Connect with us
Budućnost

Kako pomoći u zaustavljanju globalnog zagrevanja: Saveti za decu i roditelje

Globalno zagrevanje je veliki problem, ali to ne znači da deca ne mogu pomoći! Deca zapravo mogu imati veliki uticaj kada je reč o klimatskim promenama. Proći ćemo kroz jednostavne promene koje vi roditelji sa svojom decom možete napraviti da budete energetski efikasniji, a zatim ćemo preći na neke zanimljive stvari koje možete raditi da podignete svest o globalnom zagrevanju.

Koristite manje vode

Kraće tuširanje je jednostavan način da napravite veliki pomak. Ako skratite svoje uobičajeno vreme tuširanja za samo 1 minut, uštedećete 3.000 litara vode godišnje! Takođe je korisno zavrnuti slavinu dok perete zube ili ruke. Potrudite se da voda ne teče dok ne dođe vreme za ispiranje.

Takođe, možete prati pune mašine veša ili sudova umesto polupunih, čime štedite i struju i vodu i imate manje račune za komunalne usluge.

Pijte vodu iz slavine umesto flaširane vode

Plastične flaše za vodu troše mnogo energije za proizvodnju i stvaraju velik problem zagađenja okoline kao otpad. Većina plastičnih flaša ne može se reciklirati, pa završe na deponiji. Prestanite da kupujete vodu u malim plastičnim flašama. Kada nosite vodu sa sobom, nabavite višekratnu flašu i napunite je vodom iz slavine. Ako vam se ne sviđa ukus ili kvalitet vode iz slavine, kupite filter za prečišćavanje vode. Mala je investicija, a velika ušteda.

plastične flaše u šumi skupljene u kese za smeće

Plastične flaše, opasnost za prirodu / Foto: Pexels

Isključite svetla i iskopčajte uređaje iz struje

Elektronika nastavlja da troši električnu energiju kada je priključena. Uređaji s daljinskim upravljačima, poput televizora i konzola za igrice, uvek koriste energiju čak i kada su isključeni! Da biste izbegli rasipanje energije, iskopčajte eletrične uređaje kada ih ne koristite. Drugo jednostavno rešenje: priključite uređaje na produžni kabl sa prekidačem i isključite ga kada napuštate sobu ili dom.

Takođe:

  • Isključite svetla kada napuštate sobu.
  • Podesite ekrane/monitore da se automatski isključe.
  • Isključite električne uređaje (i njihove punjače) nakon punjenja.

Zatvorite vrata i prozore

Ovo štedi energiju jer sprečava izlazak toplog (zimi)/ hladnog (leti) vazduha iz prostorije. Tokom leta i zime, kontrolišite sva vrata iza sebe i ne ostavljajte prozore otvorenim u skladu sa preporukama, godišnjim dobom i dobom dana. Topao i hladan vazduh brzo izlazi iz unutrašnjeg prostora, što dalje znači da grejanje tj. klima uređaj mora raditi jačom snagom ili duže a samim tim i trošiti više energije.

Dodatno:

  • Navucite zavese preko prozora tokom leta da se kuća ne bi zagrejala;
  • Obucite džemper zimi umesto da pojačavate grejanje.

Koristite manje papira

Izbegavajte štampanje stvari osim ako vam stvarno nisu potrebni. Potrebno je mnogo energije i resursa (drveća) da bi se napravio papir. Umesto da kupujete nove knjige, pozajmite neke iz biblioteke ili čitajte e-knjige. Takođe razmislite da deci kupite reciklirane sveske i blokove za crtanje. Pronađite zabavne alternative za pakovanje poklona ili ponovo koristite papir za poklone koji vam je preostao.

Šetajte i vozite bicikl češće

Automobili su jedan od najvećih izvora emisija gasova sa efektom staklene bašte. „Gasovi sa efektom staklene bašte“ su gasovi koji blokiraju toplotu da napusti planetu, što čini planetu previše toplom. Ako idete negde blizu, šetajte ili vozite bicikl umesto da koristite auto. Ako je predaleko da šetate ili vozite bicikl, koristite gradski prevoz.

ženska osoba sedi na biciklu sa korpom okružena cvećem i ogradom u prirodi

Bicikl avantura / Foto: Pexels

Imajte u vidu da možete i:

  • Voziti bicikl s prijateljima ili decom, umesto sedenja u kafiću ili igraonici;
  • Obavljati kupovinu i poslove u jednom putovanju umesto u više pojedinačnih;
  • Razmisliti o kupovini hibridnog ili električnog automobila.

Reciklirajte ili ponovo koristite predmete umesto da ih bacate

Stvaranje manje smeća štedi energiju i sprečava prepunjavanje deponija. Priključite se lokalnom ili gradskom programu reciklaže papira, plastike, novina, stakla i aluminijumskih limenki da ne bi završili na deponijama. Kada kupujete nove stvari, tražite proizvode bez otpada ili sa ekološki prihvatljivom ambalažom.

mlada osoba u zelenoj majici drži gajbicu sa oznakom za reciklirnje nosi plastične flaše

Recikliranje / Foto: Freepik

Dajte svoj doprinos održivosti i na sledeći način:

  • Koristite višekratne kese za kupovinu u prodavnicama;
  • Ponovo koristite plastične posude za hranu;
  • Kupujte u prodavnicama polovnih stvari umesto novih;
  • Donirajte odeću prodavnicama polovnih stvari kada ih vaša deca prerastu.

Pređite na LED sijalice

LED sijalice su izuzetno energetski efikasne. Koriste 75% manje energije od običnih sijalica i traju oko 10 puta duže. Mogu se kupiti u lokalnoj prodavnici alata, namirnica i diskontnim radnjama.

Kupujte na lokalnim pijacama i u lokalnim prodavnicama

Kupovina na lokalu je energetski efikasna i podržava vašu zajednicu. Transport svežih proizvoda do vaše lokalne prodavnice namirnica oslobađa mnogo zagađenja u vazduh. Držanje lokalno uzgojenih i sezonskih proizvoda pomaže da se to spreči. Takođe je važno kupovati na lokalnim pijacama. Obavezno ponesite vaše višekratne kese za kupovinu ili ekološke cegere.

Kada kupujete velike stvari, poput novih stolova ili polica za knjige, proverite šta lokalni zanatlija ima na prodaju ili pronađite nešto polovno, a očuvano.

Razgovarajte sa prijateljima i porodicom o klimatskim promenama

Širite priču gde god možete, kako bi svi mogli da učine svoj deo u pomoći planeti. Ponekad je zastrašujuće razmišljati o tome, ali globalno zagrevanje postaje sve gore, tako da moramo preduzeti akciju sada. Već kasnimo. Deljenje informacija sa prijateljima, porodicom i školskim drugovima može puno pomoći.

pola fotografije je zeleno drvo, trava i okolina. Druga polovina slike drvo i okolina okovani ledom

Klimatske promene / Foto: Freepik

Društvene mreže olakšavaju da dođete do mnogih ljudi odjednom. Delite članke, linkove i infografike sa prijateljima i pratiocima kako bi ih edukovali o klimatskim promenama. Ohrabrite ih da ponovo dele kako bi došli do što većeg broja ljudi. Takođe možete koristiti društvene mreže da se povežete sa drugim ljudima koji su zainteresovani za pomoć životnoj sredini.

Obavezno koristite heštegove vezane za životnu sredinu na Twitteru i Instagramu. Na primer: #životnasredina, #održivost, #klimatskepromene, #ekološki, #spasimo_planetu

Podstaknite decu da pokrenu program reciklaže u svojoj školi

Ako škola već nema program reciklaže, neka se dete/deca povežu sa drugom decom i nastavnicima koji su zabrinuti za planetu i koji im mogu pomoći da se organizuju, da oforme zeleni tim i daju svoj doprinos širenju priče, svesti i akcijama za očuvanje životne sredine.

Za kraj

Globalno zagrevanje je globalni problem. Širenje svesti među svim populacijama o globalnom zagrevanju, o potrebi zaštite životne sredine i određenim načinom ponašanja, je više nego važno.

Svaki vid uštede energije, svaka nova akcija i novi učesnik imaće svoj doprinos. Zato, edukujte svoju decu, ali i sve oko vas koliko je važno odgovorno ponašanje i održivi razvoj, za bolju i sigurniju zajedničku budućnost.

Izvor: www.wikihow.com