Connect with us
Promo

Kako puniti nekoliko električnih automobila na zajedničkom parkingu?

Vlasniku kuće je lako da instalira privatni punjač za novi električni automobil, ali izazov se čini mnogo većim za 50% ljudi na globalnom nivou koji dele životne prostore u sklopu zajedničkog stambenog kompleksa.

Ove vrste stambenih objekata obično imaju zajednički parking ili garažu i to čini instaliranje punjača komplikovanijim, posebno kada se radi o pitanju minimalne jačine po punjaču i ukupnom limitu napajanja sa elektroenergetske mreže koji je na raspolaganju. Upravo uobičajeno nerazumevanje toga kako punjač funkcioniše predstavlja kamen spoticanja. Nije potrebno da svaki punjač može da koristi na primer 22 kW sa 32 A istovremeno.

Prosečne pređene udaljenosti

Nekoliko studija otkriva da su dnevne kilometraže koje pređe automobil mnogo manje nego što mnogi pretpostavljaju. U zavisnosti od države i oblasti, automobil u proseku dnevno pređe između 30 i 50 km. Ova brojka daleko je ispod onoga što moderan električni automobil može da pređe kada je potpuno napunjen. Kada se vratite kući posle dnevne vožnje, baterija automobila nije prazna. Standardni električni automobil potroši oko 190 Wh po km, što znači da nakon prosečnog dana na putu potroši samo između 5,7 i 9,5 kWh energije iz baterije. Ovo je količina koja se treba dopuniti preko noći uz pomoć kućnog punjača. Takođe, zna se da je prosečno trajanje parkiranja tokom noći oko 10 sati. Kombinacija ova dva statistička podatka daje sliku realnih potreba za punjenjem za zajedničke stambene prostore.

Naime, za dopunjavanje 10 kWh na običnoj jednofaznoj utičnici od 230 V sa 16 ampera bilo bi potrebno samo oko tri sata. Ovo znači da u teoriji možete napuniti tri automobila na punjaču od 3,7 kW u roku od 10 sati. Međutim, izazov i dalje postoji kada treba napuniti mnogo automobila istovremeno. Oni ne mogu svi početi i završiti svoje punjenje u isto vreme i to znači da je potreban neki oblik upravljanja opterećenjem.

Statična ili dinamična kontrola opterećenja

Optimalno rešenje je napraviti kontrolu opterećenja koja statički ili dinamički prilagođava efekat punjenja u skladu sa trenutnim potrebama. Sa rešenjima poput punjača Terra AC kompanije ABB možete definisati prioritete tako da onaj ko dođe prvi ima prednost, što prvom automobilu omogućava potpun efekat punjenja. Kada se on napuni ili ako je ostalo kapaciteta, puniće se sledeći električni automobil, i tako dalje. Takođe, možete podesiti jednako deljenje, gde svi električni automobili koji se pune dobijaju svoj deo. Na primer, ako se puni samo jedan električni automobil, on će imati na raspolaganju kapacitet od 100%. Ako se puni još jedan, svaki dobija po 50%, a u slučaju tri električna automobila, oni dobijaju 33%, i tako dalje. Ova dva rešenja zovu se statička kontrola opterećenja. Ali šta ako se ovaj kapacitet menja tokom dana? Hajde da pretpostavimo da zgrada ima 63 A za ceo prostor. Potrošnja ovih 63 A će varirati tokom dana, u zavisnosti od toga kako se zgrada koristi. Postojaće periodi kada je na raspolaganju više ampera i zašto ih onda ne iskoristiti?

Punjč Terra AC kompanije ABB sa pametnim meračima energije

foto: ABB

Izuzetne pogodnosti kombinovanja punjača Terra AC kompanije ABB sa pametnim meračem energije

Ukoliko kombinujete rešenja poput punjača Terra AC kompanije ABB sa pametnim meračima energije na ulazu u zgradu, punjači će moći dinamički da se prilagode amperima koji su na raspolaganju ovde i sada. Na primer, ako zgrada ima instalirane solarne panele, ovim će se omogućiti korisnicima da koriste ovu dodatnu energiju kako bi napunili električne automobile uz pomoć struje veće snage. S druge strane, ako se potrošnja negde u zgradi poveća, punjači će automatski smanjiti snagu punjenja tako da nikad ne koriste više od raspoložive struje. Da zaključimo, postavljanje više punjača samo je deo rešenja za lokacije sa više stanova. Više se radi o korišćenju kombinacije broja punjača i pravih punjača sa opcijom upravljanja opterećenjem, čime se pruža fleksibilnost za efikasno punjenje u okviru postojećeg kapaciteta elektroenergetske mreže na lokaciji u svakom trenutku i zadovoljavaju se potrebe stanara tokom dana i noći. Punjač Terra AC kompanije ABB jedno je rešenje koje može da pomogne u ostvarenju ovog cilja.

Veza punjača za električna vozila i aplikacije ABB-free@home®

Integrisanje punjača za električna vozila sa aplikacijom ABB- free@ home® NEXT nudi niz pogodnosti za korisnike. Kada je (zidni) punjač uspešno povezan, njim se može upravljati i mogu se realizovati aktivnosti uz pomoć aplikacije ABB-free@home®, kao što su aktivacija i deaktivacija punjenja, prikaz statusa konekcije sa vozilom, ograničavanje struje za punjenje i aktivacija ili deaktivacija besplatnog punjenja. Integracija sa aplikacijom ABB-free@home® pruža praktičan i efikasan način za upravljanje i kontrolu punjenja električnih vozila kod kuće.

Na primer, odgovarajuće aplikacije proizvođača zajedno sa aplikacijom free@home® kompanije ABB mogu korisnicima dozvoliti scenarije u kojima aktivacija punjenja na Terra AC punjačima deaktivira druge aktivnosti, koje nisu u tom trenutku prioritetne u objektu kao što su gašenje osvetljenja ili prskalica u bašti, i slično.

www.abb.rs

ABB d.o.o.
Bul. Peka Dapčevića 13, 11010 Beograd
T. +381 11 3094 300
RS-office@abb.com
www.abb.rs