Connect with us
Promo

intervju: Danilo Mićić – Akustična rešenja imaju merljiv uticaj na komfor i produktivnost

Za časopis „grenef – građevinarstvo & energetska efikasnost” govori Danilo Mićić, M.Arch. generalni menadžer Impact Acoustic SEE.

U ovom izdanju časopisa „Grenef“, imamo čast da razgovaramo sa Danilom Mićićem M.Arch., generalnim menadžerom kompanije Impact Acoustic SEE, partnerom švajcarske kompanije Impact Acoustic za jugoistočnu Evropu. Sa bogatim iskustvom i strašću prema arhitekturi i biznisu, Danilo je igrao ključnu ulogu usmeravanju poslovanja kompanije u regionu ka inovacijama u rešavanju akustičkih izazova u enterijerima.

Kompanija Impact Acoustic SEE, na čijem je čelu Danilo Mićić, predstavlja vodećeg proizvođača održivih akustičnih rešenja za enterijere. Njihova posvećenost kombinovanju vrhunskog dizajna sa visokom akustičnom efikasnošću postavlja nove standarde. Naravno, cilj je stvoriti prostorije koje ne samo da su vizuelno atraktivne, već i pružaju optimalno akustično iskustvo. Kroz intervju sa Danilom Mićićem istražujemo najnovije trendove u akustičkom projektovanju i rešavanju problema buke u enterijerima. Saznajemo kako Impact Acoustic SEE koristi inovativne pristupe i ekološki održive materijale kako bi transformisali akustiku prostora. Ova tema je od izuzetne važnosti za arhitekte, jer uspešno integrisana akustika ne samo da poboljšava funkcionalnost enterijera, već i doprinosi boljem korisničkom iskustvu i produktivnosti. U svetu građevinarstva i dizajna enterijera, estetika i funkcionalnost često preuzimaju glavnu ulogu, dok se značaj dobrog akustičnog okruženja nepravedno zanemaruje.

Upoznajte Impact Acoustic.

„Nismo samo još jedna kompanija u industriji; mi smo pioniri u stvaranju akustičnih rešenja koja ne samo da podižu estetiku prostora, već i značajno poboljšavaju njegovu funkcionalnost. I sve to činimo uz održivost na čelu.“

U ovom sveobuhvatnom intervjuu, istražićemo suptilnosti akustičkog dizajna, njegove izazove i kako naša inovativna rešenja postavljaju nove standarde.

Projekat: Restoran Piazza, Vrdnik / Design: Vasona Studio / foto: Ilya Ivanov

Projekat: Restoran Piazza, Vrdnik / Design: Vasona Studio / foto: Ilya Ivanov

Kako biste opisali ključne trendove u enterijeru kada je reč o akustičkom projektovanju u poslednjih nekoliko godina?

U današnjem svetu dizajna enterijera, savršena simbioza između estetike i akustike postaje sve bitnija. Dok pratimo brze promene u svetu dizajnerskih trendova, ne smemo zanemariti ključnu ulogu akustičkog oblikovanja u celokupnom doživljaju prostora. Akustičko oblikovanje više nije sporedna stvar, već je ključni element u celokupnom procesu dizajniranja. Ova promena ističe koliko je bitno kreirati prostore koji su vizuelno zanimljivi ali i akustički ugodni. Digitalno doba je donelo novu eru pametnih rešenja, a akustika nije izuzetak. Pametne akustične tehnologije se prilagođavaju stvarnom nivou buke, obezbeđujući udobno auditivno okruženje čak i u dinamičnim postavkama. Ove inovacije ne samo da poboljšavaju udobnost, već odražavaju besprekorno spajanje tehnologije i dizajna, podižući ukupno korisničko iskustvo.

Poziv za održivošću odjekuje kroz različite aspekte dizajna, uključujući i akustičko planiranje. Kako ekološka svest dobija na zamahu, akustična rešenja omogućavaju ekološki prihvatljive materijale i prakse. Od zvučno apsorbujućih panela napravljenih od recikliranih materijala do energetski efikasnih sistema koji smanjuju refleksije zvuka, spoj akustike i održivosti stvara prostore koji nisu samo udobni, već i odgovorni prema životnoj sredini. Održivost nije samo trend; to je osnovna komponenta načina na koji danas razmišljamo o zvučnom okruženju.

Projekat: Impact Acoustic HQ, Lucern / foto: Impact Acoustic

Projekat: Impact Acoustic HQ, Lucern / foto: Impact Acoustic

Kako možemo prepoznati potencijalne probleme sa bukom u komercijalnim prostorima i šta su indikatori da bi akustički komfor mogao biti ugrožen?

Zvučni ambijent je jako važan za celokupno iskustvo u bilo kojem poslovnom prostoru. Morate biti svesni buke koja može narušiti udobnost i produktivnost. Jedan od osnovnih pokazatelja akustične nelagodnosti je prisustvo eha. Ovi odjeci ne samo da izobličavaju zvuk, već i ometaju razumljivost govora. Kada se zvukovi mešaju i preklapaju, prostor postaje neudoban za boravak. Zamislite sebe na sastanku ili u restoranu gde postaje teško razumeti razgovore. Ovo je jasan znak akustičkih problema.

Kada se razumljivost govora kompromituje, dovodi do frustracije, nesporazuma i ukupnog negativnog iskustva za stanovnike. U radnim prostorima, poput kancelarija i coworking prostora, buka može ometati produktivnost. Zaposlenima je potrebno tiho okruženje kako bi se fokusirali, sarađivali i komunicirali efikasno. Poslušajte znake – kako doslovno, tako i figurativno. Potrebna je hitna akcija kako bi se stvorilo akustički uravnoteženo okruženje koje podstiče produktivnost i zadovoljstvo kupaca.

Koje su najčešće primenjene strategije za rešavanje problema akustike u open space kancelarijama?

Rapidni razvoj kancelarija sa otvorenim prostorom donosi dinamično radno okruženje koje se karakteriše saradnjom i inovacijama. Međutim, ovakav raspored takođe donosi jedinstvene akustične izazove koji mogu ometati produktivnost i udobnost. Navigacija zvučnim pejzažom otvorenih prostora zahteva strategijske pristupe koji ih pretvaraju u akustički udobne oaze. Stvaranje jasno definisanih zona unutar otvorenih prostora je strategija koja postiže balans između saradnje i koncentracije. Strateško uključivanje materijala za apsorpciju zvuka je moćan način da se smanje refleksije buke i kontroliše širenje zvuka. Akustični paneli, pregrade i tretmani plafona zajedno rade na minimiziranju odjeka zvuka, poboljšavajući jasnoću zvuka i ukupnu udobnost.

U otvorenim prostorima, prilagodljivost je ključna. Integracija pomerljivih akustičnih pregrada omogućava fleksibilnost za rekonfigurisanje rasporeda na osnovu promenljivih potreba. Strategije koje se primenjuju kako bi se poboljšala akustična udobnost kancelarija sa otvorenim prostorom odražavaju dinamičnu prirodu modernih radnih okruženja. Implementiranjem zoniranja, korišćenjem materijala za apsorpciju zvuka, strateškim postavljanjem nameštaja, prihvatanjem sistema belog šuma i inkorporiranjem elemenata fleksibilnog dizajna, dizajneri stvaraju prostore koji podstiču saradnju, produktivnost i udobnost u savršenom skladu.

Projekat: Tenderly Offices, Beograd / Design: Anitpod Studio / foto: Relja Ivanić

Projekat: Tenderly Offices, Beograd / Design: Anitpod Studio / foto: Relja Ivanić

Zašto su akustične pregrade postale ključni alat u rešavanju problema buke u modernim enterijerima? Koji su glavni izazovi koje one rešavaju?

U svetu savremenog dizajna enterijera, akustične pregrade su se pojavile kao transformacijska sredstva koja redefinišu način na koji pristupamo prostornom planiranju. Prošli su dani kada su pregrade bile samo funkcionalni delioci; danas igraju ključnu ulogu u rešavanju problema buke i stvaranju svestranog i harmoničnog okruženja. Jedna od osnovnih funkcija akustičnih pregrada je pružanje izolacije od buke. U aktivnim komercijalnim prostorima, potreba za sprečavanjem prenosa zvuka između različitih zona je od suštinskog značaja. Akustične pregrade se sada bez napora integrišu u ukupnu šemu dizajna. Rešavajući probleme buke, olakšavajući fleksibilno prostorno planiranje, poboljšavajući privatnost, bez napora integrišući estetiku i stvarajući različite ambijente, akustične pregrade omogućavaju dizajnerima da oblikuju harmonična okruženja koja odišu udobnošću, svestranošću i estetskom izvrsnošću.

Možete li nam pružiti primere konkretnih projekata gde su akustične pregrade efikasno rešile probleme sa bukom ili odjekom?

Ponekad je najbolji način da se pokaže efikasnost proizvoda da ga sami koristite. To je tačno ono što smo uradili u matičnom sedištu Impact Acoustic-a. Naša kancelarija služi kao živa studija slučaja, prikazujući transformacijsku moć dobro dizajniranih akustičnih rešenja. Naši tamni plafoni sa pregradama su više od funkcionalnosti; oni dodaju razigranu i jedinstvenu atmosferu radnom prostoru. U zavisnosti od doba dana, nijanse i svetlosti međusobno deluju i stvaraju dinamično okruženje koje održava energiju u toku. Ali nije samo reč o estetici. Takođe smo uključili elemente biofilije u naš dizajn. Na primer, kuhinja ima zelene nijanse koje ne samo da dodaju dodir prirode, već i stvaraju harmoničnu vezu sa okolnim okruženjem. Ovaj biofilični dizajn poboljšava blagostanje i podstiče produktivno radno okruženje. Nakon temeljne akustične procene, instalirali smo seriju naših vrhunskih akustičnih pregrada. Rezultat? Povećanje produktivnosti za 40% i značajno smanjenje pritužbi na buku. Prava akustična rešenja mogu imati merljiv uticaj na udobnost i produktivnost. Ako ste skeptični u vezi sa efikasnošću akustičnih rešenja, naše studije slučaja su konkretan dokaz njihovih prednosti.

Projekat: Product Showroom / foto: Impact Acoustic

Projekat: Product Showroom / foto: Impact Acoustic

Koji su ključni faktori koje treba uzeti u obzir prilikom odabira odgovarajućih akustičnih pregrada za određeni enterijer?

Odabir akustičnih pregrada je ključna faza u dizajnu enterijera. Zahteva pažljivo razmatranje različitih faktora kako bi se osigurala optimalna auditivna udobnost i estetska kohezija. U srcu procesa odabira leži akustična performansa pregrada. Razmislite o ocenama za Klasu Prenosa Zvuka (STC) i Koeficijent Smanjenja Buke (NRC). STC ukazuje na sposobnosti blokiranja zvuka, dok NRC odražava apsorpciju zvuka.

Izaberite pregrade koje se usklađuju sa željenim nivoom akustične udobnosti za prostor. Akustične pregrade treba da se slažu sa ukupnom šemom dizajna, poboljšavajući vizuelnu privlačnost okruženja. Istražite raznolik spektar materijala, završnih obrada i opcija za prilagođavanje kako biste pronašli pregrade koje se bez napora stapaju sa postojećom estetikom. Naravno, razmotrite namenu prostora i potrebnu raznolikost. Izaberite pregrade koje se lako instaliraju i mogu se bez problema integrisati sa postojećim arhitektonskim elementima. Saradničko donošenje odluka osigurava da izabrane pregrade odgovaraju očekivanjima klijenta i ukupnim ciljevima dizajna.

Kako se akustične pregrade mogu prilagoditi različitim vrstama komercijalnih prostora, kao što su restorani, prodavnice ili kancelarije kako bi se rešili specifični problemi sa bukom?

Svestranost akustičnih pregrada dolazi do izražaja kada se prilagode različitim komercijalnim prostorima, rešavajući specifične izazove buke koji su jedinstveni za svako okruženje. U živahnim restoranima, razgovori se mešaju sa ambijentalnom bukom, stvarajući auditivno okruženje koje može ometati intimne obroke. Akustične pregrade se mogu postaviti na strategična mesta kako bi se stvorili izolovani delovi za obedovanje i zaštita za goste od okolne buke. U hotelima, obezbeđivanje udobnosti gostiju je ključno. Akustične pregrade se mogu koristiti kako bi se stvorili mirni spavaći delovi unutar prostranih apartmana. Smanjenjem curenja zvuka, ove pregrade poboljšavaju privatnost i stvaraju osećaj mira. Jedna veličina ne odgovara svima kada su u pitanju akustična rešenja. Prilagođavanje je ključno za efikasno rešavanje jedinstvenih akustičnih izazova različitih vrsta komercijalnih prostora.

Projekat: Impact Acoustic HQ, Lucern / foto: Impact Acoustic

Projekat: Impact Acoustic HQ, Lucern / foto: Impact Acoustic

Koje su prednosti kombinovanja akustičnih rešenja sa drugim elementima dizajna enterijera?

Sinergija između različitih dizajn elemenata unutar enterijera je obeležje uspešnog dizajna. Akustična rešenja, kada se harmonično integrišu sa drugim elementima, stvaraju prostore koji ne samo da odzvanjaju auditivnom udobnošću, već i podižu ukupno senzorno iskustvo. Kada se akustična rešenja bez napora integrišu sa drugim dizajn elementima, ona poboljšavaju vizuelnu harmoniju prostora. Izborom pregrada, panela i tretmana koji se slažu sa arhitektonskim karakteristikama, nameštajem i paletom boja, dizajneri kreiraju okruženja gde auditivna udobnost ide ruku pod ruku sa estetskom elegancijom. Akustična rešenja ne bi trebala biti naknadna misao, već integralni deo procesa dizajniranja enterijera, poboljšavajući oblik i funkciju od samog početka.

Koje su metode i alati dostupni arhitektama i vlasnicima prostora za merenje nivoa buke i ocenu akustičkog stanja? Kako ove informacije doprinose donošenju odluka o unapređenju akustičkog komfora?

Merači decibela su osnovni alati za merenje nivoa buke. Oni kvantifikuju jačinu zvuka i pružaju uvide u ambijentalnu buku u datom prostoru. Analizom očitavanja decibela, arhitekte i vlasnici nekretnina mogu identifikovati oblasti sa povećanim nivoom buke i locirati zone koje zahtevaju akustičke intervencije. Napredan softver za simulaciju omogućava arhitektama da predviđaju kako se zvuk ponaša u datom prostoru. Unoseći arhitektonske podatke, materijale i raspored, softver generiše simulacije koje modeliraju širenje i refleksije zvuka. Precizna merenja su osnov svakog uspešnog projekta akustičkog dizajna. Bilo da koristite osnovne merače decibela ili napredni akustički softver, ključ je da sakupite precizne podatke kako biste donosili informisane odluke.

foto: Impact Acoustic

foto: Impact Acoustic

Kako merite efikasnost akustičnih pregrada i kako se vrši njihova optimizacija?

STC je ključna metrika koja se koristi za ocenu sposobnosti pregrada da blokiraju zvuk. Ova ocena kvantifikuje u kojoj meri pregrade smanjuju prenos zvuka između prostora. Veća STC ocena ukazuje na bolju izolaciju zvuka, osiguravajući da razgovori i aktivnosti ostanu unutar svojih određenih zona. Softver za simulaciju igra ključnu ulogu u proceni efikasnosti pregrada. Arhitekte mogu kreirati virtuelne modele koji simuliraju širenje i refleksije zvuka u prisustvu pregrada. Da bi optimizovali efikasnost pregrada, arhitekte i dizajneri mogu razmotriti nekoliko strategija. Prilagođavanje postavljanja pregrada na osnovu rezultata simulacija, preciziranje izbora materijala u skladu sa akustičkim ciljevima i istraživanje unapređenja kao što su dvostruko staklo ili dodatni apsorpcioni slojevi su efikasni načini za poboljšanje performansi pregrada.

ARCHISONIC® material / foto: Impact Acoustic

ARCHISONIC® material / foto: Impact Acoustic

Koliko se prilikom projektovanja poslovnih objekata konsultuju stručnjaci za akustiku i zašto ne?

Akustički stručnjaci mogu pružiti uvide koji mogu uštedeti vreme i novac na duži rok, da ne pominjemo pozitivan uticaj na ljudsku dobrobit. Odabir pravih akustičnih pregrada nije odluka koja treba da se donese brzo ili nepremišljeno. Zapravo, to je tema koja bi trebala da se uvodi na samom početku procesa dizajniranja, a ne da se dodaje kao naknadna misao. Zašto? Zato što je akustična udobnost jednako integralna prostoru kao i njegovi vizuelni elementi.

Kada se akustički dizajn uzima u obzir od samog početka, omogućava se holistički pristup. Dizajneri mogu bez napora integrisati akustična rešenja u celokupnu estetiku, umesto da ih kasnije pokušavaju prilagoditi. To osigurava da pregrade ne samo da služe svojoj funkcionalnoj svrsi, već i da poboljšavaju vizuelnu privlačnost prostora.

foto: Office u Švajcarskoj /  foto: Impact Acoustic

foto: Office u Švajcarskoj / foto: Impact Acoustic

Kako akustične pregrade utiču na produktivnost i komfor ljudi u radnom okruženju?

Akustične pregrade stvaraju određene radne zone koje štite pojedince od okolne buke. Ovaj poboljšani fokus stvara povoljno okruženje za duboki rad i završetak zadataka. One stvaraju vizuelne i auditivne prepreke, smanjujući smetnje i osiguravaju da razgovori unutar svake pregrade ostanu privatni. Nepoželjna buka je značajan izvor stresa i umora. Smanjenjem smetnji buke, akustične pregrade doprinose mirnijem radnom okruženju. Uticaj akustike na ljudsku dobrobit je značajan. Dobro dizajnirano akustičko okruženje nije samo nešto što bi bilo lepo imati; to je neophodno za svaki prostor gde ljudi rade ili provode značajne količine vremena.

Na koje sve načine edukujete klijente o važnosti pravilne akustike u enterijerima i prednostima korišćenja vaših proizvoda?

U Impact Akustici, verujemo da je informisan klijent sretan klijent. Edukacija klijenata o značaju pravilne akustike u enterijerima je temeljni aspekt zagovaranja za optimalna okruženja koja daju prednost auditivnom komforu. Sprovodimo komparativne analize između prostora sa i bez akustičkih rešenja. Prikazujemo razlike u komforu, produktivnosti i zadovoljstvu korisnika. Uključujemo klijente putem interaktivnih prezentacija koje ilustruju uticaj akustike na korisnička iskustva. Edukacija nije samo prodaja proizvoda; radi se o izgradnji dugoročnog odnosa sa klijentima. Što više znate, bolje odluke možete doneti.

Detalj iz našeg HQ offica / foto: Impact Acoustic

Detalj iz našeg HQ offica / foto: Impact Acoustic

Koji su ključni materijali koji se koriste za izradu vaših akustičnih panela i kako oni doprinose optimalnom akustičkom performansu?

Naša posvećenost održivosti odražava se u materijalima koje koristimo za naše akustične panele. Napravljeni uglavnom od recikliranih PET boca, ovi materijali nisu samo ekološki prihvatljivi već takođe izuzetno efikasni u apsorpciji zvuka. Ova dvostruka korist čini naše proizvode posebnim u industriji gde se često održivost žrtvuje radi performansi. Osnova naših akustičnih rešenja leži u našem inovativnom materijalu, ARCHISONIC®. Ovaj revolucionarni materijal čini osnovu naše linije proizvoda i služi kao dokaz naše posvećenosti održivosti, funkcionalnosti i izvrsnosti u akustičkom dizajnu.

Konstruisan za optimizaciju akustične udobnosti, ARCHISONIC® efikasno apsorbuje zvučne talase, smanjujući eho, reverberacije i ukupne smetnje buke. Njegova porozna struktura omogućava pretvaranje zvučne energije u toplotnu energiju, doprinoseći tišem i ugodnijem auditivnom okruženju. Svi naši proizvodi bazirani na ARCHISONIC®-u su Cradle to Cradle Certified®, što svedoči o njihovoj održivoj proizvodnji i dizajnu. Štaviše, oni su akreditovani prema LEED standardima, osiguravajući da naša akustička rešenja doprinose praksama i sertifikatima zelenih zgrada.

Innovation Day u našim kancelarijama / foto: Impact Acoustic

Innovation Day u našim kancelarijama / foto: Impact Acoustic

Koliko je održivost važan faktor prilikom izbora akustičnih rešenja? Kako vaši proizvodi doprinose smanjenju ekološkog uticaja?

U današnjem svetu, održivost nije samo modna reč; to je nužnost. Zato su svi naši proizvodi dizajnirani s obzirom na performanse i održivost. Naša posvećenost održivosti se proteže i izvan kreiranja proizvoda. Recikliranjem PET boca i sprečavanjem njihovog doprinosa plastičnom otpadu, aktivno učestvujemo u globalnoj borbi protiv jednokratne plastike. Kada odaberete Impact Akustiku, ne ulažete samo u akustičnu udobnost; takođe donosite odgovornu odluku za planetu.