Specifičnost ovog objekta leži u slojevitosti – u prožimanju različitih ideja i uticaja koji su se odrazili na arhitekturu. Ta slojevitost je uočljiva kako u formi i materijalizaciji, tako i u funkciji objekta. Kao i mnoga vojvođanska mesta, Belegiš ima sličan urbanizam. Na ravnoj topografiji ukrštaju se ortogonalne ulice, centar mesta predstavlja pozicija crkve, škole i pijace. Ono što sliku Belegiša razdvaja od slike ostalih sličnih mesta je blizina Dunava.
U urbanizmu Belegiša jasno se čita dokle dopire uticaj Dunava – do centra mesta, crkve i škole. Sa jedne strane centra jasno se čitaju pravilne ulice i uticaj čoveka. Sa druge strane centra jasan je uticaj reke – ulice kreću da krivudaju i oponašaju reku, ulivaju se u nju i diktiraju okruženje.
Upravo na ovom raskršću nalazi se osnovna škola „Vera Miščević”. Projekat škole obuhvata izgradnju nove školske zgrade, na mestu stare škole izgrađene 1952. godine, kao i energetsku sanaciju postojećeg ulaznog prostora i školske fiskulturne sale. Objekat stare škole imao je veoma ograničene mogućnosti za prilagođavanje savremenoj dinamici obrazovanja, dok mu je takođe konstruktivna stabilnost bila ugrožena. Iz tih razloga, objekat stare škole je porušen i na njegovom mestu je predviđen novi.
Osnovni cilj ovog projekta bio je da se stara škola obnovi tako da odgovara savremenim potrebama, kako u pogledu funkcionalnosti, tako i u pogledu estetike i energetske efikasnosti. Takođe, cilj je bio povećati kapacitet škole, zbog tendencije povećanja broja đaka.
Projekat estetike i funkcionalnosti
Projekat se sastoji od tri objekta: Objekta „A” – Nove školske zgrade (na mestu stare koja je porušena); Objekta „B” – Ulaznog prostora (koji je saniran) i Objekta „C” – Školske fiskulturne sale (koja je sanirana). Škola je namenjena deci uzrasta od 8 do 14 godina, a pored neophodnih programskih celina kao što su učionice, horizontalna i vertikalna komunikacija, administrativni prostori i fiskulturna sala, SADA tim se potrudio da osmisli dodatne prostorne i programske celine kao što su medijateka, umetničke učionice i otvoreni prostori. Ovi elementi osavremenili su i obnovili školu ne samo u estetskom i energetskom smislu, već i u funkcionalnom.
Koncept gradnje
Okosnica koncepta bila je stvoriti simboličku vezu između reke i obrazovanja. Nova školska zgrada predstavlja izgrađenu strukturu koja ne zaustavlja uticaj reke, već je pušta da uđe i omogućava joj da se dalje širi. Na jednoj strani je jasno vidljiv ljudski uticaj, a na drugoj je jasan uticaj reke – ulice počinju da imitiraju reku i diktiraju okruženje. Cilj nove školske zgrade bio je stvaranje dramatične horizontalne forme koja je presečena po sredini, omogućavajući monumentalni ulaz kao i otvoreni prostor za socijalizaciju. Tema pukotine je direktno inspirisana kontekstom – rekom Dunav, koja preseca teren i formira živopisne prostore.
Konstrukcija nove škole
Konstrukcija nove školske zgrade je armirano – betonska, sa betonskim stubovima, gredama i zidovima. Nova školska zgrada je konstruktivno i funkcionalno povezana sa postojećim ulazom i školskom fiskulturnom salom. Postojeći objekti su rekonstruisani korišćenjem savremenih materijala kako bi se ispunili svi zahtevi koji se odnose na energetsku efikasnost.
Fasada modernog izgleda
Fasada nove školske zgrade je pod velikim uticajem konteksta, a izrađena je od istog materijala kao i fasada stare škole (cigla), samo sada modernijeg i atraktivnijeg izgleda.
Pristupačnost svim korisnicima
Vrednost ovog projekta ogleda se i u njegovoj pristupačnosti osobama sa invaliditetom. Raspored rampi i platformi koje omogućavaju lakše savladavanje prepreka, od samog početka bili su sastavni deo arhitektonskog projekta. Ovi elementi nisu samo dodatak, već su postavljeni kao ravnopravni činioci u kreiranju prostora. Takođe, sedam ulaza u objekat pruža mogućnost da različite celine funkcionišu nezavisno, što se pokazalo posebno korisnim u uslovima pandemije COVID-19.
Kroz ovaj projekat naučili smo da se odgovornost arhitekata prema projektovanju javnih objekata, a posebno obrazovnih ustanova, ogleda u pronaženju prostora za prevazilaženje zadatih okvira. Osnovna škola „Vera Miščević” je upravo to – ne samo proširenje kapaciteta i ispunjenje zahteva savremenog obrazovanja, već i izvesna poruka o važnosti arhitekture, njenom uticaju i društvenoj ulozi. Ovaj projekat za nas simbolizuje inovativnost, prilagodljivost i inspiraciju – prostor u kom su se spojile priroda i znanje.
- Naziv objekta: Osnovna škola „Vera Miščević“
- Mesto: Belegiš, Stara Pazova
- Investitor: Opštinska Uprava opštine Stara Pazova
- Autor: Studio A&D Architects
- Autorski tim: Danilo Grahovac, Ivana Mijailović, Jovanka Gojković
- Godina projektovanja: 2018.
- Godina izgradnje: 2021.
- Bruto površina: 3.145 m2
- Parcela: 8.738
- Spratnost: P+1+Pk
- Fotografija: Boško Karanović
Autor teksta: Nevena Filipović, mast.inž.arh. za Studio A&D Architects.