“Želimo da ljudi žive zdravo, energetski efikasno i lepo. Sve što je za to potrebno mi ovde ispitujemo“, objasnio je Robert Schmid, osnivač Viva istraživačkog parka.
Kvalitet unutrašnjeg vazduha je sve češća tema, a građevinski materijali bitno utiču na isti. Zbog toga je kompanija Baumit pokrenula projekat pod nazivom „HealthyLiving’’ (Zdravo stanovanje) sa ciljem da otkrije uticaj različitih materijala na dobrobit i zdravlje stanara. Za potrebe pomenutog istaživanja, u mestu Wopfing u Austriji, napravljen je najveći istraživački centar ovog tipa u Evropi – Viva Park.
Intenzivna merenja odvijaju se više od dve godine, a prikupljeno je i evaluirano više od pet miliona podataka.
ISTRAŽIVAČKI PARK VIVA U WOPFINGU
Kako bi se simulirale realne stambene situacije i mogla ispitivati povezanost građevinskih materijala i njihovih efekata na ljudski organizam, pokrenut je najveći istraživački park za građevinske materijale u Evropi. Pomenuti „Viva park“ obuhvata 12 oglednih kuća izgrađenih od najrazličitijih građevinskih materijala: od masivne gradnje, betona, pune opeke, drvenih konstrukcija do montažnog načina gradnje u drvenoj skeletnoj konstrukciji.
Sagrađene iza Baumitovog istraživačkog centra u Wopfingu, standardizovane kuće spoljnih dimenzija 4×5 metara opremljene su najrazličitijim unutrašnjim i spoljnim završnim slojevima. Krovovi, prozori i vrata su isti na svakoj kući, a za sve kuće važe isti spoljni klimatski uslovi i isti koeficijent prolaska toplote. Da bi simulirali stvarne, odnosno autentične uslove života, ovlaživači vazduha stvaraju vlažnost vazduha u određenim periodima u svakoj kući. Svrha ovlaživača vazduha je simulacija kuvanja i tuširanja. Kuće su, takođe, uobičajno i jednako ventilisane.
ANALIZA PODATAKA
Na nedeljnom nivou, u svakom od objekata prikuplja se više od 30.000 različitih vrsta podataka. U okviru analize kvaliteta unutrašnjeg vazduha, pojedinačni parametri posmatraju se sa medicinskog aspekta: unutrašnja klima, joni, VOC (lako isparljiva organska jedinjenja), nivo buke, mirisi. Takođe se analiziraju alergijske reakcije, zamor, stres ili kvalitet sna.
Vrše se merenja ušteda energije, akumulacije, temperaturne promene, sezonske promene, apsorpciona svojstva i paropropusnost građevinskih materijala.
Podaci koji se prikupljaju iz svakog od objekata su anonimni i šalju se spoljnim partnerima (Tehničkom univerzitetu u Pinkafeldu, Austrijskom institutu za zdravu i ekološki bezbednu gradnju i Medicinskom fakultetu u Beču) gde se evaluiraju. Saradnja sa kredibilnim nezavisnim stručnjacima omogućila je da se dobijeni podaci maksimalno iskoriste u proceni vrlina i mana različitih tipova gradnje i građevinskog materijala.
Rezultate takođe koristi Baumitova Istraživačko-razvojna služba za poboljšanje postojećih i razvoj novih proizvoda.
Rezultate merenja iz istraživačkog centra moguće je sumirati u tri glavne stavke:
- Toplotna izolacija na prvom mestu
- Važna je masa zidova
- Unutrašnje vrednosti su bitne
90% VREMENA BORAVIMO U ZATVORENOM PROSTORU
Čovek u proseku provede oko 90% životnog vremena u zatvorenom prostoru zato se isplati posvetiti posebnu pažnju unutrašnjem zidu i klimi u prostoriji. Zahvaljujući rezultatima ispitivanja „Viva istraživački park“ kompanije Baumit, postao je osnova razvoja Baumit proizvoda. Naučne inovacije čine zdraviji život mogućim, a kompanija Baumit će nastaviti da vas informiše o ovom izvanrednom projektu i njegovim rezultatima.
BAUMIT Serbia d.o.o.
Smederevski put 25k
11130 Beograd, Srbija
T: +381 11 347 50 79
F: +381 11 347 47 95
office@baumit.rs
www.baumit.rs