Connect with us
Novosti

ArchyEnergy V panel – Aluminijum i staklo u svetlu moderne arhitekture i VI panel – Kako veliki projekti menjaju vizuru grada?

Prvi dan ArchyEnergy 2025 stručne konferencije i sajma je protekao u savršenom redu i prevazišao sva očekivanja i organizatora i posetilaca. Već smo počeli da dobijamo upite za rezervaciju mesta za sledeću godinu i na to smo veoma ponosni. Prvi dan se završio Koktel žurkom koja je trajala do kasno u noć, ali to nas nije sprečilo da drugi konferencijski dan započnemo kao i prethodni u ranim jutarnjim satima.

Nakon registracije i kafe koja je bila i više nego neophodna da se prisutni razbude nakon sinoćne zabave, usledilo je zauzimanje mesta u Konferencijskoj sali i V panel pod nazivom „Aluminijum i staklo u svetu moderne arhitekture“. Ovaj panel je bio pod pokroviteljstvom Şişecam Group, te se prisutnima obratio njihov predstavnik Marko Lazović, menadžer prodaje za Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sloveniju.

Posetioci u izložbenom delu na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy
Posetioci u izložbenom delu na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy

Nakon kratkog uvoda, govorio je o reciklaži stakla, kao i o posebnoj strategiji koju je pokrenula njegova firma pod nazivom Carefor Next a koja u planu ima da smanji upotrebu čiste vode za 15 %, a zatim je zauzeo svoje mesto paneliste i reč predao moderatoru panela – Igoru Mikitišinu, arhitekti koji posluje u okviru 4mind Architecture studija a strastveno je posvećen unapređenju značaja arhitekture na širem društvenom polju kroz sada već svima poznatu platformu Podcast SFERA®.

Pored Marka Lazovića, na mestu panelista su se našli Miloš Zrnić, izvršni direktor kompanije Metals-Weld Fabrication Solutions d.o.o. koje uspešno realizuje i implementira metalne i aluminijumske fasadne i ogradne sisteme na sve većem broju moderno opremljenih objekata; Ivana Petronijević, arhitekta konsultant, Alumil; Marija Šipetić-Bjegović, generalni menadžer, Alu Koenig Stahl GmbH i Hrvoje Komac, direktor nezavisnog instituta za ispitivanje i sertifikaciju prozora, vrata i fasada ift Rosenheim.

Povela se diskusija o energetski efikasnoj gradnji i koliko je ista nezamisliva bez naprednih fasadnih sistema, a aluminijum i staklo postaju ključni materijali u oblikovanju modernih, održivih i estetski atraktivnih objekata.

Ovom prilikom se istražilo i to kako kombinacija staklenih i aluminijumskih sistema doprinosi poboljšanju termoizolacije, smanjenju potrošnje energije i unapređenju funkcionalnih i estetskih karakteristika objekata, ali i kako se inovacije u ovom segmentu usklađuju sa sve strožim ekološkim i energetskim standardima.

Ivana Petronijević je govorila o tome kako su klizni sistemi postali svojevrstan standard u Grčkoj u poslednjih nekoliko godina. Takođe se osvrnula i na reciklažu aluminijuma i naglasila da Alumil prozorski sistemi sadrže čak 80 % recikliranog aluminijuma. Naglasila je i koliko je važno da se prilikom odabira prozorskih profila sasluša mišljenje stručnjaka i da se u dogovoru sa njim odabere najbolja opcija.

Marija Šipetić-Bjegović se nadovezala na mišljenje Ivane Petronijević i naglasila koliki je značaj angažovanja struke za odabir najboljeg mogućeg rešenja za projekte. Kao i da je neophodno da se prilikom izbora osloni na referentne liste za to područje jer su one jedine relevantne.

Hrvoje Komac je tom prilikom pomenuo Evropsku direktivu 305 koja definira svaki građevinski proizvod za sebe i ima najrigoroznije sertificiranje. Takođe je naglasio i da je važno testiranje prozorskih sistema pre ugradnje i da mnogi dolaze u zabludu da će proći testiranje ukoliko su platili isto, mnogi ga ne prođu jer ne ispunjavaju neophodne standarde.

Miloš Zrnić je naglasio koliko je važno da se prilikom odabira bilo kojih sistema treba imati u vidu namena objekta, pa tek onda pristupiti odabiru, kao i da prilikom odabira treba obratiti pažnju na sigurnost i bezbednost pa tek onda na estetiku.

Drugi deo panela je bio posvećen prezentaciji projekata na kojima su panelisti radili sa svojim firmama, te se tom prilikom Ivana Petronijević osvrnula na kompleksnost projekta Ložionice koja do kraja ove godine treba da bude puštena u pogon. Marija Šipetić-Bjegović je napravila osvrt na projekat West 65, dok je Miloš Zrnić pažnju posvetio projektu Stambene zgrade u Cara Lazara u Novom Sadu i saradnju sa poznatim arhitektom Lazarom Kuzmanovom

Kraj panela je bio posvećen odgovaranju na pitanja posetilaca koja su pristizala preko aplikacije.

Nakon panela je usledila kratka pauza na kojoj su se posetioci okrepili i uz kafu posetili izložbeni deo.

Posle kratkog predaha usledila je radionica partnera pod nazivom „Primena LED tehnologija i prezentacija u arhitekturi – Integracija digitalnih inovacija i pametnih rešenja“, koju je vodili Stevan Šišković, direktor kompanije Polet LED d.o.o.

Na radionici se istraživala primena LED tehnologija u arhitekturi sa fokusom na integraciji digitalnih inovacija i pametnih rešenja. Povela se diskusija koja je obuhvatila pitanja poput toga kako LED osvetljenje može poboljšati energetsku efikasnost, estetski doživljaj i funkcionalnost arhitektonskih prostora, kao i koja je uloga digitalnih tehnologija u oblikovanju savremenih arhitektonskih praksi.

Na kraju je napravljen osvrt na prednosti koje ima korišćenje LED tehnologija u arhitektonskom dizajnu u pogledu energetske efikasnosti i održivosti.

Radionica je istraživala primenu LED tehnologija u arhitekturi, fokusirajući se na integraciju digitalnih inovacija i pametnih rešenja. Diskusija će obuhvatiti kako LED osvetljenje može poboljšati.

A zatim je usledio i VI panel pod nazivom „Kako veliki projekti menjaju vizuru grada?“ koji je realizovan pod pokroviteljstvom kompanije Delta Real Estate. Shodno tome, prisutnima se obratio predstavnk kompanije građevinski inženjer po struci Goran Filipović, te izložio nove informacije i razvoj projekta kojeg svi isčekujemo, a to je Delta Iron Nakon prezentacije zauzeo je svoje mesto panelilste i reč je preuzeo moderator ovog panela arhitekta dr Slobodan Jović, koji svoje delovanje na ovom polju sprovodi kroz Studio 50 50 a svoje društveno angažovanje kao asistent na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Goran Filipović, prezentacija Delta Iron na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy
Goran Filipović, prezentacija Delta Iron na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy

Pored Gorana Filipovića, u ulozi Jovićevih sagovornika su se našli Predrag Milutinović, arh. MAPA Architects, autor brojnih arhitektonskih i interijerskih rešenja javnih objekata, infuvidualnih stambenih i kolektivnih stambenih objekata, kao i industrijskih i objekata specijalne namene. A osim arhitektonskog projektovanja bavi se i razvojem investicija, vođenjem projekata kao i koordinizacijom projektovanja i građenja: Zorka Sandić, arh. AXIS građevinski biro d.o.o., čija ekspertiza uključuje saradnju sa projektantima, pružanje tehničke podrške, pripremu i evaluaciju ponuda, učestvovanje u pregovorima i sklapanju ugovora, kao i upravljanje projektima i vođenje timova; dr Vojislav Nikolić, arh. Teking arhitektura, akademik i arhitekta koji je autor i koator brojnih stručnih radova objavljenih u renomiranim domaćim i stranim časopisima, a njegov profesionalni portfelj uključuje i nekoliko značajnih arhitektonskih projekata, dobitnik je brojnih nagrada; Brankica Nedeljković, d.i.a. rukovodilac sektora u oblasti visokogradnje, ACO građevinski elementi d.o.o., čije odgovornosti između ostalog uključuju saradnju sa arhitektama i hidroinženjerima u pronalaženju najprihvatljivijih rešenja za realizaciju projekata.

Šesti panel na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy
Šesti panel na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy

Fokus panela su bili veliki investicioni projekti koji menjaju izgled gradova i postavljaju nove standarde za urbanu izgradnju, ali istovremeno otvaraju i pitanje koliko su ti projekti zaista održivi i u skladu sa principima zelene gradnje.

Shodno tome, panelisti su se osvrnuli na projekte koji su uticali ili koji će uticati na vizuru grada. Tom prilikom Goran Filipović je naveo na koji način je njegova firma pristupila odabiru lokacije za projekat Delta Iron i da su detaljnom analizom došli do zaključka da će ovaj projekat bitno uticati na procvat ovog dela grada, kao i da je izuzetno povezan zbog blizine auto-puta za Beograd a to je od izuzetne strateške važnosti.

Dr Vojislav Nikolić se osvrnuo na projekat Naučno-tehnološkog parka u Nišu i koji jednim delom naleže na kasarnu koja nije u upotrebi, te da su jedan deo kasarne biti prenamenjen.

Govorio je o tome koliko ovaj projekat doprinosi gradu Nišu i u vizuelnom ali i urbanističkom smislu.

Brankica Nedeljković je pomenula projekat „gradova sunđera“ koji koriste sisteme za pročišćavanje otpadnih voda i njihovom ponovnom upotrebom, kao i o sistemu plavih krovova koji postaju sve značajniji za razvoj urbanističkih centara.

Predrag Milutinović je izneo zanimljivu tezu „tetovirani gradovi“ kojom je objasnio koliko je važno da arhitekte promišljaju prilikom izrade velikih projekata, jer oni se ne mogu ukloniti lako, kao ni tetovaža sa kože.

Zorka Sandić je iznela tezu kako gradove treba vratiti ljudima i da prilikom izrade projekata arhitekte moraju da imaju čovekomernost i da treba posmatrati interese ljudi. Jer svaki projekat direktno utiče na društvenu zajednicu.

Šesti panel na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy
Šesti panel na stručnoj konferenciji i sajmu ArchyEnergy 2025 / foto: ArchyEnergy

Sve prisutne je zanimalo na koji način investitori, arhitekte i građevinske kompanije balansiraju između tržišnih zahteva, održivih rešenja i profitabilnosti?

Nakon ovog inspirativnog panela usledila je kratka pauza za kafu i posetu izložbenog dela stručnog sajma.

ArchyEnergy logo