Neprevaziđen prirodni energetski efikasan materijal
U izdavaštvu Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, objavljena je knjiga “Građenje baliranom slamom“, autora Gorana Milenkovića i prof. dr Slobodana Krnjetina, koja će se koristiti kao udžbenik za studente na tri Departmana na Osnovnim akademskim studijama: Departmanu za arhitekturu i urbanizam, Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu i Departmanu za građevinarstvo i geodeziju.
Pored korišćenja na fakultetima, plan je da se udžbenik i tema građenja baliranom slamom promoviše za širu upotrebu u Srbiji i okruženju. Knjiga promoviše energetsku efikasnost i održivi razvoj u građevinarstvu kroz ovu tehnologiju koja je kod nas nova i nije zastupljena, a u inostranstvu u poslednjih 15 godina sve više jeste. Krajnji cilj je da se taj materijal sertifikuje u Srbiji kao građevinski proizvod, kao što je to učinjeno nakon višegodišnjih ispitivanja u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Austriji, Nemačkoj, SAD i drugim državama, gde je izgrađeno stotine takvih objekata, stambene, obrazovne, poslovne, ugostiteljske i svake druge namene.
KARAKTERISTIKE GRAĐENjA BALIRANOM SLAMOM
Ogroman potencijal u građevinarstvu je slama i njeno korišćenje u različitim oblicima i namenama. Mahom je svuda dostupna, štedi novac na mnogo načina, njeno korišćenje održava prirodni poredak, a boravak u objektima izgrađenim od bala slame predstavlja uživanje i zadovoljstvo.
Održivost
Konvencionalni načini gradnje još uvek uveliko zavise od značajnih količina energije, koja se troši za industrijsku proizvodnju materijala, prevoz i ugradnju građevinskih materijala. Poreklo te energije su neobnovljivi izvori energije, pa je stoga građevinski sektor i dalje odgovoran za oko 40% flobalne emisije štetnih gasova, jer zavisi od nafte i plina. Srbija se nalazi na samom dnu lestvice među zemljama koje racionalno koriste energiju, jer su zgrade u Srbiji veliki potrošači energije i zagađivači životne sredine.
To je razlog što drživost u svetu nikada nije bila aktuelnija nego što je danas, kako u industriji tako i kod potrošača, koji je smatraju trendom i preovlađujućim pravcem. Umesto redukovanja emisije ugljen-dioksida, radi se na njegovom eliminisanju. Nije više dovoljno da se ne čini šteta, već će celo društvo morati da čini DOBRO.
Prirodni materijali
Veliki deo zabluda o tradicionalnim graditeljskim materijalima potiče iz procesa nagle industrijalizacije u kojem su se favorizovali veštački i industrijski proizvedeni materijali. Rađena su brojna istraživanja na kućama od bala slame širom sveta, koja pokazuju da takva gradnja nije ništa rizičnija od bilo kojeg drugog oblika gradnje. Takođe, takva vrsta gradnje treba da se posmatra kao savremen metod. jer se tek u poslednje 1-2 decenije masovno primenjuju savremene tehnologije građenja baliranom slamom.
Slama
Slama je poljoprivredni nusproizvod, lokalni je materijal i ima je u velikim količinama u Srbiji, naročito na severu. Ona je energetski i ekološki održiv i obnovljivi materijal, biorazgradiva je i lokalno dostupna, pa se za njenu proizvodnju i transport troši daleko manje energije, nego što je slučaj s ostalim građevinskim materijalima. Kada se balira i sveže u pravougaoni oblik, dobija se balirana slama, građevinski materijal odličnih ekoloških i građevinskih svojstava.
Aspekti upotrebe balirane slame
- odlična termoizolaciona svojstva. Potrošnja energije za zagrevanja prostora je od 70-90% manja u odnosu na klasično građene objekte. Toplotni komfor i energetska efikasnost kuća od bala slame ispunjavaju standarde 3 puta više od propisanih.
- cena objekta po m² je 20-30% manja u odnosu na klasičnu gradnju.
- slama je odličan zvučni izolator,
- zid balirane slame prekriven završnim slojem od krečnog maltera, izložen temperaturi 1000°C može obezbediti otpornost prema požaru u dužini trajanja od 90 do 120 minuta, te je klasifikovan kao F90.
- slama se u zemlji raspada za 6 meseci, ali u optimalnim uslovima, na suvom, ona se ne raspada, to jest traje i 3.000 godina,
- u ovakvim objektima se popravlja kvalitet vazduha, jer nema emitovanja štetnih gasova iz zidova,
- mali je utrošak energije u procesu proizvodnje materijala, jer se za proizvodnju balirane slame troši 14 MJ/m³, a za proizvodnju mineralne vune 1077 MJ/m³, pa je slama energetski isplativa,
- glodari se ne hrane slamom, a tvrdo presovane bale sa gustinom od 90 kg/m³ i više su nego dovoljne da se odupru napadu glodara,
- slama ne sadrži hranljive materije, za razliku od sena, te ne privlači insekte,
- zbog svojstava visoke elastičnosti, pri zemljotresima se ovaj materijal ponaša kao „prigušivač”.
Gradnja
Prepreke leže u predrasudama, nedovoljnoj obaveštenosti, kao i u bitnim formalnim uslovima nepostojanja odgovarajuće građevinske regulative u Srbiji. Kako je i u razvijenim zemljama (SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska) donošenju propisa prethodila izgradnja demonstracionih objekata, što je omogućilo ekspanziju ovakve vrste građenja, potrebno je slediti isti pristup: organizovati radionice sa profesionalnim edukatorima i volonterima i izgraditi demonstracioni objekat prema iskustvima i smernicama donete inostrane regulative.
// Savremene metode građenja baliranom slamom predstavljaju sistem lakog nosećeg okvira i ispune od balirane slame. Skeletni sistem ovakvih objekata se formira od nosivih drvenih, čeličnih ili betonskih elemenata, a bale predstavljaju izolacioni materijal postavljen između elemenata skeleta. //
U zemljama na zapadu, u komercijalne svrhe, najviše se koriste savremene tehnike, odnosno gradnja objekata montažnim panelima. Ovi montažni paneli se proizvode u fabrici, od drvenih okvira, koji se ispunjavaju slamom. Spoljašnje površine panela se zatvaraju drvenom oblogom ili krečnim malterom, što omogućava objektu da diše. Paneli su izolovani, otporni na plesan. Ovaj inovativni, zidni i krovni sistem se brzo i efikasno ugrađuje, a pri montaži nema otpada.
Ovaj sistem ima PassivHaus sertifikat i zadovoljava kriterijume održive gradnje, što se ogleda u korišćenju obnovljivih materijala, smanjenoj potrošnji energije, smanjenim troškovima izgradnje, reciklažom, te unapređenjem životne sredine.
// Korišćenje ovog obnovljivog i potpuno prirodnog materijala – stabljike žitarica ili drugih industrijskih biljaka, odlične mehaničke i izolacione karakteristike, brzina i jednostavnost gradnje, kao i dugotrajnost ovako izvedenih objekata, obezbeđuju kućama od slame sigurnu budućnost. //
Autor: Goran Milenković mast.inž.arh.