Za Äasopis āgrenef – graÄevinarstvo & energetska efikasnostā i redovnu rubriku Arhitekta jednog grada govori ÄurÄa ÄukiÄ, spec.inž.arh, Atelje ÄukiÄ
U okviru naÅ”e redovne rubrike āArhitekta jednog gradaā, u ovom izdanju Äasopisa āgrenefā imamo zadovoljstvo da razgovaramo sa ÄurÄom ÄukiÄ spec.inž.arh, istaknutom arhitektkinjom iz Mladenovca i suosnivaÄem Ateljea ÄukiÄ.
ÄurÄa je nedavno osvojila prestižnu BIG SEE nagradu za arhitekturu za svoj inovativni projekat vikendice SoHouse, Å”to je povod da detaljnije istražimo njeno stvaralaÅ”tvo, kao i arhitektonske i urbanistiÄke karakteristike njenog rodnog grada. Kroz razgovor sa njom, otkrivamo kako je odrastanje u ovom gradu oblikovalo njen profesionalni put i stil. ÄurÄa deli s nama svoja seÄanja na detinjstvo u Mladenovcu, priÄa o znaÄajnim graÄevinama koje su je inspirisale, i analizira razvoj urbanizma u svom rodnom gradu.
Kroz intervjue sa lokalnim arhitektama, kao Å”to je ÄurÄa, želimo da osvetlimo specifiÄnosti arhitekture i urbanizma u razliÄitim gradovima Å”irom Srbije. ÄurÄa nam otkriva izazove sa kojima se Mladenovac suoÄava danas, kao i svoje vizije za buduÄnost grada.
Osim toga, detaljno Äemo da govorimo o njenom nagraÄenom projektu SoHouse na stranicama 88-93, istražujuÄi inspiraciju i kljuÄne karakteristike ovog jedinstvenog arhitektonskog dela.
Možete li nam reÄi neÅ”to o svom rodnom gradu Mladenovcu? Kako je odrastanje u tom gradu uticalo na VaÅ” izbor karijere i arhitektonski stil?
Mladenovac je jedan od najmlaÄih gradova u Srbiji, nastao krajem XIX veka kao posledica izgradnje pruge Beograd – NiÅ”. Gradska sredina se razvijala na naÄin da je na maloj povrÅ”ini danas prisutno skoro sve od sadržaja koje jedna sredina treba da ponudi stanovnicima. Brojne se prednosti vezuju za veliÄinu i poziciju Mladenovca. Odrastanje u Mladenovcu nije imalo posebnog uticaja na sam izbor karijere, viÅ”e bih to pripisala liÄnim afinitetima i porodiÄnom brendu, s obzirom da je Atelje ÄukiÄ porodiÄna firma, na Äelu sa mojim ocem Goranom i bratom Dimitrijem. Mladenovac me je, kasnije tokom studija, naveo na dodatna promiÅ”ljanja po pitanju poboljÅ”anja i unapreÄenja životne sredine, Äime sam se bavila na SpecijalistiÄkim studijama (Energetski efikasna i zelena arhitektura).
Kada ste prvi put shvatili da želite postati arhitekta? Postoji li neka specifiÄna graÄevina ili osoba koja je inspirisala tu odluku?
Naklonost prema crtanju i modelarstvu postojala je od ranog detinjstva.
Naravno, najveÄeg uticaja imao je moj otac i kolega, Goran ÄukiÄ, uz Äiji rad sam imala prilike da vidim kako izgleda stvarati i graditi objekte razliÄitih namena.
Težila sam procesu u kom imate priliku osmisliti koncept u glavi, preneti na papir, pratiti izvoÄenje objekta i na kraju uÅ”etati u prostor, ili omoguÄiti drugima da koriste prostor. MeÄu graÄevinama koje bih prikazala kao potencijalne inspiracije jesu Sportsko rekreativni centar i pozornica u sklopu Doma Kulture, u kojima sam tokom odrastanja provodila dosta vremena.
Mladenovac ima bogatu istoriju. Koje objekte ili mesta u Mladenovcu smatrate najznaÄajnijim i zaÅ”to?
Slažem se, Mladenovac ima kratku ali bogatu istoriju. Izdvojila bih objekte izgraÄene sa prvim formiranjem grada, kao Å”to je Stara Mehana ā drugi po redu planski izveden objekat posle železniÄke stanice, kao i nekoliko kuÄa uglednih advokata i lekara. Tu govorimo o objektima koji pripadaju stilu (austrougarske) secesije, a Äije su fasade danas obnovljene. Tu su naravno i planski formirana viÅ”eporodiÄna naselja, poput centralnog naselja Pijaceta, kao i Dom kulture (1953), oba raÄena prema projektima profesora Zorana i Božidara PetroviÄa. U sklopu Pijacete je i prvi sagraÄen soliter, koji se svojom visinom i danas izdvaja kao gradski reper.
Kako biste opisali arhitekturu Mladenovca? Da li postoji neki dominantni stil ili je grad meÅ”avina razliÄitih uticaja?
S obzirom na vreme kada je nastao, izmeÄu dva rata, meÄu objektima u glavnoj ulici (ulica Kralja Petra Prvog) dominira secesija, nakon Äega je usledio period socijalistiÄke gradnje. MeÄu naseljima sa pravilnom urbanistiÄkom formacijom izdvaja se naselje 25. maj, sa oko 5000 stanovnika i idealnim odnosom parking mesta, zelenih i rekreativnih povrÅ”ina.
Poslednjih 5 do 10 godina grad se razvija kroz savremenu arhitekturu, najviÅ”e se grade stambene viÅ”eporodiÄne zgrade Äiji stilovi zavise od željene investicije, stoga se može reÄi da je grad meÅ”avina razliÄitih uticaja i vremenskih perioda.
Kako se, prema VaÅ”em miÅ”ljenju, razvijao urbanizam u Mladenovcu tokom godina? Koji su bili kljuÄni momenti u njegovom urbanistiÄkom razvoju?
U vreme Jugoslavije, Mladenovac je formiran kao industrijski grad. MeÄu fabrikama postojale su: Fabrika džakova Petar DrapÅ”in, Minel, Progres, Keramika Mladenovac, Elektro-Å”umadija itd. Za kratak period doživeo je brz demografski razvoj kao posledica odliÄne geografske pozicije, koja se može okarakterisati kao raskrÅ”Äe Å umadije. Tokom svog razvoja voÄeno je raÄuna o urbanistiÄkom konceptu, tako da Mladenovac ima jasno definisanu matricu sa jako urednim sadržajima.
U razvoju grada uÄestvovao je i Atelje ÄukiÄ, sa projektovanjem i izgradnjom dva stambena naselja: Äul baÅ”ta (na povrÅ”ini od 1 ha i 180 stanova), i naselje KroÅ”nja sa Å”est stambenih zgrada (povrÅ”ine 0,4 ha)
Koji su glavni arhitektonski izazovi s kojima se suoÄava Mladenovac danas?
Kao glavni izazov istakla bih prekomernu izgradnju viÅ”eporodiÄnih objekata u centralnim zonama, gde je i pre izgradnje izostajala odgovarajuÄa infrastrukturna opremljenost. Razvoj grada se danas vodi parcijalno, Å”to za rezultat ima loÅ”u infrastrukturu.
Prostornim planom je potrebno jasnije definisati buduÄi održiv razvoj kako bi se održao kvalitet inicijalnog urbanizma.
Navela sam fabrike koje su postojale u industrijskoj zoni grada, a koje su privatizacijom doživele gaŔenje ili danas imaju minimalan radni proces. Kao posledica toga javila se dnevna migracija sa preko 11.000 stanovnika koji putuju ka drugim beogradskim opŔtinama. Razvoj grada je u tom smislu skoncentrisan na pravac te migracije.
Da li smatrate da postoji potreba za oÄuvanjem starih graÄevina u Mladenovcu? Kako balansirati izmeÄu modernizacije i oÄuvanja kulturne baÅ”tine?
Naravno, starih graÄevina nema puno i baÅ” zato ih treba oÄuvati. Sanacije i rekonstrukcije moraju biti raÄene u skladu sa propisima kako se ne bi izgubio rukopis vremena iz kog potiÄu.
Tokom prakse smo se, kao biro, susretali sa rekonstrukcijom i dogradnjom postojeÄih objekata, i ukoliko bi postojala neka specifiÄnost vezana za period izgradnje ili ornamente, trudili bismo se da oÄuvamo Å”to viÅ”e, a da dograÄene delove prikažemo u savremenom duhu.
Kako se oseÄate povodom osvajanja BIG SEE nagrade? Å ta ta nagrada znaÄi za Vas liÄno i za vaÅ” studio?
Sjajno! BIG SEE radi jako lep posao kada je reÄ o promociji arhitekture i veoma sam sreÄna Å”to sam imala priliku da prezentujem projekat, svoj rad i rad Ateljea.
Nagrada je veliki podsticaj za sve i inspiracija za nastavak rada i održavanja kreativnog pristupa u radu sa klijentima.
Možete li nam reÄi viÅ”e o VaÅ”em nagraÄenom projektu SoHouse? Å ta je bila inspiracija za ovaj projekat i koje su kljuÄne karakteristike ove vikendice koje su dovele do dobijanja nagrade?
SoHouse predstavlja vikend kuÄu koja je projektovana za koriÅ”Äenje tokom cele godine. Lokacija pripada selu DuÄina na teritoriji opÅ”tine Sopot, ima zavidno prirodno okruženje, i inspirativna je sama po sebi.
Projekat je rezultat razumevanja potreba i zamisli klijenta, a jedna od glavnih stavki bila je jednostavnost prilikom oblikovanja. S obzirom na osunÄanost, prostorije su organizovane tako da unutraÅ”njost bude u najveÄoj meri prirodno osvetljena. Trem je natkriven konzolnom nadstreÅ”nicom koja daje poseban peÄat izgledu vikend kuÄe.
Tema ovogodiÅ”njeg BIG SEE dogaÄaja bila je materijalizacija objekata.
Ako uzmemo u obzir jednostavnost forme, na objektu dominiraju detalji poput niÅ”a i pokretne zavese na tremu – sa kojima objekat dobija na dinamiÄnosti i ima promenljiv izgled.
Kako vidite buduÄnost arhitekture u Mladenovcu? Koje promene ili projekte biste voleli da vidite realizovane u narednim godinama?
Kao grad koji ima dobru urbanistiÄku podlogu, buduÄnost vidim u obnovi, sanaciji, planskoj novogradnji i aktivaciji projekata koji ukljuÄuju parkovske povrÅ”ine i rekreativni sadržaj. Ono Å”to svako može primetiti kada boravi u gradu jeste velika koliÄina zelenila.
Postoji projekat zelene zone sa rekreativnim sadržajima na potezu Selters banja – KoraÄiÄka (Kor) banja, urbaniste Äede MiliÄeviÄ, raÄen kao turistiÄko-sportsko rekreativna zona na obodu Beograda, neÅ”to poput danaÅ”njeg projekta Linijskog parka na DorÄolu. Centralno mesto u gradu zauzima pijaca za koju se ne može reÄi da je ureÄena.
Pijaca predstavlja veliki potencijal za natkrivanje, proŔirenje parka sa druge strane ulice, dodavanje prostorija za kulturni sadržaj, itd.
BuduÄnost takoÄe vidim i u razvoju turizma. Na samo 12 km nalazi se planina Kosmaj, na Äijem putu je, u rodnom selu Velimira – Bate ŽivojinoviÄa, manastir Svetog Nikole (Pavlovac) – zadužbina Despota Stefana LazareviÄa. Treba spomenuti i Spomen kompleks Crkvenac, koji se nalazi u užem podruÄju grada.
U buduÄnosti oÄekujem joÅ” veÄi broj stanova s obzirom na izgradnju planirane deonice autoputa, Äime Äe se vremenska distanca smanjiti na 15 do 17 minuta od centra Beograda.
Koliko su Vam važne potrebe lokalne zajednice i trenutni ambijent prilikom projektovanja novih objekata?
Potrebe lokalne zajednice smatram veoma važnim, a odnos izmeÄu arhitekture i zajednice dvosmernim i meÄu – zavisnim.
Na koje ste projekte u Mladenovcu i okolini posebno ponosni?
TeÅ”ko je dati prednost jednog projekta u odnosu na drugi, ali ako moram da izdvojim to bi bilo naselje KroÅ”nja, raÄeno prema projektu Dimitrija i Jelene ÄukiÄ, naselje K4 na Kosmaju i projekat vinarije na OraÅ”cu koji Äemo tek imati priliku da predstavimo. Tu je i veliki broj porodiÄnih kuÄa gde je obostrano zadovoljstvo nas kao projektanata i klijenata.
Koji su VaÅ”i startni prioriteti kada razgovarate sa klijentom o novom objektu ili Å”ta je ono preko Äega ne želite preÄi?
Mi to interno zovemo voÄenjem intervjua, i smatramo da je komunikacija kljuÄna. Bitno nam je za poÄetak da ne postoje nikakvi ograniÄavajuÄi faktori koji se tiÄu parcele, i naravno da su klijenti voljni da poÅ”tuju propisane parametre. Oko svega je moguÄe uspostaviti dogovor dokle god se poÅ”tuje naÅ”a struka i rad.
Koliko je psihologija važna u vaÅ”em poslu i da li Vam se nekada Äini da ste viÅ”e vremena proveli u pregovorima i dogovorima kako bi pomirili razlike u idejama vaÅ”ih klijenta nego dok ste projektovali isti objekat?
Naravno, psihologija je veoma važna. Svi se klijenti razlikuju, dolaze sa odreÄenim željama i ubeÄenjima, ili nemaju definisane želje. Tokom razgovora je bitno upoznati klijenta, razumeti kako koristi prostore u kojima boravi, pomoÄi mu da definiÅ”e stavke koje formiraju projektni zadatak. Jasno definisan projektni zadatak direktno utiÄe na vreme koje je potrebno za izradu idejnog projekta.