Dubravka ÄedoviÄ HandanoviÄ, ministarka rudarstva i energetike, Maja TurkoviÄ, izvrÅ”na potpredsednica kompanije CWP Europe, i Ana DžokiÄ, suosnivaÄica energetske zadruge Elektropionir, ovogodiÅ”nje su laureatkinje nagrade „liderka održive energetike“ za izvanredan doprinos održivoj energetici i predanost procesu energetske tranzicije, demokratizacije i decentralizacije energetike u Srbiji.
Ova prestižna nagrada nazvana „Liderka održive energetike“ dodeljena je prvi put na konferenciji „Žene Srbije u održivoj energetici ā liderstvo u energetskoj tranziciji“, koju je organizovala WISE Srbija mreža žena. Nagradu su uspostavili Centar za promociju održivog razvoja, nevladina organizacija, i NemaÄka organizacija za meÄunarodnu saradnju GIZ.
Ambasadorka Savezne Republike NemaÄke u Beogradu, Anke Konrad, sveÄano je otvorila konferenciju istaknuvÅ”i da Srbija ima znaÄajan potencijal za poveÄanje uÄeÅ”Äa žena u energetskom sektoru, koje trenutno zauzimaju mali procenat. Konrad je istakla važnost organizacija poput WISE u podrÅ”ci ženama koje razumeju potrebe energetske industrije, kao i izazove koji se pojavljuju u karijerama u tom sektoru.
Maja TurkoviÄ, izvrÅ”na potpredsednica kompanije CWP Europe, izjavila je povodom primanja nagrade:
„Ovaj trenutak predstavlja veliku Äast za mene, buduÄi da sam deo izuzetnih žena koje svojim predanim radom ostvaruju pozitivne i znaÄajne promene u energetskom sektoru. Ova nagrada predstavlja za mene inspiraciju i motivaciju da nastavim sa ulaganjem napora u jaÄanje podruÄja obnovljivih izvora energije, inovacija i održivih reÅ”enja, zahvaljujuÄi kompaniji CWP Europe, koju s ponosom predstavljam.“
PrimajuÄi nagradu, Ana DžokiÄ, suosnivaÄica energetske zadruge Elektropionir, je istakla da samo pre par godina ne bi rekla da Äe se naÄi na ovom mestu i da Äe mala porodiÄna borba koja je krenula od jednog krova, dobiti ove razmere koje ima danas. A, to je, izmeÄu ostalog, energetska zadruga Elektropionir i gradnja solarnih elektrana na Staroj planini.
„Moj neki glavni doprinos u celoj priÄi bio je da otvorimo obiÄnim ljudima moguÄnost da postanu nosioci energetske tranzicije i aktivni uÄesnici procesa u kojem je važno da Å”to viÅ”e nas bude ukljuÄeno. To je proces koji nije važan samo za firme, nego i za graÄaneā, istakla je ona.
Rezultati istraživanja o ulozi žena u domaÄinstvima i žena u poslovnom sektoru u energetskoj tranziciji takoÄe su predstavljeni na konferenciji. Istraživanje, koje je obuhvatilo 911 žena u domaÄinstvima i žena u poslovanju, pružilo je uvid u kako žene percipiraju svoju ulogu u energetskoj tranziciji te Å”ta im je potrebno kako bi unapredile energetsku efikasnost u svojim domovima i kompanijama. TakoÄe su izrazile potrebu za podrÅ”kom, kako finansijskom tako i institucionalnom, kako bi se njihovo uÄestvovanje u energetskoj tranziciji ostvarilo na puno znaÄajnijem nivou. Žene su takoÄe ukazale na potrebu rodno osetljivih politika zasnovanih na kvalitetnim podacima, pri Äemu je Äak 98% anketiranih žena izrazilo miÅ”ljenje da žene trebaju biti aktivno ukljuÄene u donoÅ”enje energetskih i klimatskih politika.
Do sada je samo 1% kuÄanstava u Srbiji instaliralo solarne panele, dok je 4% koristilo toplotne pumpe za bolju energetsku efikasnost.Istraživanje je takoÄe ukazalo na to da su žene koje su samohrane majke ili žive same manje sklone energetskoj obnovi svojih objekata.
Žene u poslovnom sektoru izrazile su oÄekivanje veÄih subvencija države za zelene inicijative u svojim firmama, povoljnije uslove za kreditiranje i ukidanje PDV-a na primenu zelenih tehnoloÅ”kih reÅ”enja i dekarbonizaciju.
Rezultati istraživanja objavljeni su u publikaciji pod nazivom „Uloga žena u domaÄinstvima i žena u poslovnom sektoru u energetskoj tranziciji – INICIJATIVE VREDNE PODRÅ KE.“