Connect with us
Energetska efikasnost

#intervju: Ivana Petronijević, Alumil – Jedinstvo enterijera i eksterijera

Za časopis „grenef – građevinarstvo & energetska efikasnost” o jedinstvu enterijera i eksterijera govori Ivana Petronijević, arhitekta konsultant kompanije ALUMIL.

ALUMIL nudi idealne sisteme za prozore i vrata za vaš dom. Njihov širok asortiman proizvoda različitih sistema za prozore i vrata su projektovani i razvijeni u sopstvenom odeljenju za istraživanje i razvoj i odlikuju se vrhunskom estetikom, energetskom efikasnošću i odličnom funkcionalnošću.

Sve napredniji i veoma traženi jesu klizni sistemi koji pokrivaju otvore velikih dimenzija. Zašto ih arhitekte toliko favorizuju?

Panoramsko zastakljivanje nezamenljiva je komponenta savremene arhitekture kako u stambenim tako i u poslovnim zgradama. Veliki panoramski prozori od poda do plafona čine prostoriju vizuelno većom, stvarajući atmosferu luksuza i udobnosti. Ovaj tip otvora odgovara i tehnički najzahtevnijim arhitektonskim izazovima uz maksimalno korišćenje staklenih površina, a uz minimalno korišćenje vidljivih profila u dizajnu elemenata stolarije. Suština primene ovakvih otvora jeste prostorna inverzija, kao i jedinstvo enterijera i eksterijera.

foto: S650 Eclipse / ALUMIL

foto: S650 Eclipse / ALUMIL

Staklene površine imaju dug istorijat još od 19. veka zbog ekspanzije industrijske revolucije i uvođenja različitih materijala u građevinarstvo. Tehnologija u kojoj se staklo može mešati sa drugim materijalima dala je tadašnjim arhitektama beskrajne mogućnosti da koriste ovaj prilagodljivi materijal u svom arhitektonskom izrazu. U to vreme, stakleni otvori bili su primenjivani uglavnom na poslovnim i komercijalnim objektima.

Sredinom 20. veka staklo je postalo manje ograničeno na velike poslovne zgrade, a formiranjem Internacionalnog stila, arhitekte su počele da ugrađuju staklo u privatne stambene objekte i poslovne prostore. Najpoznatiji objekti novog koncepta stanovanja iz ove epohe su The Glass House delo Philip Johnsona i The Farnsworth House delo Mies Van der Rohe-a.

Sada, u prvim decenijama 21. veka, zahvaljujući još naprednijim tehnološkim mogućnostima, panoramski otvori mogu biti zaista u bilo kakvom geometrijskom obliku. ALUMIL sa ponosom ističe objekte na Serifosu i na Dedinju, N Caved House i K House sa sistemima S650Eclipse i S650Phos.

Vila Kavran, Senjak / foto: Relja Ivanić

Vila Kavran, Senjak / foto: Relja Ivanić

Koje su najbitnije tehničke karakteristike i koji sve elementi čine jedan ozbiljan klizni sistem?

Klizne sisteme primenjujemo na otvorima koji imaju širinu veću od 2,2 m, a odlično odgovaraju za ugradnju na otvorima velikih visina, najčešće do 4 m. Osnovne komponente kliznog sistema pored aluminijumskih profila štoka i krila, jesu staklo i okov koji omogućava pomeranje krila. Unutar profila nalazi se specijalni termoprekid koji usporava prolazak spoljašnje temperature, a spojevi profila i stakala rešeni su adekva- tnim gumama. Za glatko i nesmetano pomeranje ovih sistema veoma je važan okov, a na tržištu su dostupni elementi koji su minimalnog dizajna. Svi sistemi sertifikovani su i testirani na propustljivost vazduha, vodonepropustljivost, otpornost na udar vetra, protivprovalnost, od strane međunarodnih institita za sertifikaciju. Pored ovoga, u okviru ALUMIL fabrike u Grčkoj postoji i laboratorija IFT Rosenheim-a.

Poslednjih decenija sve je aktuelnija Zelena gradnja u skladu sa standardima energetske efikasnosti i održivosti, pa u to ime ALUMIL ističe da poseduje EPD dokument o neškodljivosti proizvoda tokom celog njegovog životnog ciklusa koji je potreban za apliciranje na LEED procenu, kao i C2C sertifikat o održivosti proizvoda.

S650 Eclipse / ALUMIL

S650 Eclipse / ALUMIL

Panoramski pogled i korelacija korisnika sa prirodom i okruženjem donosi veći komfor i kvalitet života. Koliko je bitan odabir stakla s obzirom da ovaj materijal prekriva preko 80% površine?

Panoramski otvori predstavljaju neraskidiv spoj adekvatno odabranih aluminijumskih sistema i stakala. Na tržištu su dostupni veoma napredni modeli stakala, koji uz punjenje međuprostora plemenitim gasovima, postižu veoma dobre koeficijente prolaska toplote i primenjuju se na objektima B i A razreda.

Često se javlja pitanje da li je bolje primeniti dvoslojno ili troslojno staklo, a odgovor na to se dobija proračunom Uw za potrebne dimenzije otvora. U puno slučajeva veoma dobre vrednosti Uw koeficijenata postižemo i sa primenom dvoslojnog stakla. Takođe, velika površina povlači za sobom i veću debljinu stakla, pa je potrebno imati u vidu da između stakala mora biti i dovoljan razmak kako bi on imao svoju funkciju svojevrsnog izolatora.

Međutim, velike površine krila imaju i veliku težinu, zato je važno voditi računa o tome prilikom odabira aluminijumskog profila kao nosača i okova za pomeranje. ALUMIL profili imaju veliku nosivost, odnosno mogu da prihvate staklopakete težine do 600 kg po krilu.

Vila Kavran, Senjak

Vila Kavran, Senjak / foto: Relja Ivanić

Koje sisteme zasenčenja imamo na raspolaganju i u kojoj meri treba da se oslonimo na njih kako bismo postigli željenu unutrašnju klimu?

Sistem zasenčenja može da doprinese sprečavanju direktnog prodora toplote. Odabir vrste zasenčenja najviše zavisi od samog projekta i vrste otvora. Kada je u pitanju panoramsko zastakljivanje, klasične rolo roletne nisu preporučljive za velike širine zbog udara vetra, pa su česte opcije klizne žaluzine, gde se klijenti u većem broju slučajeva opredeljuju i za laganije vidove zasenčenja, odnosno rolo platna koja se montiraju sa unutrašnje strane i imaju aluminijumsku kutiju minimalnih dimenzija. Platna dostupna na tržištu za ovu namenu mogu biti mrežasta ili puna, sa opcijama blokiranja prodora svetlosti do 75%.

Ukoliko su u pitanju klasičan prozor ili balkonska vrata, najčešće se koriste spoljašnje roletne ili žaluzine sa šarkama. Klasične drvene žaluzine se u današnje vreme, a posebno u primorju, često menjaju u aluminijumske zbog lakšeg održavanja. Aluminijumske žaluzine mogu, kao i ostali aluminijumski profili da se boje u bilo koju boju po RAL-u bez mnogo uticaja na cenu, pa ih je i bojom moguće uklopiti, primera radi, na objekte mediteranskog stila ili objekte koji su pod zaštitom kao kulturno dobro, a daleko su otpornije na atmosferske uticaje.

www.alumil.rs

Alumil Yu Industry a.d.
A. GTC SQUARE – Milutina Milankovića 11b,
11070 Novi Beograd, Srbija
T. +381 11 614 92 10
E. projektbiro@alumil.com
W. www.alumil.rs