Za časopis „grenef – građevinarstvo & energetska efikasnost” govori Vladimir Cvijović, ETAŽ d.o.o.
Razgovarali smo sa Vladimirom Cvijovićem, dipl. mašinskim inženjerom, stručnjakom iz ETAŽ-a, koji nam donosi najnovije trendove u oblasti grejanja, klimatizacije, ventilacije, vodovoda i kanalizacije.
U današnjem svetu, energetska efikasnost i održivost postaju ključni faktori u izgradnji i održavanju stambenih i poslovnih objekata. Kako se tehnologija razvija, tako se povećava i potreba za inovativnim rešenjima koja ne samo da obezbeđuju udobnost, već i smanjuju potrošnju energije i štite životnu sredinu. Kompanija ETAŽ d.o.o. stoji na čelu ovog napretka, a osnovana je 1990. godine u Beogradu, od malog preduzeća specijalizovanog za maloprodaju kućnih termo-tehničkih i gasnih instalacija, izrasla je u lidera na tržištu građevinskih instalacija.
Sa preko 170 zaposlenih, Etaž danas posluje kroz mrežu od 20 specijalizovanih maloprodajnih objekata.
Vladimir će nam otkriti kako pravilnim izborom materijala i modernih sistema možemo postići optimalnu energetsku efikasnost. Takođe, saznaćemo koje su to tehnologije koje ETAŽ preporučuje svojim klijentima, kao i kako oni pomažu kupcima da pronađu kvalifikovane projektante i izvođače radova.
Ovaj intervju pruža priliku da iz prve ruke čujemo savete i preporuke od stručnjaka koji se svakodnevno suočava sa izazovima u ovoj oblasti i koji je posvećen pružanju najboljih rešenja za svoje klijente.
Možete li našim čitaocima pojasniti zbog čega se ETAŽ d.o.o. etablirao kao vodeća kompanija u ovom segmentu i nešto više o vašem razvoju od 1990. godine pa do danas?
ETAŽ je osnovan pre 34 godine kao porodična firma, isprva fokusirajući se na lokalno tržište i prodaju opreme za grejanje u domaćinstvima i manjim komercijalnim objektima. Kroz godine, ETAŽ je proširivao svoju ponudu i ulagao u razvoj. Početkom 2000-ih, započeta je saradnja sa vodećim svetskim brendovima, što je omogućilo proširenje portfolija proizvoda i usluga. Kroz stalno usavršavanje, ETAŽ je ostao u korak s potrebama tržišta, izgrađujući mrežu pouzdanih partnera i dobavljača, što je dovelo do širenja poslovanja i na regionalnom nivou.
Danas, ETAŽ d.o.o. posluje kroz dvadeset specijalizovanih maloprodajnih objekata širom Srbije, sa četiri velika distributivna centra u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Čačku. Kao distributeri i predstavnici više od 50 brendova, našim klijentima nudimo opremu za kompletna rešenja sistema grejanja, klimatizacije, vodovoda i kanalizacije, pogodnih za sve vrste objekata – od stambenih do industrijskih.
ETAŽ je prepoznatljiv po visokom kvalitetu usluga, stručnoj podršci i inovativnim rešenjima koja prate najnovije svetske trendove u oblasti energetske efikasnosti i održivosti. Ovaj uspeh rezultat je konstantnog ulaganja u edukaciju i brigu o zaposlenima, što potvrđuje činjenica da većina od 170 zaposlenih u Etažu radi duže od 10 godina, što je ključno za stabilnost poslovanja i stručnosti na svim pozicijama. Takođe, dugogodišnja saradnja sa renomiranim partnerima i stalna posvećenost potrebama klijenata dodatno osnažuju poslovanje firme.
Sve više naših čitaoca nas kontaktira vezano za nedoumice o KGH sistemima, a nas zanima da li vam se naši čitaoci mogu obratiti za pomoć i na koje sve načine pružate pomoć fizičkim licima ili je vaša podrška usmerena ka vašim partnerima?
Preduzeće ETAŽ uvek je otvoreno za pružanje pomoći svim zainteresovanim stranama, bilo da su fizička lica ili poslovni partneri. Fizička lica mogu nas kontaktirati putem društvenih mreža, našeg sajta – koji je jedan od najposećenijih u branši – ili posetiti jedan od naših prodajnih objekata. Naši zaposleni će se potruditi da odgovore na sva pitanja i pruže savete o odabiru, instalaciji i održavanju KGH sistema. Takođe, dostupna je tehnička podrška koja nudi odgovore na pitanja vezana za energetsku efikasnost, kompatibilnost sistema i specifična rešenja.
Pored toga, ETAŽ redovno organizuje edukativne radionice i seminare za profesionalce u industriji, uključujući arhitekte, instalatere, i prodavce, čime osiguravamo da naši partneri poseduju najnovije informacije i veštine potrebne za uspešnu implementaciju naših proizvoda. Bitno je naglasiti da se naša podrška ne završava samo na prodaji i savetovanju – u saradnji s partnerskim serviserskim preduzećima, nudimo i postprodajne usluge, poput redovnog održavanja i servisiranja sistema, čime garantujemo dugotrajan i pouzdan rad instaliranih uređaja.
U kom trenutku trebamo da planiramo sistem klimatizacije, grejanja i hlađenja? Da li tu vrstu planiranja/savetovanja obavlja arhitekta ili treba da u proces od starta uključimo i neko drugo stručno lice?
Planiranje sistema klimatizacije, grejanja i hlađenja jedan je od ključnih aspekata pri projektovanju svakog objekta. Ova vrsta planiranja bi trebala započeti već u početnoj fazi projektovanja, jer dobro osmišljen KGH sistem može značajno uticati na energetsku efikasnost, komfor i ukupne troškove izgradnje i održavanja objekta.
Iako je arhitekta često zadužen za inicijalno planiranje, izuzetno je važno uključiti stručnog projektanta za KGH sisteme što je ranije moguće. Ovaj stručnjak može proceniti specifične potrebe objekta, predložiti najefikasnija rešenja i osigurati da KGH sistemi budu integrisani u arhitektonske planove na način koji neće narušiti funkcionalnost i estetiku objekta.
Uključivanje KGH stručnjaka u ranoj fazi projektovanja omogućava preciznije određivanje budžeta, ali ono što je mnogo bitnije, izbegavanje potencijalnih problema tokom izgradnje i optimizaciju sistema kako bi on ispunio sve potrebne standarde energetske efikasnosti i udobnosti za buduće korisnike.
Kolike su uštede procentualno, ako na adekvatan način postavim sistem grejanja/hlađenja za svoj dom u odnosu na neke tradicionalne sisteme?
Pravilno postavljen i optimizovan KGH sistem može doneti značajne uštede na dugoročnom planu, posebno kada se uporedi sa tradicionalnim sistemima grejanja i hlađenja. Na primer, korišćenje modernih toplotnih pumpi u kombinaciji sa podnim grejanjem ili fan-coil jedinicama može smanjiti troškove energije do 30-40% u odnosu na konvencionalne sisteme.
Pored toga, uvođenjem pametnih termostata i sistema za automatsko upravljanje energijom, dodatno se smanjuje nepotrebna potrošnja energije, jer se sistemi mogu prilagoditi specifičnim potrebama korisnika i uslovima u prostoru.
Takođe, implementacija solarnih kolektora za grejanje sanitarne vode može značajno smanjiti potrošnju električne energije ili drugih goriva, čime se dodatno povećava ukupna energetska efikasnost domaćinstva. Investicija u kvalitetan KGH sistem često se isplati već u periodu od nekoliko godina, zavisno od specifičnosti objekta i drugih uslova.
Koje su najnovije tehnologije i sistemi u oblasti termo-tehničkih instalacija koje vaša firma implementira?
ETAŽ d.o.o. kontinuirano prati najnovije tehnološke trendove, promoviše ih i nudi kao najbolja rešenja u KGH sistemima. Recimo, pametni sistemi upravljanja, koji omogućavaju daljinsko kontrolisanje i prilagođavanje rada sistema preko mobilnih aplikacija, postaju sve popularniji među našim klijentima. Takođe, uvodimo nove vrste filtera za vazduh u našim klima uređajima, koje mogu uklanjati i najsitnije čestice zagađivača, čime se poboljšava kvalitet vazduha u zatvorenim prostorima. Svakako, preporuka je i za sve tehnologije OIE pa su tako novost toplotne pumpe sa freonom R290, čime postaju bolje i efikasnije, solarni kolektori sa poboljšanom efikasnošću, koji se koriste ne samo za grejanje vode, već i kao podrška sistemima grejanja, čime se dodatno smanjuju troškovi energije i poboljšava održivost sistema.
Želim da uvežem pametan i štedljiv sistem koji će leti da hladi, a zimi da greje, uz primenu toplotne pumpe, solarnih kolektora i grejanje vode u domaćinstvu. Kakav koncept mi preporučujete u ovom trenutku i u kom vremenskom roku je on isplativ za kuću od 180 m2?
Za kuću od 180 m², koja treba da ima efikasan i održiv KGH sistem, možemo preporučiti integraciju tehnologija obnovljivih izvora energije, tj. toplotnih pumpi u kombinaciji sa solarnim kolektorima za grejanje vode i podršku grejanju prostora.
Jedan od predloga dolazi i od našeg dobavljača, firme Centrometal, koje daje kompletno rešenje koji kombinuje Centrometal toplotnu pumpu R290 ili R32, solarne kolektore CPK-8203N 4H i solarni bivalentni bojler za grejanje potrošne tople vode.
Zimi, toplotna pumpa R290/R32 koristi energiju iz vazduha za grejanje objekata, dok leti taj isti sistem hladi. Centrometal toplotne pumpe su izuzetno energetski efikasne, često imaju koeficijent efikasnosti (COP) između 3 i 5, što znači da za svaku jedinicu električne energije proizvedu 3 do 5 jedinica toplotne energije.
Centrometal solarni kolektori CPK-8203N 4H dodatno smanjuju potrošnju energije. Tokom letnjih meseci, solarni kolektori efikasno zagrevaju vodu, dok se u prelaznim periodima (proleće i jesen) proizvedena energija može smestiti u akumulacioni rezervoar i koristiti kao podrška grejanju. Ova kombinacija osigurava da sistem koristi maksimalno obnovljive izvore energije tokom cele godine, smanjujući zavisnost od fosilnih goriva kao i troškove.
Centrometal predlaže i pametni sistem za upravljanja koji omogućava optimalno korišćenje svih komponenti, pa sistem automatski prepoznaje kada koristimo toplotnu pumpu, a kada solarne kolektore za maksimalnu efikasnost. Takođe, termostati i senzori omogućavaju preciznu kontrolu temperature u različitim prostorijama, čime se dodatno smanjuju energetski gubici.
Što se tiče isplativosti, inicijalna investicija u ovaj sistem je veća od konvencionalnog, ali se dugoročno isplati. Povrat investicije se može očekivati u roku od 5 do 8 godina, zavisno od specifičnih uslova, cene energije, mesta ugradnje i sl. Za ovaj sistem moguće je iskoristiti i državne subvencije, što dodatno ubrzava povrat investicije. Osim finansijskih ušteda, ova investicija će povećati vrednost nekretnine. Dakle, predloženi koncept je ekološki prihvatljivo i dugoročno održivo rešenje, energetski efikasno i isplativo.
Na koji način se integrišu solarni kolektori u KGH sistem? Koja je njihova uloga i čemu doprinosi?
Kao što smo naveli u primeru KGH sistema koji bi preporučili za kuću od 180 m2, solarni kolektori u letnjim mesecima preuzimaju glavnu funkciju u pripremi tople vode, dok u prelaznom periodu, mogu podržavati osnovni sistem grejanja, smanjujući potrebu za korišćenjem drugih izvora energije. Njihovom integracijom povećavamo energetsku efikasnost sistema, smanjujemo troškove i obezbeđujemo stabilan izvor energije, ekološki prihvatljiv i samoodrživ.
Možete li nas uputiti u prednosti i mane različitih vrsta grejnih sistema (podno grejanje, radijatori, toplotne pumpe, fan-coil)? Kako da odaberem odgovarajući sistem grejanja za moj dom?
Izbor grejnog sistema zavisi od više faktora, pa je važno razumeti prednosti i mane različitih opcija kako biste odabrali najprikladniji. Navešću samo osnovne sisteme, koje ste i nabrojali, neke od njihovih prednosti i mana.
Podno grejanje, nudi visok nivo komfora jer ravnomerno raspoređuje toplotu po celom prostoru, a i visinski je idealan raspored temperature po principu „tople noge – hladna glava“ čime se povećava osećaj ugodnosti i za niže temperature prostora, čime se ostvaruje i ušteda u odnosu na tradicionalan sistem od 6-10%. Podno grejanje je visokoinertan, niskotemperaturni sistem koji se idealno uklapa sa toplotnim pumpama, međutim zahteva značajne početne investicije, a može biti i složeniji za instalaciju, posebno u postojećim objektima.
Radijatori su standardno opredeljenje u grejanju domaćinstava, poznato kao pouzdan i jednostavan sistem, ali zauzimaju prostor i ograničavaju raspored nameštaja. Postoje primeri kada se radijatorsko grejanje može uklopiti u sistem sa toplotnim pumpama, ali to podrazumeva da se njihova veličina treba povećati, jer su projektovani za više temperature nego što je standardno u sistemima sa toplotnim pumpama.
Toplotne pumpe su energetski najefikasnija opcija, pogodne za različite klimatske uslove i imaju niže operativne troškove u poređenju sa tradicionalnim sistemima grejanja. Međutim, njihova efikasnost može opadati u ekstremno hladnim uslovima, što zahteva dodatne izvore grejanja, a i investiciona ulaganja su veća nego kod tradicionalnih sistema, pa se obavezno radi tehnoekonomska analiza povrata investicije.
Fan-coil jedinice su fleksibilne i služe u sistemima grejanja i hlađenja. Idealno rešenje za veće prostore ili komercijalne objekte. Njihova instalacija može biti skuplja, a zahteva i redovno održavanje kako bi se osigurala dugotrajna efikasnost. Za domaćinstva se fan-coil jedinice integrišu samo u delu gde nije problem njihova bučnost i prinudna cirkulacija vazduha koja se uglavnom smatra neprijatnom.
Koje su prednosti korišćenja pametnih termostata i načelno da li automatizovani, pametni sistem pravi zaista razliku na računima?
Pametni termostati optimizuju rad KGH sistema. Nude mogućnost programiranja temperature za različite delove dana ili sedmice, što znači da možete unapred podesiti nižu temperaturu kada niste kod kuće i višu neposredno pre vašeg povratka. Takođe, mnogi pametni termostati koriste senzore i algoritme koji uče vaše navike i automatski prilagođavaju postavke kako bi osigurali maksimalnu efikasnost i udobnost.
Korišćenje ovakvog sistema može rezultirati značajnim smanjenjem računa za energiju, budući da pametni termostati sprečavaju nepotrebnu potrošnju energije i omogućavaju preciznije upravljanje radom sistema. Pored toga, mnogi pametni termostati omogućavaju daljinsko upravljanje preko mobilnih aplikacija, što dodatno povećava fleksibilnost i kontrolu koju imate nad sistemom.
Kako prepoznati kvalitetne brendove i sisteme u moru ponude na tržištu?
ETAŽ kao distributer mnogih kvalitetnih brendova nudi sisteme koje smatramo optimalnim za korisnika, ali prilikom odabira sistema neophodno je uključiti i mišljenje stručnjaka, jer sistem bi trebao biti usklađen sa specifičnim potrebama i kompatibilan sa postojećom infrastrukturom objekta. Naša preporuka prilikom izbora stručnjaka su oni koji dobro poznaju kvalitetne brendove u okviru kojih se nude rešenja koja su energetski efikasna i usklađena sa najnovijim standardima.
Ovim se dodatno osigurava dugoročna isplativost investicije, jer kvalitetni brendovi imaju dugu tradiciju u industriji, sa dokazanim rezultatima.
Svakako, kada sami proveravamo kvalitet brenda, jedan od prvih koraka bi trebalo da bude provera sertifikata. Sertifikati su dokaz da su prošli rigorozne testove i da ispunjavaju visoke standarde sigurnosti i efikasnosti, što je važno za dugoročne uštede. Kvalitet materijala i izrade proizvoda još je jedan važan faktor. Proizvodi koji su izrađeni od izdržljivih materijala sa pažnjom na detalje, dobar su znak ukupnog kvaliteta.
Ipak, mišljenja sam da bi garancija i tehnička podrška trebali biti ključni u izboru. Proizvodi sa dugim i sveobuhvatnim garancijama obično ukazuju na poverenje proizvođača u svoju robu, a kvalitetna tehnička i servisna podrška znači da će korisnik dobiti pomoć kada mu je najpotrebnija, što će biti od velike važnosti za dugoročno zadovoljstvo.
I na kraju, kada je reč o ceni, moramo je uporediti sa funkcionalnošću i dugovečnošću proizvoda, kako bi dobili najpovoljnije rešenje u smislu najboljeg odnosa cene i kvaliteta.
Šta znači imati centralizovani sistem, šta on obuhvata? Koje su prednosti centralnog klimatizacionog sistema u odnosu na pojedinačne klima uređaje?
Centralizovani sistemi klimatizacije predstavljaju celovito rešenje za regulisanje temperature i kvaliteta vazduha u objektima. Sistem može da uključuje centralni uređaj koji kontroliše distribuciju hladnog ili toplog vazduha kroz mrežu kanala kojim se omogućava jednako hlađenje ili grejanje svih prostorija u objektu. Takođe, centralni sistem može biti toplotna pumpa povezana na fan-coil uređaje i/ ili podno grejanje/ hlađenje, dodatno i bivalentni solarni bojler sanitarne vode spojeni na solarne toplovodne kolektore. Takođe, ako se poveže regulacijski u jednu celinu to može biti i kotao za centralno grejanje na pelet ili gas, dok bi se za hlađenje mogli ugraditi multisplit klima uređaji.
Načelno, ovaj pristup nudi značajne prednosti u poređenju sa individualnim klima uređajima koji su smešteni u svakoj prostoriji. Na prvom mestu je energetska efikasnost koja je ključan benefit. Centralizovani sistemi omogućuju ravnomernu raspodelu temperature, čime se smanjuju energetski gubici i povećava efikasnost. Održavanje jedne centralne jedinice često je energetski efikasnije nego upravljanje sa nekoliko manjih klima uređaja, što dovodi do uštede energije i smanjenja troškova.
Estetski, centralizovani sistemi nude prednost u obliku skrivenih komponenti, očuvajući tako vizuelni integritet prostora bez prisutnosti vidljivih klima uređaja. Osim toga, smanjena buka koju proizvode centralni sistemi doprinosi ugodnijem okruženju, jer su glavni izvori buke smešteni izvan dnevnog prostora.
Mnogi od centralnih sistema uključuju funkcije za kontrolu vlažnosti, što može značajno poboljšati kvalitet vazduha i ugodnost u prostoru. Takođe, njihova instalacija može biti skuplja i zahtevati više vremena, ali dugoročne uštede na energiji i poboljšana udobnost često opravdavaju ovu investiciju, pa je tako za mnoge objekte ovaj sistem optimalno rešenje.
S obzirom na sve veće zagađenje vazduha, pitanja pristižu i na temu zdravog vazduha u zatvorenom prostoru. Kako poboljšati kvalitet vazduha pomoću klimatizacionog sistema?
Kvalitet vazduha u zatvorenim prostorima postaje sve važnija tema, posebno s obzirom na sve veću svest o zagađenju i njegovim efektima na zdravlje. KGH sistemi mogu značajno doprineti poboljšanju kvaliteta vazduha putem različitih tehnologija kao što su HEPA filteri, UV sterilizacija i sistemi za kontrolu vlage. HEPA filteri mogu uklanjati čestice prašine, polena, i drugih alergena, dok UV sterilizacija eliminiše bakterije, viruse i plesan iz vazduha, čime se smanjuje rizik od respiratornih problema. Kontrola vlage je takođe važna, jer prekomerna vlaga može dovesti do stvaranja plesni i drugih mikroorganizama koji mogu negativno uticati na zdravlje. Uvođenjem ovih tehnologija u KGH sistem, ne samo da se poboljšava kvalitet vazduha, već se i stvara zdravije i prijatnije okruženje za boravak.
Kako novi sistemi KGH doprinose energetskoj efikasnosti zgrada? Kako pravilno dimenzionisati sistem za jedan objekat?
ETAŽ kao trgovinsko preduzeće koje je distributer i predstavnik mnogih brendova, ima i blisku saradnju sa projektantskim kućama koje rado predstavljamo investitorima, jer je pravilno dimenzionisanje KGH sistema ključ za postizanje optimalne energetske efikasnosti. Dakle, projektanti precizno određuju potrebne kapacitete grejanja i hlađenja za određeni objekat, uzimajući u obzir faktore kao što su veličina objekta, izolacija, broj korisnika, lokalni klimatski uslovi i sl.
Predimenzionisan sistem može dovesti do nepotrebne potrošnje energije i povećanih troškova, dok premali može rezultirati nedovoljnim grejanjem ili hlađenjem, što negativno utiče na komfor. Mi smo tu da investitorima i projektantima predstavimo nove KGH sisteme u okviru brendova koje zastupamo, a kako bi doprineli većoj energetskoj efikasnosti, bilo da se radi o naprednim kontrolama, visokoefikasnim uređajima ili novim rešenjima pojedinih delova sistema.
Kako funkcioniše vaš trening centar i koje vrste obuka nudite trgovačkim i instalaterskim firmama?
Obuke koje organizuje ETAŽ predstavlja ključni element u našim naporima da osiguramo visok nivo stručnosti, prvenstveno među našim zaposlenima, ali i partnerima trgovačkim, instalaterskim i serviserskim firmama. Postoje raznovrsni programi obuke koji pokrivaju sve aspekte KGH sistema, od osnovnih principa rada do naprednih tehnika instalacije i održavanja. Programi obuke su osmišljeni tako da kombinuju teoriju sa praktičnim vežbama, da bi upoznali i stekli neophodne veštine za rad sa proizvodima iz našeg prodajnog asortimana. Često su instruktori inženjeri i predstavnici brendova koje zastupamo, osiguravajući tako da svi dobiju relevantne i korisne informacije koje mogu odmah primeniti u praksi.
Takođe, radimo i specijalizovane kurseve za nove proizvode i tehnologije koje uvodimo na tržište, čime ne samo da podižemo nivo stručnosti u industriji, već i jačamo veze sa našim partnerima, gradeći dugoročne odnose zasnovane na poverenju i saradnji.
„grenef“ se sve više čita, a omiljen je upravo kod ljudi iz struke. Koliko je po Vama jedno stručno glasilo važno za edukaciju i šta je ono što Vam se najviše dopada u „grenef-u“?
U oblasti KGH sistema, tehnologije i regulative se brzo menjaju, pa su kontinuirano obrazovanje i informisanje ključni za uspeh. Svesni toga, ETAŽ je ostvario saradnju sa Mašinskim fakultetom u Beogradu, više srednjih stručnih škola, višegodišnji smo učesnici Međunarodnog kongresa i izložbe o KGH, dok još od 2011. godine sami organizujemo kućni mini sajam Dani otvorenih vrata i naravno podržavamo stručnu izdavačku delatnost.
Smatramo da stručna glasila, kao što je „grenef“, igraju veliku ulogu u razmeni znanja i informacija, jer omogućavaju jednoj široj profesionalnoj zajednici uvid u najnovija dostignuća, kao i praksama i trendovima, što svakako pomaže unapređenju veština i znanja. Ono što najviše cenimo kod „grenef-a“ jeste njegova posvećenost kvalitetu informacija i stručnosti. Osim toga, kroz ovakva glasila, preduzeća poput našeg imaju priliku da predstave svoje inovacije i rešenja široj publici, doprinoseći tako razvoju cele industrije.