Japanska kultura je specifiÄna i oni jako retko odustaju od svoje tradicionalne postavke stvari. Tako je i sa ureÄenjem prostora u kojem žive.Ā Zato su tradicionalne japanske kuÄe ponekad Äudne ljudima sa zapada jer je dizajn mnogo drugaÄiji.
U japanskoj kuÄi je nemoguÄe naÄi neki deo nameÅ”taja ili neki ukras koji je suviÅ”an. Svaki predmet ima svoje mesto i sve ima simboliku.
Japanci ne vole da gomilaju stvari u svom domu, te je za njih idealno da na podu imaju samo tatami, Å”to je tradicionalni tepih napravljen od slamki. Tatami se takoÄe koristi kao mera za veliÄinu prostora, s obzirom da u tradicionalnu japansku sobu može stati taÄno Å”est ovih Äilima. Sav nameÅ”taj je u identiÄnoj boji, Å”to pomaže osobi koja tu boravi da bude potpuno fokusirana i da joj niÅ”ta ne odvlaÄi pažnju. Na ovaj naÄin takoÄe stiÄete utisak da je prostor veÄi i Å”iri. Tradicionalne japanske kuÄe nemaju zidove, umesto njih se koristi fusuma – lagana klizna vrata napravljena od bambusa i papira od riže. Fusume se mogu lako pomerati i skidati Å”to ukuÄanima omoguÄava da promene izgled enterijera bez problema. Soba se može pretvoriti u dve sobe ili se jednostavno može promeniti veliÄina prostorije.
Jedno od pravila jeste da su kupatilo i toalet u odvojenim sobama. Jedna soba ima lavabo i tuÅ” kabinu, dok druga ima tradicionalnu japansku kadu koja se zove ofuro. Ove dve prostorije imaju duboko znaÄenje za Japance jer se u tuÅ” kabini spira prljavÅ”tina sa tela dok se u kadi mogu opustiti i uživati. Stalni atribut u japanskim kuÄama jeste baÅ”ta u koju se ulazi direktno iz kuÄe. Umesto vrata, izmeÄu baÅ”te i dnevne sobe stoji jedna vrsta klizeÄih vrata koja se zovu Å oji. Kada je vreme lepo, vrata su otvorena. Dodatak kuÄnoj atmosferi jeste svetlo koje dolazi od lampi, kroz prozore i kroz tanke zidove.
Japancima je jako bitan mir u kuÄi i smatraju da ukoliko je kuÄa mirna takvi Äe biti i oni. U njihovim domovima nema jarkih boja i koriste samo nameÅ”taj koji im je potreban za svakodnevni život.
Izvor:Ā Klix.ba