanju. Profesionalno evoluirao kao arhitekta u beogradskim kancelarijama Arhi.pro i ZAP Beograd u periodu od 2017-202. gde je savladao rad u arhitektonskom projektovanju velikih poslovnih, komercijalnih i stambenih objekata. Voli da radi i koridniše projekte u BIM-u i da proizvodi vizualizacije i animirane filmove za prezentacije nekretnina i stanova u arhitekturi.
Dobitnik je par nagrada na domaćim i međunarodnim arhitektonskim konkursima u oblasti kulture i javnih objekata u okviru biroa 4MIND od kojih se najviše izdvajaju projekti proširenja ETF-a i kampusa Tehničkih fakulteta u Beogradu 2022. godine, nove zgrade Muzeja savremene umetnosti i Prirodnjačkog muzeja u Podgorici kao i Muzeja Prvog svetskog rata i Dokumentacionog centra u sklopu Memorijalnog kompleksa na planini Cer te zgrade Muzičke akademije na Dorćolu (FMU). Sa ocem i mentorom, kolegom Iljom Mikitišinom dobitnik je Zlatne mistrije za kuću godine 2024. po izboru publike.
U privatnoj praksi najviše se bavi projektovanjem jednoporodičnih kuća i dizajnom enterijera različitih tipologija - od poliklinika i restorana do poslovnih i stambenih prostora. Jedan je od osnivača Sfera Podkasta o arhitekturi i kulturi javnih prostora, kao i nedavno pokrenutog Sfera Foruma mestu susreta lokalnih kreativaca u javnom prostoru za koji je i nedavno dobio nagradu Ranko Radović od udruženja ULUPUDS kao i veliku zahvalnicu Društva konzervatora Srbije za izuzetan doprinos zaštiti graditeljskog nasleđa na teritoriji Republike Srbije. Trenutno je član Upravnog odbora Društva arhitekata Novog Sada. Obožava košarku, istoriju i klasičnu muziku.

Marko Muhadinović
Tehnički direktor fabrike cementa, Lafarge Srbija
Marko Muhadinović je diplomirao na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu, na odseku za naftu i petrohemiju, stičući zvanje diplomiranog inženjera tehnologije. Trenutno je na završnoj godini doktorskih studija na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na smeru Inženjerstvo zaštite životne sredine.
Njegova ekspertiza u tehnološkim procesima spojena je sa strašću za održivim razvojem i inovativnim pristupima u zaštiti životne sredine. Kroz istraživanje i profesionalno iskustvo, fokusiran je na implementaciju efikasnih rešenja koja unapređuju industrijske procese i smanjuju negativan uticaj na životnu sredinu.
Profesionalnu karijeru započeo je u fabrici šećera Sunoko, gde je tokom pet godina radio na pozicijama Procesnog inženjera i Smenskog lidera. U martu 2017. godine pridružio se procesnom timu Lafarge Srbija, gde je obavljao funkciju Menadžera procesa. Od 2019. godine preuzeo je i odgovornosti u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, radeći kao Menadžer za proces, zaštitu životne sredine i održivi razvoj.
U oktobru 2022. godine postao je Geocycle Menadžer, čime je postao deo menadžerskog tima Lafarge Srbija i član Izvršnog odbora kompanije. Od marta 2024. godine obavlja funkciju Tehničkog direktora fabrike cementa, zadržavajući odgovornost za alternativna goriva (Geocycle), nastavljajući tako svoju karijeru kao član Izvršnog odbora Lafarge Srbija.

Miljan P. Salata
NUR studio/SFERA Podcast
Miljan P. Salata, rođen 1992. godine u Beogradu. Studirao je i diplomirao arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u klasi profesora V. Lojanice. U toku master studija bio je angažovan na 3 departmana Arhitektonskog fakulteta gde je radio kao student demonstrator na više predmeta. Nakon završenih studija odlazi u Peking gde stažira u Birou arhitekte Ole Schereen-a preko godinu dana, gde stiče veliko iskustvo u radu na "mega" projektima svetske arhitekture.
U projektnom birou ZDL iz Rijeke radi punih 6 godina i gde se aktivno bavio arhitektonskim projektovanjem i dizajnom enterijera. U istoimenom birou deo je tima koji osvaja nagrade na značajnim urbanističko-arhitektonskim natječajima u Hrvatskoj - rekonstrukcije biblioteke Paromlin u Zagrebu i hotela Grabovac. Krajem 2024. godine osniva privatnu praksu NUR Studio, pretežno orijentisanu na izradu profesionalnih rendera i arhitektonskih vizualizacija.
Redovni je učesnik na regionalnim i stranim konkursima na kojima je osvojio nekoliko nagrada u saradnji sa biroom 4MIND, od kojih se najviše izdvajaju projekti nove zgrade Muzeja savremene umetnosti i Prirodnjačkog muzeja u Podgorici, kao i Muzeja Prvog svetskog rata i Dokumentacionog centra u sklopu Memorijalnog kompleksa na planini Cer, te zgrade Muzičke akademije na Dorćolu (FMU).
Jedan je od osnivača Sfera Podkasta o arhitekturi i kulturi javnih prostora, kao i nedavno pokrenutog Sfera Foruma, mestu susreta lokalnih kreativaca u javnom prostoru, za koji je i nedavno dobio nagradu Ranko Radović od udruženja ULUPUDS, kao i veliku zahvalnicu Društva konzervatora Srbije za izuzetan doprinos zaštiti graditeljskog nasleđa na teritoriji Republike Srbije.
Obožava skijanje, filozofiju i elektronsku muziku.

Sanja Stanarević
d.i.a. arhitekta saradnik na projektu u kompaniji Delta Real Estate
Sanja Stanarević je projekt menadžer u kompaniji Delta Real Estate, gde vodi projekat Delta Iron. Diplomirala je 2005. godine na odseku za arhitekturu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Tokom 20 godina iskustva u arhitekturi i građevinskom menadžmentu, radila je na projektima različitih namena, uključujući stambene, poslovne, ugostiteljske, sportske i industrijske objekte. Njena ekspertiza obuhvata projektovanje, stručni nadzor, rekonstrukciju i adaptaciju objekata, vođenje gradilišta i urbanističko planiranje.
Sanja poseduje licence odgovornog projektanta i projektanta energetske efikasnosti zgrada. Tokom karijere bila je odgovorni projektant, kao i dizajner i projekt menadžer na brojnim arhitektonskim projektima, sa fokusom na funkcionalnost, kvalitetnu izvedbu i efikasnu realizaciju.

Boško Ristić
master student, Arhitektonsko projektovanje, FTN
Boško Ristić (rođen 2000. u Zvorniku) diplomirao je na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu pod mentorstvom prof. dr Dragane Konstantinović. Student je master akademskih studija u Novom Sadu na smeru Arhitektonsko projektovanje.
Tokom studija bio je angažovan kao student-demonstrator na više predmeta koji se bave projektovanjem i tehnologijama u arhitekturi.
Jedan je od osnivača studentskog društva SKICA u kom radi na promociji arhitekture, dizajna i umetnosti unutar i van okvira fakultetske nastave gde je član brojnih inicijativa, izložbi i organizator događaja poput predavanja, radionica i diskusija.
Pored aktivnosti u okviru radionica ističe se angažovanje unutar izložbi. Praksa u okviru Venecijanskog bijenala 2023. gde je radio kao vodič kroz paviljon Republike Srbije kao i učestvovanje u studentskim izložbama predstavlja osnov za dalji rad u ovom polju. U okviru Evropske skupštine studenata arhitektur - EASA (Shanzhai Benidorm, 2024.) i njenog regionalnog događaja - SESAM (Identity 2.0 Nikozija 2025.) jedan je od tutora radionice i kustos izložbe koja se bavi temom performativnosti arhive.

Ratka Antonijević
roject Manager, Baumit
Ratka ima više od sedam godina iskustva u pružanju sveobuhvatne podrške projektantima u svim fazama razvoja projekta.
Njena ekspertiza obuhvata rešavanje karakterističnih detalja izvođenja, definisanje tehnologija gradnje i izbor adekvatnih materijala, uz stalno unapređivanje sistemskog pristupa u savremenom građevinarstvu.

Hrvoje Komac
direktor ift Rosenheim Hrvatska d.o.o.
Direktor kompanije ift Rosenheim Hrvatska d.o.o., partner nemačkog instituta za građevinske proizvode ift Rosenheim Nemačka GmbH. Sa 20 godina iskustva u području sertifikacije i laboratorijskih ispitivanja građevinske stolarije. 2002. godine diplomirao drvnu tehnologiju na Šumarskom Fakultetu Univerziteta u Zagrebu.
Nakon diplome zaposlen u serifikacijskoj kući Euroinspekt d.d. odgovoran za laboratorijska ispitivanja i sertifikaciju građevinskih proizvoda - parketa, podova, drvnih konstrukcija, prozora, vrata, fasada. 2012. godine pridružuje se najvećem nemačkom institutu za prozorsku tehniku ift Rosenheim GmbH kao stručnjak zadužen za implementaciju evropskih normi te sertifikaciju građevinske stolarije na području Slovenije i Hrvatske.
2017. godine postaje direktor prodaje ift Rosenheim-a za područje Balkana (Slovenija, Hrvatska, Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina) sa fokusom na ispitivanje i sertifikovanje prozora i vrata.
2018. do danas, obavlja funkciju direktora kompanije ift Rosenheim Hrvatska d.o.o. odgovoran za razvoj i poslovne rezultate instituta ift Rosenheim sa fokusom na laboratorijska ispitivanja i sertifikaciju građevinske stolarije, edukaciju proizvođača/klijenata u pogledu CE označavanja građevinske stolarije, te obavezna ispitivanja i sertifikacije prozora i vrata po normama/standardima Evropske Unije.

M.Sc. Branislav Lj. Jovanović
Axioma plus
Master Ekonomije, Master menadžer, EMBA i doktorant ekonomije na funkciji generalnog menadžera prodaje Axioma plus zadužen za stratešku komunikaciju sa inostranim partnerima i njihov nastup na tržištu. Odgovoran za saradnju sa kompanijama Profilink, Expalum i Rolka.
Preko 20 godina aktivno zaposlen sa više od 15 godina rada u kompanijama porodice Mošić. Otac tri devojčice i odgajivač pomeranaca :)

Ivana Petronijević
arhitekta konsultant u kompaniji ALUMIL
Ivana Petronijević rođena je u Zagrebu, a diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Aktivna je kao arhitekta od 2002. godine u sferi projektovanja, investicija, razrade i realizacije projekata iz oblasti stambenih objekata, preko poslovnih kompleksa do hotela, u velikoj meri realizovanih u Srbiji, Grčkoj i Italiji.
Prve arhitektonske korake započinje u timu izgradnje Hrama Svetog Save u Beogradu, potom postaje deo tima u projektnom birou Atelier Eva Vaništa Lazarević. Nastavlja profesionalni razvoj kroz saradnju sa arhitektonskim biroima u Atini i Solunu, a od 2013. do 2016. godine bila je deo tima Ministarstva odbrane RS koji je u nadležan za razvoj i izgradnju vojnih objekata. Od 2017. godine deo je kompanije Alumil YU Industry kao arhitekta konsultant na projektima. Aktivno se bavi istraživanjem tržišta Srbije i regiona u cilju širenja mogućnosti za razvoj kompanije i klijenata.
Smatra da svaki profesionalac pored obaveznog kontinualnog usavršavanja na stručnom planu, mora da ima i neguje društvenu odgovornost. Govori engleski, nemački i grčki jezik.

Bratislav Obradović
Tehnički direktor kompanije MIREX d.o.o.
Rođen u Smederevu gde je i završio osnovnu školu. Srednju školu završava u Kruševcu a Mašinski fakultet u Beogradu. Narednih 6 godina radi kao asistent na Mašinskom fakultetu, na Katedri za motore SUS.n2001. godine prelazi u ALUMIL, u Beogradu, 2004. se seli za Novi Sad.
Do 2010. radi u novosadskom ogranku ALUMIL-a kada prelazi u njihovu fabriku u Novoj Pazovi. U ALUMUL-u je radio u sektorima prodaje, komercijale i logistike. Od 2016. je u MIREX-u u tehničkom sektoru, kao vodeći inženjer za tehničku podršku klijentima a sada je na poziciji Tehničkog direktora.
Doprineo je podizanju tehničke službe na viši nivo i uvrstio brojne nove i unapređene sisteme profila u standardnu ponudu kompanije MIREX.

Vladimir Tasevski
Regionalni direktor i menadžer prodaje predstavništva kompanije VEKA
Vladimir Tasevski je rođen u Beogradu, gde je završio Prvu beogradsku gimnaziju, a potom i Višu ekonomsku školu na smeru spoljne trgovine. Neko vreme je živeo i radio u Iraku i u Švajcarskoj. Od 1998. godine radi za nemačku kompaniju VEKA, koja je vodeći svetski proizvođač PVC profilskih sistema za prozore i vrata. Kao regionalni predstavnik za Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Albaniju i Kosovo, predstavlja, promoviše i proširuje kompaniju od samog njenog pojavljivanja na našim prostorima.
Vrlo profesionalan, odgovoran i iskusan, doveo je do toga da VEKA zauzima veoma visoku poziciju na našem tržištu stolarije, a broj partnera i godišnji obrt u konstantnom su porastu. Godine 2023. dobio je priznanje za 25 godina rada, uspeha i zasluga od matične kompanije VEKA.
Vladimir je oženjen i ima dvoje dece. Pored tenisa koji rekreativno igra, uživa u skijanju, jedrenju, ronjenju i planinarenju. Ljubitelj je putovanja i otkrivanja novih zemalja i kultura.

Marija Šipetić-Bjegović
dipl. inž. arhitekture, generalni menadžer u kompaniji Alu Koenig Stahl GmbH
Dipl. inž. arhitekture, rođena 21. januara 1971. godine u Čačku, ističe se kao ambiciozna, inovativna i samouverena liderka u oblasti arhitekture i inžinjerstva. Nakon završene osnovne škole u Lučanima i Gimnazije Filip Filipović u Čačku, gde se specijalizovala za programiranje, 1990. godine upisuje Arhitektonski fakultet u Beogradu, gde stiče temelje svoje strastvene karijere u arhitekturi.
Njena profesionalna karijera počinje 2003. godine u kompaniji Progres iz Beograda, kao građevinsko-tehnički savetnik u sektoru Inžinjering. Kao glavni inženjer, Marija je imala ključnu ulogu u realizaciji velikih i izazovnih projekata u Rusiji i Srbiji, gde je stekla bogato iskustvo u upravljanju i implementaciji kompleksnih građevinskih rešenja.
Njena karijera doživljava prekretnicu 2008. godine, kada se pridružuje kompaniji Alu Koenig Stahl d.o.o. u Beogradu, kao savetnik u tehničkoj službi. Kompanija Alu Koenig Stahl, generalni zastupnik renomiranog nemačkog proizvođača Schüco, dala je Mariji priliku da inovira i prepozna potencijale novih tehnologija u industriji, a njen vizionarski pristup brzo je doveo do unapređenja poslovanja.
Nakon samo dve godine, Marija postaje rukovodilac tehničkog biroa, gde je sa svojim timom dala značajan doprinos dizajnu fasadnih zastakljenih konstrukcija za mnoge prestižne projekte u Beogradu i širom Srbije, potvrdivši svoj status jednog od najistaknutijih stručnjaka u industriji.
Od marta 2022. godine, Marija Šipetić-Bjegović preuzima funkciju generalnog menadžera u Srbiji i postaje ključna figura u menadžmentu matične firme Alu Koenig Stahl GmbH. Kao jedina žena u 170 godina dugoj istoriji kompanije, njen put predstavlja simbol profesionalne izvrsnosti, liderstva i kontinuiranog unapređenja sektora građevinske industrije.

Marko Andrejević
inž. elektronike i računarstva, prodajni savetnik u kompaniji GEALAN RS d.o.o.
Marko Andrejević rođen je 1988. godine u Vranju, gde je stekao osnovno i srednje obrazovanje. Nakon završene osnovne škole, upisuje Gimnaziju "Bora Stanković" u Vranju, prirodno-matematički smer, koju završava 2007. godine. Njegova strast prema tehnologiji i nauci vodi ga ka daljem školovanju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Univerziteta u Nišu. Tamo je 2012. godine diplomirao na smeru Telekomunikacije, stičući zvanje diplomiranog inženjera elektrotehnike i računarstva.
Poslednjih šest godina, Marko radi u kompaniji Gealan, lideru u proizvodnji sistema za prozore i vrata, gde obavlja funkciju prodajnog savetnika za Srbiju.
Komunikacija sa klijentima, prezentacija proizvoda i rešenja te praćenje tržišta deo je njegovih svakodnevnih zaduženja. Visoka profesionalnost, dobre komunikacione i pregovaračke veštine, tehničko razumevanje proizvoda, kao i sposobnost da se odgovori na zahteve tržišta i klijenata je nešto što kontinuirano usavršava.

Arsenije Pejić
Diplomirani inženjer zaštite životne sredine, izvršni direktor u kompaniji Erker Inženjering d.o.o.
Otac dvoje dece, Petre i Vasilija. Rođen 1983. godine u Novom Sadu gde je završio gimnaziju Svetozar Marković i Fakultet Tehničkih Nauka, odsek ZŽS. Poslovni angažman počinje 2009. u porodičnoj kompaniji Erker inženjering u sektoru marketinga i inovacija. Poziciju direktora preuzima 2013. nakon smene generacija i odlaska oca Petra u penziju. Iza njega su brojni stambeno-poslovni objekti izgrađeni na teritoriji Novog Sada koje krasi poseban stil zelenog koncepta gradnje.
Suvlasnik je poznatog novosadskog brenda Loft. Završio ALP program Adižesovog instituta o upravljanju organizacijama sa zvanjem konsultanta u sprovođenju organizacionih terapija.

Bojan Baturan
Izvršni direktor kompanije Rapid Invest d.o.o.
Rođen u Sarajevu 1979. godine, Bojan Baturan završio je srednju ekonomsku školu i ekonomski fakultet - smer marketing, u Novom Sadu. Poslovnu karijeru započinje 2005. godine u nemačkoj kompaniji Wurth, u auto diviziji, na poziciji predstavnika prodaje. Ubrzo postaje regionalni menadžer prodaje, a potom i direktor divizije auto i regionalni menadžer prodaje za Triathlon program motornih ulja i maziva.
Godine 2012. pridružio se kompaniji Renault Nissan Srbija, uvozniku za Renault, Dacia i Nissan vozila i rezervne delove. Tokom desetogodišnjeg staža u ovoj kompaniji, obavljao je različite funkcije, uključujući menadžera marketinga postprodaje, menadžera marketinga za Motrio & PLR za Adriatic regiju, kao i brand menadžera za Dacia vozila na Adriatic regiji, i druge. Od 2022. godine, Bojan radi u kompaniji Rapid Invest na poziciji Izvršnog direktora.

Ioannis Bougiouklis
Menadžer poslovnog razvoja u oblasti arhitektonskih aluminijumskih sistema, ELVIAL
Diplomirani inženjer hemije, Master iz poslovne administracije, Sertifikovani projektni menadžer (PMP®), Project Management Institute.
Ioannis je rođen u Solunu, Grčka, 1977. godine i priznati je, proaktivni i dinamični komercijalni izvršni menadžer sa dokazanim iskustvom u uspešnom pokretanju prodajnih strategija u multinacionalnom okruženju. Vešt je višelingvalni komunikator koji koristi izuzetne interpersonalne veštine za razumevanje zahteva klijenata i izgradnju snažnih odnosa sa ključnim zainteresovanim stranama.

Miloš Zrnić
direktor u kompaniji Metals-Weld d.o.o.
Poseduje dugogodišnje iskustvo na izvođenju fasadnih i ogradnih sistema na stambenim, poslovnim, industrijskim i javnim objektima. Firma Metals-Weld okuplja tim specijalista za projektovanje, proizvodnju, distribuciju i izvođenje modernih fasadnih i ogradnih sistema na tržištima Srbije, Slovenije, Hrvatske i Austrije.
U zavisnosti od vrste projekta, naš tim je u prilici da pruži sve usluge razvoja od dizajn faze, proizvodnje tehničke dokumentacije do momenta izvršenja i ugradnje. Ono što nam je izuzetno od značaja jeste da na svakom projektu budu ispoštovani standardi, estetski zahtevi arhitekata kao i finansijski i vremenski okviri naručioca posla, odnosno investitora.

Dejan Dešić
dipl.inž.elektr, rukovodilac segmenta infrastrukture, zgradarstva i transporta u kompaniji ABB
Diplomirani inženjer elektrotehnike, smer Elektroenergetski sistemi. Zaposlen u kompaniji ABB Srbija od 2006. godine, gde trenutno obavlja funkciju menadžera prodaje za poslovni segment Infrastrukture i transporta.
Tokom poslednjih 18 godina ABB punoletstva, zajedno sa svojim timom i partnerima, aktivno je učestvovao u realizaciji značajnih infrastrukturnih projekata na Bulevaru Milutina Milankovića, uključujući objekte Navigator 2, Sirius, Holiday Inn, GTC X i NCR zgradu. Njegov angažman pokrivao je sve faze - od pripreme projektne dokumentacije i ugovaranja, preko isporuke i ugradnje, do postprodajnih aktivnosti elektroenergetske opreme. Paralelno sa radom na ovim projektima, bio je angažovan na isporuci i implementaciji opreme za većinu tržnih centara površine do 300.000 m² u Beogradu (TC Rajićeva, IKEA, Beo Shopping Mall, Galerija Shopping Mall) i regionu (East Gate Skoplje).
Na polju zdravstvene infrastrukture, koordinisao je isporuku ABB elektrorazvodnih ormara za objekte kao što su Klinički centar Srbije, Klinički centar Vojvodine i Bolnica Prokuplje, koji su završeni ili u fazi pripreme. Kao jedan od pionira u oblasti pametnih kuća u Srbiji sa KNX sertifikatom, realizovao je projekte implementacije „smart home“ rešenja u stambenim objektima poput B2 na Terazijama, Novi Dorćol - faza 1 i Zepterra.
U poslednjih šest godina fokusiran je na popularizaciju i širenje mreže sporih i brzih električnih punjača širom Srbije, sa više od 50 instaliranih uređaja snage od 50 kW do 350 kW. Cilj ove inicijative je da se doprinese smanjenju zagađenja i podrži održivi razvoj u skladu sa zelenom agendom.
Pored tehničkih i komercijalnih aktivnosti, posvećen je edukaciji klijenata i tržišta kako bi najsavremenija ABB rešenja postala široko primenjena u Srbiji.

Dejan Racić
zastupnik za kompaniju Porcelanosa Grupo za Balkan
Dejan Racić je zastupnik prestižne španske kompanije Porcelanosa Grupo za područje Balkana. Renomirana kompanija, poznata po proizvodnji visokokvalitetnih keramičkih pločica, materijala za ventilirane fasade, elemenata za kupatila, kuhinjskog nameštaja, sanitarija, parketa, vinilnih podova, tapeta i dekorativnih mozaika, sinonim je za inovaciju, moderan dizajn i vrhunsku izradu.
Kao dugogodišnji predstavnik kompanije, Racić je aktivan u promociji savremenih građevinskih materijala. Njegov rad obuhvata edukaciju stručne javnosti, promociju inovativnih rešenja za građevinsku industriju i jačanje prisustva brenda Porcelanosa na tržištima Jugoistočne Evrope.
Dejan je otac dvoje dece i živi na relaciji između Valencije, gde se nalazi sedište Porcelanose, voljenog Novog Sada i Budve, gde pronalazi inspiraciju za svoj profesionalni i lični razvoj.

Christian Salmhofer
Direktor prodaje za jugoistočnu Evropu, aluplast
aluplast je višestruko nagrađivana kompanija koja se tokom više od četiri decenije razvila u globalnog lidera u inovacijama i danas je u porodičnom vlasništvu, baš kao i pre 40 godina.
Chris je mašinski inženjer, koji je profesionalno odrastao u međunarodnoj industriji stakla i fasadnih konstrukcija, radeći kao projektni menadžer na brojnim projektima u Evropi i Aziji/Hongkongu.
Aktivan je u aluplast grupi više od 20 godina, a ukupno ima 30 godina iskustva u međunarodnom okruženju PVC industrije, sa fokusom na tehnologiju prozora.
Otac je četvoro skoro odrasle, divne dece, hobistički kuvar i entuzijastični ljubitelj prirode i sporta.

Laura Carettoni
Specijalista za ekološku održivost, Mapei SpA
Specijalista za ekološku održivost u kompaniji Mapei | Stručnjak za LCA i EPD | Inženjer zaštite životne sredine
Laura Carettoni je master inženjer zaštite životne sredine sa Politehničkog univerziteta u Milanu i od 2017. godine radi u odeljenju za ekološku održivost kompanije Mapei. Stručnjak je za LCA studije (procena životnog ciklusa) i EPD-ove (ekološke deklaracije proizvoda) u skladu sa priznatim međunarodnim standardima (ISO 14025, ISO 21930 i EN 15804) za građevinske proizvode. Upravlja prikupljanjem primarnih podataka u proizvodnim pogonima i pruža podršku filijalama u pitanjima vezanim za ekološku održivost proizvoda. Od 2018. godine član je radne grupe za LCA u organizaciji Green Building Council Italy, AIS (Italijanske asocijacije za održivu infrastrukturu) i Federchimica-AVISA, gde učestvuje u razvoju smernica za LCA analize boja i lakova. Takođe, stručnjak je za alate za generisanje EPD-ova na tržištu Mapei Nordic Europe.

Aleksandra Čupić
Direktorka sluzbe za finansiranje nekretnina i ostala specijalna finansiranja
Aleksandra ima više od 20 godina iskustva u bankarskoj i finansijskoj industriji, a od 2011. godine je na poziciji rukovodioca sektora za finansiranje nekretnina u Erste Bank AD Novi Sad, gde je odgovorna za aktivnosti komercijalnog finansiranja nekretnina za klijente Erste Grupe u Srbiji. Učestvovala je u finansiranju većine ključnih projekata u poslednjih 10 godina, pružajući različite finansijske strukture, uključujući sindicirane kredite i klupske aranžmane sa domaćim i stranim poveriocima, gde je Erste Bank delovala kao vodeći aranžer, kreditodavac i agent.

MBA Predrag Janković
Brend menadžer
Rođen 1984. godine u Šapcu, master menadžer, na funkciji brend menadžera brendova keramičkih pločica Zorka Keramika i Tilezza. Zadužen je za komunikaciju sa domaćim i inostranim partnerima i njihov nastup na tržištu. Prezentacija proizvoda, tehničko razumevanje proizvoda i praćenje tržišta deo su njegovih svakodnevnih zaduženja.
Odgovoran je za saradnju sa klijentima u koordinaciji sa sektorima prodaje, dizajna i proizvodnje. Više od 17 godina je aktivno zaposlen u kompanijama grupacije kojoj pripada Zorka Keramika.
Uživa u skijanju i prirodi. Ljubitelj je putovanja, uzgajivač šljiva i proizvođač tradicionalnih šljivovih destilata.

Marko Lazović
MSc. inž.maš, menadžer prodaje za Srbiju, Crnu Goru, BiH, Hrvatsku i Sloveniju u kompaniji Şişecam Group

Brankica Nedeljković
dipl.inž.arh. Rukovodilac sektora u oblasti visokogradnje u kompaniji ACO građevinski elementi d.o.o.
Brankica Nedeljković diplomirani je inženjer arhitekture sa više od 20 godina profesionalnog iskustva. Tokom svoje karijere, kao licencirani arhitekta i izvodjač radova, imala je priliku da učestvuje u projektovanju i vođenju realizacije stambenih projekata i hotela u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.
U kompaniji ACO građevinski elementi, radi već devet godina, na poziciji Rukovodioca tržišnog sektora u oblasti visokogradnje, hotela i rezidencijalne gradnje. Njena zaduženja obuhvataju saradnju sa kolegama arhitektama i inženjerima hidrotehnike, radi pronalaženja najprikladnijeg i najboljeg rešenja iz ACO portfolia za njihove projekte. Edukacija tržišta, partnera i zaposlenih je takođe deo njene odgovornosti, kao i selekcija ACO proizvodnog asortimana prilagođenog lokalnom tržištu.

Žarko Ivić
izvršni direktor M-TECH Technical Consulting iz Novog Sada
Rođen u Novom Sadu 1993. godine. Nakon završene srednje elektrotehničke škole, školovanje nastavlja na VTŠNS, smer elektrotehnika.
Radeći u privatnom sektoru od 2015. do 2023. godine na pozicijama brend menadžera, projekt menadžera i prodavca, odlučuje se za pokretanje sopstvenog biznisa.
Iako relativno mlada kompanija, M-TECH Technical Consulting gradi zapažene rezultate u oblasti projektovanja, prodaje i integracije najsavremenijih audio-vizuelnih sistema.
Kao autorizovani diler i integrator renomiranih svetskih proizvođača, kompanija M-TECH nudi svojim klijentima kompletna tehnička rešenja za ozvučenje, inteligentnu rasvetu, interaktivne sisteme, LED ekrane i konferencijske video-kolaboracione sisteme.
Svi ovi sistemi više nisu samo tehnička oprema - oni su sastavni deo arhitektonskog identiteta prostora, a uloga kompanije M-TECH kao projektanta i integratora jeste da razmišlja o prostoru ne samo kroz estetiku i funkcionalnost, već i kroz iskustvo korisnika - šta vidi, šta čuje, kako se oseća.