Connect with us
Novosti

BAU forum program – Vaša prednost u znanju

Postojeće strukture donose svoje specifične izazove. Forumi na BAU-u omogućavaju ekspertima da izlože najnovije tehnike, izuzetne projekte i svoja iskustva u ovoj oblasti.

Iskoristite jedinstvenu priliku na BAU-u za sticanje prednosti u znanju.

Testirajte inovacije na BAU-u i direktno ih poručite

Većina proizvođača prilagođava svoje inovacijske cikluse BAU-ovom dvogodišnjem ciklusu. Bilo da se radi o domaćim ili međunarodnim proizvođačima, najnoviji proizvodi koji dolaze na tržište biće predstavljeni na BAU-u. Možete ih testirati direktno na sajmu – i odmah poručiti one koji vam se dopadnu. Budite korak ispred svojih konkurenata.

Direktan kontakt sa proizvođačima – Prenos znanja sa izvora

Maloprodaja građevinskih materijala nije samo izbor pravih materijala, već i pružanje informacija o njihovoj pravilnoj upotrebi i/ili instalaciji. Na BAU-u, možete od proizvođača dobiti objašnjenja o svim detaljima korišćenja i postavljanja materijala, a čak vam mogu pokazati i kako se to radi. Na taj način ne samo da prenosite teorijsko znanje svojim kupcima, već i praktične savete. Zaista znate o čemu govorite—u svim građevinskim zanatima.

Konsultantska stručnost zahvaljujući interdisciplinarnom znanju

Trgovci građevinskim materijalima moraju imati širok spektar stručnog znanja kako bi uspeli u svojoj industriji. Znanje o različitim građevinskim materijalima, njihovoj sastavi, primeni i obradi je neophodno. Takođe, moraju biti informisani o specifičnim procesima i transakcijama u sektoru. Na BAU-u su svi građevinski zanati na jednom mestu, što ga čini savršenim mestom da efikasno održite svoju poziciju na čelu industrije.

Svetski sajam za arhitekturu, materijale i sisteme BAU / foto: Messe Munchen GmbH
Svetski sajam za arhitekturu, materijale i sisteme BAU / foto: Messe Munchen GmbH

Ključne teme za budućnost gradnje

Klimatski prihvatljiva gradnja: Putevi do otporne arhitekture sutrašnjice

U svetu koji se menja, otporni urbani kvartovi i održiva arhitektura postaju ključne strategije za efikasno suočavanje sa izazovima klimatskih promena. Buduće arhitekture zahtevaju holistički pristup. Ekstremni vremenski uslovi koji uzrokuju ogromnu štetu, čak i u Evropi, biće sve češći u budućnosti i nateraće društvo u celini da preduzme mere opreza i prilagodi se posledicama klimatske krize. Da bi se odgovorilo na buduće izazove klimatskih promena, zgrade moraju postati prilagodljivije. Ovo se može postići samo holističkim pristupom klimatski prilagođene gradnje. Ali šta konkretno znači klimatski prihvatljiva gradnja za zgrade i urbane kvartove? Kako bi trebalo dizajnirati zgrade danas kako bi se suprotstavile klimatskim promenama i njihovim direktnim uticajima? Ovo je pitanje koje mora adresirati ne samo zakonodavstvo, već i svi koji su uključeni u proces gradnje.

Na BAU 2025, stručnjaci će takođe diskutovati o pitanjima koja se odnose na otpornu, klimatski prihvatljivu gradnju i istaknuti moguća rešenja.

Grad / urbani kvart / selo: putevi za održivu transformaciju

Zahtevi za prostorom i njegovom upotrebom konstantno rastu, što dovodi do konflikta između ciljeva različitih namena. Zbog toga je važno planirati već danas za sutra. Za grad i urbane kvartove, za selo i prostor između.

Statistički gledano, oko 56 posto svetske populacije trenutno živi u gradovima, a taj broj raste. Do 2050. godine, očekuje se da će taj procenat porasti na 70%. U to vreme, Azija će biti dom za 33 od planiranih 49 megagradova sa više od 10 miliona stanovnika. Socijalni, ekonomski i ekološki izazovi koje ova razvojna dinamika donosi već se mogu osetiti danas.

Naši zahtevi za prostorom i korišćenjem zemljišta stalno rastu, što dovodi do konflikata ciljeva između različitih namena i sektora, kao što su infrastruktura, poljoprivreda, mobilnost i energija.

Zbog toga je važno planirati danas za sutra – za gradove, ruralna područja i prostor između njih.

BAU 2025 nudi brojne sadržinske doprinose za rešavanje izazova transformacije urbanih kvartova, gradova i sela. Jer, mi danas gradimo gradove budućnosti.

Svetski sajam za arhitekturu, materijale i sisteme BAU / foto: Messe Munchen GmbH
Svetski sajam za arhitekturu, materijale i sisteme BAU / foto: Messe Munchen GmbH

Efikasnije korišćenje resursa

Naši ograničeni resursi zahtevaju promenu načina razmišljanja u svim oblastima, bilo da se radi o korišćenju ekološki prihvatljivih materijala i sirovina, ili smanjenju emisija i energetske intenzivnosti tradicionalnih građevinskih materijala kroz nove proizvodne procese.

Potrošnja sirovina je značajno porasla širom sveta od 1970. godine. Glavni razlozi za to su životni stil sa intenzivnijim korišćenjem resursa i rast globalne populacije, koja je se udvostručila u istom periodu. Kao i mnoge industrijalizovane zemlje, Nemačka se suočava s velikim izazovom da značajno smanji sopstvenu potrošnju resursa. Uz to, tu su i količine otpada, kao i nestašica materijala i izazovi u snabdevanju, što zahteva otporniju strategiju nabavke. Efikasnije korišćenje resursa postaje stoga ključno za očuvanje kvaliteta života sadašnjih i budućih generacija.

BAU 2025, svetski vodeći sajam za arhitekturu, materijale i sisteme, fokusiraće se na gradnju koja štedi resurse kao ključni put ka održivosti u građevinskoj industriji. Od upotrebe održivih materijala, preko korišćenja naprednih tehnologija za očuvanje resursa, do promocije cirkularne ekonomije – BAU 2025 će predstaviti najnovije tehnologije i strategije koje postavljaju temelje za budućnost građevinske industrije.

Sajamska posebna izložba „Održiva gradnja – Kako se to radi“ biće savršen primer za prikazivanje mnogih aspekata održive gradnje. Na ovom sveobuhvatnom održivom štandu, naš partner DGNB ilustrovaće različite pristupe održivom građevinarstvu kroz bogat program.

Modularna, serijska i montažna gradnja – produktivno rešenje stambenog problema?

Rastući troškovi gradnje i sve veća kriza stanovanja zahtevaju mere za povećanje produktivnosti. Digitalni alati kao što su digitalni dvojnici, veštačka inteligencija i robotika mogu pomoći u tome. Međutim, serijske i modularne metode gradnje sa industrijski prefabrikovanim komponentama ponovo postaju sve važnije.

U svetlu rastuće nestašice stanova i porasta cena izgradnje i zakupa, fokus se pomera na mere koje povećavaju produktivnost. Jedan pristup je ostvarivanje ovog cilja upotrebom digitalnih alata, od digitalnih blizanaca do primene veštačke inteligencije i robotike. Međutim, još jedan obećavajući pristup ponovo dolazi u fokus: serijska i modularna gradnja sa industrijski prefabrikovanim komponentama. Prilagođena savremenim zahtevima, inovativna primena najsavremenijih tehnologija, prilagođeni dizajn i održivi materijali jasno je izdvajaju od nepopularnih montažnih objekata iz 1970-ih i fokusira se na izuzetan kvalitet, jedinstvenu arhitekturu i optimalnu efikasnost resursa. Otkrijte pionirske inovacije i ideje modularne gradnje na BAU 2025.

Isplativa gradnja: Strategija za izgradnju budućnosti

Kao što gradnja mora biti posmatrana kao integrisani, holistički sistem, tako su i parametri za isplativost, a samim tim i za efikasnost troškova, višestruki. Vredno je razmišljati izvan okvira i optimizovati sopstveni prostor za delovanje.

Isplativa gradnja, ponekad nazvana i efikasna gradnja, ima mnoge aspekte i nudi svim učesnicima u građevinskoj industriji brojne poluge za optimizaciju efikasnosti i održivosti.

Holistički pristup svim delovima lanca vrednosti—planiranje, izgradnja i upotreba—otkriva specifične pristupe i metode za troškovnu efikasnosti i poboljšanje profitabilnosti u svakoj fazi.

Iskusite inovacije i razvoj usmerene na praksu od izlagača na BAU 2025 i inspirišite se raznovrsnim pratećim programom u forumima. Za izgradnju budućnosti.

BAU logo

13–17. januar 2025, Messe München, Nemačka

www.bau-muenchen.com