Prema knjizi āWonderland: Manual for Emerging Architectsā postoje tri razliÄite vrste organizacije arhitektonskih firmi: studio, biro i korporacija. Gradacija od studija ka korporaciji se ogleda u veliÄini biznisa i vrsti klijenata, ali suÅ”tinska razlika je u pogledu na kreativni pristup. Studio je manji biznis sa manje formalnim pristupom od ostalih, pa može izgledati āležernoā i ponekad nedovoljno profesionalno za poslovno okruženje. Ono Å”to najviÅ”e krasi studio je kreativnost, zbog koje klijenti najÄeÅ”Äe i dolaze.
Sa druge strane, korporativni pristup poslovanju obezbeÄuje veliki broj procedura, preciznost i ekspertizu, zbog Äega projekti mogu biti uskraÄeni za kreativna reÅ”enja. Od momenta izdavanja pomenute knjige (2012. godine) do danas puno toga se promenilo u pogledu na stvari, a pre svega zahvaljujuÄi IT sektoru u kom je dokazano da firme mogu imati korporativni pristup u naÄinu organizacije poslovanja, a da pri tom zadrže kreativnost i konstantno je razvijaju.
Kreativnost je sinonim za arhitektonsko delovanje, bez obzira na to da li arhitekturi pristupamo viÅ”e sa umetniÄke ili tehniÄke strane. Prisustvo kreativnosti kod pojedinca rezultira zanimljivim reÅ”enjima kako u tehniÄko-tehnoloÅ”kom smislu tako i u pogledu postignutog vizuelnog efekta. Äak i na jednom malom objektu postoji veliki broj detalja koje je potrebno razviti i reÅ”iti, Å”to zahteva neprestani liÄni razvoj kreativnosti kako bi postojao kontinuitet. LiÄno hranjenje kreativnosti nije lako, ali nije ni nemoguÄe jer postoje mnogobrojni primeri kroz istoriju koji su u tome uspeli.
Arhitektonska struka je kroz istoriju bila zasnovana na kultu pojedinca Äiji se lik i delo stavlja ispred najbližih saradnika, a biroi su nosili ime po datom pojedincu ili partnerima u poslu.
Razvojem poslovanja osnivaÄi imaju sve manje vremena za bavljenje detaljima na projektima, Å”to je na poÄetku poslovnog puta bio kljuÄni faktor za prepoznatljivost i demonstraciju kreativnosti. Nosioci biroa su Äesto bili profesori sa fakulteta kao predstavnici elite, ali najÄeÅ”Äe sa skromnim razumevanjem tržiÅ”nih principa.
- foto: DuÅ”an PetkoviÄ
- foto: DuÅ”an PetkoviÄ
Sve je veÄa udaljenost izmeÄu akademskog delovanja i delovanja u praksi, zbog Äega je i ākult liÄnostiā u praksi opao. Zbog toga je oÄigledan znaÄaj svih Älanova tima, bez obzira na kom nivou procesa projektovanja su ukljuÄeni.
Ovo je polaziÅ”te za drugaÄiji pristup arhitektonskom poslovanju, zbog Äega je sve manje biroa koji se zovu po pojedincu, a sve viÅ”e biroa koji imaju uopÅ”teno ime iz koga se ne može zakljuÄiti da li je vlasnik jedna osoba ili postoji njih viÅ”e. Naziv biroa tako postaje opÅ”te mesto okupljanja sa kojim se novi Älanovi mogu lakÅ”e poistovetiti, umesto da to rade sa prezimenom nekog kolege.
Arhitektura je elitistiÄka praksa i ranije je sa jakim pojedincima dovela do toga da je nekolicina uzdignuta, a velika veÄina postavljena u drugi plan.
Mnogobrojni su primeri u svetu gde mlade arhitekte rade u biroima poznatih arhitekata bez nadoknade i to se opravdava time da je to dobro za njih i njihov profesionalni razvoj, Å”to dovodi do razoÄarenja kod mladih i navodi one koji kasnije uspeju u praksi da se tako ophode prema drugima. Da bi neko pripadao eliti nije dovoljno da ima status akademske zajednice, potrebno je takoÄe da razume tržiÅ”te i da na njemu bude neophodan, za Å”ta su lekari, pravnici i bankari mnogo svetliji primer.
Danas je osnivaÄ arhitektonskog biroa neko ko u sebi ima preduzetniÄki duh, ali nije jedini koji ima kreativne struÄne sposobnosti. Zbog toga firma postaje platforma za kreativno delovanje razliÄitih pojedinaca okupljenih oko iste ideje, koji gaje sliÄne afinitete. Kreativnost nije potrebna samo na poÄetku procesa projektovanja, odnosno tokom postavke koncepta, ona je potrebna do samog kraja, a to su razrade radioniÄkih detalja za proizvodnju nameÅ”taja ili detalja na fasadi.
Ako je u tom lancu od postavke arhitektonskog koncepta do razrade radioniÄkih detalja ukljuÄen veÄi broj ljudi, onda je neophodno zadržati konstantno prisustvo kreativnosti, Å”to postaje ujedno i najveÄi izazov za razvoj firme. Podsticanje svih pojedinaca u timu da doprinesu kreativnom delovanju je najveÄi izazov osnivaÄa.
U biznisu se teži uvoÄenju pravila i standarda kako bi klijenti imali isti tretman i zagarantovani kvalitet, Å”to Äesto sputava kreativnost. Nije dovoljno da se samo na poÄetku rada na projektu postavi zanimljiv koncept, neophodno je da se on sprovede u delo, Å”to Äesto može biti i najteži deo u procesu nastajanja jednog objekta.
U vremenu liberalne tržiÅ”ne ekonomije Äesto se projekti preispituju kroz lupu isplativosti i perioda povrata investicije, Å”to je potpuno opravdano, jer svako želi da osigura svoju investiciju. Svedoci smo velikih promena cena graÄevinskih materijala u post-covid periodu, kao i u momentu rusko-ukrajinskog rata. Äak i u tako nestabilnom trenutku cena materijala za sve aktere je približno ista. Relativno male oscilacije su i u ceni koÅ”tanja ugraÄenog materijala, a u zavisnosti od vrste objekta i kompletne logistike.
NaÅ”e druÅ”tvo vrlo Äesto traži nisku krajnju cenu kao rezultat, zbog Äega se investitor odluÄuje za pojeftinjenje svake od faza. Pojava nekog veÄeg problema, poput promene cene materijala, dovodi do toga da najslabija karika u lancu strada, a Äesto i trajno propada. Poslovanje zasnovano na razlici u ceni je trgovaÄki model poslovanja koji daje odreÄene rezultate, ali je istovremeno i model koji se najlakÅ”e kopira, zbog Äega nastaje juriÅ” na odreÄenu tržiÅ”nu niÅ”u, a krajnji rezultat je zasiÄenost.
Jedini siguran naÄin obezbeÄivanja investicije jeste postizanje dodatne vrednosti. Nekoliko je naÄina da se ona postigne, a osnovni naÄin je kroz arhitektonsko delovanje. Cena graÄevinskog materijala je ista i za lepu i za ružnu kuÄu, ali cena lepe i ružne kuÄe nije ista prilikom prodaje. Arhitekta svojim kreativnim delovanjem postiže pre svega dodatnu vrednost za ono Å”to radi, tako da ako želite siguran put sopstvene investicije onda birajte saradnike koji Äe dati Å”to veÄu dodatnu vrednost.
Postoji veliki broj uspeÅ”nih primera u svetu i kod nas gde su objekti postali prepoznatljivi zahvaljujuÄi arhitektonskom delovanju, a samim tim je njihova vrednost danas nemerljiva. Veliki je uspeh postiÄi da krajnja vrednost objekta bude znaÄajno veÄa od cene ugraÄenog materijala.
Kako bi se postigla dodatna vrednost na svakom projektu neophodno je obezbediti tok kreativne misli tokom celokupnog procesa projektovanja, Å”to pada na teret osnivaÄa arhitektonskog biroa. Time se postiže veÄa zaÅ”tita investicije za investitora, a istovremeno birou daje kvalifikacije za dalju saradnju i preporuku. Sa druge strane, investitor je bitan akter u ovom procesu i neophodno je razumevanje tematike i celokupnog procesa. Äesto smo svedoci da investitori svojim delovanjem rade protiv samih sebe, posezajuÄi za nepraktiÄnim izgovorima umesto za uÄenjem i razumevanjem procesa. Na kraju, da bi delovanje bilo uspeÅ”no neophodno je da bude zajedniÄko, uz obostrano razumevanje i poverenje.
Autor teksta: Dejan Mitov, M.Arch. Modelart Arhitekti