Connect with us
Arhitektura

Interesantne činjenice koje niste znali o Antoniju Gaudiju

Antoni Gaudí je bio španski arhitekta iz Barselone čija su slobodna dela bila u velikoj meri inspirisana prirodom.

Antoni Gaudi

Antoni Gaudi

Antoni Gaudi

Ko je bio Antoni Gaudí?

Sin kazandžije, Antoni Gaudí je rođen 1852. godine i od malih nogu se zainteresovao za arhitekturu. Pohađao je školu u Barseloni, gradu koji će postati dom većine njegovih velikih dela. Gaudí je bio deo katalonskog modernističkog pokreta, kojeg je na kraju prevazišao svojim organskim stilom zasnovanim na prirodi.

Rane godine

Gaudí je rođen u Kataloniji na mediteranskoj obali Španije 25. juna 1852. godine. Rano je pokazao interesovanje za arhitekturu i otišao je na studije u Barselonu, najmoderniji grad u Španiji u to vreme (oko 1870. godine). Nakon što su mu studije bile prekinute vojnom službom, Gaudí je diplomirao na Pokrajinskoj školi za arhitekturu 1878. godine.

Radionica poznatog arhiekte Antonija Gaudija

Radionica poznatog arhiekte Antonija Gaudija/ Foto: Predrag Rađen, urednik portala grenef.com

Nakon diplomiranja, Antoni Gaudí je započeo sa viktorijanskim uticajima, ali je ubrzo razvio svoj jedinstveni stil, kombinujući geometrijske mase sa živopisnim pločicama, ciglom, kamenom i metalnim radovima, poput salamandera u Parku Güell. Njegova izložba na Svetskoj izložbi u Parizu 1878. godine dovela je do narudžbina poput imanja Güell i palate Güell. Godine 1883. Gaudí je preuzeo izgradnju Sagrada familije (Sagrada Familia) u Barseloni, radikalno redizajnirao u svom prepoznatljivom stilu. Takođe je eksperimentisao sa istorijskim stilovima, stvarajući gotička dela poput Episkopalne palate i Casa de los Botines, kao i barokna dela poput Casa Calvet, stičući priznanje na Svetskoj izložbi 1888. godine.

Zreli umetnik

Nakon 1902. godine, njegovi dizajni počeli su da prkose konvencionalnoj stilističkoj klasifikaciji i on je stvorio tip strukture poznat kao uravnotežen što znači da može da stoji samostalno bez unutrašnjeg oslonca, spoljne potpore itd. Primarni funkcionalni elementi ovog sistema bili su stubovi koji su se naginjali kako bi koristili dijagonalne potiske i lagane svodove od pločica. Posebno je Gaudí koristio svoj uravnoteženi sistem za izgradnju dve zgrade u Barseloni: Casa Batlló (1904–1906) i Casa Milà (1905–1910), čiji su podovi bili strukturalno organizovani poput klastera ljiljanskih listova od pločica. Oba projekta smatraju se karakterističnim za njegov stil.

Casa Batllo

Casa Batllo, noćna fotografija/ Foto: Predrag Rađen, urednik portala grenef.com

Kako je živeo i radio Antoni Gaudi?

Sve pobožniji, nakon 1910. godine, Antoni Gaudí je napustio gotovo sve druge projekte kako bi se fokusirao na Sagradu familiju, na kojoj je počeo raditi 1883. godine, povukavši se na gradilište i živeći u njenom radioničkom prostoru. Koristeći Gaudijev uravnoteženi metod, crkva je kombinovala elemente katedralne gotike i Art Nouveau stila, ali ih je predstavila na način koji je bio neprepoznatljiv. Gaudí je preminuo dok je još radio na Sagradi familiji 10. juna 1926. godine u Barseloni, Španija. Preminuo je nakon što ga je udario tramvaj u Barseloni, samo nekoliko nedelja pre svog 74. rođendana. Struktura je ostala nedovršena nakon njegove smrti 1926. godine izgrađen je samo jedan koncept sa jednim od četiri tornja. Izvanredna struktura ima ciljni datum završetka 2026. godine, povodom stogodišnjice od njegove smrti.

Da li ste znali – Antoni Gaudi?

• Bio je strogi vegetarijanac.
• Mučile su ga reumatske tegobe te nije mogao da se igra sa drugom decom, pa je provodio vreme posmatrajući svet oko sebe i crtao ono što je video. Možda je upravo tada razvio svoje oštro posmatranje elemenata prirode koji će uticati na njegove arhitektonske dizajne.
• Bio je politički aktivan i borio se za katalonsku kulturu.
• Počeo je svoju karijeru dizajnirajući bandere.
• Posetioci Sagrade mogu odati počast psihodeličnom arhitektu na Gaudijevom grobu, koji se nalazi na podzemnom nivou Sagrade familije.

„Ništa nije umetnost ako ne dolazi iz prirode.“
Antoni Gaudi