Connect with us
Promo

Brick House – O slogovima listela i cigli

Izgled fasade ili enterijera ne zavisi isključivo od same cigle, već i od načina lepljenja ili zidanja. U ovom izdanju, tim Brick House vam predstavlja ulogu slogova u ugradnji, kao i neke od aktuelnih opcija.

Kada je fasadna cigla imala i strukturnu ulogu, spoljni zidovi su se pretežno gradili od punih cigli i to obično nazivamo jednostrukim zidom. Kompletan spoljni zid se sastojao od fasadnih cigli i bio je debljine 210 mm. Vremenom je cigla izgubila svoju strukturnu, a usvojila estetsku ulogu što je otvorilo vrata različitim slogovima.

Dobro promišljen slog, ili kombinacija slogova, stvara dodatni efekat i karakter svakom projektu. Svaki od dole navedenih slogova se može primenjivati lepljenjem listela ili zidanjem pune opeke. Slogovi bez fuge se mogu postaviti lepljenjem listela jedne do druge, ili korišćenjem tankoslojnog ili adhezivnog maltera prilikom zidanja.

Nasumični slog

Kod nasumičnog sloga koriste se cigle različitih dužina, s izuzetkom dimenzija manjih od 1/4 cigle. Prilikom postavljanja, potrebno je uzeti u obzir nekoliko smernica:

  • Svaki parni ili neparni red mora početi sa ciglom tri četvrtine. Svaki drugi red može početi sa polovinom ili celom ciglom.
  • U zidu se koriste samo polovine i cele cigle, u bilo kom slogu.
  • Maksimalno četiri ili pet celih cigli mogu biti postavljene jedna pored druge.
  • Maksimalno dve polovine mogu biti postavljene jedna pored druge.
Nasumični slog

Nasumični slog / foto: Brick House

Lančani slog

Svi redovi lančanog sloga se sastoje od jedne polovine i dve cele cigle, koje se ređaju jedna za drugom. Kao rezultat, polovine ležu tačno jedna ispod druge, formirajući „lanac”.

Lančani slog

Lančani slog / foto: Brick House

Vertikalni slog

Kod vertikalnog ili pločastog sloga, naglašavate vertikalni aspekt zidanja. Cigle su složene jedna na drugu tako da se ne nastavljaju samo horizontalni, već i vertikalni spojevi. Ovakav način zidanja ili lepljenja se može izvesti sa celim ciglama ili sa polovinama. Doduše, rad sa polovinama može uticati na ukupnu cenu projekta zbog dodatnog brušenja i sečenja. Kod vertikalnog sloga je važno obratiti pažnju na gubitak strukturne čvrtoće zida, ali se i to može rešiti dodatnim ankerisanjem tokom zidanja.

Slog na preklop

Slog na preklop je varijanta ležećeg sloga. Vertikalni spojevi su u svakom slučaju pomereni za 1/4 ili 3/4 dužine cigle. Estetski, ovo daje šablonu efekat „padajućeg“ pokreta. Ovo može funkcionisati sa pokretom levo ili desno. Da biste razbili duge linije nagnutih cigli, treba promeniti pravac na određenoj visini, stvarajući cik-cak efekat.

Slog na preklop

Slog na preklop / foto: Brick House

Neizmenični slog

Slog sa dužim i kraćim stranama ima šablon veza i počinje naizmenično: red cigle tri četvrtine i red kraće strane. Red sa ciglom tri četvrtine se nastavlja horizontalnim ređanjem cigli istih dimenzija, kao što se i red započet kraćim stranama nastavlja ređanjem istim. Kao rezultat toga, uglavnom se koriste cele ili polovine cigle, smanjujući gubitke i otpad.

Naizmenični slog

Naizmenični slog / foto: Brick House

Brick House logo

Hilandarska 7a, 11000 Beograd
+381 11 7495187
+381 62 8060131
office@brickhouse.rs
www.brickhouse.rs