Sektor zgradarstva ima ogroman potencijal za uštedu energije, i identifikovan je kao jedan od najvažnijih u oblasti unapređenja energetske efikasnosti u Srbiji. Najveći izazov biće smanjenje potrošnje energije u stambenim zgradama, koje čine 75% svih zgrada.
Naša zemlja je usvojila pravilnike, izvršila je tipologiju stambenih zgrada i obučila eksperte u ovoj oblasti, što je poslužilo kao osnov za uvođenje Centralnog registra energetskih pasoša (CREP). To je softverski sistem, u koji inženjeri energetske efikasnosti unose podatke o energetskoj sertifikaciji zgrada i koji omogućava praćenje unapređenja energetske efikasnosti u zgradama, kao i izvore finansiranja u ovoj oblasti. CREP je ujedno i registar licenciranih inženjera za energetsku efikasnost i organizacija koje su ovlašćene za izdavanje energetskih pasoša. Sve nove zgrade, one koje se rekonstruišu, saniraju ili energetski saniraju, moraju prema zakonu o izgradnji da imaju energetski pasoš, u kojem se nalaze svi podaci o energetskim svojstvima zgrade.
Od 2015. godine do danas, u Registar je unešeno više od 600 energetskih pasoša. U našoj zemlji, prosečna godišnja potrošnja toplotne energije u većini postojećih objekata, u gradskim sredinama je značajno veća, čak i do 2 – 3 puta veća u odnosu na nove objekte. Stambene zgrade koje su izgrađene tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, u periodu najintenzivnijeg rasta stambenog fonda, odlikuje preterana potrošnja finalne energije i rast potrošnje toplotne energije. Budući da su ove zgrade loše izgrađene, kad se uzme u obzir aspekt energetske efikasnosti, toplotna svojstva njihovih omotača veoma su slaba, a i dodatno se pogoršavaju usled starenja.
Najčešće mere koje doprinose uštedi energenata i do 75% u starim zgradama
- Stavljanje savremenog termoizolacionog sloja na zidove.
- Termoizolacija krova ili međuspratne konstrukcije.
- Zamena dotrajalih prozora ili postavljanje izolacionih traka na prozore ili vrata koji slabo dihtuju.
Zahvaljujući ovim merama, vlasnici starih kuća i stanova u starim zgradama mogu značajno smanjiti rasipanje energije i visinu svojih računa za utrošenu energiju, zadržavajući sav postojeći komfor.
Kako se određuje energetski razred?
Energetski razred za zgrade određuje se na osnovu maksimalne dozvoljene godišnje potrebne finalne energije za grejanje (kWh/m2), koja je definisana propisom kojim se uređuju energetska svojstva zgrada za nove i posebno za postojeće zgrade. Energetski razred nove zgrade, koji se iskazuje energetskim pasošem zgrade, mora biti najmanje „C“ (latinično C) ili viši, dok za postojeće zgrade, nakon izvođenja radova na rekonstrukciji, dogradnji, obnovi, adaptaciji, sanaciji i energetskoj sanaciji, mora biti poboljšan najmanje za jedan razred. Na prvoj strani energetskog pasoša zgrade, odgovarajući energetski razred se grafički prikazuje strelicom:
Sika Srbija d.o.o.
Patrijarha Pavla 1 – 22310 Šimanovci – Srbija
Tel: +381 22 2155 778
W. www.sika.rs