Intervencije na unapreÄenju energetske efikasnosti postojeÄih objekata ne moraju biti ni skupe, ni komplikovane i mogu iÄi u dva pravca:
1. GraÄevinske mere koje obuhvataju postavljanje kontaktne termoizolacione fasade na spoljne zidove, zamenu prozora,izolaciju poda ka negrejanom podrumu, izolacija krova ka negrejanom tavanu ili zida ka negrejanom stepeniÅ”tu, kao i ugradnju novih termoizolacionih vrata.
2. UnapreÄenje sistema grejanja i pripreme tople vode pre svega se odnose na porodiÄne kuÄe, a ne na stambene zgrade. Dodatna investicija u nove sisteme za zagrevanje koji troÅ”e daleko manje energije (npr. centralni sistem grejanja toplotnom pumpom vazduh/voda), a koji istovremenu snabdevaju objekat toplom sanitarnom vodom (umesto klasiÄnog bojlera), može dodatno da poboljÅ”a energetsku efikasnost i uÅ”tedi novac.
Ilustracije radi evo podataka o potroŔnji energije za grejanje u zgradama/objektima.
- Grejanje stanova pomoÄu individualnog sistema (elektro energija, gas, drvo, ugalj) ima udeo u potroÅ”nji od 45%
- Grejanje objekata preko kotlarnice ima udeo u potroŔnji od 28%
- Mreža daljinskog sistema grejanja ima udeo u potroŔnji od 27%
- NajveÄu pokrivenost daljinskim sitemom grejanja u Srbiji ima Novi Sad, oko 60% gradske teritorije je pokriveno daljinskim sistemom grejanja.
- Kada je statistika za grad Beograd u pitanju njegova pokrivenost daljinskim sistemom grejanja je oko 50%.
Zato je izuzetno važno posvetiti pažnju toplotnim gubicima prilikom projektovanja grejanja. NaroÄito je važno prilikom energetske sanacije razmotriti sve moguÄnosti za efikasnije iskoriÅ”Äenje postojeÄeg sistema i moguÄnost njegovog unapreÄenja.
Svakako pored grejanja, na poboljŔanje energetskih parametara objekata u velikoj meri možemo uticati i optimizacijom arhitektonskih parametara objekta.
TermiÄki omotaÄ zgrade i njegova optimizacija u velikoj meri utiÄu na poboljÅ”anje energetskog razreda postojeÄeg objekta. Dobar deo objekata koji su graÄeni pre 1980. godine praktiÄno nema termiÄki omotaÄ i prilikom rekonstrukcije i energetske sanacije znaÄajno bi se korigovale performanse objekata i poveÄao energetski razred.
Zamena postojeÄih dotrajalih prozora i vrata joÅ” jedan je od parametara koji znaÄajno utiÄe na poboljÅ”anje performansi objekta kada je energetska efikasnost u pitanju.
VeÄina ovih objekata (graÄenih pre 1980. godine) ne ispunjava energetske standarde koji su kod nas u primeni od 2011. godine (Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada).
Pravilnikom o energetskoj efikasnosti zgrada propisano je da se prilikom rekonstrukcije i energetske sanacije poboljŔaju performanse objekta minimum za jedan energetski razred.
Kod veÄine ovih objekata graÄenih pre 1980. godine termoizolacija fasade nije zastupljena. Uglavnom je zastupljen klasiÄan sistem gradnje, zidanje opekom ili opekarskim blokovima koji nemaju zavrÅ”enu fasadu niti bilo kakvu izolaciju konstruktivnog sistema.
Od kako je krenula primena Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada (2021. godine) primetna je upotreba termoizolacije i to uglavnom u minimalnoj debljini od 10 cm stiroporom koja joÅ” uvek ne ispunjava uslove za kvalitetnom izolacijom objekta. Obzirom da se najveÄi gubici energije deÅ”avaju kroz otvore objekta (prozori i vrata), tako i njihova adekvatna zamena energetski efikasnijim elementima u velikoj meri utiÄe na bolju efikasnost objekta.
Kako bi se ostvarila adekvatna zamena i primena materijala, potrebno je prilikom izrade elaborata energetske efikasnosti objekta utvrditi energetski razred objekta i nakon predloženih mera uticati na poboljŔanje energetskog razreda za minimum jedan energetski razred.
Na koja poboljŔanja u objektu možemo uticati i ostvariti bolju energetsku efikasnost objekta?
- Izolacija spoljnih zidova
- Odabir adekvatnih prozora
- Izolacija krova
- Izolacija podova, plafona
- MoguÄnost primene solarne energije
- MoguÄnost primene efikasnijeg sistema grejanja
- Primena novih sistema rasvete
- MoguÄnost primene toplotnih pumpi.
Mnogo je faktora koji utiÄu na rezultat uspeÅ”ne energetske sanacije objekta, poÄev od trenutnog postojeÄeg stanja objekta, njegovog geografskog položaja, predloženih mera za sanaciju i kvalitetnog izvoÄenja predviÄenih mera.
Svakako, za uspeÅ”nu realizaciju neophodna je analiza postojeÄeg stanja, izrada elaborata energetske efikasnosti postojeÄeg objekta, a takoÄe i ponovni proraÄun, sa usvojenim merama za energetsku sanaciju koje Äe uticati na poboljÅ”anje energetskog razreda objekta.
TakoÄe bih napomenula da u odabiru najboljeg naÄina za energetsku obnovu objekta treba uzeti u obzir procenu investicije, ekonomski povoljne mere za poboljÅ”anje svojstva zgrada i period povraÄaja uloženih sretstava u energetsku sanaciju objekta.
Cena intervencije na objektu zavisi od njihovog obima i mogu se znaÄajno razlikovati. TakoÄe, unapreÄenje energetske efikasnosti porodiÄnih kuÄa po kvadratnom metru biÄe neÅ”to skuplje od unapreÄenja u stambenim zgradama, jer jedan vlasnik snosi sve troÅ”kove. U sluÄaju stambenih zgrada, pojedini troÅ”kovi se dele, a i vlasnici pojedinaÄnih stanova imaju koristi od unapreÄenja energetske efikasnosti kod njihovih komÅ”ija.
U zavisnosti od energenta koji se koristi, kao i od toga da li potroÅ”aÄ dogreva prostor zimi ukoliko koristi centralno grejanje, finansijska uÅ”teda se može znaÄajno razlikovati. MeÄutim, zajedniÄka karakteristika u svakoj situaciji i za svako ulaganje u unapreÄenje energetske efikasnosti je da se dugoroÄno energetska sanacija isplati.
TaÄan iznos uÅ”tede zavisi od energenata koje koristite ā u sluÄaju gasa, uÅ”teda je momentalno najveÄa, dok se u sluÄaju grejanja na struju ostvaruju neÅ”to manje uÅ”tede. Ako koristite centralno grejanje, do uÅ”tede Äe doÄi samo ukoliko plaÄate toplotnu energiju prema utroÅ”ku, a ne prema kvadraturi stana, ali bez obziran na to ostvariÄete bolji komfor u kuÄi / stanu. I ne zaboravite, svako ulaganje se isplati, samo je pitanje koliko brzo. TakoÄe, svaki put kada doÄe do poskupljenja energenata (znamo da se to redovno deÅ”ava) uÅ”teda koju ostvarujete postaje sve veÄa. Uostalom, Vi to veÄ svakako znate, pogledajte svoj raÄun za grejanje i pomislite Å”ta biste mogli sa viÅ”kom novca kada bi se raÄun prepolovio!
Kako su druge zemlje u Evropi reŔile ovo pitanje?
U zemljama Evropske unije, posebno onima gde su zime hladnije, energetske karakteristike kuÄe ili zgrade jedan su od kljuÄnih faktora koji odreÄuje prodajnu cenu nekretnine. Ove karakteristike su poznate svima zahvaljujuÄi energetskim pasoÅ”ima, koji su uvedeni u Srbiji 2011. godine.
Sve nove zgrade moraju imati energetski pasoÅ”, kao i stare koje se rekonstruiÅ”u ili adaptiraju. Sa porastom cena energenata, karakteristike zgrade zapisane u energetskom pasoÅ”u postaÄe znaÄajne ne samo za prodaju, veÄ i iznajmljivanje nekretnina, a svakako Äe se direktno odraziti na meseÄne raÄune za grejanje i hlaÄenje prostora.
Razvijene zemlje su dramatiÄno unapredile energetsku efikasnost objekata postavljajuÄi visoke standarde za nove zgrade, kao i uspostavljanjem brojnih fondova za energetsku efikasnost na centralnom ili lokalnom nivou. Ovakve fondove su napravile i zemlje IstoÄne Evrope, koje su, poput Srbije, nekada imale pristup veoma jeftinoj energiji ā koja je danas sve skuplja. Država sufinansira obnovu zgrada, vrÅ”i povraÄaj PDV-a i/ili obezbeÄuje struÄnu pomoÄ oko projekta saniranja kuÄe ili zgrade.
Kada je napredak Srbije u pitanju u oblasti energetske efikasnosti poslednjih par godina, važno je napomenuti da je donoÅ”enjem novog Zakona o stanovanju i održavanju zgrada (āSl. glasnik RSā br.104/16) održivi razvoj stanovanja uz unapreÄenje energetske efikasnosti proglaÅ”en javnim interesom, Å”to Äe u mnogome doprineti daljem razvoju i unapreÄenju ove oblasti.
ViŔe o ovoj temi:
Å ta podrazumeva pojam energetska sanacija objekata?
Energetski pasoÅ” i njegova uloga u sertifikaciji postojeÄih objekata
Autor teksta: NataÅ”a KomljenoviÄ dipl.inž.arh.
Agencija za projektovanje i inženjering āArhinGreenā
ul. Pasterova br. 6, 21000 Novi Sad
T. +381 63 580 46
info@arhingreen.rs
PokretaÄ bloga na sajtu www.arhingreen.rs/blog