Connect with us
Novosti

55 godina tradicije KGH kongresa i izložbe

Celih 55 godina, bez prekida, Međunarodni kongres i izložba o KGH predstavlja ključni događaj u svojoj oblasti. Ovaj prestižni skup je platforma za vodeće domaće i međunarodne kompanije na kojoj predstavljaju najnovije tehnologije, rešenja i inovacije. Događaj okuplja univerzitetske profesore, inženjere, projektante, donosioce odluka, proizvođače, distributere, tehničare i studente, nudeći neuporedive mogućnosti za umrežavanje, razmenu znanja i poslovni razvoj.

Društvo za KGH Srbije, pri SMEITS-u, održalo je 55. Međunarodni kongres i izložbu o KGH je u Hali 4 Beogradskog sajma – jedinom prostoru u Beogradu koji pod istim krovom može da ugosti izložbu sa preko 160 štandova i bogat program u kongresnim salama, što je rezultat dobre saradnje Društva za KGH Srbije i Beogradskog sajma.

Aktuelne teme

Ovogodišnji kongres je privukao globalne stručnjake, učesnike i izlagače iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Severne Makedonije, Crne Gore, Ujedinjenog Kraljevstva, Kine, Grčke, Rumunije, Poljske, Turske, Belgije i drugih zemalja.

Plenarnu sesiju otvorio je Alexander Cohr Pachai, iz Danske, doajen u ovoj oblasti, koji je održao inspirativno predavanje pod nazivom „Šta za mene znači Evropska direktiva 2024/573?“. Nakon njega, Andy Pearson iz Ujedinjenog Kraljevstva predstavio je „Putovanje u bolji svet – perspektiva u oblasti hlađenja“, nudeći inspirativan pogled na napredak u tehnologijama hlađenja. Pawel Wargocki, takođe iz Danske, oduševio je prisutne predavanjem „Zdrave zgrade, 50 godina kasnije. Dokle smo stigli?“, prikazujući napredak u zdravlju zgrada i održivosti tokom proteklih pola veka. Plenarnu sesiju je zaključilo predavanje „Integracija hlađenja u sisteme daljinskog grejanja“ Oddgeira Gudmundssona, Danska, koji je govorio o daljinskom hlađenju koji koristi postojeće instalacije daljinskog grejanja.

Sastanak UNEP-ove ECA mreže

Značajan trenutak kongresa bila je nastavak saradnje sa UNEP-om (Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu) i Ministarstvom zaštite životne sredine Srbije. Ponavljajući forum pod nazivom „Poboljšanje energetske efikasnosti kroz nove tehnologije hlađenja pogodne za očuvanje klimatskih uslova i ozonskog omotača“ naglasio je fokus događaja na ekološki odgovorne prakse i energetsku efikasnost.

U znak priznanja za svoj značaj i uticaj, među nekoliko evropskih gradova Beograd je ponovo izabran za domaćina sastanka mreže ECA (Evropa i Centralna Azija). Okupili su se predstavnici ozonskih kancelarija iz cele Evrope i Centralne Azije, podstičući diskusije o regionalnoj saradnji i najboljim praksama u zaštiti životne sredine i održivom razvoju sektora KGH.

Bogat i raznovrstan program

U panelu Zelena tranzicija daljinskog grejanja i hlađenja u Srbiji eminentni panelisti govorili su Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Republike Srbije, toplotnim pumpama u daljinskom grejanju, vodoniku, hlađenju toplotnom energijom, o skladištenju toplote i o nuklearnoj energiji u daljinskom grejanju – čime je Srbija pokazala da domaća stručna javnost ne zaostaje za vodećim zemljama u Evropi.

Zahvaljujući generalnom pokrovitelju, kompaniji Elcom Trade, kolega Haris Markoglou, MIDEA Gmbh, European R&D Department, predstavio je vrhunski sistem toplotne pumpe sa solarnim napajanjem i odgovarajućom baterijom. Klimatizacijom prostora upravlja se jednostavnom aplikacijom.

Pored kompanije Elcom Trade, preko 160 kompanija iz Srbije i sveta predstavilo se na izložbi, prikazujući najnovija dostignuća i proizvode koji oblikuju budućnost sektora KGH. Posebna bina – Amfiteatar – bila je namenjena glavnim sponzorima, nudeći jedinstvenu priliku da predstave svoje inovacije i rešenja raznovrsnoj publici profesionalaca, donosilaca odluka i predstavnika industrije.

Na istoj bi koleginica Jovana Majstorović, rukovodilac Centra za multilateralnu saradnju u Privrednoj komori Srbije, predstavila je devet kineskih kompanija koje su prvi put došle u Srbiju. Počela je Sporazumom o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, nakon čega su govorili i gosti iz Kine.

Jovana Majstorović, PKS (u sredini) predstavlja kineske kompanije / foto: SMEITS
Jovana Majstorović, PKS (u sredini) predstavlja kineske kompanije / foto: SMEITS

Društvo za KGH brine o budućim generacijama

Međunarodni kongres i izložba o KGH poznat je po svojoj posvećenosti podršci i inspiraciji budućih generacija profesionalaca u sektoru KGH. Ove godine, stotine studenata sa fakulteta mašinstva širom Srbije, iz Tuzle i Temišvara prisustvovalo je prilagođenim programima, pružajući im prilike da se povežu sa liderima industrije i potencijalnim poslodavcima.

Studenti su imali prilike da istraže karijerne puteve, steknu uvid u praktične primene svojih studija i povežu se sa kompanijama koje aktivno oblikuju industriju, u čemu su im pomogli kolege iz Manpower Serbia i studentske organizacije Career Fair, sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Pored toga, Organizator je pozvao maturante tehničkih i stručnih škola. Učenici i nastavnici su čuli za njih pripremljena izlaganja predstavnika Ministarstva zaštite životne sredine i kolega iz Unije servisera klimatizacije Srbije koji su ih upoznali sa izazovima i prilikama u KGH profesiji, naglašavajući važnost kontinuiranog učenja, sertifikacije i profesionalnog razvoja.

Nacionalno studentsko takmičenje takođe je bilo u centru pažnje. Dejan Lepojević, sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, dobio je priliku da predstavlja Srbiju na prestižnom REHVA-inom studentskom takmičenju, prikazujući talenat i inovacije sledeće generacije na međunarodnoj platformi.

Neprekidna podrška industriji

Za razliku od mnogih godišnjih okupljanja, Međunarodni kongres i izložba o KGH svojim sponzorima pruža podršku tokom cele godine. Vreme između dvaju skupova ispunjava tromesečni časopis „KGH“, čija su štampana i elektronska izdanja indeksirana u više svetskih baza. Osim toga, mesečni bilten putuje na oko 10.000 elektronskih adresa u regionu. Takva stalna prisutnost u stručnoj javnosti osigurava da ova velika manifestacija i njeni sponzori dobiju veliku vidljivost i priznanje za svoj doprinos industriji KGH.

Svi su bili tu

Program se odvijao na četiri bine na kojima je Organizator predvideo i izlaganje onlajn – ali svi autori su došli i izlagali pred publikom, tako da su samo prevodioci bili u svom studiju.

Izložba iz galerije Hale 4 Beogradskog sajma / foto: SMEITS
Izložba iz galerije Hale 4 Beogradskog sajma / foto: SMEITS

Velika posećenost prave publike

Zaposleni na štandovima jednoglasno potvrđuju da je poseta bila veća nego ranije. Učesnik iz Kine, sa štanda Jinan Meide Casting, prijatno iznenađen brojem posetilaca, rekao je da su svi bili iz sektora KGH.

Zahvaljujući velikom broju sponzora ulaz na predavanja i izložbu bio je slobodan za sve posetioce.

Vidimo se na 56. Međunarodnom kongresu i izložbi o KGH.