- Naziv projekta: Enterijer stana na Voždovcu
- Lokacija: Esad Pašina, Voždovac, Beograd
- Godina: 2022.
- Autor: Studio DMA
- Projektanti: Dragan Maksimović, Boban Ljubić i Ana Rangelov
- Fotografija: Miloš Martinović
Primarni cilj arhitekte u formiranju rešenja dizajna svakog prostora je da stvori idealnu korelaciju funkcije i estetike, a da budući korisnik oseća pripadnost formiranom prostoru. Inspiracija za dizajn u ovom projektu, proizašla je iz jednostavnog sagledavanja postojećih prostornih celina u arhitekturi, u smislu položaja, veličine i mogućnosti koju svaka od njih može pružiti.
Ulazom u stan pristupa se horizontalnoj komunikaciji koja jasno definiše podelu stambene jedinice na dve zone – dnevnu i noćnu. Prostorije koje pripadaju dnevnoj zoni stambene jedinice projektovane su kao otvoreni koncept.
Veličina ovog prostora, koji je dužinski ispraćen visokim staklom, u vidu fasadne zid zavese, omogućio je da se ideja industrijskog dizajna realizuje u pravom svetlu. Dnevni boravak, trpezarija i kuhinja primetno su osmišljeni kao struktura u više slojeva, koji u simbiozi formiraju jedinstvene kadrove. Velike staklene površine, betonski liveni pod, plafoni malterisani tehnikom industrijskog betona i postavljanje dekorativnih listela od opeke na pojedinim zidovima, predstavljaju bazu prostora. Da bi prostor odisao i neophodnom toplinom doma primenjeni su drveni komadi nameštaja. Materijali međusobno u prostoru prave kontrast.
Dominantne kompozicije u tonovima hrastovog drveta u ortogonalnoj geometriji u suprotnosti su sa hladnim industrijskim materijalima. Dva dekorativna zidna panela u dnevnom boravku – jedan u mlečnoj nijansi sa tekstilnom obradom, drugi, većih dimenzija, sa finalnom obradom od keramike mermernog dizajna, međusobno su u konfrontaciji i komunikaciji. Paneli postavljeni na sopstvene podkonstrukcije, stvorili su prostor za primenu ambijentalne rasvete na pozicijama ciljano odbranim tamo gde korisinici provode najviše vremena opuštajući se. Svetli prirodni ton ugaone garniture je u savršenom balansu sa toplim dekorom drveta, i poziva korisnika na ušuškanost i udobnost.
Bazični dizajn u korelaciji sa minimalizmom postigao je povezivanje sirovih materijala, jednostavnim elementima, a primenjen je u vidu jednostavnih linijskih formi – tamnih metalnih ramova koji čine konstrukciju delova nameštaja. Bilo da je u pitanju eksterijer ili enterijer objekta jedna od najznačajnijih disciplina u arhitekturi je osvetljenje. Izbor svetiljki izuzetno utiče na atmosferu i ambijent prostora u kom se boravi. U skladu sa osnovnim stilom korišćene su svetiljke u vidu crnih reflektora na šinskoj podkonstrukciji, radne lampe i žičani lusteri sa vidljivim visećim sijalicama, koje idu uz sirovi, fabrički materijal. Odabrane svetiljke vrše praktičnu, dekorativnu, stilsku i estetsku funkciju.
Kao odraz sopstvenog kreativnog stila, arhitekte neretko primenjuju umetnička dela ili pravce u kreiranju unutrašnjeg prostora. U ovom stambenom prostoru to je postignuto primetno razigranom keramikom u poznatom „azulejo“ portugalskom stilu. U kuhinji u tonovima betona, zidne pločice prate kompoziciju kuhinjskih elemenata i na suptilan način usmeravaju pažnju na različite i promenljive vizure. Raznoliko formiranje kadrova u kuhinji proizilazi iz visećih elemenata kuhinje koji su postavljeni kao puni i prazni kubusi, koji prodiru kroz plafon i zidove kao potpuno zasebne forme i strukture.
Osim u kuhinji, ovaj dizajn keramike primenjen je kao podna obloga u master kupatilu uz liberalno korišćenje neutralnih boja i nijansa bele, crne i braon boje koje predstavljaju tonove industrijskog stila. Ambijent kupatila dodatno je oplemenjen izborom crne sanitarne galanterije, propraćene staklenim paravanom tuš kabine izrađene na crnoj metalnoj konstrukciji. Kako je već opisan osnovni stil u formiranju enterijera ovog stana, kao zasebna celina osmišljeno je dečije kupatilo. Keramičke pločice postavljene su na zidovima veoma razigrano i smelo – u duhu namene prostorije. Korišćenje crvene, plave i zelene boje, sa uočljivim dizajnom pomenutog dekorativnog stila keramike, na suptilan način je povezalo i ovu prostoriju sa ostatkom stana.
Glavni postupci kojima je rešena celokupna kompozicija enterijera su kontrast i ritmizacija – teksture i boje, kao i strukture i mase. Svim segmentima prostora, od najmanjeg do najvećeg detalja, poklonjena je puna pažnja u odabiru, oblikovanju i finalnoj obradi. U enterijeru je kreirano mnoštvo različitih scena i slika koje pozivaju na sopstvene doživljaje i uživanje, pri čemu se vraćamo sa cilja na početak i ostvarujemo pripadnost korisnika prostoru.