Saznajte sve prednosti prirodnog rashladnog sredstva koji može pomoći u proizvodnji tople vode na ekološki način.
Do pre nekoliko godina retko ko bi se kladio na široku upotrebu propana kao rashladnog sredstva za toplotne pumpe. Međutim, zahvaljujući svojstvima prirodnog i „zelenog“ rashladnog sredstva, danas na tržištu nema proizvođača koji nije prihvatio ovu novu energetsku tranziciju i predstavio proizvode opremljene kompresorima za propan. Štaviše, njegova upotreba ne pravi nikakvu razliku u načinu rada toplotnih pumpi. Naprotiv, čini sistem grejanja, hlađenja i proizvodnje tople vode ekološki prihvatljivijim.
Propan kao rashladno sredstvo budućnosti
Evropska komisija je podstakla korišćenje propana planom REPowerEU usmerenim na smanjenje zavisnosti zemalja Evropske unije o fosilnim gorivima izvan EU. Zapravo, za Komisiju su toplotne pumpe rešenje za ključnu dekarbonizaciju stambenog sektora, pa je sebi zadala ambiciozni cilj ugradnje ove tehnologije u 30 miliona zgrada do 2030. godine.
Između ostalog, ažuriranje Uredbe o fluorisanim gasovima staklene bašte ili tzv. F-Gas Regulative, što je 16. januara odobrio Evropski parlament s 457 glasova „za“ od njih 581, predstavlja korak dalje u zabrani korišćenja fluorisanih gasova u kućnim klima-uređajima i kompaktnim toplotnim pumpama do 12 kW.
Za toplotne pumpe sintetički gasovi s potencijalom globalnog zagrevanja (GWP) iznad 150 biće dozvoljeni samo do 2027. godine, dok će do 2032. biti obavezna upotreba isključivo prirodnih gasova.
To znači da propan ima vrlo svetlu budućnost i da će postati glavno rashladno sredstvo za toplotne pumpe do 12 kW, zahvaljujući odličnim termodinamičkim svojstvima i niskoj GWP vrednosti.
Mali uticaj na životnu sredinu
Kako bismo u potpunosti razumeli karakteristike propana u odnosu na ekološku prihvatljivost, uporedimo ga s fluorisanim ugljovodonicima, tzv. F-gasovima, koji se godinama koriste kao referentna rashladna sredstva za toplotne pumpe.
Kao što svi znamo, potencijal globalnog zagrevanja (GWP) je pokazatelj koji nam pomaže da definišemo uticaj emisije gasova na životnu sredinu.
Gas difluorometan (R32), jedan od najekološkijih gasova dostupnih na tržištu danas i koji se sve više koristi u stambenim klimatizacijskim sistemima, ima GWP indeks 675. To znači da svaki kilogram R32 ispušten u atmosferu povećava efekat staklene bašte identično kao emisija 675 kg CO2: količina gasa koju prosečno veliko vozilo ispušta prelazeći otprilike 5.000 km.
Rashladna sredstva koja su već dugo u upotrebi, poput R134a ili R410a, još više zagađuju. Njihove GWP vrednosti su 1.430, odnosno 2.088, što dovodi do emisije 1.430, odnosno 2.088 kg CO2 za svaki kilogram gasa koji se ispusti u atmosferu.
A propan? Budući da se radi o prirodnom gasu, njegov GWP indeks je 3, zahvaljujući čemu je najbolje moguće rešenje za zaštitu životne sredine.
Sigurnost i efikasnost
Što se tiče prirodnog gasa poput propana, prvo pitanje koje se nameće je ono o sigurnosti.
Da li je rashladno sredstvo R290 zaista sigurno, čak i za upotrebu u stambenim zgradama?
Odgovor je da.
Kompresori propanskih toplotnih pumpi dizajnirani su tako da spreče bilo kakvu vrstu curenja gasa, baš kao što su rashladni krugovi vodootporni, tako da nema kontakta s vodenim krugom.
I ne samo to, količina rashladnog sredstva R290 u ovoj vrsti toplotne pumpe je vrlo mala.
Štaviše, poznati nemački Fraunhofer institut, u saradnji s nekoliko proizvođača, nedavno je sproveo studiju koja je pokazala da propansko punjenje može da se smanji na manje od 150 grama. U sklopu istraživačkog projekta LC150 (Low Charge 150), Institut je razvio nekoliko prototipova toplotnih pumpi s malom količinom rashladnog sredstva.
Karakteristike najboljeg? Kapacitet grejanja od 12,8 kilovata (oko 10 kW u hlađenju) sa samo 124 grama propana.
Korišćenje rashladnog sredstva R290 obezbeđuje i veću efikasnost i visoku pouzdanost, čime se osigurava vrlo visoka temperatura tečnosti za prenos toplote, čak i pri ekstremno niskim spoljašnjim temperaturama. Zato su propanske toplotne pumpe odlična alternativa tradicionalnim bojlerima i idealno su rešenje u kombinaciji s radijatorima, koji u poređenju s podnim grejnim sistemima zahtevaju mnogo više temperature za grejanje kuće i osiguranje optimalne udobnosti stanovanja.
Propan u toplotnim pumpama firme Clivet
Uvek usmerena na razvoj tržišta, firma Clivet nedavno je lansirala svoju prvu liniju kompaktnih toplotnih pumpi s rashladnim sredstvom R290 za primenu u stambenim prostorima. Edge F je dostupan u 7 različitih veličina, sa snagom u rasponu od 4 do 15 kW, i može dostići temperaturu dovoda od 75°C do spoljašnje temperature okoline od -10°C.
Poboljšana performansa serije Edge F osigurava klasu A++ u grejanju na srednjoj temperaturi (55°C protok vode) i klasu A+++ u grejanju na niskoj temperaturi (35°C protok vode), kao i osiguranje SEER vrednosti do 5,86 pri hlađenju.
Druge impresivne karakteristike uključuju nizak nivo buke, s dva načina rada posebno dizajnirana za poboljšanje akustične udobnosti, i novi sistem upravljanja s grafičkim interfejsom u boji, zahvaljujući kojem se toplotne pumpe koriste još lakše i jednostavnije.
Saznajte još korisnih informacija o Clivet uređajima OVDE.
Clivet South East Europe
info.see@clivet.com
www.clivet.rs
www.clivet-home.rs